Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις βγήκε εκκαθαριστικος από Ελίν.

365 νυχτερινό χωρίς οτσ,(το παλιό καλό πρόγραμμα) .Καμια αλλαγή στις χρεώσεις ούτε και ενημέρωση για αλλαγές. Συνεχίζω ως έχει.

Α! Ούτε ενημέρωση ότι κλείνει!

Επεξ/σία από giorgosvet
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

https://allazorevma.gr/compare/current ίσως και αυτό το σάιτ είναι αξιόπιστο για συγκρίσεις για τα προγράμματα που δεν είναι fixed μια που το σάιτ αυτό για τα προγράμματα αυτά υπολογιζει για κάθε πάροχο ένα δικό του συντελεστή επιβάρυνσης ρήτρας οριακής τιμής συστήματος.Δες το και πες μου το βάζω μήπως βοηθήσει κάποιον ο οποίος δεν θέλει fixed πρόγραμμα για κάποιους λόγους.

Καλησπέρα, μόλις έληξε το πρόγραμμά μου με Protergia Οικιακό Ν (καλοπληρωτές) και ψάχνω να δω πού θα πάω. Οι τελευταίοι μου λογαριασμοί ήρθαν φουσκωμένοι λόγω χρέωσης ΟΤΣ, οπότε είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω.


Μπήκα κι εγώ στο παραπάνω site για να πάρω μια ιδέα ποιο πρόγραμμα με συμφέρει περισσότερο στην παρούσα φάση, και μου εμφάνισε το MVP της Protergia με διαφορά ως αυτό με το μεγαλύτερο όφελος. Αλλά όταν ήρθα εδώ και αφού διάβασα εδώ κι εκεί καμιά 100αρια σελίδες του thread διαπίστωσα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, και πως με λίγα λόγια όλα τα προγράμματα με ρήτρα αναπροσαρμογής είναι ψιλο-απάτες και εντελώς φλου.

Τελικά τι ισχύει; Να πιστέψω το allazorevma.gr που μου προτείνει το Protergia N MVP με κλειστά μάτια, ή να πάω σε κάποιο χωρίς χρέωση ΟΤΣ όπως της Watt+Volt Home Fixed N; Καταλαβαίνω ότι με ρήτρα αναπροσαρμογής υπάρχει ο αστάθμητος παράγοντας της ΟΤΣ, αλλά ποια είναι η αίσθηση για κάποιον σαν εμένα που η ετήσια κατανάλωσή του είναι κάπου στα 4500-5000kWh; Αξίζει να ρισκάρω με ΟΤΣ ή καλύτερα Fixed;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paulpierce89 είπε

αλλά ποια είναι η αίσθηση για κάποιον σαν εμένα που η ετήσια κατανάλωσή του είναι κάπου στα 4500-5000kWh;

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

2 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

και μου εμφάνισε το MVP της Protergia με διαφορά ως αυτό με το μεγαλύτερο όφελος

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58691011

3 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Αξίζει να ρισκάρω με ΟΤΣ ή καλύτερα Fixed;

αν δεις οτι πχ αυτό τον μήνα πάει να εκατοσταρήσει (με μέρες στα 120) ,δε θα το έλεγα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε τις καταναλώσεις σου στο εξελ του Κορακίου να δεις όλα τα fixed και σύγκρινε τα με βάση το σημερινό που πληρώνεις και με βάση της προτέργια που σου βγάζει το άλλο σάιτ.

Αλλά για μένα για αυτές τις καταναλώσεις κοιτάς μόνο το εξελ και τα fixed

Koράκιε είδες ο μαθητής σου που στην έλεγε;

Βάλε και όταν θα δεις θα πας efa energy κατευθείαν μέχρι να αρχίσει κι αυτή τα κολπα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58691011

αν δεις οτι πχ αυτό τον μήνα πάει να εκατοσταρήσει (με μέρες στα 120) ,δε θα το έλεγα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είχα δει το sticky, όχι όμως το πόστ για το MVP. Πήγα να πέσω από την καρέκλα μου - μιλάμε για διπλάσια χρέωση από αυτή που παρουσιάζουν, πραγματικά ντροπή...

 

3 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Βάλε τις καταναλώσεις σου στο εξελ του Κορακίου να δεις όλα τα fixed και σύγκρινε τα με βάση το σημερινό που πληρώνεις και με βάση της προτέργια που σου βγάζει το άλλο σάιτ.

Αλλά για μένα για αυτές τις καταναλώσεις κοιτάς μόνο το εξελ και τα fixed

Koράκιε είδες ο μαθητής σου που στην έλεγε;

Ευχαριστώ για την απάντηση! Χρησιμοποίησα το excel και μου έβγαλε μια τελική τιμή σχεδόν ίδια με αυτή που μου έβγαλε της protergia από το άλλο σάιτ (~440ευρώ), ωστόσο η κατανάλωσή μου αυξήθηκε πρόσφατα επειδή από τέλη Οκτωβρίου έχει έρθει και άλλο άτομο στο σπίτι, οπότε θεωρητικά μπορεί να πήγαινε και πιο κάτω το MVP. Αλλά με βάση τον υπολογισμό του Κοράκιου μου φαίνεται δύσκολο να με συμφέρει το MVP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Βάλε τις καταναλώσεις σου στο εξελ του Κορακίου να δεις όλα τα fixed και σύγκρινε τα με βάση το σημερινό που πληρώνεις και με βάση της προτέργια που σου βγάζει το άλλο σάιτ.

Καλυτερα να προσεχουμε οταν δινουμε συμβουλες σε αλλους γιατι μερικοι δεν γνωριζουν καθολου καποια πραγματα και πολλοι ειναι αυτοι που θα κανουν οτι τους πει ο καθενας εδω μεσα.

Δεν ολα τα fixed στο excel απλα ειναι προγραμματα χωρις ΟΤΣ.

Τωρα αν καποια σου δινουν την δυνατοτητα να ενεργοποιησεις το fixed ειναι αλλο θεμα.

 

Μόλις τώρα, paulpierce89 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Χρησιμοποίησα το excel και μου έβγαλε μια τελική τιμή σχεδόν ίδια με αυτή που μου έβγαλε της protergia από το άλλο σάιτ (~440ευρώ), ωστόσο η κατανάλωσή μου αυξήθηκε πρόσφατα επειδή από τέλη Οκτωβρίου έχει έρθει και άλλο άτομο στο σπίτι, οπότε θεωρητικά μπορεί να πήγαινε και πιο κάτω το MVP. Αλλά με βάση τον υπολογισμό του Κοράκιου μου φαίνεται δύσκολο να με συμφέρει το MVP.

Τα 440 ευρω τι ειναι το τελικο οφελος?

Να ξερεις οτι δεν ειναι fixed τα προγραμματα στο excel οπως λανθασμενα ανεφερε ενα μελος παραπανω αλλα ειναι χωρις ΟΤΣ.

Διαβασε ολο sticky και τσεκαρε καλα το excel.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τα 440 ευρω τι ειναι το τελικο οφελος?

Να ξερεις οτι δεν ειναι fixed τα προγραμματα στο excel οπως λανθασμενα ανεφερε ενα μελος παραπανω αλλα ειναι χωρις ΟΤΣ.

Διαβασε ολο sticky και τσεκαρε καλα το excel.

440 ευρώ είναι η τελική τιμή με ΦΠΑ (ετήσια) για το fixed προγραμμα της Watt+Volt που κοιτούσα. Το όφελος κοντά στα 50 ευρώ. Κάπου τόσο μου βγήκε και η τελική τιμή για το MVP με βάση τον τελευταίο εκκαθαριστικό μου στο allazorevma.gr

Στο excel υπήρχαν και κάποια άλλα προγραμματα με μεγαλύτερο όφελος (π.χ. efaenergy) απλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ κάποια από αυτές τις λιγότερο γνωστές εταιρίες (δεν ξέρω αν παίζει γενικά αλλά εγώ πρώτη φορά την άκουγα).

Γνωρίζω ότι στο excel είναι μόνο τα χωρίς ΟΤΣ χρέωση και όχι μόνο τα fixed.

Επεξ/σία από paulpierce89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Αλλά με βάση τον υπολογισμό του Κοράκιου μου φαίνεται δύσκολο να με συμφέρει το MVP.

Νομίζω οτι το MVP δεν εφαρμόζει ρήτρα για 6 μήνες , ίσως γιαυτό το site να σου έβγαλε χαμηλή τιμή στο χρόνο .

 

1 λεπτό πριν, paulpierce89 είπε

απλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ κάποια από αυτές τις λιγότερο γνωστές εταιρίες

έτσι λέγανε για τη Solar και έπεσε μαύρο δάκρυ και εκεί τώρα που ακρίβυνε 😁

2 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

για το fixed προγραμμα της Watt+Volt που κοιτούσα.

να πάρεις γραπτή απάντηση οτι ισχύει η έκπτωση συνέπειας . Πχ στην elpedison δεν ισχύει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Νομίζω οτι το MVP δεν εφαρμόζει ρήτρα για 6 μήνες , ίσως γιαυτό το site να σου έβγαλε χαμηλή τιμή στο χρόνο .

Σωστό point, αν και δυσκολεύομαι να το βρω στο σάιτ τους. Θα το κοιτάξω ξανά - πλέον θες δικηγόρο για να εντοπίσεις όλα τα ψιλά γράμματα.

6 λεπτά πριν, korakios είπε

έτσι λέγανε για τη Solar και έπεσε μαύρο δάκρυ και εκεί τώρα που ακρίβυνε 😁

 

αυτό σκέφτομαι κι εγώ και λέω να αποφύγω τον πειρασμό, αν και δεν είναι ευκαταφρόνητο το όφελος.

7 λεπτά πριν, korakios είπε

να πάρεις γραπτή απάντηση οτι ισχύει η έκπτωση συνέπειας . Πχ στην elpedison δεν ισχύει

Πήρα τηλέφωνο σήμερα και μου είπαν ότι ισχύει, δηλαδή ίδια τιμή μέρα και νύχτα στα 0.0789 αν πληρώνω με πάγια εντολή, αλλά όχι για τον πρώτο λογαρισμό (λογικό εν μέρει). Ζήτησα να μου στείλουν σε μέιλ την πρόταση και βλέπουμε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

εννοείται , πχ εγώ καλά την έβγαλα τόσο χρόνια , εσύ σε ποιον πάροχο ήσουν? 

σε ποιον πάροχο είσαι;

Γενικά από ένα πάροχο δεν με ενδιαφέρει μόνο η καλύτερη τιμή, αλλά και να υπάρχει σταθερότητα. Δεν θέλω να ασχολούμαι μέρα-νύχτα μαζί τους, ούτε με συμβούλια της επικρατείας, ούτε με Κούγιες, ούτε με Μπέους.

Με ποιον πάροχο είστε ευχαριστημένοι; Ο ίδιος πάροχος προσφέρει ένα σωρό προγράμματα. Συγνώμη αλλά κυνηγός της απόλυτης φθηνότερης τιμής δεν θα γίνω γιατί βλέπω επικρατεί χάος και άλλα λένε άλλα κάνουν.

Κάπως φθηνότερη τελική τιμή λογαριασμού (όχι τελική τιμή ρεύματος) από τη ΔΕΗ ψάχνω (με την ίδια κατανάλωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν είπα fixed εννοούσα χωρίς ΟΤΣ συγνώμη για το λάθος αυτό εννοουσα

Κοράκιε το fixed της βατ έχει συνέπεια  το λέει και στη σύμβαση που βλέπαμε χτες σε άλλο πίνακα πιο κάτω από αυτόν που ποσταρες.

Επεξ/σία από vassilis211973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Ζήτησα να μου στείλουν σε μέιλ την πρόταση και βλέπουμε

αν μπορέσεις ανέβασε ένα screenshot για να βγάλω το ερωτηματικό στο excel

16 λεπτά πριν, vision είπε

σε ποιον πάροχο είσαι;

όχι δε ρώτησα σε ποιον θα πας , επειδή έγραψες κατεβατο

1 ώρα πριν, vision είπε

Γενικά επικρατεί ένα χάος με όλες αυτές τις εταιρίες. Φαντάζομαι και αλλού δεν θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

Μόνο αν δοκιμάσει κανείς μπορεί να εκφέρει γνώμη τελικά. Καλή η θεωρία αλλά στην πράξη τι γίνεται. Πολλές φανφάρες αλλά από τηγανίτα (πιο φτηνό ρεύμα) τίποτα. Μεγάλοι τίτλοι (50% έκπτωση - μηδενικά πάγια εγγυήσεις νυχτερινά), μεγάλες προσδοκίες, μεγάλες φανφάρες.

ρώτησα σε ποιον είσαι , αλλά τελικά στη ΔΕΗ είσαι.

16 λεπτά πριν, vision είπε

Γενικά από ένα πάροχο δεν με ενδιαφέρει μόνο η καλύτερη τιμή, αλλά και να υπάρχει σταθερότητα. Δεν θέλω να ασχολούμαι μέρα-νύχτα μαζί τους, ούτε με συμβούλια της επικρατείας, ούτε με Κούγιες, ούτε με Μπέους.

Με ποιον πάροχο είστε ευχαριστημένοι; Ο ίδιος πάροχος προσφέρει ένα σωρό προγράμματα. Συγνώμη αλλά κυνηγός της απόλυτης φθηνότερης τιμής δεν θα γίνω γιατί βλέπω επικρατεί χάος και άλλα λένε άλλα κάνουν.

Κάπως φθηνότερη τελική τιμή λογαριασμού (όχι τελική τιμή ρεύματος) από τη ΔΕΗ ψάχνω (με την ίδια κατανάλωση).

δε θα βρεις , χάνεις το χρόνο σου γενικότερα , καλύτερα δες το online της ΔΕΗ μιας και στο Γ1 θα μπει ρήτρα αναπροσαρμογής

edit

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/42/#comments

καλή συνέχεια απο μένα :)

Επεξ/σία από korakios
link
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Fallen333 είπε


Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ, γενικά δεν ασχολήθηκα καν με τα ρεύματα μέσα στην γαλήνη και ηρεμία του Σουμπάση.

Κι εγώ παλιός στο Electricon της Ελίν. Ακριβώς έτσι φαντάζομαι τον εαυτό μου (όπως στη φωτογραφία) όταν ακούω τη λέξη ΟΤΣ... ηρεμία και γαλήνη. 😎

Τώρα που πήγε το πάγιο του Σουμπάση 4.90, χάνεται ένα σημαντικό ποσό το χρόνο... 43ευρώ με το ΦΠΑ. Κρίμα για όσους δεν πρόλαβαν το παλιό πάγιο με 1.50.

Και πάλι όμως μέσα σ'αυτό το χάλι που επικρατεί, θεωρώ το πρόγραμμα της Solar το καλύτερο απ'τα fixed αυτή τη στιγμή γιατί είναι το μοναδικό χωρίς δέσμευση. Αύριο μπορεί να ξημερώσει κάτι καλύτερο πχ να βγάλει φτηνότερο fixed ο Ήρων όπου σ'αυτή τη περίπτωση θα μπορείτε να το συνδιάσετε με το Double Home Flex στο αέριο (45% έκπτωση κυμαινόμενο). Ή μπορεί να φτιάξει νέο πάροχο η πεθερά του Σουμπάση και να πουλάει φτηνότερα για να του πάει κόντρα. 😅

Το να δεσμευτείτε 2 χρόνια στην ΕΦΑ για περίπου 20 ευρώ επιπλέον κέρδος το χρόνο (συγκριτικά με το νέο fixed της Solar), δε λέει κάτι κατά τη γνώμη μου.

@korakios προτείνω να μη σβήνεις απ'το excel τα προγράμματα που είναι πλέον μη εμπορικά διαθέσιμα, αλλά να τα βάζεις κάτω - κάτω... ώστε να υπάρχει δυνατότητα σύγκρισης με τα εμπορικά διαθέσιμα από πάνω σε περίπτωση που ψαχνόμαστε για νέο πάροχο μελλοντικά! Επειδή βαριόμουνα να φτιάξω νέα κελιά, έσβησα τα προγράμματα της ΔΕΗ για να συγκρίνω το Electricon Οικιακό Ν (με 5% έκπτωση, συν ΕΛΑΠΕ) με Solar και ΕΦΑ. Πιστεύω καταλαβαίνεις τι εννοώ.

dog.jpg

2.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τη δέσμευση που λέει ο φίλος δεν το χα προσέξει άρα εγω που δεν μπορώ να πάω solar χαίρεται σ αυτό το θέμα.

Μεταξύ volterra 360 Oικιακό και elin fixed επειδη δεν εχουνε δεσμευση ποιο θα προτιμουσατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...