Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, korakios είπε

σωστά το υπολόγισες , εξαρτάται την κατανάλωση , εγώ (λανθασμένα) υπέθεσα οτι με το Γ22 θα είχες και μεγάλες καταναλώσεις

Βέβαια το σωστό είναι να δεις ανα έτος την κατανάλωση και όχι απο έναν μήνα

εχειs  δικιο για τον χρονο απλωs μολιs παρει μπροστα το μαγαζι και παλι μπορω να τα βαλω  κατω και βλεπωκαι αλλαζω αν με συμφερει.οσο για το προγραμμα μονο στο πρωτο σκελοs απαντω ετσι και οχι στο δευτερο.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα τώρα την ελιν και τους είπα να βγάλουν εφαρμογή στο κινητό να βλέπουμε τους λογαριασμούς  και μου είπαν ότι θα τα τελειοποιήσουν όλα....πρώτος ειμαι στη μανού ρα άμα με θέλετε για τίποτα τσακωμαρες εδώ είμαι ....

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Πήρα τώρα την ελιν και τους είπα να βγάλουν εφαρμογή στο κινητό να βλέπουμε τους λογαριασμούς  και μου είπαν ότι θα τα τελειοποιήσουν όλα....πρώτος ειμαι στη μανού ρα άμα με θέλετε για τίποτα τσακωμαρες εδώ είμαι ....

Ααα καλά, μη περιμένεις εφαρμογή. 1,5 χρόνο το ίδιο λένε... 😛

3 ώρες πριν, naive είπε

ο πίνακας είναι ανοιχτός στο site τους ή έιναι στην περιοχή των πελατών; Αν είναι το πρώτο, έχεις κάποιο λινκ;

 

Eίναι στη σελίδα των δημοπρασιών https://www.enexgroup.gr/el/web/guest/home

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, απάντηση από ΣτΚ, δεν έιχα συμπληρώσει σωστά τη φόρμα και την ξαναέστειλα.

Αναφέρομαι στο θέμα με την NRG για το fixed.

 

Ερώτηση, να ενεργοποιήσω το fixed στα 10€ μέχρι να πάρω απάντηση από ΣτΚ?

Το θέμα είναι, πως προφανώς θα αργήσει η απάντηση και ως τότε, αν δεν επιλέξω το fixed θα με τιμολογούν με ΟΤΣ.

Αν πάλι υπογράψω το fixed με τα 10€, είναι σαν αποδέχομαι το 10€ και αναιρεί η πράξη αυτή τη καταγγελία στον ΣτΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε αλλαγή όρων τον προηγούμενο μήνα . Όποιος θέλει ας ρωτήσει αν δικαιούται αποχώρηση αζημίως

2 λεπτά πριν, wendor είπε

Αν πάλι υπογράψω το fixed με τα 10€, είναι σαν αποδέχομαι το 10€ και αναιρεί η πράξη αυτή τη καταγγελία στον ΣτΚ.

αυτό δεν το γνωρίζει κανένας .Υποθέτω ότι εξαναγκάζεσαι και οτι ο ΣτΚ θα το λάβει υπόψιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Έγινε αλλαγή όρων τον προηγούμενο μήνα . Όποιος θέλει ας ρωτήσει αν δικαιούται αποχώρηση αζημίως

2 ώρες πριν, wendor είπε

Έστειλα και εγώ ερώτημα στην NRG σχετικά με αυτό, ενώ το είχα αναφέρει και στον ΣΤΚ  

Αναμένω απάντηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα απάντηση από NRG, για την αποχώρηση αζημίως και για τη χρέωση των 4€. Όπως περίμενα, αναφέρθηκαν στο θέμα πως δεν ενεργοποίησα (τίκαρα) το fixed στην υπογραφή του συμβολαίου ή ως τα τέλη Μαίου.

Προχώρησα με την ενεργοποίηση στα 10€ καθώς η κατανάλωση είναι μεγάλη και βλέπουμε μέχρι να απαντήσει και ο ΣτΚ, αν και νομίζω πως για τα επόμενα 2 χρόνια εδώ θα παραμείνω δέσμιος.

 

"Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας με την Εταιρεία μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ο πωλητής σας, ορθώς σας επιβεβαίωσε πως τους πρώτους τέσσερις μήνες δεν χρεώνεστε χρέωση αναπροσαρμογής, όταν του απευθύνατε σχετικό ερώτημα προς επιβεβαίωση. 

Ο Γενικός τιμοκατάλογος της εταιρείας μας, δύναται να αλλάξει σύμφωνα με τις επιταγές της αγοράς, τόσο σε βαθμό προγραμμάτων τόσο και στις επιπρόσθετες υπηρεσίες όπως το Nrg Fixed του οποίου η ενεργοποίηση δεν είναι υποχρεωτική για τον πελάτη.

Σύμφωνα με τους Γενικούς Όρους της μεταξύ μας σύμβασης:

για την τιμολόγηση του Πελάτη συμφωνείται ότι θα εφαρμόζεται ο Γενικός Τιμοκατάλογος Προσφερόμενων Προγραμμάτων ή/και ο Κατάλογος Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων, εφόσον ισχύει τέτοιος κι εφόσον ο Πελάτης έχει επιλέξει την ένταξή του σε κάποιο από τα διαθέσιμα προγράμματα, το οποίο συνδυάζεται με κάποια από τις διαθέσιμες κατά το εν λόγω χρονικό σημείο προωθητικές ενέργειες ή εκπτώσεις του Προμηθευτή. Ο Γενικός Τιμοκατάλογος ή/και ο Κατάλογος Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων ισχύουν τουλάχιστον για έξι (6) μήνες από τη σύναψη της Σύμβασης Προμήθειας, μετά δε την ελάχιστη αυτή διάρκεια, δύνανται να τροποποιηθούν σύμφωνα με τους παρόντες Γενικούς Όρους και την κείμενη νομοθεσία”.

 Το κρίσιμο σημείο το οποίο θα πρέπει λοιπόν να συνυπολογίσετε είναι ότι, η σχετική πρόβλεψη περί μη αναπροσαρμογής ορισμένης χρέωσης για το διάστημα των 6 μηνών, δεν καταλαμβάνει γενικώς και αορίστως το σύνολο των χρεώσεων του Γενικού Τιμοκαταλόγου που έχετε εις χείρας σας, ακόμα δε μάλιστα και αν δεν έχετε επιλέξει να ενταχθείτε σε αυτά, αλλά αντιθέτως καταλαμβάνει μόνον εκείνα τα προγράμματα/συνδρομές και εν γένει προϊόντα, τα οποία ενεργοποιείτε κατά το χρονικό σημείο σύναψης της σύμβασής σας. Για τη ρήτρα σταθερού τιμολογίου, χρόνος σύναψης είναι η ημερομηνία υποβολής του αιτήματος και όχι η αρχική σύναψη, επί της οποίας δεν υπογράψατε το σταθερό Nrg Fixed.

 Eπιπλέον, η τιμή της υπηρεσίας Nrg Fixed αφορά την εξισορρόπηση με τα δεδομένα της αγοράς ηλεκτρικού ρεύματος και δύναται να ενεργοποιηθεί ανάλογα με την τρέχουσα εμπορική πολιτική. Όταν ενεργοποιηθεί η εν λόγω υπηρεσία πράγματι ο πελάτης μας, μπορεί ελεύθερα να την απενεργοποιήσει όποτε και εφόσον το επιθυμεί. Εφόσον το αίτημα για ενεργοποίηση του Nrg Fixed, το υποβάλατε μετά την αλλαγή του Γενικού Τιμοκαταλόγου, τότε ισχύει η χρέωση της ρήτρας σταθερού τιμολογίου όπως έχει διαμορφωθεί κατά το χρονικό σημείο υποβολής του σχετικού αιτήματος σας, δηλαδή για το παρόν 9,90€/μηνιαίως. Eαν το επιθυμείτε, παρακαλούμε όπως συμπληρώσετε την αίτηση, την υπογράψετε και να μας την αποστείλετε (επισυνάπτεται).

 Το συμβόλαιο που έχετε υπογράψει έχει δέσμευση δύο ετών (24 μηνών), συνεπώς όπως γνωρίζετε πριν την εκπνοή της προωθητικής ενέργειας, θα προκύψει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης.

 Τέλος, οποιοδήποτε και να είναι το ύψος επιπρόσθετου παγίου Fixed θα είναι πάντοτε ανταγωνιστικό εν συγκρίσει με τη χρέωση της αναπροσαρμογής."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά υπάρχει να τους πεις κι άλλο θέμα ότι ο πελάτης δέχεται τηλεφωνικη πλύση εγκεφαλου ώστε να μην πάει στο fixed από την αρχή για να πέσει στην παγίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wendor είπε

Έλαβα απάντηση από NRG, για την αποχώρηση αζημίως και για τη χρέωση των 4€

ναι αλλά δε ρώτησες αν με την αλλαγή όρων (υπολογισμό ρήτρας αναπροσαρμογής) που έγινε τον προηγούμενο μήνα μπορείς να φύγεις αζημίως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι η παραπλάνηση της nrg είναι η σοβαρότερη και οφθαλμοφανέστερη που έχουμε δει μέχρι σήμερα. Οι άλλοι κρύβονται έστω πίσω από εξισώσεις υπόλογισμού της ΟΤΣ που το 99% των πελατών δε θα κάτσει να ελέγξει. Αυτοί εδώ όμως είναι τόσο κυνικοί που σε κοροϊδεύουν μέσα στα μούτρα σου.

Αν και δεν έχω εμπλακεί στην υπόθεση, η nrg μπαίνει στη μαύρη λίστα μου για το μέλλον.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

η nrg μπαίνει στη μαύρη λίστα μου για το μέλλον

όλων ,μην αγχώνεσαι ! Ο μόνος λόγος αν θα παραμείνω είναι το οτι πρόλαβα τα 4€ και ακρίβυναν όλοι οι υπόλοιποι

Κανονικά δεν έπρεπε να είναι στο excel ,απλά ακόμα και με τα 10€ παραμένει λύση για όσους καίνε >8000kw .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και διαβάζω εδώ παραπάνω τον φίλο και λέω Χα! ειχα τικάρει το κουτάκι για το fixed. τσεκάρω τη σύμβαση και παίρνω φρύδια. Μιλάω με τσατ για ποιο λόγο είχα χρέωση πριν το πέρας του 6μήνου και επανέρχομαι με νεότερα.

Μόλις τώρα, korakios είπε

απλά ακόμα και με τα 10€ παραμένει λύση για όσους καίνε >8000kw .

Το χρόνο εννοείς, σωστά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αντώνης Τ. είπε

Και διαβάζω εδώ παραπάνω τον φίλο και λέω Χα! ειχα τικάρει το κουτάκι για το fixed. τσεκάρω τη σύμβαση και παίρνω φρύδια. Μιλάω με τσατ για ποιο λόγο είχα χρέωση πριν το πέρας του 6μήνου και επανέρχομαι με νεότερα.

ρώτα και για την αλλαγή όρων υπολογισμού ρήτρας αν δέχονται (τα νόμιμα) , να φύγεις αζημίως

2 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Το χρόνο εννοείς, σωστά?

ναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω: θα ήθελα να, να ρωτήσω γιατί χρεώθηκα ρήτρα αναπροσαρμογής αν και δεν έχει περάσει 6μηνο απο την αρχική μου ενεργοποίηση

ΑΠ (Ποίημα) : Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η χρέωση αναπροσαρμογής, αναφέρεται στην ΟΤΣ όπου είναι το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας που αγοράζουν οι προμηθευτές, το οποίο παρουσιάζει διακυμάνσεις και αποτελείται: i. από το άμεσο κόστος ηλεκτρικής ενέργειας που αγοράζουν όλοι οι προμηθευτές, το οποίο παρουσιάζει διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια κάθε ημέρας και της περιόδου κατανάλωσης συνολικά. ii. Από λοιπά κόστη με τα οποία επίσης επιβαρύνονται όλοι προμηθευτές, κατά τη συμμετοχή τους στη χονδρική αγορά ηλεκτρικής ενέργειας Η nrg είναι η μοναδική εταιρεία που μέχρι και τον Ιούλιο του 2019 δε χρέωνε ρήτρα με βάση την ΟΤΣ, απορροφώντας ουσιαστικά όλο το επιπλέον κόστος, μεταφράζοντάς το σε κέρδος για τους πελάτες μας, πέραν των ήδη ανταγωνιστικών προσφορών μας. Η ΟΤΣ προκύπτει από μία καθημερινή διαδικασία και ο υπολογισμός της συμπεριλαμβάνει αρκετούς παράγοντες. Η εταιρεία μας, σας προστατεύει από αυτές τις διακυμάνσεις έχοντας θέσει ένα εύρος τιμών, στο οποίο δεν επηρεάζεται το τιμολόγιό σας. Τα όρια που έχουμε θέσει είναι 42€ - 52€/MWh. Πρακτικά, αν η ΟΤΣ ξεπεράσει τα 52€/MWh η τιμολόγηση σας θα γίνει υπολογίζοντας τη διαφορά μεταξύ της ΟΤΣ και του μέγιστου ορίου μας (52€/MWh). Η ονομαστική διαφορά που προκύπτει από την εφαρμογή της Χρέωσης (Ρήτρας) Αναπροσαρμογής και το μέγιστο όριο των 52€/MWh πολλαπλασιάζεται με την κατανάλωση του λογαριασμού και χρεώνεται, ως συγκεκριμένο ποσό στο τιμολόγιό σας. Η χρέωση αναφέρεται ως Χρέωση Αναπροσαρμογής στην ενότητα Α. Χρέωση Ηλεκτρικού Ρεύματος. Εφ’ όσον προκύπτει Χρέωση Αναπροσαρμογής για συγκεκριμένη περίοδο κατανάλωσης στο λογαριασμό σας, θα την βλέπετε τόσο σε έναντι, όσο και εκκαθαριστικούς λογαριασμούς. Η Χρέωση (Ρήτρα) Αναπροσαρμογής σε € υπολογίζεται με βάση την κατανάλωση του λογαριασμού σας. Το αποτέλεσμά της μπορεί να είναι χρεωστικό ή πιστωτικό, ανά περίοδο κατανάλωσης. Προκύπτει από τον μαθηματικό τύπο Y = A x (DAM+IDM+IMB) + B και όρια €42 - €52 / MWh, όπου: Υ = το κόστος προμήθειας έκαστης μεγαβατώρας σε ευρώ (€/MWh) για την τιμολογούμενη κάθε φορά χρονική περίοδο, Α = συντελεστής προσαύξησης 1,18, (DAM+IDM+IMB) = Το άθροισμα της Αγοράς Επόμενης Ημέρας (DAM), της Ενδοημερήσιας Αγοράς (IDM) και των Αποκλίσεων (IMB) για την περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη που τιμολογείται σε έκαστο λογαριασμό (ΕΝΑΝΤΙ ή/και ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ) σε €/MWh, και Β = η τιμή 11 €/MWh (ή 0,011 €/kWh η πράξη υπολογισμού είναι 11/ 1000) Αν το αποτέλεσμα του υπολογισμού ξεπεράσει τα 52€/MWh, η τιμολόγηση σας σε αυτό το σκέλος θα γίνει υπολογίζοντας τη διαφορά μεταξύ του αποτελέσματος της φόρμουλας υπολογισμού της Ρήτρας Αναπροσαρμογής και του μέγιστου ορίου μας (52€/MWh). Το αποτέλεσμα της διαφοράς, πολλαπλασιάζεται επί την κατανάλωση της περιόδου αναφοράς για να προκύψει το σχετικό ποσό στον λογαριασμό σας. Αντίστοιχα, αν το αποτέλεσμα του υπολογισμού είναι μικρότερο από τα 42€/MWh, η τιμολόγησή σας σε αυτό το σκέλος θα γίνει υπολογίζοντας τη διαφορά μεταξύ του αποτελέσματος της φόρμουλας υπολογισμού της Ρήτρας Αναπροσαρμογής και του κατώτατου ορίου μας (42€/MWh). Το αποτέλεσμα της διαφοράς, πολλαπλασιάζεται επί την κατανάλωση της περιόδου αναφοράς του λογαριασμού σας για να προκύψει σχετικό πιστωτικό ποσό στο λογαριασμό σας Η DAM (πρώην ΟΤΣ) δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας, www.enexgroup.gr. Επιπλέον, κατανοώντας την ανάγκη σας για σταθερές τιμές, έχουμε ορίσει ένα διάστημα 2 μηνών στην αρχή/ανανέωση κάθε συνεργασίας μας στο οποίο δε μεταβάλλεται καθόλου το τιμολόγιο, ανεξάρτητα με το αν η ΟΤΣ βρίσκεται στο εύρος τιμών. Παραμένουμε στην διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνηση,

 

Εγω: Η περίοδος χάριτος δεν είναι 4μηνιαία?

 
NRG:
σωστά
 
Εγω:
Οπότε για ποιο λόγο χρεώθηκα αναπροσαρμογή? Η ενεργοποίηση έγινε Απρίλιο. Κατάλαβα κάτι λάθος?
 
NRG:μπορώ να έχω λίγο χρόνο
Εγω: Ναι βεβαίως.
 
NRG:
υποβάλατε την αίτηση σας τον 3
η ΔΕΔΔΗΕ καθυστέρησε την εκπροσώπηση συστημικά πρακτικά όμως σας ηλεκτροδοτούσαμε
τώρα έχουμε 7 άρα καλύφθηκε το τετράμηνο
 
Εγω:
το διάστημα όμως για το οποίο χρεώνομαι ρήτρα δεν είναι του εβδόμου μήνα.
 
NRG:
υπογράψατε 09 03
μέχρι 09 06 καλύφθηκε το διάστημα για το συνημμένο λογαριασμό η χρέωση αφορά το διάστημα από 09 06 μέχρι και 30 06 που αναφέρει ο λογαριασμός
 
Εγω:
Συγγνώμη η περίοδος χάριτος είναι 4 μήνες, ήτοι 120 ημέρες, από 09/06 έως 30/06 είναι 123 ημέρες οπότε η χρέωση ΟΤΣ αντιστοιχει σε 3 ημέρες και όχι σε όλον τον μήνα.
NRG:
για αυτό το χρονικό διάστημα η οτσ είναι η αναγραφόμενη στο λογαριασμό
 
Εγω:
Λυπάμαι, ο πρώτος λογαριασμός μου έχει τιμολόγηση από 01/04, με χρεώνεται ΟΤΣ  από την ημερομηνία υπογραφής και για χρονικά διάστημα που έχω εξοφλησει σε άλλον πάροχο? Και μετράτε αρχική περίοδο από τότε και όχι από την έναρξη τιμολόγησης? Αυτό είναι τουλάχιστον παράλογο.
NRG:
Θα αιτηθώ για εσάς τον ακριβή υπολογισμό της χρέωσης
 
Τα σχόλια δικά σας.
 
Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κάνανε μαντάρα ,

6 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε
υπογράψατε 09 03
μέχρι 09 06 καλύφθηκε το διάστημα για το συνημμένο λογαριασμό η χρέωση αφορά το διάστημα από 09 06 μέχρι και 30 06 που αναφέρει ο λογαριασμός

ούτε πρόσθεση δεν ξέρουν να κάνουνε . μέχρι 9/7 ήσουνα καλυμμένος

Βασικά αν μπορείς κάνε edit ,είναι λίγο μπερδεμένο με το ποιος λέει τι :)

Νομίζω οτι κάνανε λάθος στην περίπτωσή σου και (ελπίζω) να το διορθώσουν

11 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Επιπλέον, κατανοώντας την ανάγκη σας για σταθερές τιμές, έχουμε ορίσει ένα διάστημα 2 μηνών στην αρχή/ανανέωση κάθε συνεργασίας μας στο οποίο δε μεταβάλλεται καθόλου το τιμολόγιο,

 

11 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε
Η περίοδος χάριτος δεν είναι 4μηνιαία?
avatar
 
σωστά

??????????

και μου φαίνεται κανένας δε θα ρωτήσει αν η τροποποίηση των όρων για τον υπολογισμό ρήτρας δίνει δικαίωμα αποχώρησης :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...