Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

4,9E πήγε το πάγιο στη Solar . Δεν ξέρω αν παίρνει έκπτωση συνέπειας.

Το καλό είναι οτι δείχνει να παραμένει ίδια χρέωση . Ενδιαφέρον θα έχει αν κρατήσουν και τις ίδιες τιμές στο νυχτερινό (δεν το έχει στη σελίδα)

Έγινε διόρθωση στο excel :)

40€ αύξηση τον χρόνο στα πάγια δεν τα λες και λίγα.Δεν ενημέρωσαν ακόμα για αλλαγή στους υφιστάμενους πελάτες αλλά μπορεί να είναι μόνο για καινούργιους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kzaxas είπε

40€ αύξηση τον χρόνο στα πάγια δεν τα λες και λίγα.Δεν ενημέρωσαν ακόμα για αλλαγή στους υφιστάμενους πελάτες αλλά μπορεί να είναι μόνο για καινούργιους.

99% για καινούριους , δε συμφέρει μια εταιρία να χάνει πελατολόγιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εγώ διαβάζω σωστά.Ενταξει είναι και σωστά τα έχεις βάλει κι εσύ.Καλά εσύ που μου άνοιξες τα μάτια υπεπεσες σε τέτοιο σφάλμα;Ε τώρα  θα δεις από δω και πέρα θα ψάχνω όχι την φτηνότερη αλλά την ακριβότερη τιμή της αγοράς αχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vassilis211973 είπε

Ε τώρα  θα δεις από δω και πέρα θα ψάχνω όχι την φτηνότερη αλλά την ακριβότερη τιμή της αγοράς αχαχαχα

Δυστυχώς με την NRG έχεις κάνει πολύ λάθος κίνηση στο σπίτι με τη χαμηλή κατανάλωση

1 λεπτό πριν, vassilis211973 είπε

Άρα εγώ διαβάζω σωστά.Ενταξει είναι και σωστά τα έχεις βάλει κι εσύ.Καλά εσύ που μου άνοιξες τα μάτια υπεπεσες σε τέτοιο σφάλμα

Τώρα θυμήθηκα . Επειδή δεν είναι να έχεις κανέναν εμπιστοσύνη ,ρώτα τους αν το fixed παίρνει συνέπεια . (γραπτή απάντηση τελικών τιμών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έστειλα μέιλ να ακυρώσουν τη μεταφορά στην nrg και να μείνω στο προηγούμενο που σου είπα μέχρι να δω στην επόμενη εκκαθάριση αν με συμφέρει να πάω στο fixed.Στην προηγούμενη εκκαθάριση είχα 14 ευρώ ρήτρα αρχές Ιουνιου με kwh ημέρας 0.076 και νύχτας 0.062 με συνεπεια και πάγιο 1.7 περίπου το μήνα.Το πρόγραμμα ήταν το home energy economy.Εσυ στη θέση μου με αυτά τα δεδομένα θα το άλλαζες σε fixed της βατ;ή της efa αφού δεν έχω πέναλτι αποχώρησης.Ή θα περίμενες τον επόμενο εκκαθαριστικό;Ότι μου πεις θα κάνω.

Όσον αφορά το αν έχει συνέπεια το fixed αφού το γράφει και στους όρους της σύμβασης και στη σελίδα του σάιτ ε δεν πιστεύω να είναι τόσο ούστηδες έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vassilis211973 είπε

Όσον αφορά το αν έχει συνέπεια το fixed αφού το γράφει και στους όρους της σύμβασης και στη σελίδα του σάιτ ε δεν πιστεύω να είναι τόσο ούστηδες έλεος

πάρε μια γραπτή απάντηση , δωρεάν είναι :)

3 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Στην προηγούμενη εκκαθάριση είχα 14 ευρώ ρήτρα αρχές Ιουνιου με kwh ημέρας 0.076 και νύχτας 0.062 με συνεπεια και πάγιο 1.7 περίπου το μήνα.

σε ποιο λες , με 400kw/τετράμηνο ?

αν ναι στον εκκαθαριστικό (τετραμήνου?) , πόσες kw ημέρας και πόσες νύχτας είχες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Nαι.257 το τετράμηνο ημέρας έχω κάψει και 126 νύχτας.

Ρε φίλε, για τόσο μικρές κατανάλωσεις (1200 το χρόνο) και άλλαξες πάροχο ?

Δεν πήγαινες στο enter να πάρεις το 100€ !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ρε φίλε, για τόσο μικρές κατανάλωσεις (1200 το χρόνο) και άλλαξες πάροχο ?

Δεν πήγαινες στο enter να πάρεις το 100€ !!

Δεν άλλαξα ακόμα έστειλα μέιλ ακύρωσης της μεταφοράς.

Εντωμεταξυ τώρα που άλλαξε ο Κοράκιος τη solar θα πάνε όλοι efa και θυμισου σε λίγες μέρες κι αυτή θα πάρει την ανηφορα...σας επισυνάπτω την προσφορά που μου στείλανε σήμερα διότι solar δεν υπάρχει Ηράκλειο Κρήτης.

https://drive.google.com/file/d/17_UCG0XigDnc8hNrMVzz2CsnoSssXBFd/view?usp=drivesdk

Κοράκιε περιμένω απάντηση καίγομαι σου λέωωωωωωωωωωω

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ρε φίλε, για τόσο μικρές κατανάλωσεις (1200 το χρόνο) και άλλαξες πάροχο ?

Δεν πήγαινες στο enter να πάρεις το 100€ !!

Βασικά το enter εδώ και καιρό δεν εχει 100ρικο

Το online νομίζω θα συνέφερε  , αλλά πρέπει να τα βάλει στο excel να δει ακριβώς τι παίζει

26 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Nαι.257 το τετράμηνο ημέρας έχω κάψει και 126 νύχτας.

ε, κάνε 257*0.076 + 126*0.062 + 4*1.7 + 14 (ρήτρα) για το προηγούμενο και

400*0,07897 + 4*4,99 για το fixed της watt ή

400*0.07744 + 4*3.432 για efaenergy

ή βάλε

257*0.096 + 126*0.076 + 0.5 για το online της ΔΕΗ

Χοντρικά βάλε στο excel τις κιλοβατώρες που έγραψες επι 3 (ετήσια) και δες κόστος (χωρίς ΦΠΑ)

όπως και πολλαπλασίασε επι 3 το κόστος που σου έβγαλε το πρόγραμμα με ρήτρα

24 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Κοράκιε περιμένω απάντηση καίγομαι σου λέωωωωωωωωωωω

κάνε τις πράξεις και θα καταλάβεις

26 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

θέλει να ενεργοποιήσεις να ανοίγει για όλους (όσους έχουν τον υπερσύνδεσμο)

αλλά αν είναι ίδιες οι χρεώσεις με το excel ,κομπλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mακράν ΔΕΗ ονλάιν.Αν όμως τραβήξει την ανηφόρα;Το σύνδεσμο τον άνοιξα για μπες να κάνεις κάναν έλεγχο.

Και μια τελευταία ερώτηση.Σε σπίτι που δεν έχει καθόλου κατανάλωση όταν λέμε καθόλου καθόλου τι κάνω πάλι ΔΕΗ ονλαιν προφανώς έτσι;

Λοιπόν αν είναι να μείνω στη βατ συμφέρει αυτό που έχω με τη ρήτρα.Αν είναι να φύγω από ότι βλέπω τελικά το πιο φτηνό είναι της ελιν και της Βολτέρα μαζί με ελάχιστη διαφορά από το my home online της ΔΕΗ.Μιλάμε για διαφορά το χρόνο στα 2 καλύτερα αυτά προγράμματα της τάξεως των 35 ευρώ το χρόνο.

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Αν όμως τραβήξει την ανηφόρα;

Δεν είναι και κανα φθηνό πρόγραμμα ωστε να ζοριστεί ... παντα ρίσκο είναι σε οποιονδήποτε πάροχο

24 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Το σύνδεσμο τον άνοιξα για μπες να κάνεις κάναν έλεγχο.

κομπλέ φαίνεται δεν έχει αλλάξει κάτι όσο βλέπω. Ας ρίξει και κανένας άλλος μια ματιά μιας και η efaenergy τώρα θα έχει ενδιαφέρον

25 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Και μια τελευταία ερώτηση.Σε σπίτι που δεν έχει καθόλου κατανάλωση όταν λέμε καθόλου καθόλου τι κάνω πάλι ΔΕΗ ονλαιν προφανώς έτσι;

Κόβεις το ρεύμα απλά ....😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...