Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, korakios είπε

https://www.protergia.gr/sites/default/files/arthro8.8.pdf

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/06/202105-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

( 1,18*76,373 + 13 - 50 )/1000=0.05312014 επιβάρυνση (τιμές Μαΐου, έχουν ανέβει παραπάνω)

τελική τιμή κιλοβατώρας = 0,05514 + 0.05312014 = 0.1083

Αν δε στείλεις την προσφορά στη ΡΑΕ καλά κάνουν και κοροϊδεύουν τον κόσμο

https://www.rae.gr/forma-parapanon/

Διάβασε την προτεινόμενη καρφιτσωμένη ανάρτηση πρώτα, κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες

 

για ΔΕΗ υπάρχει άλλο θέμα

Δηλαδή ή τιμή 0.05514 που διαφημίζου είναι μέρος μόνο του λογ/σμου, και στην εκκαθάριση μπαίνει και το άθροισμα με τον τύπο ΑΘΡΟΙΣΜΑ Ν (€/MWh) = (A * ΤΕΑΝ ) + B ;

Σατανικό :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Pankar95 είπε

Δηλαδή ή τιμή 0.05514 που διαφημίζου είναι μέρος μόνο του λογ/σμου, και στην εκκαθάριση μπαίνει και το άθροισμα με τον τύπο ΑΘΡΟΙΣΜΑ Ν (€/MWh) = (A * ΤΕΑΝ ) + B ;

Σατανικό :(

Ναι αλλά είναι και υποχρέωσή σου να ενημερώσεις τη ΡΑΕ οτι δεν ανέφεραν καν τη ρήτρα αναπροσαρμογής στην προσφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι αλλά είναι και υποχρέωσή σου να ενημερώσεις τη ΡΑΕ οτι δεν ανέφεραν καν τη ρήτρα αναπροσαρμογής στην προσφορά

Δηλαδή μόνος τροπος να το βρεις ηταν να εχεις το συμβολαιο στα χέρια σου; Και αυτο συμβαίνει μόνο στη συγκεκριμενη προσφορά ή σε όλες της προτεργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pankar95 είπε

Δηλαδή μόνος τροπος να το βρεις ηταν να εχεις το συμβολαιο στα χέρια σου; Και αυτο συμβαίνει μόνο στη συγκεκριμενη προσφορά ή σε όλες της προτεργια;

Στις περισσότερες εταιρίες που εφαρμόζουν αναπροσαρμογή . Ειδικά στα τηλέφωνα οργιάζουν

Γιαυτό και ο κόσμος την πατάει μιας και κανένας δε διαβάζει τα ψιλά γράμματα (ούτε θα έπρεπε βέβαια) και μετά πέφτουν βροχή οι καταγγελίες .

Που να δεις τι θα γίνει στο

https://www.watt-volt.gr/zero/

σαν καταναλωτής ποια πιστεύεις οτι είναι η χρέωση ???

Έχει αναλυθεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα σε προηγούμενες σελίδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω μας το λένε 

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η παράγραφος των Γενικών Όρων του συμβολαίου σας, αναφέρει τα εξής:

 

“για την τιμολόγηση του Πελάτη συμφωνείται ότι θα εφαρμόζεται ο Γενικός Τιμοκατάλογος Προσφερόμενων Προγραμμάτων ή/και ο Κατάλογος Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων, εφόσον ισχύει τέτοιος κι εφόσον ο Πελάτης έχει επιλέξει την ένταξή του σε κάποιο από τα διαθέσιμα προγράμματα, το οποίο συνδυάζεται με κάποια από τις διαθέσιμες κατά το εν λόγω χρονικό σημείο προωθητικές ενέργειες ή εκπτώσεις του Προμηθευτή. Ο Γενικός Τιμοκατάλογος ή/και ο Κατάλογος Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων ισχύουν τουλάχιστον για έξι (6) μήνες από τη σύναψη της Σύμβασης Προμήθειας, μετά δε την ελάχιστη αυτή διάρκεια, δύνανται να τροποποιηθούν σύμφωνα με τους παρόντες Γενικούς Όρους και την κείμενη νομοθεσία”.

 

Η προστασία των 6 μηνών που παρέχει ο ως άνω όρος ισχύει μόνο επί ήδη ενεργοποιημένων ρητρών ή/και χρεώσεων. Πιο συγκεκριμένα, κατά την υποβολή της αίτησής είχατε ενημερωθεί για χρέωση 4 ευρώ και εάν είχατε αυθημερόν ενεργοποιήσει το σταθερό Nrg Fixed, τότε σαφώς θα λαμβάνατε τη χρέωση των 4 ευρώ, την οποία δεν θα μπορούσε η εταιρεία να τροποποιήσει για διάστημα 6 μηνών.

Εφόσον το αίτημα για ενεργοποίηση του nrg fixed, το υποβάλατε μετά την αλλαγή του Γενικού Τιμοκαταλόγου, τότε ισχύει η χρέωση της ρήτρας σταθερού τιμολογίου όπως έχει διαμορφωθεί κατά το χρονικό σημείο υποβολής του σχετικού αιτήματος σας, δηλαδή για το παρόν 9,90€/30 ημέρες. Εφόσον,  υπογράψετε με την νέα ισχύουσα χρέωση, αυτή δεν δύναται να αλλάξει πριν την πάροδο διαστήματος 6 μηνών.

 

Συμπερασματικά, η προστασία των 6 μηνών καταλαμβάνει τις χρεώσεις που επιλέγεται να ενεργοποιήσετε κατά το χρόνο σύναψης της σύμβασής σας.

Για τη ρήτρα σταθερού τιμολογίου, χρόνος σύναψης είναι η ημερομηνία υποβολής του νέου αιτήματος και όχι η αρχική σύναψη, επί της οποίας δεν υπογράψατε το σταθερό nrg fixed.

Ευχαριστούμε θερμά

Παραμένουμε στην διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για 6 μήνες δε χρειαζόταν το fixed (όχι για 4 μήνες όπως μας πασάρανε λόγω καλής θέλησης)

Το οτι δεν ενημέρωσαν οτι η τιμή του fixed μπορεί να αλλάξει και δεν είναι μέρος του συμβολαίου όπως λένε ,θα τα κρίνει ο ΣτΚ (μάλλον πολύ αργά το κόβω)

Βλέποντας οτι ακόμα και να δεχτούν 6 μήνες για 4Ε , δεν τους εμποδίζει να το αλλάξουν μετά .(όπως κάθε συμβόλαιο βέβαια)

Μάλλον θα πατήσω στην αλλαγή τρόπου υπολογισμού της ρήτρας και λύση του συμβολαίου

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οποτε πιθανοτατα τον Δεκεμβριο θα το αλλαξουνε και σ'εμας που το εχουμε με 4 ευρω και το ενεργοποιησαμε τωρα.

Για δώρο Χριστουγέννων και καλή χρονιά 😁

__________________________________________

Μου στείλανε και απο ΣτΚ ,έγινε σωστά κοινοποίηση στη NRG (και στη ΡΑΕ)

Παρεμπιπτόντως είχα στείλει 2/6 στη ΡΑΕ ξεχωριστά και δεν πήρα απάντηση μέχρι σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε και ταχυδρομικός ο λογαριασμός από τα ΕΛΤΑ ενέργεια.
Δεν είχε μέσα κάποια επιστολή για αλλαγή των χρεώσεων όπως είχαν στείλει σε κάποιον άλλον όπως έχει αναφερθεί.

@DownUNDERground έχεις κάποια ενημέρωση από τα ΕΛΤΑ?

 

Λογικά δεν θα πρέπει να μας ενημερώσουν πριν μας χρεώσουν με τις νέες τιμές της κιλοβατώρας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Σήμερα μου ήρθε και ταχυδρομικός ο λογαριασμός από τα ΕΛΤΑ ενέργεια.
Δεν είχε μέσα κάποια επιστολή για αλλαγή των χρεώσεων όπως είχαν στείλει σε κάποιον άλλον όπως έχει αναφερθεί.

@DownUNDERground έχεις κάποια ενημέρωση από τα ΕΛΤΑ?

 

Λογικά δεν θα πρέπει να μας ενημερώσουν πριν μας χρεώσουν με τις νέες τιμές της κιλοβατώρας?

Όχι, δεν έχω ακόμα καμμία ενημέρωση και γι' αυτό δεν έχω κάνει καμμία κίνηση.

Μάλιστα τους έχω στείλει μόνος μου e-mail πριν 10 ημέρες να μου πουν αν αλλάζει κάτι και δεν έχουν δεήσει να μου απαντήσουν, ενώ άλλες φορές μέσα σε 2-3 εργάσιμες απαντούσαν. Αυτό βέβαια με πονηρεύει εμένα...

Ούτε ΟΤΣ σε χρέωσαν;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nixi είπε

Υπάρχει κάπου να δούμε την τιμή χονδρικής/ΟΤΣ σήμερα/χτες?

 

"Στα 128,15 ευρώ/MWh η Αγορά Επόμενης Ημέρας την Πέμπτη 24/6/2021"

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

Αποτελέσματα Aγοράς Επόμενης Ημέρας

Αφού η ΔΕΗ άναψε τα καρβουνιάρικα (ποιος ξέρει πόση CO2 θα έρθει στο Γ1...)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Όχι, δεν έχω ακόμα καμμία ενημέρωση και γι' αυτό δεν έχω κάνει καμμία κίνηση.

Μάλιστα τους έχω στείλει μόνος μου e-mail πριν 10 ημέρες να μου πουν αν αλλάζει κάτι και δεν έχουν δεήσει να μου απαντήσουν, ενώ άλλες φορές μέσα σε 2-3 εργάσιμες απαντούσαν. Αυτό βέβαια με πονηρεύει εμένα...

Ούτε ΟΤΣ σε χρέωσαν;

Ούτε ΟΤΣ, τον έχω ανεβάσει τον λογαριασμό ... σελίδα 536

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Μου εστειλε συμβολαιο η efa power 0.0744  με εκπτωση συνεπειας χωρις ΟΤΣ και σταθερη τιμη για 24 μηνες, με 3,4 παγιο. Εμενα καλο μου φαινεται.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...