Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, korakios είπε

 

αφού τελικά έχει ειδικούς όρους που είναι το πρώτο pdf που μου έστειλες και το υπογράφεις .

Αναφέρει χαρακτηριστικά οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής :)

ρώτα τους και μέσω email να έχεις μια γραπτή απάντηση

(για όσους δεν κατάλαβαν ,είναι για το πρόγραμμα της efaenergy)

Συνήγορο του καταναλωτή άμεσα

οκ θα σας ενημερωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθησα και μετρησα τις συνολικες ετησιες κιλοβατωρες (ημερα+νυχτα) για το πατρικο, λοιπον εχουμε 6200..Δεν ειναι και λιγες οποτε να κατσω να σκεφτω που θα παω να διαλεξω καποια  απ το αρχειο excel..

 

Εβαλα τις kwh στο εξελακι, βλεπω ξεχωριζει για την περιπτωση μου το nrg save40% (υψηλο παγιο βεβαια) και το elpedison electricity homenight fixed με σαφως χαμηλοτερο παγιο..

καμια προταση;

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Καθησα και μετρησα τις συνολικες ετησιες κιλοβατωρες (ημερα+νυχτα) για το πατρικο, λοιπον εχουμε 6200..Δεν ειναι και λιγες οποτε να κατσω να σκεφτω που θα παω να διαλεξω καποια  απ το αρχειο excel..

 

Εβαλα τις kwh στο εξελακι, βλεπω ξεχωριζει για την περιπτωση μου το nrg save40% (υψηλο παγιο βεβαια) και το elpedison electricity homenight fixed με σαφως χαμηλοτερο παγιο..

καμια προταση;

 

Επειδη μαλλον εχεις χασει επεισοδια, ξεκινα με το να κατεβασεις την τελευταια εκδοση του excel...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thespartian είπε

Επειδη μαλλον εχεις χασει επεισοδια, ξεκινα με το να κατεβασεις την τελευταια εκδοση του excel...

θα κλάψει αν προσέξει τις διαφορές στο καινούριο , ας κρατήσει το παλιό να το δείχνει στα εγγόνια ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Stathis1095 είπε

Εναλλακτική ;

ΔΕΗ 

αν δε σου δίνει το excel κάτι καλύτερο τότε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/42/#comments

9 λεπτά πριν, mtziris είπε

😢😢😢😭

ούτε η efaenergy δέχεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thespartian είπε

Επειδη μαλλον εχεις χασει επεισοδια, ξεκινα με το να κατεβασεις την τελευταια εκδοση του excel...

Μα λεω κι εγω,γιαυτο δεν βρισκω τα προγραμματα στα αντιστοιχα σαιτ των εταιρειων.. 😃 δε θελω να κουρασω αλλα που θα βρω την τελευταια εκδοση, εγω 2 αρχεια βλεπω..

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μα λεω κι εγω,γιαυτο δεν βρισκω τα προγραμματα στα αντιστοιχα σαιτ των εταιρειων.. 😃 δε θελω να κουρασω αλλα που θα βρω την τελευταια εκδοση, εγω 2 αρχεια βλεπω..

 

Αυτα τα αρχεια ειναι οι τελευταιες εκδοσεις.

Να μπαινεις καμια φορα και να βλεπεις την ημερομηνια πανω αριστερα που δειχνει οτι εγινε η τελευταια αλλαγη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ετουτο εδω αν ισχυει, φαινεται καλη περιπτωση https://efaenergy.gr/fix-power-home/ Θα τους παρω αυριο να δω τι θα μου πουν..

 

Γιατι να μην ισχυει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 7000-7500 χιλιάδες κιλοβατώρες και 2000 περίπου νυχτερινές το χρόνο τι να διαλέξω με βάση πως κάνω νέα σύνδεση και την ξεχνάω. Δεν θέλω να ασχολούμαι με θέματα που διαβάζω εδώ στο θρεντ. Όπως δεν ασχολούμαι τώρα με τη ΔΕΗ δλδ αλλά πληρώνω παραπάνω πιστεύω. 0.11

Η EFA energy φαίνεται δίνει καλή έκπτωση και η solar.

Επίσης βάζοντας τα στοιχεία στο εξελ σε όσους έχουν ΔΕΗ κυρίως, βγάζει το ποσό που πληρώσατε στην πραγματικότητα για το ρεύμα μόνο; Δεν λέω δεν είναι αξιόπιστο, απλά μαθηματικά είναι το εξελ. Οι μετρήσεις της ΔΕΗ όμως (στα ποσά) είναι πιο περίπλοκο, καθώς έχει προσθέσεις αφαιρέσεις (έναντι), και θα ήθελα να δω αν κάνετε αντιπαραβολή τα ποσά της ΔΕΗ του εξελ με αυτά που πληρώσατε στην πραγματικότητα.

Γενικότερα από ποια εταιρία έχετε μείνει ευχαριστημένοι;Μην ξεχνάμε και πως το εξελ έχει κάποια προγράμματα εταιριών, όχι όλα, μια εταιρία προσφέρει παραπάνω από 1 προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, vision είπε

Με 7000-7500 χιλιάδες κιλοβατώρες και 2000 περίπου νυχτερινές το χρόνο τι να διαλέξω με βάση πως κάνω νέα σύνδεση και την ξεχνάω. Δεν θέλω να ασχολούμαι με θέματα που διαβάζω εδώ στο θρεντ. Όπως δεν ασχολούμαι τώρα με τη ΔΕΗ δλδ αλλά πληρώνω παραπάνω πιστεύω. 0.11

Η EFA energy φαίνεται δίνει καλή έκπτωση και η solar.

Επίσης βάζοντας τα στοιχεία στο εξελ σε όσους έχουν ΔΕΗ κυρίως, βγάζει το ποσό που πληρώσατε στην πραγματικότητα για το ρεύμα μόνο; Δεν λέω δεν είναι αξιόπιστο, απλά μαθηματικά είναι το εξελ. Οι μετρήσεις της ΔΕΗ όμως (στα ποσά) είναι πιο περίπλοκο, καθώς έχει προσθέσεις αφαιρέσεις (έναντι), και θα ήθελα να δω αν κάνετε αντιπαραβολή τα ποσά της ΔΕΗ του εξελ με αυτά που πληρώσατε στην πραγματικότητα.

Γενικότερα από ποια εταιρία έχετε μείνει ευχαριστημένοι;Μην ξεχνάμε και πως το εξελ έχει κάποια προγράμματα εταιριών, όχι όλα, μια εταιρία προσφέρει παραπάνω από 1 προγράμματα.

Ξαναδιάβασε προσεκτικότερα το sticky ποστ.

Επίσης πρέπει να μάθεις να διαβάσεις τους λογαριασμούς σου. Όλοι έχουν έναντι.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βρηκε παλι ο πωλητής που ειχε παει να μου σπρώξει το MVP.

Όταν του είπα για άθροισμα και τον τύπο αναπροσαρμογής μου έλεγε ότι την ΟΤΣ καλύπτει η εταιρεία για κάποιους μήνες για ένα πόσο και οτι υπάρχει παντού... Με μια ματια στο πρόγραμμα δεν είδα κάτι τέτοιο, λογικα το κρύβουν κι αυτό 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pankar95 είπε

Με βρηκε παλι ο πωλητής που ειχε παει να μου σπρώξει το MVP.

Όταν του είπα για άθροισμα και τον τύπο αναπροσαρμογής μου έλεγε ότι την ΟΤΣ καλύπτει η εταιρεία για κάποιους μήνες για ένα πόσο και οτι υπάρχει παντού... Με μια ματια στο πρόγραμμα δεν είδα κάτι τέτοιο, λογικα το κρύβουν κι αυτό 😁

Καλημερα...Ολοι οι παροχοι κρυβουν αυτο που αναφερεις..Το θεμα ειναι να μην υπαρχει καθολου ΟΤΣ...

 

https://www.energia.gr/article/178925/kaysonas-kai-dikaiomata-rypon-heiragogoyn-tis-times-hondrikhs-sthn-ellada-antistoihh-eikona-kai-se-alles-hores-ths-eyrophs

https://energypress.gr/news/teleia-kataigida-pano-apo-tin-agora-toy-reymatos-ti-ayxiseis-erhontai-sta-timologia-oi-provoles

https://www.worldenergynews.gr/energeia/articles/525749/panevropaiko-to-fainomeo-tis-ayksisis-tis-timis-tou-reymatos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...