Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Περιμένεις δηλαδή η NRG να ειδοποιεί κάθε πελάτη μεμονομένα όταν πλησιάζει η λήξη του 6μήνου ότι η τιμή θα είναι πλέον 9 ευρώ κι ότι αν θέλουν μπορούν να φύγουν. Το θεωρώ εντελώς απίθανο. Θα πούνε ότι ο τιμοκατάλογος έχει αλλάξει απ'τον Μάιο... αν θες πληρώνεις 9 ευρώ από δω και πέρα, αν δε θες πλήρωνε ΟΤΣ.

Εγώ λέω βάσει του τι έχω υπογράψει τι πρέπει να γίνει. Το τι είναι πιθανό και απίθανο δεν το ξέρω. Οι κάθε λογής εταιρείες δεν ειδοποιούν κάθε έναν ξεχωριστά όταν λήγει συμβόλαιο του ή όταν θέλουν να σε πάνε σε άλλο "πιο συμφέρον". Ξεχωριστά, ονομαστικά και "ειδικά για εσάς". Εδώ γιατί όχι? Εμένα θέλει να μου αλλάξει την υπογεγραμμένη σύμβαση (στο 6μηνο) άρα θα πρέπει να ενημερώσει εμένα ότι σκοπεύει να την αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λαϊκό δικαστήριο πάει να γίνει ...

όσοι θέλουν να φύγουν αζημίως απο τώρα να στείλουν ερώτημα για το αν δικαιούνται να φύγουν μιας και άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής για να μη χάνουν χρόνο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nixi είπε

Εγώ λέω βάσει του τι έχω υπογράψει τι πρέπει να γίνει. Το τι είναι πιθανό και απίθανο δεν το ξέρω. Οι κάθε λογής εταιρείες δεν ειδοποιούν κάθε έναν ξεχωριστά όταν λήγει συμβόλαιο του ή όταν θέλουν να σε πάνε σε άλλο "πιο συμφέρον". Ξεχωριστά, ονομαστικά και "ειδικά για εσάς". Εδώ γιατί όχι? Εμένα θέλει να μου αλλάξει την υπογεγραμμένη σύμβαση (στο 6μηνο) άρα θα πρέπει να ενημερώσει εμένα ότι σκοπεύει να την αλλάξει.

Δε διαφωνώ μαζί σου στο τι πρέπει να γίνει, αλλά στο ότι έχεις μεγάλες προσδοκίες. Μπορείς να κάνεις το εξής απλό... να τους ρωτήσεις από τώρα αν μετά το 6μηνο θα μπορέσεις να φύγεις αζημίως. Θα σου πούνε όχι, και θα αρχίζεις να προετοιμάζεις από τώρα το έδαφος με καταγγελίες κλπ. Μη το αφήνεις τελευταία στιγμή.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι παλιός πελάτης της ελιν electricon & electricon εξοχικό με σταθερή 0,065- νυχτερινό 24/7 και ψάχνω για ένα ακόμη σπίτι φτηνό πάροχο. Από ότι διαβάζω εδώ τα έχουν μαμησει όλα και δυστυχώς τιμές περσινές δεν βρίσκονται πλέον.

Ποιες εταιρείες είναι αυτές χωρίς ΟΤΣ και συμφέρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, spyrospal είπε

Παιδιά είμαι παλιός πελάτης της ελιν electricon & electricon εξοχικό με σταθερή 0,065- νυχτερινό 24/7 και ψάχνω για ένα ακόμη σπίτι φτηνό πάροχο. Από ότι διαβάζω εδώ τα έχουν μαμησει όλα και δυστυχώς τιμές περσινές δεν βρίσκονται πλέον.

Ποιες εταιρείες είναι αυτές χωρίς ΟΤΣ και συμφέρουν;

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με την κατασταση που επικρατει τιθεται ενα μεγαλο ερωτημα, που δεν ξερω αν εχει συζητηθει: Μηπως αυτοι που δεν εχουμε ενεργοποιησει το fixed στην nrg ακομα, πρεπει να το ενεργοποιησουμε μηπως εχουμε νεα αυξηση στο fixed?

Δεν το λεω τυχαια γιατι αν διαβασετε τα τελευταια δημοσιευματα γινεται χαμος με αυξησεις

 

https://www.epirusnews.eu/nees-ayxiseis-reyma-ton-aygoysto/

https://www.kathimerini.gr/economy/561419989/ekriktiko-kokteil-pyrodotei-megales-ayxiseis-sto-reyma/

https://www.in.gr/2021/06/29/economy/oikonomikes-eidiseis/nees-ayksiseis-3-eos-156-stous-logariasmous-reymatos/

https://info-war.gr/giati-erchontai-megales-ayxiseis-sto-r/

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/272019/ayxiseis-stoys-logariasmoys-reymatos-apo-tin-1i-aygoystoy

 

ορεξη να εχετε να διαβασετε, ολα συμφωνουν οτι ερχονται νεες αυξησεις απο 1η Αυγουστου...

Επεξ/σία από kleomenis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με όσα λέει η NRG ανά πάσα στιγμή μπορεί να το αυξήσει, άρα και να το ενεργοποιήσεις σήμερα, δεν πάει να πει ότι αν αύριο τους έρθει να το πάνε 20 ευρώ εσυ θα έχεις κλειδώσει την παλιά τιμή…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Σύμφωνα με όσα λέει η NRG ανά πάσα στιγμή μπορεί να το αυξήσει, άρα και να το ενεργοποιήσεις σήμερα, δεν πάει να πει ότι αν αύριο τους έρθει να το πάνε 20 ευρώ εσυ θα έχεις κλειδώσει την παλιά τιμή…

6 μήνες

..αν το έχεις ήδη ενεργοποιημένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω περίπου 1200kw/ετος .

δεν περίμενα να μου βγάλει τη δεη .

 

Από τα προτεινόμενα σύμφωνα με το οφελος το ετος , ποια ειναι πιο εμπιστη?

volterra 360 η elin fixed ?

 

η we energy που τιμολογιακα φαινεται καλυτερη απο τις παραπανω περιπτωσεις , μου φαινεται λιγο ρισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kostakiss είπε

έχω περίπου 1200kw/ετος .

δεν περίμενα να μου βγάλει τη δεη .

πριν ένα μήνα έγιναν ανατιμήσεις , (edit είναι και χαμηλή η κατανάλωση που κάνεις) λογικά το online σου έβγαλε που δίνει επιπλέον 30Ε δώρο αλλά έχει 24 μήνες δέσμευση.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/42/

7 λεπτά πριν, kostakiss είπε

η we energy που τιμολογιακα φαινεται καλυτερη απο τις παραπανω περιπτωσεις , μου φαινεται λιγο ρισκο.

αν διαβάσεις τα σχόλια είναι για τον πρώτο χρόνο ο υπολογισμός (6 μήνες έκπτωση + 6 χωρίς)

μετά είναι χωρίς έκπτωση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

πριν ένα μήνα έγιναν ανατιμήσεις , λογικά το online σου έβγαλε που δίνει επιπλέον 30Ε δώρο αλλά έχει 24 μήνες δέσμευση.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/42/

αν διαβάσεις τα σχόλια είναι για τον πρώτο χρόνο ο υπολογισμός (6 μήνες έκπτωση + 6 χωρίς)

μετά είναι χωρίς έκπτωση

 

 άρα βαση των παραπανω, που τα ειδα μετα , κλείνω στα volterra 360 η elin fixed ...

τι λενε οι γκουρου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

33 λεπτά πριν, kostakiss είπε

 άρα βαση των παραπανω, που τα ειδα μετα , κλείνω στα volterra 360 η elin fixed ...

 

Eσύ δεν είπες ότι έχεις ΗΡΩΝ; Από τώρα ψάχνεις τι θα βάλεις τον Νοέμβριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Eσύ δεν είπες ότι έχεις ΗΡΩΝ; Από τώρα ψάχνεις τι θα βάλεις τον Νοέμβριο;

αν μπορεί να φύγει γιατί να πληρώνει τζάμπα ρήτρες ???!

42 λεπτά πριν, kostakiss είπε

άρα βαση των παραπανω, που τα ειδα μετα , κλείνω στα volterra 360 η elin fixed ...

όχι οτι με τέτοια κατανάλωση γλυτώνεις και πολλά , απλά θα πήγαινα Ελιν γιατί δίνει και κάτι πόντους σε κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

αν μπορεί να φύγει γιατί να πληρώνει τζάμπα ρήτρες ???!

όχι οτι με τέτοια κατανάλωση γλυτώνεις και πολλά , απλά θα πήγαινα Ελιν γιατί δίνει και κάτι πόντους σε κάρτα

Αν φύγει τώρα δε θα πληρώσει ένα Χ ποσό για ρήτρα αποδέσμευσης; Το δώρο δε πρέπει να το επιστρέψει; Επιπλέον χάνει 10% απ'το αέριο (αν καταλήξει στον ΗΡΩΝ). Νομίζω όλα αυτά θα κοστίσουν παραπάνω απ'ότι η ΟΤΣ για 1200kw / 4μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...