Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler

  

1 λεπτό πριν, geopro είπε

Δεν το βλέπω όμως να γίνεται πραγματικότητα.

αυτό αφορά μόνο εσένα και είναι καθαρά υποκειμενικό το αν το δέχεσαι ή όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μ αυτα που διαβαζω με τις ΟΤΣ και με την εμπειρια μου με την πρωτεργια στο πατρικο λετε να μου ρθει κι εμενα καμια εκπληξη που μαι στον ΗΡΩΝ χωρις ΟΤΣ (αναγραφεται ξεκαθαρα στο συμβολαιο που ληγει 10/21);..Αναμενω τον επομενο που ναι εκκαθαριστικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρωι που κοιτουσα το S1N Fix της Solar ειχε ξεκαθαρα 1.5ευρω παγιο/μηνα(οπως και στο excel).

Τωρα που μπαινω, εχει παυλα 😕

 

https://www.senergy.gr/gia-to-spiti/oikiako-programma-s1n/

EDIT: Τι γινεται ρε παιδια; Λαθος το απο πανω, πλεον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καθολου νυχτερινο FIXED. Μας δουλευουν; Ημουν ετοιμος να κανω αιτηση

Επεξ/σία από sheik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

  

αυτό αφορά μόνο εσένα και είναι καθαρά υποκειμενικό το αν το δέχεσαι ή όχι.

 

Για να προλάβω τυχόν παρανοήσεις σαφώς δηλώνω ότι οι προσπάθειες όλων και κυρίως οι δικές σου είναι αξιέπαινες και χρηστικές.

Όσον αφορά την τελευταία σου τοποθέτηση περί υποκειμενικότητας και δεκτικοτητας απλά δεν την κατανόησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μ αυτα που διαβαζω με τις ΟΤΣ και με την εμπειρια μου με την πρωτεργια στο πατρικο λετε να μου ρθει κι εμενα καμια εκπληξη που μαι στον ΗΡΩΝ χωρις ΟΤΣ (αναγραφεται ξεκαθαρα στο συμβολαιο που ληγει 10/21);..Αναμενω τον επομενο που ναι εκκαθαριστικος...

Απο ΗΡΩΝ όλα να τα περιμένεις . Βασικά όχι να εφαρμόσουν ρήτρα , αλλά πχ να αυξήσαν σταθερή τιμή χωρίς ειδοποίηση . Αν και πολύ χλωμό (απλά είχανε κάνει κάτι τέτοιο στο αέριο)

4 λεπτά πριν, sheik είπε

Το πρωι που κοιτουσα το S1N Fix της Solar ειχε ξεκαθαρα 1.5ευρω παγιο/μηνα(οπως και στο excel).

Τωρα που μπαινω, εχει παυλα 😕

Βασικά και στην αρχή δεν το είχε σαν πρόγραμμα και είχα ζητήσει τιμοκατάλογο . Είχε μόνο το ημερήσιο

Τώρα ή ετοιμάζονται για αλλαγές ή απλά ανανεώνουν το site

Όπως και να έχει εσύ κάνε αίτηση κανονικά . Ακόμα και σε αλλαγές η Ελιν δεχόταν για ένα μικρό διάστημα νέους πελάτες με παλιές χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Απο ΗΡΩΝ όλα να τα περιμένεις . Βασικά όχι να εφαρμόσουν ρήτρα , αλλά πχ να αυξήσαν σταθερή τιμή χωρίς ειδοποίηση . Αν και πολύ χλωμό (απλά είχανε κάνει κάτι τέτοιο στο αέριο)

Βασικά και στην αρχή δεν το είχε σαν πρόγραμμα και είχα ζητήσει τιμοκατάλογο . Είχε μόνο το ημερήσιο

Τώρα ή ετοιμάζονται για αλλαγές ή απλά ανανεώνουν το site

Όπως και να έχει εσύ κάνε αίτηση κανονικά . Ακόμα και σε αλλαγές η Ελιν δεχόταν για ένα μικρό διάστημα νέους πελάτες με παλιές χρεώσεις

Οπως εγραψα δεν υπαρχει ΚΑΝ πλεον Οικιακο S1N Fixed! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geopro είπε

Όσον αφορά την τελευταία σου τοποθέτηση περί υποκειμενικότητας και δεκτικοτητας απλά δεν την κατανόησα.

Καταρχάς με συγχωρείς αν ακούστηκε απότομο , καμία τέτοια πρόθεση :)

Απλά πήγαινε γενικότερα , αν δεν γίνεται καταγγελία τότε κάνουν ότι θέλουν (όπως και με τις ρήτρες που τις κρύβουνε ακόμα και σήμερα)

2 λεπτά πριν, sheik είπε

Οπως εγραψα δεν υπαρχει ΚΑΝ πλεον Οικιακο S1N Fixed! 

και όπως ξαναέγραψα ,ούτε στις αρχές υπήρχε στο site , μόνο το ημερήσιο αλλά δεχόταν κανονικά για νυχτερινό . Κάνε αίτηση κανονικά , ζήτα τους να σου στείλουν σε email αν βιαζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Απο ΗΡΩΝ όλα να τα περιμένεις . Βασικά όχι να εφαρμόσουν ρήτρα , αλλά πχ να αυξήσαν σταθερή τιμή χωρίς ειδοποίηση . Αν και πολύ χλωμό (απλά είχανε κάνει κάτι τέτοιο στο αέριο)

Βασικά και στην αρχή δεν το είχε σαν πρόγραμμα και είχα ζητήσει τιμοκατάλογο . Είχε μόνο το ημερήσιο

Τώρα ή ετοιμάζονται για αλλαγές ή απλά ανανεώνουν το site

Όπως και να έχει εσύ κάνε αίτηση κανονικά . Ακόμα και σε αλλαγές η Ελιν δεχόταν για ένα μικρό διάστημα νέους πελάτες με παλιές χρεώσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Απο ΗΡΩΝ όλα να τα περιμένεις . Βασικά όχι να εφαρμόσουν ρήτρα , αλλά πχ να αυξήσαν σταθερή τιμή χωρίς ειδοποίηση . Αν και πολύ χλωμό (απλά είχανε κάνει κάτι τέτοιο στο αέριο)

Βασικά και στην αρχή δεν το είχε σαν πρόγραμμα και είχα ζητήσει τιμοκατάλογο . Είχε μόνο το ημερήσιο

Τώρα ή ετοιμάζονται για αλλαγές ή απλά ανανεώνουν το site

Όπως και να έχει εσύ κάνε αίτηση κανονικά . Ακόμα και σε αλλαγές η Ελιν δεχόταν για ένα μικρό διάστημα νέους πελάτες με παλιές χρεώσεις

1 λεπτό πριν, sheik είπε

Οπως εγραψα δεν υπαρχει ΚΑΝ πλεον Οικιακο S1N Fixed! 

Εγώ βλέπω ότι για να έχεις κάποια καλή έκπτωση πρεπει να πας  σε εναλλακτικό που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του.Οσα λεφτά κερδίσαμε τόσα χρόνια μας τα παίρνουν πίσω δεν περίμενα ποτέ ότι θα ήμουν σε εναλλακτικό πάροχο και θα φοβόμουν τόσο πολύ παρά από το να είμαι ΔΕΗ.Για να κερδίσω στην τελική ψίχουλα.

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

Δεν έχω τέτοιο excel , αν εννοείς του @vsk δεν ξέρω απο πότε έχει να ενημερωθεί

οδηγίες για να το χρησιμοποιήσεις είναι στην προτεινόμενη καρφιτσωμένη ανάρτηση που σου έγραψα χθες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58696485

 

2 ώρες πριν, korakios είπε

γιατί μπορείς τα δικά μου ?

 

2 ώρες πριν, korakios είπε

Σε αναμονή, δεν ξέρω αν άλλος έχει προχωρήσει

θα πρέπει να κάνεις πράξεις να δεις ακριβώς πόσο αντιστοιχούν τα 9,90 σε ρήτρα.

Το έχω ξανααναφέρει , απο τη στιγμή που ήρθε ειδοποίηση για αλλαγή υπολογισμού ρήτρας ας πάρει το οκ απο NRG να αποχωρήσει αν θέλει αζημίως

δε γνωρίζω.

για πρόγραμμα με ρήτρα ενδιαφέρεσαι ?

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2021-06/Ritra-anaprosarmogis.pdf

1,18 * (MCP + Αποκλίσεις) + 11 - 52 και το αποτέλεσμα δια χίλια επί τις κιλοβατώρες

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/06/202105-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

63,499 1,643 είναι MCP & αποκλίσεις αντίστοιχα για Μάιο (Ιούνιο Ιούλιο είναι πιο ακριβά)

καλές πράξεις

αν θες να δεις τις πρόσφατες μη σταθεροποιημένες τιμές μπες εδώ

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

(Αποτελέσματα Aγοράς Επόμενης Ημέρας)

τώρα που το βλέπω απο 76 έχει πάει στα 120 ....καλή φάση

__________________________________________________

@geopro

9,90 = ρήτρα*Kw <=> Kw=9,90/ρήτρα

ρήτρα (φθηνή) Μαίου = ( 1,18*(63,499+1,643) + 11 -52)/1000= 0,0356

άρα για παραπάνω απο 278Kw ανα μήνα συμφέρει το fix

Βέβαια για αυτόν τον μήνα το MCP μπορεί να κλείσει κανα 100άρι και να έρθει ρήτρα 0,077 άρα

απο 128Kw να συμφέρει το fix (υποθετικά)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ακυρώθηκε το Οικιακό Fixed νυχτερινό και δεν ισχύει πλέον

Αλλά μετά από λίγη πίεση με ξανακαλεσαν και μου είπαν οκ θα είστε (δήθεν) ο τελευταίος πελάτης με αυτό...

 

Οπότε το κάνω και ο Θεός βοηθός

Επεξ/σία από sheik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Εγώ βλέπω ότι για να έχεις κάποια καλή έκπτωση πρεπει να πας  σε εναλλακτικό που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του.

τώρα ναι , μέχρι και πριν ένα μήνα όχι , αλλά εξαρτάται και απο την κατανάλωση .

στην τελική τη τσέπη μου κοιτάω και όχι τη φίρμα

4 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Οσα λεφτά κερδίσαμε τόσα χρόνια μας τα παίρνουν πίσω δεν περίμενα ποτέ ότι θα ήμουν σε εναλλακτικό πάροχο και θα φοβόμουν τόσο πολύ παρά από το να είμαι ΔΕΗ.Για να κερδίσω στην τελική ψίχουλα.

Γύρνα ΔΕΗ , προσωπικά και 5 ευρώ το χρόνο να κερδίζω ,το προτιμώ ,

όπως βολεύεται ο καθένας

3 λεπτά πριν, sheik είπε

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ακυρώθηκε το Οικιακό Fixed νυχτερινό και δεν ισχύει πλέον

αφου πρόλαβες ,πάλι καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Καταρχάς με συγχωρείς αν ακούστηκε απότομο , καμία τέτοια πρόθεση :)

Απλά πήγαινε γενικότερα , αν δεν γίνεται καταγγελία τότε κάνουν ότι θέλουν (όπως και με τις ρήτρες που τις κρύβουνε ακόμα και σήμερα.

Παρακαλώ , δεν υπάρχει θέμα ότι ακούστηκε κάτι σέ απότομο ύφος.

Σίγουρα  θα προσφύγω στον συνήγορο του καταναλωτή , όπως άλλωστε απέναντι στην protergia πριν από πέντε μήνες

Κάποια στιγμή θα ήθελα όμως και εγώ και όλοι μας να πάψουμε να είμαστε σε διαρκή αναστάτωση.

Το θράσος και η διάθεση εξαπάτησης εκ μέρους των παρόχων είναι απύθμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω λέω να φύγω από το φυσικό αέριο και δεν έχει που να πάω πλέον

 

Δε πρέπει να υπάρχει άλλη χώρα με τόσο ακριβό ρεύμα

πχ στον Καναδά θα είχαν πεθάνει με αυτές τις τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ οταν εκανα εγω αιτηση πριν 2 εβδομαδες περιπου να παω στην σολαρ με νυχτερινο φιξ, ειχα μια εβδομαδα που ψαχνομουν και στην αρχη παλι δεν υπηρχε στο site προγραμμα νυχτερινου fixed! Οταν εκανα αιτηση βεβαια και μου εστειλαν τα συμβολαια, μπηκα κανονικα στο προγραμμα και υπηρχε στο site! Βεβαια συμβολαια υπογεγραμμενα τα εστειλα 18 Ιουνιου και σημερα εχουμε 28 και δεν εχω καποια επιβεβαιωση ή κατι τελος παντων να μου πουν οτι η μεταβαση ολοκληρώθηκε ξερει κανενας ποσες μερες τραβαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geopro είπε

Κάποια στιγμή θα ήθελα όμως και εγώ και όλοι μας να πάψουμε να είμαστε σε διαρκή αναστάτωση.

Το θράσος και η διάθεση εξαπάτησης εκ μέρους των παρόχων είναι απύθμενο.

Δυστυχώς στην τσίτα μας έχουν μιας και

Φάγανε τα λεφτά για τις ΑΠΕ

Η ΔΕΗ συνέχιζε κανονικά να καίει λιγνίτη

Δεν εξασφαλίσαμε δωρεάν δικαιώματα ρύπων όταν έδινε η Ε.Ε

και έφτασε η χοντρική εκεί που είναι

Η ΡΑΕ δε θέλει ή δε μπορεί να κάνει τίποτα , εισαγγελέας δεν ασχολήθηκε ποτέ

_____________________________________________________________________________________

άσχετο , όποιος αργότερα φάει άκυρο απο Solar να γράψει εδώ να τη βγάλω απο το excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε η Solar βασιζεται μονο σε ΑΠΕ, τρωει και αυτη ρητρα?

 

επισης οταν λες να φαμε ακυρο, εννοεις να βαλει ρητρα ή να αυξησει τις τιμες? γιατι και το 2ο να γινει, πιστευω θα παραμεινει ως ενα απο τα πιο συμφερον προγραμμα σε σχεση με τους αλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...