Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Μεταξύ volterra 360 Oικιακό και elin fixed επειδη δεν εχουνε δεσμευση ποιο θα προτιμουσατε?

Τι ερωτηση ειναι αυτη?

Αναλογα με το οφελος που εχεις θα επιλεξεις.Αν θες η δεν θες δεσμευση ειναι αλλος ενα παραγοντας που θα πρεπει να σκεφτεις.

Τι περιμενεις να σου απαντησουν ποια ειναι καλυτερη?Καμια ολες ιδιες ειναι σχεδον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/6/2021 στις 10:41 ΜΜ, vassilis211973 είπε

Ε και πώς γίνεται να λέγεται fixed και να έχει ρήτρα ρε συ;Σου παραθέτω το pdf όπως το έχουνε.

20210621-symvasi-FixeD.pdf 536 kB · 8 downloads

By the way αυτή την τιμή χονδρικής στο zero της watt θα μας την πει κανείς πόσο είναι από την εταιρεία  ή να πάω σε καμία χαρτορίχτρα;

 

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

 

Εδω θα την δεις την τιμη πουλάει κ για αρχή το πρόγραμμα φαίνεται καλό χωρίς το κόστος για τις υπηρεσίες μετά θα είναι μια η άλλη με τα υπόλοιπα προγράμματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω εγώ τα στοιχεία κατανάλωσής μου στο energycost και μού βγάζει τη κάτωθι λίστα...

...αλλά στο NRG OnTheGo Fixed αναφέρει στις "πληροφορίες" λάθος το πάγιο, αφού σύμφωνα με την ιστοσελίδα του προϊόντος το πάγιο είναι 9.9€, ενώ το energycost αναφέρει 6.8€...
https://www.nrg.gr/el/idiotes/e-mobility/nrg-OnTheGo

...Και πάλι όμως φαίνεται να συμφέρει...έχει αλλάξει κάτι, τελευταία, και δεν έχει ενημερωθεί η ιστοσελίδα σύγκρισης, μήπως;

Για το πρόγραμμα της Elpedison υπάρχουν τίποτε τελευταίες εξελίξεις; Συμφέρουν αρκετά  τα δύο πρώτα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

energycost.png.9ad6b017846f53be570b76869a1437f3.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, definitio είπε

Βάζω εγώ τα στοιχεία κατανάλωσής μου στο energycost και μού βγάζει τη κάτωθι λίστα...

...αλλά στο NRG OnTheGo Fixed αναφέρει στις "πληροφορίες" λάθος το πάγιο, αφού σύμφωνα με την ιστοσελίδα του προϊόντος το πάγιο είναι 9.9€, ενώ το energycost αναφέρει 6.8€...
https://www.nrg.gr/el/idiotes/e-mobility/nrg-OnTheGo

...Και πάλι όμως φαίνεται να συμφέρει...έχει αλλάξει κάτι, τελευταία, και δεν έχει ενημερωθεί η ιστοσελίδα σύγκρισης, μήπως;

Για το πρόγραμμα της Elpedison υπάρχουν τίποτε τελευταίες εξελίξεις; Συμφέρουν αρκετά  τα δύο πρώτα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

energycost.png.9ad6b017846f53be570b76869a1437f3.png

 

Διαβασε το sticky και βαλε τις καταναλωσεις σου στο excel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, definitio είπε

αφού σύμφωνα με την ιστοσελίδα του προϊόντος το πάγιο είναι 9.9€

2,8 το πάγιο , + 9,9 πλέον το fixed . Δεν έχει ενημερωθεί και έχει μείνει στην παλιά τιμή του fixed 4E

πάντως δε δείχνει να συμφέρει το onthego σε σχέση με το smart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Διαβασε το sticky και βαλε τις καταναλωσεις σου στο excel.

Κάποιο κόλλημα υπάρχει εκεί, μάλλον, γιατί το πρόγραμμα της Ελπέντισον εμφανίζεται στο εξσέλ πιο ακριβό κατά ~60 από το τωρινό της ΔΕΗ, ενώ δεν φαίνεται να υπάρχει το πρόγραμμα της NRG που αναφέρω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, definitio είπε

Κάποιο κόλλημα υπάρχει εκεί, μάλλον, γιατί το πρόγραμμα της Ελπέντισον εμφανίζεται στο εξσέλ πιο ακριβό κατά ~60 από το τωρινό της ΔΕΗ

αφού είναι

1 λεπτό πριν, definitio είπε

ενώ δεν φαίνεται να υπάρχει το πρόγραμμα της NRG που αναφέρω παραπάνω.

αφού δε λέει σε σχέση με το smart

άσε που είναι για συγκεκριμένα για ηλεκτροκίνηση το OnTheGo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, definitio είπε

Κάποιο κόλλημα υπάρχει εκεί, μάλλον, γιατί το πρόγραμμα της Ελπέντισον εμφανίζεται στο εξσέλ πιο ακριβό κατά ~60 από το τωρινό της ΔΕΗ, ενώ δεν φαίνεται να υπάρχει το πρόγραμμα της NRG που αναφέρω παραπάνω.

Ολα σωστα ειναι στο excel και μαλλον αυτα που κοιτας εσυ ειναι λαθος.Τελειως λαθος ομως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ολα σωστα ειναι στο excel και μαλλον αυτα που κοιτας εσυ ειναι λαθος.Τελειως λαθος ομως.

 

6850 μέρας, 1850 νύχτας, ΚΟΤ-Α 1.400, με νυχτερινό μετρητή, βάλε εσύ τα στοιχεία και πες μου.

insomnia-excel.png.49ad12132024640efea105b091d88c8b.png

energycost.png.b676b7eee3411cf0ffb3a27a2be2e0c2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, definitio είπε

6850 μέρας, 1850 νύχτας, ΚΟΤ-Α 1.400, με νυχτερινό μετρητή, βάλε εσύ τα στοιχεία και πες μου.

κάντα χειροκίνητα με κομπιουτεράκι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, definitio είπε

6850 μέρας, 1850 νύχτας, ΚΟΤ-Α 1.400, με νυχτερινό μετρητή, βάλε εσύ τα στοιχεία και πες μου.

insomnia-excel.png.49ad12132024640efea105b091d88c8b.png

energycost.png.b676b7eee3411cf0ffb3a27a2be2e0c2.png

Ειναι δυνατον να μου δειχνεις το energycost το οποιο εχει να ενημερωθει απο την ημερα που ανοιξε?

Το excel ενημερωνεται ωρα με την ωρα.

Βαλε τις καταναλωσεις σου εκει και δες τι συμφερει.

Για να σε βοηθησω ομως γιατι λογικα δεν ξερεις καποια πραγματα και στο λεω με την καλη εννοια και οχι για να στο παιξω εξυπνος τα προγραμματα που σε συμφερουν ειναι το Ηρων Only Home και μετα το smart.

Αν δεν ξεπερνας πολυ τα ορια του ΚΟΤ τοτε το προγραμμα ης Ηρων συμφερει πιο πολυ.Ενω αν τα ξεπερνας συμφερει το Smart της NRG.

Kανε τους υπολογισμους σου και θα βρεις ακρη.

 

41 λεπτά πριν, korakios είπε

κάντα χειροκίνητα με κομπιουτεράκι :)

Θελουμε και να κοιμηθουμε.:P

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ειναι δυναον να μου δειχνεις το energycost το οποιο εχει να ενημερωθει απο την ημερα που ανοιξε?

Το excel ενημερωνεται ωρα με την ωρα.

Βαλε τις καταναλωσεις σου εκει και δες τι συμφερει.

Για να σε βοηθησω ομως γιατι λογικα δεν ξερεις καποια πραγματα και στο λεω με την καλη εννοια και οχι για να στο παιξω εξυπνος τα προγραμματα που σε συμφερουν ειναι το Ηρων Only Home και μετα το smart.

Αν δεν ξεπερνας πολυ τα ορια του ΚΟΤ τοτε το προγραμμα ης Ηρων συμφερει πιο πολυ.Ενω αν τα ξεπερνας συμφερει το Smart της NRG.

Kανε τους υπολογισμους σου και θα βρεις ακρη.

 

Τσαντίλες βραδιάτικα; Κάνε διάλειμμα από το φόρουμ, αν έχεις νευρα...αντιπαραγωγική η ενασχόληση με τα φόρουμ/σόσιαλ όταν κάποιος είναι σε κακή διάθεση.

Κοίταξα τις ιστοσελίδες που είχα κοιτάξει παλιότερα, έχω να ασχοληθώ από το Φλεβάρη, που δεν έκανα τελικά τη μετάβαση στη Σολαρ τότε, και επεσήμανα τις διαφορές.

Το πρόγραμμα της Ελπέντισον είναι το μόνο που το εξσέλ μού το έβγαλε πιο ακριβό ακόμη κι από της ΔΕΗ, οπότε θεώρησα ότι κάτι μπορεί να έχει καταχωρηθεί λανθασμένα για το συγκεκριμένο.

Επειτα, με βάση τα στοιχεία κατανάλωσης που έδωσα, είναι σαφές ότι τα όρια του ΚΟΤ - το τελευταίο έτος τουλάχιστον - τα ξεπέρασα κατά (πάρα) πολύ, κι αν όλα στο εξσέλ είναι σωστά, πώς είναι της ΗΡΩΝ πιο συμφέρον, όταν εκεί εμφανίζονται 4-5 πιο οικονομικά;

Όπως και νά'χει, κακή ώρα για συζήτηση μάλλον αυτή, ες αύριον, λοιπόν.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...