Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://allazorevma.gr/compare/current ίσως και αυτό το σάιτ είναι αξιόπιστο για συγκρίσεις για τα προγράμματα που δεν είναι fixed μια που το σάιτ αυτό για τα προγράμματα αυτά υπολογιζει για κάθε πάροχο ένα δικό του συντελεστή επιβάρυνσης ρήτρας οριακής τιμής συστήματος.Δες το και πες μου το βάζω μήπως βοηθήσει κάποιον ο οποίος δεν θέλει fixed πρόγραμμα για κάποιους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, geopro είπε

Μόλις μίλησα με τον κεντρικό αντιπρόσωπο της nrg που λέγεται thelorevma.gr

Την σύμβαση την είχα κάνει μαζί τους. Ενώ αρχικά δήλωσαν έκπληκτοι ότι η νέα τιμή των 9,90€ στην μηνιαία συνδρομή fixed θα ισχύει και για τους παλαιούς πελάτες στην επόμενη ημέρα μου δήλωσαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και να κάνω "ότι νομίζω"

Τί στο διάβολο έγινε τώρα ;

Και να πω ότι δεν το ψάξαμε το πράγμα προτού υπογράψουμε στην nrg ?

ΣΤΚ, και υπομονή, τι άλλο να κάνουμε...

προσωπικά μόλις φτάσω προς το 4μηνο θα αποχωρήσω, και ας πληρώσω και τη ρήτρα, δε θα χαλάσει και ο κόσμος για ένα 50ρικο, απλά θα πάω στην πιο συμφέρουσα επιλογή που θα υπάρχει τότε και δεν θα έχει χρονική δέσμευση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η nrg απαντάει ότι 

Ο γενικός εμπορικός τιμοκατάλογος δεν έχει να κάνει με το οποιοδήποτε έξτρα τέλος fix μπορεί να έχει να κάνει ακόμα και με την ίδια την τιμή της κιλοβατώρας και κανονικά υποχρεούται ο πάροχος να προειδοποιεί ένα ή και δύο μήνες καμιά φορά πριν με επιστολή για αναμενόμενες αλλαγές

Ο γενικός τιμοκατάλογος  υποχρεωτικά παραμένει σταθερός και για όσο διάστημα έχει υπογραφεί το συμβόλαιο ή για όσο διάστημα ο πελάτης επιθυμεί να κρατήσει ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα

Άλλο πράγμα να θέλω να αλλάζω το γενικό τιμοκατάλογο που σημαίνει ότι βγάζω μία διαφήμιση και λέω ότι ένα παλιό πρόγραμμα καταργήθηκε και το αντικαθιστούμε ένα καινούργιο απλά ένας πελάτης που δεν το είχε προλάβει να το πάρει αναγκάζεται να κοιτάξει μήπως πάρει το καινούργιο και άλλο πράγμα να έχει υπογράψει ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα συγκεκριμένης διάρκειας και να του λέει ο άλλος ότι και σε έχω δεσμευμένο και σου αλλάζω την τιμή.

Αυτό είναι που απαγορεύεται.

Ότι είναι ανυπόγραφο από την ώρα που κάποιος δεν το έχει πάρει ισχύει η παροιμία που λέει από πίτα που δεν τα πας τι σε νοιάζει κι αν καεί.

Κάποιοι θελανε να πάρουνε το πρόγραμμα Φιξ με τα 4 ευρώ δεν το ενεργοποίησε προφανώς από την αρχή και σωστά απλά έτυχε εκείνη την περίοδο να αλλάζει το πρόγραμμα να αποσύρεται το παλιό Φιξ και να αντικαθίσταται με ένα καινούργιο

Αλίμονο αν κάθε εταιρεία άλλαζε στα μέσα της σεζόν στα μέσα της διάρκειας ενός συμβολαίου με ένα πελάτη αυτά που έχει συμφωνήσει.

Δεν κάνω το συνήγορο του διαβόλου αυτά μου είπε αυτά σας λέω εξάλλου εγώ δεν θα πάω στην nrg για κανένα λόγο το διευκρινίζω.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Μήπως κάποιος φίλος γνωρίζει τον τύπο υπολογισμού ΟΤΣ της εταιρίας Φυσικό Αέριο;. Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ

Μια επίσκεψη στις κριτικές του γουγλ αποτυπώνει το μέγεθος της ευχαρί(στυσης) που τραβούν οι άνθρωποι...

Άλλος λέει για κρυφές χρεώσεις, άλλος για άφαντες επιστροφές εγγυήσεων, άλλος για λάθος μετρήσεις...

Γενικά επικρατεί ένα χάος με όλες αυτές τις εταιρίες. Φαντάζομαι και αλλού δεν θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

Μόνο αν δοκιμάσει κανείς μπορεί να εκφέρει γνώμη τελικά. Καλή η θεωρία αλλά στην πράξη τι γίνεται. Πολλές φανφάρες αλλά από τηγανίτα (πιο φτηνό ρεύμα) τίποτα. Μεγάλοι τίτλοι (50% έκπτωση - μηδενικά πάγια εγγυήσεις νυχτερινά), μεγάλες προσδοκίες, μεγάλες φανφάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Η nrg απαντάει ότι 

Ο γενικός εμπορικός τιμοκατάλογος δεν έχει να κάνει με το οποιοδήποτε έξτρα τέλος fix μπορεί να έχει να κάνει ακόμα και με την ίδια την τιμή της κιλοβατώρας και κανονικά υποχρεούται ο πάροχος να προειδοποιεί ένα ή και δύο μήνες καμιά φορά πριν με επιστολή για αναμενόμενες αλλαγές

Ο γενικός τιμοκατάλογος  υποχρεωτικά παραμένει σταθερός και για όσο διάστημα έχει υπογραφεί το συμβόλαιο ή για όσο διάστημα ο πελάτης επιθυμεί να κρατήσει ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα

Άλλο πράγμα να θέλω να αλλάζω το γενικό τιμοκατάλογο που σημαίνει ότι βγάζω μία διαφήμιση και λέω ότι ένα παλιό πρόγραμμα καταργήθηκε και το αντικαθιστούμε ένα καινούργιο απλά ένας πελάτης που δεν το είχε προλάβει να το πάρει αναγκάζεται να κοιτάξει μήπως πάρει το καινούργιο και άλλο πράγμα να έχει υπογράψει ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα συγκεκριμένης διάρκειας και να του λέει ο άλλος ότι και σε έχω δεσμευμένο και σου αλλάζω την τιμή.

Αυτό είναι που απαγορεύεται.

Ότι είναι ανυπόγραφο από την ώρα που κάποιος δεν το έχει πάρει ισχύει η παροιμία που λέει από πίτα που δεν τα πας τι σε νοιάζει κι αν καεί.

Κάποιοι θελανε να πάρουνε το πρόγραμμα Φιξ με τα 4 ευρώ δεν το ενεργοποίησε προφανώς από την αρχή και σωστά απλά έτυχε εκείνη την περίοδο να αλλάζει το πρόγραμμα να αποσύρεται το παλιό Φιξ και να αντικαθίσταται με ένα καινούργιο

Αλίμονο αν κάθε εταιρεία άλλαζε στα μέσα της σεζόν στα μέσα της διάρκειας ενός συμβολαίου με ένα πελάτη αυτά που έχει συμφωνήσει.

Δεν κάνω το συνήγορο του διαβόλου αυτά μου είπε αυτά σας λέω εξάλλου εγώ δεν θα πάω στην nrg για κανένα λόγο το διευκρινίζω.

 

 

 

 

 

Αυτό που οι πελάτες δεσμεύονται για Χ χρόνο (πχ NRG 24 μήνες) και η κάθε εταιρεία δεσμεύεται για έξι μήνες μας ξεπερνάει όλους!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vision είπε

Μόνο αν δοκιμάσει κανείς μπορεί να εκφέρει γνώμη τελικά.

εννοείται , πχ εγώ καλά την έβγαλα τόσο χρόνια , εσύ σε ποιον πάροχο ήσουν? 

14 λεπτά πριν, geopro είπε

Μόλις μίλησα με τον κεντρικό αντιπρόσωπο της nrg που λέγεται thelorevma.gr

Την σύμβαση την είχα κάνει μαζί τους. Ενώ αρχικά δήλωσαν έκπληκτοι ότι η νέα τιμή των 9,90€ στην μηνιαία συνδρομή fixed θα ισχύει και για τους παλαιούς πελάτες στην επόμενη ημέρα μου δήλωσαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και να κάνω "ότι νομίζω"

Τί στο διάβολο έγινε τώρα ;

Και να πω ότι δεν το ψάξαμε το πράγμα προτού υπογράψουμε στην nrg ?

Μια διόρθωση μόνο ,

"ότι η νέα τιμή των 9,90€ στην μηνιαία συνδρομή fixed θα ισχύει και για τους παλαιούς πελάτες"

για όσους δεν το είχαν ενεργοποιημένο ήδη στα 4 ευρώ

Όπως έχω ξαναπει ,κανένα νόημα δεν έχει με την επικοινωνία μεσολαβητών ή της ίδιας επικοινωνίας , μια αρχική τυπική επικοινωνία ωστε να γίνει επισύναψη στην καταγγελία μέσω ΣτΚ

Όπως φυσικά δεν έχει κανένα νόημα το να αναλύσουμε αν είναι νόμιμη η κίνηση της NRG εδώ σα λαϊκό δικαστήριο

Δυστυχώς τελικά αργούνε πολύ και δεν το περίμενα

Μόλις τώρα, thespartian είπε

Αυτό που οι πελάτες δεσμεύονται για Χ χρόνο (πχ NRG 24 μήνες) και η κάθε εταιρεία δεσμεύεται για έξι μήνες μας ξεπερνάει όλους!

Τη ΡΑΕ να ευχαριστείς δυστυχώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται , πχ εγώ καλά την έβγαλα τόσο χρόνια , εσύ σε ποιον πάροχο ήσουν? 

Μια διόρθωση μόνο ,

"ότι η νέα τιμή των 9,90€ στην μηνιαία συνδρομή fixed θα ισχύει και για τους παλαιούς πελάτες"

για όσους δεν το είχαν ενεργοποιημένο ήδη στα 4 ευρώ

Όπως έχω ξαναπει ,κανένα νόημα δεν έχει με την επικοινωνία μεσολαβητών ή της ίδιας επικοινωνίας , μια αρχική τυπική επικοινωνία ωστε να γίνει επισύναψη στην καταγγελία μέσω ΣτΚ

Όπως φυσικά δεν έχει κανένα νόημα το να αναλύσουμε αν είναι νόμιμη η κίνηση της NRG εδώ σα λαϊκό δικαστήριο

Δυστυχώς τελικά αργούνε πολύ και δεν το περίμενα

είδες τι μου απάντησαν ; 

σύμφωνα με αυτό που έγραψαν, μετά το πέρας του 6μήνου μπορούν να το αυξήσουν και στους παλιούς πελάτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

σύμφωνα με αυτό που έγραψαν, μετά το πέρας του 6μήνου μπορούν να το αυξήσουν και στους παλιούς πελάτες

Φυσικά όπως κάθε εταιρία σύμφωνα με τις οδηγίες της ΡΑΕ ,απλά μπορείς να φύγεις αζημίως

Δηλαδή μπορεί να γίνει οποιαδήποτε αύξηση κιλοβατώρας , παγίου κτλ μετά τους 6 μήνες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται , πχ εγώ καλά την έβγαλα τόσο χρόνια , εσύ σε ποιον πάροχο ήσουν? 

Μια διόρθωση μόνο ,

"ότι η νέα τιμή των 9,90€ στην μηνιαία συνδρομή fixed θα ισχύει και για τους παλαιούς πελάτες"

για όσους δεν το είχαν ενεργοποιημένο ήδη στα 4 ευρώ

Όπως έχω ξαναπει ,κανένα νόημα δεν έχει με την επικοινωνία μεσολαβητών ή της ίδιας επικοινωνίας , μια αρχική τυπική επικοινωνία ωστε να γίνει επισύναψη στην καταγγελία μέσω ΣτΚ

Στο θέμα της συνδρομής fixed όχι μόνο δεν υπήρχε μνεία ότι η τιμή μπορεί να αλλάξει εντός της χρονικής δέσμευσης της σύμβασης αλλά υπήρχε και ισχυρή προτροπή να μην ενεργοποιηθεί εντός του πρώτου τετραμήνου με την αιτιολογία ότι υπήρχε ούτως ή άλλως προστασία έναντι της ΟΤΣ και η ενεργοποίηση του fixed θα ήτο άσκοπη.

Οπότε έχει και ο κεντρικός αντιπρόσωπος τη συμμετοχή του στο ζήτημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geopro είπε

Στο θέμα της συνδρομής fixed όχι μόνο δεν υπήρχε μνεία ότι η τιμή μπορεί να αλλάξει εντός της χρονικής δέσμευσης της σύμβασης αλλά υπήρχε και ισχυρή προτροπή να μην ενεργοποιηθεί εντός του πρώτου τετραμήνου με την αιτιολογία ότι υπήρχε ούτως ή άλλως προστασία έναντι της ΟΤΣ και η ενεργοποίηση του fixed θα ήτο άσκοπη.

Οπότε έχει και ο κεντρικός αντιπρόσωπος τη συμμετοχή του στο ζήτημα.

Αυτά κράτα τα για το ΣτΚ :)

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Όπως φυσικά δεν έχει κανένα νόημα το να αναλύσουμε αν είναι νόμιμη η κίνηση της NRG εδώ σα λαϊκό δικαστήριο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω ότι σχετικά με την nrg θεωρώ ότι έχετε δίκιο και γι'αυτό δεν πρόκειται να πάω γιατί μου ανοίξατε τα μάτια και σας ευχαριστώ.Απλα έβαλα την απάντηση επίτηδες για να γνωρίζετε τις απόψεις τους.Εμενα αυτό που με φοβίζει με τους μικρούς παίχτες είναι μήπως οι αρκετά φτηνότερες τιμές είναι αρπαχτες.Αυτος είναι ο γενικότερος φόβος μου.Διοτι στο παρελθόν περίπτωση αρπαχτών είχαμε με μεγάλες εκπτώσεις στην αρχή.

Επίσης αυτό το νέο σχέδιο με το green και πράσινες αναπτύξεις κλπ είναι για να στα παίρνουν περισσότερο;δεν έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

Αυτά κράτα τα για το ΣτΚ :)

 

Σαφώς και πρέπει όλοι οι θιγόμενοι να προσφύγουν στο Στκ.

Η ηττοπάθεια δεν βοηθάει.

Είναι πάντως πολύ ενοχλητικό το να έχω προτείνει το nrg save 40 σε συναδέλφους και φίλους και τώρα να πρέπει να δίνω εξηγήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Επίσης αυτό το νέο σχέδιο με το green και πράσινες αναπτύξεις κλπ είναι για να στα παίρνουν περισσότερο;δεν έχω καταλάβει.

Για καμια επιχείρηση ωστε να προσθέσει κανα logo στο site της και μπαρουφολογία πράσινης ανάπτυξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως επίσης από διαίσθηση λέω ότι και σε άλλες εταιρείες θα συμβαίνει αυτό το κόλπο θα σε βάζουν στο απλό πρόγραμμα και μετα θα σου λένε θες fixed? πήγαινε με το καινούριο που σου βγάλαμε πριν από λίγες μέρες και όχι με αυτό που ίσχυε και που σε αποτρέψαμε να μπεις τότε εμείς οι ίδιοι γιατί δήθεν τότε δεν συνέφερε.Δεν μου φαίνεται λογικό μόνο η nrg να το κάνει είναι ωραίο κόλπο και λογικά πρέπει να το κάνουν κι άλλοι δε μπορεί αχαχαχαχαχα

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Για καμια επιχείρηση ωστε να προσθέσει κανα logo στο site της και μπαρουφολογία πράσινης ανάπτυξης

Πάντως αυτήν την πράσινη ανάπτυξη την έχουμε πληρώσει πολύ ακριβά από ενεργειακά πιστοποιητικά θέλεις ενεργειακές ταυτότητες κτιρίου για να κονομανε οι μηχανικοί πήγαμε στην δήθεν οικολογία αλλα στην τσέπη άρμεγμα κανονικό.

Tελικα ρε παίδες κανείς δεν είναι στην efa να μας πει εντυπώσεις;είπαμε Σουπάσης δεν παίζει Κρήτη μέχρι να γίνει πλήρης διασύνδεση δεν μας λυπάστε και μας;μα ούτε ένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...