Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, wendor είπε

Ερώτηση, να ενεργοποιήσω το fixed στα 10€ μέχρι να πάρω απάντηση από ΣτΚ?

Το θέμα είναι, πως προφανώς θα αργήσει η απάντηση και ως τότε, αν δεν επιλέξω το fixed θα με τιμολογούν με ΟΤΣ.

Αν πάλι υπογράψω το fixed με τα 10€, είναι σαν αποδέχομαι το 10€ και αναιρεί η πράξη αυτή τη καταγγελία στον ΣτΚ.

Ιδια περιπτωση. μετα απο ολα αυτα, ενεργοποιησα το fixed στις 7 Ιουλιου και ειπαν θα με ειδοποιησουν. Τρεις εργασιμες σημερα και ακομα περιμενω. Λες να το σκεπτονται αν τους συμφερει :) ;

Επεξ/σία από kleomenis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/6/2021 στις 11:52 ΜΜ, Ihavetheanswers είπε

Έχετε κάποια εμπειρία από πιστωτικό τελικό λογαριασμό Elpedison; Σας επέστρεψαν χρήματα ή σας είπαν όταν και... αν κάνετε πάλι σύμβαση θα αφαιρεθούν από τον λογαριασμό σας;  

 

For the record τους έχω στείλει email με αυτή την ερώτηση και θα σας ενημερώσω όταν μου απαντήσουν.

 

Στις 18/6/2021 στις 12:13 ΠΜ, korakios είπε

Από Ζενιθ είχα και μπήκαν σε τράπεζα . Άσχετο, αλλά ήθελα να αναφέρω οτι ισχύει και τυχών έκπτωση συνέπειας όταν βγαίνει πιστωτικός λόγω επιστροφής εγγύησης.

Έχει καιρό που εκδόθηκε ?

 

Λοιπόν:

 

17/06/2021: πρώτο email μου προς την Elpedison 

... σιγή ασυρμάτου...

27 ή 28/06/2021: ερώτηση στο live chat, στο site τους. Μου αποστέλλουν εντός 24 ωρών μια φόρμα/αίτηση μέσω email να συμπληρώσω και να υπογράψω (με το IBAN μου κλπ)

05/07/2021: τους στέλνω συμπληρωμένη την αίτηση 

09/07/2021: εμφανίστηκε το ποσό στον λογαριασμό μου

Επεξ/σία από Ihavetheanswers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, wendor είπε

Έλαβα απάντηση από NRG, για την αποχώρηση αζημίως και για τη χρέωση των 4€. Όπως περίμενα, αναφέρθηκαν στο θέμα πως δεν ενεργοποίησα (τίκαρα) το fixed στην υπογραφή του συμβολαίου ή ως τα τέλη Μαίου.

Προχώρησα με την ενεργοποίηση στα 10€ καθώς η κατανάλωση είναι μεγάλη και βλέπουμε μέχρι να απαντήσει και ο ΣτΚ, αν και νομίζω πως για τα επόμενα 2 χρόνια εδώ θα παραμείνω δέσμιος.

 

"Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας με την Εταιρεία μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ο πωλητής σας, ορθώς σας επιβεβαίωσε πως τους πρώτους τέσσερις μήνες δεν χρεώνεστε χρέωση αναπροσαρμογής, όταν του απευθύνατε σχετικό ερώτημα προς επιβεβαίωση. 

Ο Γενικός τιμοκατάλογος της εταιρείας μας, δύναται να αλλάξει σύμφωνα με τις επιταγές της αγοράς, τόσο σε βαθμό προγραμμάτων τόσο και στις επιπρόσθετες υπηρεσίες όπως το Nrg Fixed του οποίου η ενεργοποίηση δεν είναι υποχρεωτική για τον πελάτη.

Σύμφωνα με τους Γενικούς Όρους της μεταξύ μας σύμβασης:

για την τιμολόγηση του Πελάτη συμφωνείται ότι θα εφαρμόζεται ο Γενικός Τιμοκατάλογος Προσφερόμενων Προγραμμάτων ή/και ο Κατάλογος Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων, εφόσον ισχύει τέτοιος κι εφόσον ο Πελάτης έχει επιλέξει την ένταξή του σε κάποιο από τα διαθέσιμα προγράμματα, το οποίο συνδυάζεται με κάποια από τις διαθέσιμες κατά το εν λόγω χρονικό σημείο προωθητικές ενέργειες ή εκπτώσεις του Προμηθευτή. Ο Γενικός Τιμοκατάλογος ή/και ο Κατάλογος Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων ισχύουν τουλάχιστον για έξι (6) μήνες από τη σύναψη της Σύμβασης Προμήθειας, μετά δε την ελάχιστη αυτή διάρκεια, δύνανται να τροποποιηθούν σύμφωνα με τους παρόντες Γενικούς Όρους και την κείμενη νομοθεσία”.

 Το κρίσιμο σημείο το οποίο θα πρέπει λοιπόν να συνυπολογίσετε είναι ότι, η σχετική πρόβλεψη περί μη αναπροσαρμογής ορισμένης χρέωσης για το διάστημα των 6 μηνών, δεν καταλαμβάνει γενικώς και αορίστως το σύνολο των χρεώσεων του Γενικού Τιμοκαταλόγου που έχετε εις χείρας σας, ακόμα δε μάλιστα και αν δεν έχετε επιλέξει να ενταχθείτε σε αυτά, αλλά αντιθέτως καταλαμβάνει μόνον εκείνα τα προγράμματα/συνδρομές και εν γένει προϊόντα, τα οποία ενεργοποιείτε κατά το χρονικό σημείο σύναψης της σύμβασής σας. Για τη ρήτρα σταθερού τιμολογίου, χρόνος σύναψης είναι η ημερομηνία υποβολής του αιτήματος και όχι η αρχική σύναψη, επί της οποίας δεν υπογράψατε το σταθερό Nrg Fixed.

 Eπιπλέον, η τιμή της υπηρεσίας Nrg Fixed αφορά την εξισορρόπηση με τα δεδομένα της αγοράς ηλεκτρικού ρεύματος και δύναται να ενεργοποιηθεί ανάλογα με την τρέχουσα εμπορική πολιτική. Όταν ενεργοποιηθεί η εν λόγω υπηρεσία πράγματι ο πελάτης μας, μπορεί ελεύθερα να την απενεργοποιήσει όποτε και εφόσον το επιθυμεί. Εφόσον το αίτημα για ενεργοποίηση του Nrg Fixed, το υποβάλατε μετά την αλλαγή του Γενικού Τιμοκαταλόγου, τότε ισχύει η χρέωση της ρήτρας σταθερού τιμολογίου όπως έχει διαμορφωθεί κατά το χρονικό σημείο υποβολής του σχετικού αιτήματος σας, δηλαδή για το παρόν 9,90€/μηνιαίως. Eαν το επιθυμείτε, παρακαλούμε όπως συμπληρώσετε την αίτηση, την υπογράψετε και να μας την αποστείλετε (επισυνάπτεται).

 Το συμβόλαιο που έχετε υπογράψει έχει δέσμευση δύο ετών (24 μηνών), συνεπώς όπως γνωρίζετε πριν την εκπνοή της προωθητικής ενέργειας, θα προκύψει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης.

 Τέλος, οποιοδήποτε και να είναι το ύψος επιπρόσθετου παγίου Fixed θα είναι πάντοτε ανταγωνιστικό εν συγκρίσει με τη χρέωση της αναπροσαρμογής."

 

Tα ίδια ακριβώς (τύπου copy paste) μου απάντησαν κι εμένα.

1 ώρα πριν, korakios είπε

ναι αλλά δε ρώτησες αν με την αλλαγή όρων (υπολογισμό ρήτρας αναπροσαρμογής) που έγινε τον προηγούμενο μήνα μπορείς να φύγεις αζημίως

Αν και το ρώτησα στο mail που τους έστειλα, δεν έκαναν κάποια σχετική αναφορά. Τηλεφωνικά μου είπαν ότι δεν το δέχονται διότι ο υπολογισμός τους δίνεται από τη ΡΑΕ και αυτοί με τη σειρά τους απλά προσθέτουν τη σχετική σημείωση/ενημέρωση στο λογαριασμό των πελατών και ότι αυτό δε συνιστά αλλαγή των όρων τιμολόγησης, μιας και επί της ουσίας η χρέωση της kwh παραμένει σταθερή.

Επίσης, να δηλώσω με τη σειρά μου και εγώ την αλληλεγγύη μου προς τα παιδιά που πόσταραν τους λογαριασμούς με τις ρήτρες, παρά το ότι δεν έχει περάσει ακόμα το 4μηνο. Παθούσα και εγώ αφού Απρίλιο έγινε η ενεργοποίηση και στον λογαριασμό του Ιουνίου μου έσκασαν κάτι ρήτρες να τραβάω τα μαλλιά μου.... Από την αγαπημένη μας εταιρεία μου είπαν να τους στείλω mail με τη σχετική γραπτή επιβεβαίωση που είχα περί μη χρέωσης της ρήτρας το πρώτο 4μηνο για να το τσεκάρουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aesthe_ είπε

Tα ίδια ακριβώς (τύπου copy paste) μου απάντησαν κι εμένα.

Επίσης, να δηλώσω με τη σειρά μου και εγώ την αλληλεγγύη μου προς τα παιδιά που πόσταραν τους λογαριασμούς με τις ρήτρες, παρά το ότι δεν έχει περάσει ακόμα το 4μηνο. Παθούσα και εγώ αφού Απρίλιο έγινε η ενεργοποίηση και στον λογαριασμό του Ιουνίου μου έσκασαν κάτι ρήτρες να τραβάω τα μαλλιά μου.... Από την αγαπημένη μας εταιρεία μου είπαν να τους στείλω mail με τη σχετική γραπτή επιβεβαίωση που είχα περί μη χρέωσης της ρήτρας το πρώτο 4μηνο για να το τσεκάρουν.

ψάξε ψάξε δε θα τη βρεις, που λεει και το γνωστο τραγουδακι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aesthe_ είπε

Τηλεφωνικά μου είπαν ότι δεν το δέχονται διότι ο υπολογισμός τους δίνεται από τη ΡΑΕ

τηλεφωνικά είναι λόγια στον αέρα δυστυχώς. Γραπτώς δεν αλλάζει κάτι , απλά έχεις πάτημα για το ΣτΚ

1 λεπτό πριν, aesthe_ είπε

Από την αγαπημένη μας εταιρεία μου είπαν να τους στείλω mail με τη σχετική γραπτή επιβεβαίωση που είχα περί μη χρέωσης της ρήτρας το πρώτο 4μηνο για να το τσεκάρουν.

το είχες γραπτώς? Ενημέρωσέ μας όταν πάρεις απάντηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kleomenis76 είπε

Ιδια περιπτωση. μετα απο ολα αυτα, ενεργοποιησα το fixed στις 7 Ιουλιου και ειπαν θα με ειδοποιησουν. Τρεις εργασιμες σημερα και ακομα περιμενω. Λες να το σκεπτονται αν τους συμφερει :) ;

Τελικά το ενεργοποίησα και εγώ χθες, περιμένω απάντηση από ΣτΚ και συνεχίζω την επικοινωνία με την NRG αμφισβητώντας τα προφανή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kleomenis76 είπε

Ιδια περιπτωση. μετα απο ολα αυτα, ενεργοποιησα το fixed στις 7 Ιουλιου και ειπαν θα με ειδοποιησουν. Τρεις εργασιμες σημερα και ακομα περιμενω. Λες να το σκεπτονται αν τους συμφερει :) ;

EDIT: μολις ειχα chat . Η ενεργοποίηση θα φανεί στον επόμενο λογαριασμό

2021-07-09_143138.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιμείνω ρωτώντας τους σε mail. 

Μόλις έχω νεότερα, θα επανέλθω (αργούν λίγο βλέπεις, την άλλη φορά έκαναν 1 βδομάδα ++ να μου απαντήσουν γιατί κάπου χάθηκε στο δρόμο το mail και μου είπαν να τους το ξαναστείλω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί το λες ? Εγώ το έχω γραπτώς

γιατι σε ολους απαντανε οτι δεν υπαρχει γραπτη επιβεβαιωση. Αν το εχεις, δώσε το και σε μας, να εχουμε καπου να πατησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kleomenis76 είπε

γιατι σε ολους απαντανε οτι δεν υπαρχει γραπτη επιβεβαιωση. Αν το εχεις, δώσε το και σε μας, να εχουμε καπου να πατησουμε

Και εγώ το έχω, σε email με συνεργάτη της NRG 

In any case, όσο κι αν έχω τσαντιστεί από την όλη φάση, δε θα κάτσω να βγάλω τα σωθικά μου με την NRG, θα πληρώσω ότι είναι στον τελευταίο λογαριασμό και τον πούλο, μετά απλά θα περιμένω τον ΣΤΚ και το πολύ πολύ να πάρω κάποια χρήματα πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kleomenis76 είπε

γιατι σε ολους απαντανε οτι δεν υπαρχει γραπτη επιβεβαιωση. Αν το εχεις, δώσε το και σε μας, να εχουμε καπου να πατησουμε

δεν νομίζω να βοηθήσει μιας και είναι μέρος συνομιλίας που έχω κρατήσει απο το chat, αλλιώς θα το είχα ποστάρει πολύ νωρίτερα

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Και εγώ το έχω, σε email με συνεργάτη της NRG 

In any case, όσο κι αν έχω τσαντιστεί από την όλη φάση, δε θα κάτσω να βγάλω τα σωθικά μου με την NRG, θα πληρώσω ότι είναι στον τελευταίο λογαριασμό και τον πούλο, μετά απλά θα περιμένω τον ΣΤΚ και το πολύ πολύ να πάρω κάποια χρήματα πίσω...

απο το να σκάσεις , οκ :)

απλά , ξέρεις , τα γνωστά , μη βαράτε , ρώτα στο chat αν η τροποποίηση των γενικών όρων δίνει δικαίωμα αποχώρησης και κράτα το για να διεκδικήσεις πιο εύκολα επιστροφή της ρήτρας αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ξέρεις , τα γνωστά , μη βαράτε , ρώτα στο chat αν η τροποποίηση των γενικών όρων δίνει δικαίωμα αποχώρησης και κράτα το για να διεκδικήσεις πιο εύκολα επιστροφή της ρήτρας αργότερα

Έχω στείλει email στο cs

θα ενημερώσω όταν έχω απάντηση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν για να συνοψισω περι nrg : Εχουν αθετησει το λογο τους μεσα σε 70 μέρες ενω εχουμε μπροστα μας 2 χρόνια συμβόλαιο, κοινως ειναι απ...ες!  Αλλα μη νομιζετε οτι οι αλλοι ειναι παρθενοπιπίτσες! Καταλαβαινω οτι καταβληθηκαν απο πανικο οταν ειδαν την ενεργειακη αυξηση 140% και μερος του πανικου τους τον περνανε σε μας.

Τι θα κανει ο καθενας ειναι προσωπικο του. Ή ενεργοποιείς το fixed ή φεύγεις. Νομιζω το κριτηριο ειναι αυτο που λεει ο korakios: "ακόμα και με τα 10€ παραμένει λύση για όσους καίνε >8000kw" .  Ο,τι ειναι να κανετε, καντε το γρηγορα γιατι ερχεται νεα αυξηση απο 1/8 και εδω ειμαστε παλι να συζηταμε 🤭

Επεξ/σία από kleomenis76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...