Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοράκιε  πες καμία γνώμη για την παροχή των 400 κιλοβατωρών ημέρας 100 νύχτας το τετράμηνο να πάω ΕΛΙΝ λόγω μη δέσμευσης ή θα μου έλεγες να πάω σε κάποια άλλη;solar δεν παίζει Κρήτη ακόμα...

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, vassilis211973 είπε

Κοράκιε  πες καμία γνώμη για την παροχή των 400 κιλοβατωρών ημέρας 100 νύχτας το τετράμηνο να πάω ΕΛΙΝ λόγω μη δέσμευσης ή θα μου έλεγες να πάω σε κάποια άλλη;solar δεν παίζει Κρήτη ακόμα...

Βαλε καταναλωση στο excel και δες τι σε συμφερει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/6/2021 στις 3:44 ΜΜ, korakios είπε

Korakios σ ευχαριστώ. Ο φίλος που δέχεται αλλεπάλληλες οχλήσεις από την εταιρία φυσικό αέριο για να γίνει πελάτης τους, έλαβε σε .pdf τον τύπο υπολογισμού ΟΤΣ της εταιρίας. Με απλά λόγια του έδειξα οτι το 50% έκπτωση στο ρεύμα γίνεται τελικά 0,097€/KWh. (Με την χρήση του τύπου ΟΤΣ που παραθέτω παρακάτω.)

https://drive.google.com/file/d/1oPKNBlEujrnAjg_dZf9vfEQHm_WEqFo2/view?usp=sharing

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Ήθελα να ρωτήσω αν μια εταιρεία έχει δικαίωμα να σου λέει δεν μπορούμε να σου πούμε τιμή χονδρικής της κιλοβατώρας αυτή τη στιγμή όταν το πρόγραμμα της εξαρτάται από αυτό.Πως θα ξέρω εγώ τη χρέωση της κιλοβατώρας για να υπολογίσω αν με συμφέρει το πρόγραμμα το συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

Καλημέρα.Ήθελα να ρωτήσω αν μια εταιρεία έχει δικαίωμα να σου λέει δεν μπορούμε να σου πούμε τιμή χονδρικής της κιλοβατώρας αυτή τη στιγμή όταν το πρόγραμμα της εξαρτάται από αυτό.Πως θα ξέρω εγώ τη χρέωση της κιλοβατώρας για να υπολογίσω αν με συμφέρει το πρόγραμμα το συγκεκριμένο;

Δεν θα ξερεις απλα.

Εβαλες την καταναλωση σου στο excel να δεις τι σε συμφερει?

Αν ναι ολα οκ λοιπον.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την νέα τιμή 9,90€  μηνιαία συνδρομή του nrg fixed , κάνω τις εξής σκέψεις :

Για μηνιαία κατανάλωση 500 kWh (εύκολα για την εποχή λόγω κλιματιστικών) η επιβάρυνση της ΟΤΣ θα είναι της τάξεως των 20€ μηνιαίως , σωστά ;

Μήπως συμφέρει η ενεργοποίηση του fixed , έστω και σε αυτή την νέα τιμή ;

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι αποδεχόμενος την συνδρομή fixed (στην νέα τιμή), μήπως χάνω την δυνατότητα δικαίωσης από το ΣτΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, geopro είπε

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι αποδεχόμενος την συνδρομή fixed (στην νέα τιμή), μήπως χάνω την δυνατότητα δικαίωσης από το ΣτΚ.

Είναι ένας βάσιμος προβληματισμός που έχω αναφέρει κι εγώ.

Για μένα εφόσον αποδεικνύονται αφερέγγυοι φεύγεις. Γιατί αν σε 6 μήνες το πάνε στα 15€ τί θα κάνεις και τί θα επικαλεστείς τότε; Αφού με την ανανέωση στα 10€ θα έχεις αποδεχτεί ως νόμιμη τη λογική τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geopro είπε

Σχετικά με την νέα τιμή 9,90€  μηνιαία συνδρομή του nrg fixed , κάνω τις εξής σκέψεις :

Για μηνιαία κατανάλωση 500 kWh (εύκολα για την εποχή λόγω κλιματιστικών) η επιβάρυνση της ΟΤΣ θα είναι της τάξεως των 20€ μηνιαίως , σωστά ;

Μήπως συμφέρει η ενεργοποίηση του fixed , έστω και σε αυτή την νέα τιμή ;

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι αποδεχόμενος την συνδρομή fixed (στην νέα τιμή), μήπως χάνω την δυνατότητα δικαίωσης από το ΣτΚ.

Αν σε συμφερει να το κανεις αλλα αν εχεις κανει καταγγελια στον ΣτΚ θα σου ελεγα οχι.

Εγω προσωπικα θα το εκανα και με 9,90 γιατι με συμφερει(εκτος αν ειχα κανει καταγγελια η εβρισκα αλλο καλυτερο προγραμμα κι εφευγα).

Αν ειναι ομως να το κανεις καλυτερα να πας στο Smart που εχει φθηνοτερη κιλοβατωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν σε συμφερει να το κανεις αλλα αν εχεις κανει καταγγελια στον ΣτΚ θα σου ελεγα οχι.

Εγω προσωπικα θα το εκανα και με 9,90 γιατι με συμφερει(εκτος αν ειχα κανει καταγγελια η εβρισκα αλλο καλυτερο προγραμμα κι εφευγα).

Αν ειναι ομως να το κανεις καλυτερα να πας στο Smart που εχει φθηνοτερη κιλοβατωρα.

Η μετάβαση σε smart δεν γίνεται αζημίως , έτσι μου είπαν τουλάχιστον.

Αναφορικά με την έκβαση της προσφυγής στο Σκτ κρατώ μια επιφύλαξη κατά πόσο επηρεάζει η ένταξη (ή μη  ένταξη) στο fixed.

Τι στο διάβολο έγινε  εδώ πέρα !

Νομίζω ότι θα ήταν το πλέον υγιές να τους έδινα (ή μήπως όχι ;) ) τα 50€ του τέλους αποχώρησης και να έφευγα και  αντί να ξόδευα το χρόνο μου περί του fixed να τον ξόδευα λέγοντας τριγύρω πόσο απατεώνες είναι στην nrg

Επεξ/σία από geopro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, geopro είπε

Η μετάβαση σε smart δεν γίνεται αζημίως , έτσι μου είπαν τουλάχιστον.

Αναφορικά με την έκβαση της προσφυγής στο Σκτ κρατώ μια επιφύλαξη κατά πόσο επηρεάζει η ένταξη (ή μη  ένταξη) στο fixed.

Τι στο διάβολο έγινε  εδώ πέρα !

Νομίζω ότι θα ήταν το πλέον υγιές να τους έδινα (ή μήπως όχι ;) ) τα 50€ του τέλους αποχώρησης και να έφευγα και  αντί να ξόδευα το χρόνο μου περί του fixed να τον ξόδευα λέγοντας τριγύρω πόσο απατεώνες είναι στην nrg

Nαι δικιο εχουν για την μεταβαση στο Smart.Εγω εκανα λαθος.

Κι αλλοι παροχοι εχουν αυξησει το fixed εχουν αυξησει τιμες οποτε ολοι ειναι εν δυναμει απατεωνες με την λογικη αυτη.Οτι κι αν κανουν εσυ δες τι ειναι αυτο που σε συμφερει περισσοτερο.να κανεις αναλογα με την καταναλωση σου γιατι αυτο εχει σημασια.

Αν σε συμφερει να μεινεις τοτε μεινε και βαλε το fixed με τα 9,90 διαφορετικα βρες κατι καλυτερο.

Σε οποιονδηποτε παροχο και να πας κατι μπορει να συμβει.Οτιδηποτε μπορει να συμβει και μεχρι τωρα τα εχουμε δει σχεδον ολα.Καποιον ομως πρεπει να επιλεξουμε.Εγω για παραδειγμα προτιμω να πληρωνω παραπανω παρα να ειμαι στην ΔΕΗ.Αν ομως οι καταστασεις με κανουν να παω στην ΔΕΗ για καποιο λογο τοτε θα παω.Με πολυ βαρια καρδια αλλα θα παω.

Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Nαι δικιο εχουν για την μεταβαση στο Smart.Εγω εκανα λαθος.

Κι αλλοι παροχοι εχουν αυξησει το fixed εχουν αυξησει τιμες οποτε ολοι ειναι εν δυναμει απατεωνες με την λογικη αυτη.Οτι κι αν κανουν εσυ δες τι ειναι αυτο που σε συμφερει περισσοτερο.να κανεις αναλογα με την καταναλωση σου γιατι αυτο εχει σημασια.

Αν σε συμφερει να μεινεις τοτε μεινε και βαλε το fixed με τα 9,90 διαφορετικα βρες κατι καλυτερο.

Σε οποιονδηποτε παροχο και να πας κατι μπορει να συμβει.Οτιδηποτε μπορει να συμβει και μεχρι τωρα τα εχουμε δει σχεδον ολα.Καποιον ομως πρεπει να επιλεξουμε.Εγω για παραδειγμα προτιμω να πληρωνω παραπανω παρα να ειμαι στην ΔΕΗ.Αν ομως οι καταστασεις με κανουν να παω στην ΔΕΗ για καποιο λογο τοτε θα παω.Με πολυ βαρια καρδια αλλα θα παω.

Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.

 

Προσωπικά η σύναψη σύμβασης με την nrg έγινε κατόπιν έρευνας. (Τρομάρα μου !)

Η ύπαρξη προστασίας fixed έναντι της ΟΤΣ ήταν σημαντικό στοιχείο της συμφωνίας.

Πουθενά μα πουθενά δεν μπόρεσα να διακρίνω τή δυνατότητα στην σύμβαση ότι η συνδρομή fixed δύναται να αναπροσαρμοσθεί εντός της διάρκειας της σύμβασης και μάλιστα δίχως την δυνατότητα αποχώρησης αζημίως.

Άλλωστε υπήρχε και ισχυρή προτροπή από την nrg στο να μην γίνει ενεργοποίηση του fixed (ως άσκοπη ενέργεια) εντός του πρώτου τετραμήνου. Όχι ότι θα άλλαζε και κάτι διότι αυτοί λένε ότι μετά το εξάμηνο δύναται να μεταβληθεί εκ νέου.

Το πιθανότερο είναι ότι ουδείς σ'αυτό το φόρουμ μπόρεσε να διακρίνει. Το είχε δει κάποιος ;

Με ανησυχεί η καθυστέρηση του ΣτΚ να τοποθετηθεί επί αυτού .

Κρίμα πάντως που ασχολήθηκαν σ' αυτό το νήμα τόσοι άνθρωποι πάνω στα πληκτρολόγια τους για την εύρεση οικονομικών συμβάσεων αντιμετωπίζοντας εταιρίες με σαφή διάθεση εξαπάτησης.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, geopro είπε

Προσωπικά η σύναψη σύμβασης με την nrg έγινε κατόπιν έρευνας. (Τρομάρα μου !)

Η ύπαρξη προστασίας fixed έναντι της ΟΤΣ ήταν σημαντικό στοιχείο της συμφωνίας.

Πουθενά μα πουθενά δεν μπόρεσα να διακρίνω τή δυνατότητα στην σύμβαση ότι η συνδρομή fixed δύναται να αναπροσαρμοσθεί εντός της διάρκειας της σύμβασης και μάλιστα δίχως την δυνατότητα αποχώρησης αζημίως.

Άλλωστε υπήρχε και ισχυρή προτροπή από την nrg στο να μην γίνει ενεργοποίηση του fixed (ως άσκοπη ενέργεια) εντός του πρώτου τετραμήνου. Όχι ότι θα άλλαζε και κάτι διότι αυτοί λένε ότι μετά το εξάμηνο δύναται να μεταβληθεί εκ νέου.

Το πιθανότερο είναι ότι ουδείς σ'αυτό το φόρουμ μπόρεσε να διακρίνει. Το είχε δει κάποιος ;

Με ανησυχεί η καθυστέρηση του ΣτΚ να τοποθετηθεί επί αυτού .

Κρίμα πάντως που ασχολήθηκαν σ' αυτό το νήμα τόσοι άνθρωποι πάνω στα πληκτρολόγια τους για την εύρεση οικονομικών συμβάσεων αντιμετωπίζοντας εταιρίες με σαφή διάθεση εξαπάτησης.

 

 

Όποιος είχε κάνει προσεκτικη έρευνα αγοράς θα είχε πάει στην Ελίν.

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, geopro είπε

Προσωπικά η σύναψη σύμβασης με την nrg έγινε κατόπιν έρευνας. (Τρομάρα μου !)

Η ύπαρξη προστασίας fixed έναντι της ΟΤΣ ήταν σημαντικό στοιχείο της συμφωνίας.

Πουθενά μα πουθενά δεν μπόρεσα να διακρίνω τή δυνατότητα στην σύμβαση ότι η συνδρομή fixed δύναται να αναπροσαρμοσθεί εντός της διάρκειας της σύμβασης και μάλιστα δίχως την δυνατότητα αποχώρησης αζημίως.

Άλλωστε υπήρχε και ισχυρή προτροπή από την nrg στο να μην γίνει ενεργοποίηση του fixed (ως άσκοπη ενέργεια) εντός του πρώτου τετραμήνου. Όχι ότι θα άλλαζε και κάτι διότι αυτοί λένε ότι μετά το εξάμηνο δύναται να μεταβληθεί εκ νέου.

Το πιθανότερο είναι ότι ουδείς σ'αυτό το φόρουμ μπόρεσε να διακρίνει. Το είχε δει κάποιος ;

Με ανησυχεί η καθυστέρηση του ΣτΚ να τοποθετηθεί επί αυτού .

Κρίμα πάντως που ασχολήθηκαν σ' αυτό το νήμα τόσοι άνθρωποι πάνω στα πληκτρολόγια τους για την εύρεση οικονομικών συμβάσεων αντιμετωπίζοντας εταιρίες με σαφή διάθεση εξαπάτησης.

 

 

Χιλια δικια εχεις αλλα δεν χρειαζεται ν'αναλωθεις παραπανω.

Εκανες την καταγγελια σου και πολυ καλα εκανες και τωρα περιμενεις να δεις τι θα γινει.

Απο εσενα εξαρταται πως θα προχωρησεις.

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Όποιος είχε κάνει προσεκτικη έρευνα αγοράς θα είχε πάει στην Ελίν.

Οποιος εχει κανει προσεκτικη ερευνα αγορας θα παει εκει που τον συμφερει και οχι απαριτητα στην Ελιν.

Κι εγω τωρα να εκανα υπερπροσεκτικη ερευνα αγορας η Ελιν δεν με συμφερει καθολου.Ο καθενας μας εχει διαφορετικες καταναλωσεις και διαφορετικα θελω.

Εσυ που εκανες προσεκτικη ερευνα πηγες Ελιν τελικα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφορουμητες, η Watt&volt μου εχει ρουφηξει το αιμα σε ρευμα και αεριο. Ψαχνω να φυγω σαν τρελος. Συμφωνα με το excelακι και μηνιαια καταναλωση 280KWh μου βγαζει την efa και πριν επικοινωνησω, θα ηθελα τις γνωμες σας. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαίνω εγώ τώρα στην ελιν για μια παροχή που δεν έχω πέναλτι και επίσης μου αρέσει η ελιν γιατί δεν έχει πάγιο και δεν έχει 24ωρη δέσμευση.

Ότι σου βγάζει αλλά εγώ θα πήγαινα σε εταιρεία χωρίς δέσμευση για να μπορώ να φύγω οπότε θελω

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...