Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

κατσε η Solar βασιζεται μονο σε ΑΠΕ, τρωει και αυτη ρητρα?

δε γνωρίζω

2 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

επισης οταν λες να φαμε ακυρο, εννοεις να βαλει ρητρα ή να αυξησει τις τιμες? γιατι και το 2ο να γινει, πιστευω θα παραμεινει ως ενα απο τα πιο συμφερον προγραμμα σε σχεση με τους αλλους

αν καταργήσει το πρόγραμμα τελείως (δηλαδή αν δε δέχεται νέους πελάτες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Δεν έχω τέτοιο excel , αν εννοείς του @vsk απο πότε έχει να ενημερωθεί

οδηγίες για να το χρησιμοποιήσεις είναι στην προτεινόμενη καρφιτσωμένη ανάρτηση που σου έγραψα χθες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58696485

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

γιατί μπορείς τα δικά μου ?

 

2 ώρες πριν, korakios είπε

Σε αναμονή, δεν ξέρω αν άλλος έχει προχωρήσει

θα πρέπει να κάνεις πράξεις να δεις ακριβώς πόσο αντιστοιχούν τα 9,90 σε ρήτρα.

Το έχω ξανααναφέρει , απο τη στιγμή που ήρθε ειδοποίηση για αλλαγή υπολογισμού ρήτρας ας πάρει το οκ απο NRG να αποχωρήσει αν θέλει αζημίως

δε γνωρίζω.

για πρόγραμμα με ρήτρα ενδιαφέρεσαι ?

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2021-06/Ritra-anaprosarmogis.pdf

1,18 * (MCP + Αποκλίσεις) + 11 - 52 και το αποτέλεσμα δια χίλια επί τις κιλοβατώρες

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/06/202105-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

63,499 1,643 είναι MCP & αποκλίσεις αντίστοιχα για Μάιο (Ιούνιο Ιούλιο είναι πιο ακριβά)

καλές πράξεις

αν θες να δεις τις πρόσφατες μη σταθεροποιημένες τιμές μπες εδώ

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

(Αποτελέσματα Aγοράς Επόμενης Ημέρας)

τώρα που το βλέπω απο 76 έχει πάει στα 120 ....καλή φάση

__________________________________________________

@geopro

9,90 = ρήτρα*Kw <=> Kw=9,90/ρήτρα

ρήτρα (φθηνή) Μαίου = ( 1,18*(63,499+1,643) + 11 -52)/1000= 0,0356

άρα για παραπάνω απο 278Kw ανα μήνα συμφέρει το fix

Βέβαια για αυτόν τον μήνα το MCP μπορεί να κλείσει κανα 100άρι και να έρθει ρήτρα 0,077 άρα

απο 128Kw να συμφέρει το fix (υποθετικά)

Αυτά φοβάμαι από τους μικρούς εναλλακτικούς είναι κανείς στην efa;

Επίσης είμαι σε δίλημμα αν σε παροχή με 5100 κιλοβατώρες το χρόνο συμφέρει να γίνουν ένα από τα δύο και εδώ θέλω τη συμβουλή σας

Ή να αλλάξω το πρόγραμμα στη watt and volt που είχα  με 0.058 ημέρας και 0.043 νύχτας αλλά που με τη ρήτρα πληρώνεις Κιλοβατώρα 0.011 σαν να ήμουνα ΔΕΗ ,στο αντίστοιχο home fixed της ίδιας εταιρείας  χωρίς να πληρώσω πέναλτι 95 ευρώ ή να πάω στο efa home fixed αφού η solar δεν εξυπηρετεί Κρήτη.

 

Καμιά συμβουλή εδώ ρε παίδες;εσείς θα πληρώνατε το πέναλτι των 95 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

αν καταργήσει το πρόγραμμα τελείως (δηλαδή αν δε δέχεται νέους πελάτες)

ε αυτο θα το ξερουν λογικα οι νεοι πελατες, εμεις θα παραμεινουμε! Εκτος αν μας πεταξουν εξω και εμας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Ρε παιδιά συγνώμη για τις παραθέσεις τι λάθος κάνω;από ταμπλετ ειμαι

πάτα τις 3 τελίτσες και κάνε επεξεργασία αν είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά έκανα αίτηση στη βατ για το home fixed γιατί αν έφευγα θα πλήρωνα το πέναλτι των 95 ευρώ.Σε μια άλλη παροχή με αντίστοιχες κιλοβατώρες και πρόγραμμα myhome enter είπα στη ΔΕΗ να μου το κάνει home online και μου είπαν ότι δεν γίνεται (έλεος!) οπότε λόγω κι εκεί του πέναλτι των 70 ευρώ το άφησα ως έχει....Στη μικρή παροχή των 400 κιλοβατωρών /τετράμηνο μούβαλε ο φίλος το nrg save 40% αλλά είπα δε βαριέσαι ας τον εξυπηρέτησω και κατά το Σεπτέμβρη θα δούμε αν θα μπω στο fixed,....αυτός επιμένει ότι το fixed δεν υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί άλλο και όλη η ιστορία με την nrg έχει γίνει διότι έτυχε να αλλάξει το πρόγραμμα και έτυχε ο συνεργάτης να μην ενημερώσει σωστά τον πελάτη....πάντως το 9.90 δεν πρόκειται να αλλάξει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα άλλη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Στη μικρή παροχή των 400 κιλοβατωρών /τετράμηνο μούβαλε ο φίλος το nrg save 40%

απο το 2ο τετράμηνο δηλαδή θα πληρώνεις 9,90*4 + 2,5*4 μόνο τα πάγια ,δηλαδή επιπλέον 0,124 τη κιλοβατώρα (με 400kw/τετράμηνο)... καλός ο φίλος ! Άντε, το πολύ  να μη βάλεις το fixed να πληρώνεις λίγο παραπάνω απο ΔΕΗ....

12 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

πάντως το 9.90 δεν πρόκειται να αλλάξει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα άλλη φορά.

έτσι και αλλιώς κανένας δε θα πάει στην NRG με τέτοιο πάγιο εκτός αν έχει 8000-10000Kw κατανάλωση το χρόνο

12 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

ελικά έκανα αίτηση στη βατ για το home fixed

επειδή την έχω με ερωτηματικό ,μπορείς να επιβεβαιώσεις τιμές ? (μιας και άλλα γράφει το site και άλλα η σύμβαση)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαβάζω με συνέπεια home fixed της watt and volt νυχτερινό 0,07897 νύχτα μέρα με 4.99 πάγιο στο σάιτ τους.Όσον αφορά την άλλη παροχή προφανώς και δεν πάω στο fixed.Ειχα watt and volt με 0.076 ημέρα και 0.062 νύχτα και πάγιο 1.7 το μήνα με ρήτρα για περίπου 400 κιλοβατώρες το τετράμηνο 14 ευρώ την τελευταία φορά που μουρθε και πάω nrg save 40 με 0.10442 με συνέπεια μέρα νύχτα και 2.5 ευρώ πάγιο.Εχεις δίκιο δεν ξέρω τι ρήτρα θα έχω βέβαια εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/6/2021 στις 1:05 ΠΜ, energy52 είπε

Δυστυχως κι εγω στον λογαριασμο του πατερα μου (protergia) σημερα διαπιστωσα τις αλλαγες σε σχεση μετον ΟΤΣ, τη σημειωση απο κατω και μια χρεωση 70ευρω ΟΤΣ για 2500kw στον εκκαθαριστικο...το φοβερο ομως ποιο ειναι μ αυτους που μπλεξαμε;; επειδη ο λογαριασμος ερχεται μεσω ελτα καποιες φορες καθυστερημενος, εμφανιζεται μια καθυστερηση πληρωμης 2-7 μερες στους τελευταιους 2 εναντι με αποτελεσμα αυτοι να χρεωνουν την kw με 0,11028 κι οχι συμφωνα με το συμβολαιο..σου λεει ηταν στους ορους του συμβολαιου...Ενα 100αρι επιπλεον λοιπον, σε πελατη 5ετιας!!τους πηρα,τσακωθηκα ασχημα ,τους λεω φευγω αμμεσα αν δεν υπαρξει ενας διακανονισμος τιποτα κι ουτε που τους ενοιαζε....

Δηλαδη συγνωμη, μια καθυστερηση 2 ημερων σε πληρωμη, χωρις να υπαρχουν αλλα ληξιπροθεσμα/χρωστουμενα το θεωρουν αθετηση συμβολαιου, κι αλλαζουν κατα το δοκουν την χρεωση στην kwh, αυτο ονομαζεται λογικη ή αλητεια;. θα βγαλω κατι με καταγγελια σε ΕΕΤΤ;; 

Τι κανουμε τωρα παιδια,που παμε;; Εχει κι η ΔΕΗ ΟΤΣ;;

Ούτε αλητεία είναι ούτε τίποτα .έχεις περιθώριο κάποιες μέρες να το πληρώσειςκαι δεν το έκανες  ,εγώ στην βολτερα έχω περίπου 20 μέρες να το πληρώσω.στα 2 χρόνια έχω χάσει την συνέπεια 10% 2 φορές.Δεν κλαφτηκα ..έκανα μαλακια και πέρασε ο λογαριασμός.Τωρα φταίνε τα ΕΛΤΑ? Μήπως ο Ερμής είναι ανάδρομος? 

Όσο για την οτσ εκεί τον πίνουμε όλοι.

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά υπάρχει ένα επιχείρημα που λέει ότι το fixed το μπαινοβγάζεις.Ομως όταν κάποιος σε πάει ήδη στην εκάστοτε εταιρεία και σου λέει θα δούμε σε 4 μήνες αν σου αυξήσει το fixed εσύ αναγκάζεσαι και μένεις στο υφιστάμενο πρόγραμμα με τη ρήτρα που πάλι χαμένος είσαι γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις εταιρεία χωρίς πέναλτι Φίλε μου Κοράκιε συμφωνείς τό χω πιάσει καλά το έργο που παίζεται;

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Γενικά υπάρχει ένα επιχείρημα που λέει ότι το fixed το μπαινοβγάζεις.Ομως όταν κάποιος σε πάει ήδη στην εκάστοτε εταιρεία και σου λέει θα δούμε σε 4 μήνες αν σου αυξήσει το fixed εσύ αναγκάζεσαι και μένεις στο υφιστάμενο πρόγραμμα με τη ρήτρα που πάλι χαμένος είσαι γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις εταιρεία χωρίς πέναλτι Φίλε μου Κοράκιε συμφωνείς τό χω πιάσει καλά το έργο που παίζεται;

Δεν ξέρω , ότι είχα να πω το είπα :)

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

Εγώ διαβάζω με συνέπεια home fixed της watt and volt νυχτερινό 0,07897 νύχτα μέρα με 4.99 πάγιο στο σάιτ τους.

άλλο τι διαβάζεις στο site και άλλο τι γράφει το συμβόλαιο και άλλο αν εφαρμόζει και αυτό ρήτρα.

όταν στο στείλουν ανέβασέ το αν μπορείς χωρίς προσωπικά στοιχεία φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και πώς γίνεται να λέγεται fixed και να έχει ρήτρα ρε συ;Σου παραθέτω το pdf όπως το έχουνε.

20210621-symvasi-FixeD.pdf

By the way αυτή την τιμή χονδρικής στο zero της watt θα μας την πει κανείς πόσο είναι από την εταιρεία  ή να πάω σε καμία χαρτορίχτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4,9E πήγε το πάγιο στη Solar . Δεν ξέρω αν παίρνει έκπτωση συνέπειας.

Το καλό είναι οτι δείχνει να παραμένει ίδια χρέωση . Ενδιαφέρον θα έχει αν κρατήσουν και τις ίδιες τιμές στο νυχτερινό (δεν το έχει στη σελίδα)

Έγινε διόρθωση στο excel :)

 

3 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Ε και πώς γίνεται να λέγεται fixed και να έχει ρήτρα ρε συ;Σου παραθέτω το pdf όπως το έχουνε.

266917835_.png.b99e4ed25aad10aa09199b5516303604.png

Δεν το λέω με κακία , αλλά ειλικρινά διαβάζεις γενικότερα ?

6 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

By the way αυτή την τιμή χονδρικής στο zero της watt θα μας την πει κανείς πόσο είναι από την εταιρεία  ή να πάω σε καμία χαρτορίχτρα;

ρώτα τους και αν σου πούνε πες μας και μας 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...