Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν έχω τέτοιο excel , αν εννοείς του @vsk δεν ξέρω απο πότε έχει να ενημερωθεί

οδηγίες για να το χρησιμοποιήσεις είναι στην προτεινόμενη καρφιτσωμένη ανάρτηση που σου έγραψα χθες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58696485

Του @vsk δεν ανοίγει στέλνω αίτημα μέσω google drive δεν έχει κάνει αποδοχή και δεν μπορώ να το ανοιξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, vassilis211973 είπε

Του @vsk δεν ανοίγει στέλνω αίτημα μέσω google drive δεν έχει κάνει αποδοχή και δεν μπορώ να το ανοιξω

γιατί μπορείς τα δικά μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

Στο δια ταύτα τώρα.

Πολύ φοβάμαι ότι με την τωρινή τιμή χονδρικής ηλεκτρικής ενέργειας θα "κλαψουνε μανουλες"

Μάλλον συμφέρει να ενεργοποιηθεί το fixed έστω και στα 10€ (για καταναλώσεις μεσαίες και άνω) και στην συνέχεια να διεκδικήσουμε επιστροφή.

Αυτή η γνωμοδότηση του συνηγόρου του καταναλωτή έχει ανακοινωθεί ;

Τι λέτε και εσείς να κάνουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geopro είπε

Αυτή η γνωμοδότηση του συνηγόρου του καταναλωτή έχει ανακοινωθεί ;

Σε αναμονή, δεν ξέρω αν άλλος έχει προχωρήσει

3 λεπτά πριν, geopro είπε

Μάλλον συμφέρει να ενεργοποιηθεί το fixed έστω και στα 10€ (για καταναλώσεις μεσαίες και άνω) και στην συνέχεια να διεκδικήσουμε επιστροφή.

θα πρέπει να κάνεις πράξεις να δεις ακριβώς πόσο αντιστοιχούν τα 9,90 σε ρήτρα.

Το έχω ξανααναφέρει , απο τη στιγμή που ήρθε ειδοποίηση για αλλαγή υπολογισμού ρήτρας ας πάρει το οκ απο NRG να αποχωρήσει αν θέλει αζημίως

1 λεπτό πριν, vassilis211973 είπε

Τα δικά σου τα άνοιξα κανονικά στο άλλο σάιτ μια χαρά....Του vfk δεν ανοίγει δεν ξέρω γιατι

δε γνωρίζω.

για πρόγραμμα με ρήτρα ενδιαφέρεσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geopro είπε

Μάλλον συμφέρει να ενεργοποιηθεί το fixed έστω και στα 10€ (για καταναλώσεις μεσαίες και άνω) και στην συνέχεια να διεκδικήσουμε επιστροφή.

Για μεσαιες και ανω μπορει να συμφερει αλλα πιστευω θα ειναι καλυτερα οποιος μπορει να μεταβει στο Smart απο το Save που εχει και χαμηλοτερη κιλοβατωρα.Αναλογικα δηλαδη αν το παρεις ειναι σαν να μειωνεις με την χαμηλοτερη κιλοβατωρα το fixed.

Aν μπορει δηλαδη να σωθει κατι απο την αυξηση του fixed μπορει να σωθει μονο ετσι δηλαδη με την χαμηλοτερη κιλοβατωρα του Smart.Δεν ειναι βεβαια καμια τρελη διαφορα αλλα οπως και να'χει η κιλοβατωρα ειναι χαμηλοτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Για μεσαιες και ανω μπορει να συμφερει αλλα πιστευω θα ειναι καλυτερα οποιος μπορει να μεταβει στο Smart απο το Save που εχει και χαμηλοτερη κιλοβατωρα.Αναλογικα δηλαδη αν το παρεις ειναι σαν να μειωνεις με την χαμηλοτερη κιλοβατωρα το fixed.

Aν μπορει δηλαδη να σωθει κατι απο την αυξηση του fixed μπορει να σωθει μονο ετσι δηλαδη με την χαμηλοτερη κιλοβατωρα του Smart.Δεν ειναι βεβαια καμια τρελη διαφορα αλλα οπως και να'χει η κιλοβατωρα ειναι χαμηλοτερη.

Η τιμή προσφοράς για το smart ειναι 0,0619€/Kwh ενω του 40% save που εχω ειναι 0,06265€/Kwh

Δεν μου φαίνεται ικανή διαφορά έτσι ώστε να ανατρέψει την ΟΤΣ

Η ΟΤΣ θα τσακίσει κόκαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geopro είπε

Η τιμή προσφοράς για το smart ειναι 0,0619€/Kwh ενω του 40% save που εχω ειναι 0,06265€/Kwh

Δεν μου φαίνεται ικανή διαφορά έτσι ώστε να ανατρέψει την ΟΤΣ

Η ΟΤΣ θα τσακίσει κόκαλα.

Μα δεν μιλησα για την ΟΤΣ αλλα για το fixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μα δεν μιλησα για την ΟΤΣ αλλα για το fixed.

Ναι , δίκιο έχεις .

Συγγνώμη , λάθος μου.

Είμαι ζαλισμένος από το μέγεθος της απάτης περί του "nrg fixed"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Volterra υπαρχει καποια προταση? Ειμαι σε πρόγραμμα χωρις δεσμευση, αλλα με ΟΤΣ. Εκτος απο προσευχη, τι μπορω να κανω? 

(καταναλωσεις μεχρι 300KWh το μηνα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dazed είπε

Για Volterra υπαρχει καποια προταση? Ειμαι σε πρόγραμμα χωρις δεσμευση, αλλα με ΟΤΣ. Εκτος απο προσευχη, τι μπορω να κανω? 

(καταναλωσεις μεχρι 300KWh το μηνα) 

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

Σε αναμονή, δεν ξέρω αν άλλος έχει προχωρήσει

θα πρέπει να κάνεις πράξεις να δεις ακριβώς πόσο αντιστοιχούν τα 9,90 σε ρήτρα.

Το έχω ξανααναφέρει , απο τη στιγμή που ήρθε ειδοποίηση για αλλαγή υπολογισμού ρήτρας ας πάρει το οκ απο NRG να αποχωρήσει αν θέλει αζημίως

δε γνωρίζω.

για πρόγραμμα με ρήτρα ενδιαφέρεσαι ?

Έχω ξεκαθαρίσει τι γίνεται με τον πίνακα με τα fixed όλων των εταιρειών.Θελω να έχω τον  πίνακα με ρήτρα για να δω αν με συμφέρει σε κατανάλωση μικρή 400 κιλοβατώρες το τετραμηνο το πρόγραμμα save nrg 40% ή να παραμείνω στην watt and volt στο πρόγραμμα home energy economy που ειχα με κιλοβατώρα μέρας 0.076 και νύχτας 0.052 και πάγιο 1.7 ευρώ περιπου.Εδω δεν έχω πέναλτι αποχώρησης.

Επίσης είμαι σε δίλημμα αν σε παροχή με 5100 κιλοβατώρες το χρόνο συμφέρει να γίνουν ένα από τα δύο και εδώ θέλω τη συμβουλή σου 

Ή να αλλάξω το πρόγραμμα στη watt and volt που είχα  με 0.058 ημέρας και 0.043 νύχτας αλλά που με τη ρήτρα πληρώνεις Κιλοβατώρα 0.011 σαν να ήμουνα ΔΕΗ ,στο αντίστοιχο home fixed της ίδιας εταιρείας  χωρίς να πληρώσω πέναλτι 95 ευρώ ή να πάω στο efa home fixed αφού η solar δεν εξυπηρετεί Κρήτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geopro είπε

Στο δια ταύτα τώρα.

Πολύ φοβάμαι ότι με την τωρινή τιμή χονδρικής ηλεκτρικής ενέργειας θα "κλαψουνε μανουλες"

Μάλλον συμφέρει να ενεργοποιηθεί το fixed έστω και στα 10€ (για καταναλώσεις μεσαίες και άνω) και στην συνέχεια να διεκδικήσουμε επιστροφή.

Αυτή η γνωμοδότηση του συνηγόρου του καταναλωτή έχει ανακοινωθεί ;

Τι λέτε και εσείς να κάνουμε ;

Αν ενεργοποιήσεις στα 10€ θα είναι σα να δέχεσαι την αυθαιρεσία τους ως νόμιμη, άρα πώς θα το επικαλεστείς μετά αν μετανοιώσεις και θες να φύγεις αζημίως;

13 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Θελω να έχω τον  πίνακα με ρήτρα για να δω αν με συμφέρει σε κατανάλωση μικρή 400 κιλοβατώρες το τετραμηνο το πρόγραμμα save nrg 40% ή να παραμείνω στην watt and volt στο πρόγραμμα home energy economy που ειχα με κιλοβατώρα μέρας 0.076 και νύχτας 0.052 και πάγιο 1.7 ευρώ περιπου.

Κι αν σε συμφέρει αυτό το μήνα, πώς θα ξέρεις για τους επόμενους;

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Θελω να έχω τον  πίνακα με ρήτρα για να δω αν με συμφέρει σε κατανάλωση μικρή 400 κιλοβατώρες το τετραμηνο το πρόγραμμα save nrg 40%

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2021-06/Ritra-anaprosarmogis.pdf

1,18 * (MCP + Αποκλίσεις) + 11 - 52 και το αποτέλεσμα δια χίλια επί τις κιλοβατώρες

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/06/202105-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

63,499 1,643 είναι MCP & αποκλίσεις αντίστοιχα για Μάιο (Ιούνιο Ιούλιο είναι πιο ακριβά)

καλές πράξεις

αν θες να δεις τις πρόσφατες μη σταθεροποιημένες τιμές μπες εδώ

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

(Αποτελέσματα Aγοράς Επόμενης Ημέρας)

τώρα που το βλέπω απο 76 έχει πάει στα 120 ....καλή φάση

__________________________________________________

@geopro

9,90 = ρήτρα*Kw <=> Kw=9,90/ρήτρα

ρήτρα ("φθηνή") Μαίου = ( 1,18*(63,499+1,643) + 11 -52)/1000= 0,0356

άρα για παραπάνω απο 278Kw ανα μήνα συμφέρει το fix

Βέβαια για αυτόν τον μήνα το MCP μπορεί να κλείσει κανα 100άρι και να έρθει ρήτρα 0,077 άρα

απο 128Kw να συμφέρει το fix (υποθετικά)

Βέβαια αν κάνεις τις πράξεις ,ανάλογα τις κιλοβατώρες μπορεί να σε συμφέρει απλά να πας αλλού

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Αν ενεργοποιήσεις στα 10€ θα είναι σα να δέχεσαι την αυθαιρεσία τους ως νόμιμη, άρα πώς θα το επικαλεστείς μετά αν μετανοιώσεις και θες να φύγεις αζημίως;

Κι αν σε συμφέρει αυτό το μήνα, πώς θα ξέρεις για τους επόμενους;

Αυτό που έχω να πω είναι ότι όλοι μας θελήσαμε να κάνουμε την ζωή μας ευκολότερη μειώνοντας παράλληλα τα κόστη.

Δεν το βλέπω όμως να γίνεται πραγματικότητα.

Επί του παρόντος είμαστε όλοι σε επαγρύπνηση πάνω σ'ένα .xl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...