Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/7/2021 στις 12:01 ΜΜ, pol71 είπε

καλημερα ειμουν στην zenith σε γ22 και τουs εστειλα mail για καταγγελια συμβασηs επειδη αλλαζουν και  εκει γραφουν στον τελευταιο λογαριασμο «Ενημέρωση για τροποποίηση όρων σύμβασης χρεώσεων προμήθειας-αναπροσαρμογή προμήθειαςανταγωνιστικών ΟΤΣ. Αναλυτικά το περιεχόμενο της τροποποίησης στο  https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-symvasi-promitheiashlektrikis-energeias/. Δικαίωμα πελάτη για καταγγελία σύμβασης, σύμφωνα με τον όρο 14 των ΓΟΣΠ και του Άρθρου 21 του ΚΠΗΕ»και   εκανα στην ελιν για νεα συνδεση αλλα η zenith μου εστειλε ενα εντυπο για να το σημειώσω και να το στειλω παλι πισω.μια βοηθεια γιατι κατι γραφει και για διακοπη  ρευματοs

ΡΕΥΜΑ ΔΙΑΚΟΠΗ.pdf 938 kB · 17 downloads

Ποτέ δε γούσταρα αυτά τα έντυπα... ένα λάθος και ξαφνικά ο κόσμος βρίσκεται με κομμένη παροχή. Και στη τηλεφωνία το ίδιο χάλι. Εγώ πάντα για καταγγελία στέλνω γραπτό αίτημα σε επίσημη μορφή, ουσιαστικά κόβοντας και ράβοντας διάφορα σημεία.

Αλλά αν ήθελε ντε και καλά ο πάροχος να συμπληρώσω το δικό τους έντυπο θα έστελνα τη 2η και 3η σελίδα ως εξής:

(Εννοείται δε θα έστελνα καθόλου τη 1η σελίδα καθώς αφορά διακοπή ηλεκτροδότησης).

zenith_diorthomeno.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Και εγώ το έχω, σε email με συνεργάτη της NRG 

In any case, όσο κι αν έχω τσαντιστεί από την όλη φάση, δε θα κάτσω να βγάλω τα σωθικά μου με την NRG, θα πληρώσω ότι είναι στον τελευταίο λογαριασμό και τον πούλο, μετά απλά θα περιμένω τον ΣΤΚ και το πολύ πολύ να πάρω κάποια χρήματα πίσω...

Θα κάνεις αίτηση σε άλλο πάρχο και θα αποχωρήσεις? Αν σε χρεώσουν τα πάγια για το 24μήνο τι θα κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, wendor είπε

Θα κάνεις αίτηση σε άλλο πάρχο και θα αποχωρήσεις? Αν σε χρεώσουν τα πάγια για το 24μήνο τι θα κάνεις?

Θα τα πληρώσω, και ανάλογα με την απάντηση του ΣΤΚ θα τα διεκδικήσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Θα τα πληρώσω, και ανάλογα με την απάντηση του ΣΤΚ θα τα διεκδικήσω 

Σωστό, και έγω έχω ψηθεί να κάνω το ίδιο, κυρίως λόγω της συμπεριφοράς τους που δεν αρμόζει σε σοβαρή εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, wendor είπε

Σωστό, και έγω έχω ψηθεί να κάνω το ίδιο, κυρίως λόγω της συμπεριφοράς τους που δεν αρμόζει σε σοβαρή εταιρεία.

Εγώ προσωπικά δεν τους πλήρωσα, υπολόγισα πόσο θα πρέπει να είναι η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης για  2-3 μήνες και περίμενα τον λογαριασμό.Μου έστειλαν ένα σκέτο νούμερο 120€ περίπου για 15 μέρες χωρίς ανάλυση.Τους έγραψε ένα mail στο οποίο ζητούσα αναλυτικά τον τελευταίο λογαριασμό αλλά απάντηση γιοκ οπότε δεν θα πληρώσω τίποτα.Οταν συμμορφωθούν και δω ότι είναι όλα καλά στον λογαριασμό θα ξανά εξετάσω το θέμα της πληρωμής του 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Εγώ προσωπικά δεν τους πλήρωσα, υπολόγισα πόσο θα πρέπει να είναι η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης για  2-3 μήνες και περίμενα τον λογαριασμό.Μου έστειλαν ένα σκέτο νούμερο 120€ περίπου για 15 μέρες χωρίς ανάλυση.Τους έγραψε ένα mail στο οποίο ζητούσα αναλυτικά τον τελευταίο λογαριασμό αλλά απάντηση γιοκ οπότε δεν θα πληρώσω τίποτα.Οταν συμμορφωθούν και δω ότι είναι όλα καλά στον λογαριασμό θα ξανά εξετάσω το θέμα της πληρωμής του 😁

Δε ξέρω τι καταναλώσεις είχες σε αυτή την περίοδο, πάντως το νούμερο είναι όντως πολύ υψηλό 

Το "πέναλτυ" για το σπάσιμο του συμβολαίου στο 20μηνο είναι 50€, χτες είχα μέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ, περιμένω τον λογαριασμό, και καπάκι τους χαιρετάω

Αν κάνω αίτηση αρχές της άλλης βδομάδας κάπου, πες και καμιά βδομάδα να αλλάξει ο πάροχος πόσο λογαριασμό να έχω για 10 - 15 μέρες ; 

30-35 € ; 

Άρα θα ξέρω τι να περιμένω πάνω κάτω   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Τα κάνανε μαντάρα ,

ούτε πρόσθεση δεν ξέρουν να κάνουνε . μέχρι 9/7 ήσουνα καλυμμένος

Βασικά αν μπορείς κάνε edit ,είναι λίγο μπερδεμένο με το ποιος λέει τι :)

Νομίζω οτι κάνανε λάθος στην περίπτωσή σου και (ελπίζω) να το διορθώσουν

 

??????????

και μου φαίνεται κανένας δε θα ρωτήσει αν η τροποποίηση των όρων για τον υπολογισμό ρήτρας δίνει δικαίωμα αποχώρησης :(

καταλαβαινεις οτι δεν  εχουν ιδεα, έπεσε το ποίημα. Για τους υπολογισμούς τους κτλ μιλάμε για βιασμό της λογικής.

εγινε επεξεργασία μπορεί να  ειναι καλυτερο τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Τ. είπε

καταλαβαινεις οτι δεν  εχουν ιδεα, έπεσε το ποίημα. Για τους υπολογισμούς τους κτλ μιλάμε για βιασμό της λογικής.

βασικά προσπάθησε να δικαιολογήσει τη χρέωση και φυσικά δεν έβγαινε άκρη . 99% κάνανε λάθος

4 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

εγινε επεξεργασία μπορεί να  ειναι καλυτερο τωρα.

μια χαρά , αλλά κάπου μπερδεύει το  

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

από 09/06 έως 30/06 είναι 123 ημέρες οπότε η χρέωση ΟΤΣ αντιστοιχεί σε 3 ημέρες και όχι σε όλον τον μήνα.

αλλά καλά εξηγήθηκες (μάλλον λόγω βιασύνης και εκνευρισμού) και την έκαψες το κεφάλι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

καταλαβαινεις οτι δεν  εχουν ιδεα, έπεσε το ποίημα. Για τους υπολογισμούς τους κτλ μιλάμε για βιασμό της λογικής.

εγινε επεξεργασία μπορεί να  ειναι καλυτερο τωρα.

Μπάι δε γουέι, το στείλτε μας γραπτώς το 4μηνο χάριτος εγώ δεν το έχω γραπτώς το είχα όπως πολλοί προφορικώς. Φαντάζομαι για το ΣΤΚ σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι  σύμπτωση.

Εξάλλου εχω γραπτώς τη σημερινή συνομιλία όπου πήρα την παραδοχή, ακόμη και η ασυνεννοησία μεταξύ τους και το αλλαλούμ εφόσον μαζευτουμε πολλοί μετρά εις βάρος τους, πιστεύω.

Δεν προχωρώ ακόμη σε καταγγελία, αναμένω απάντηση, αν εκδοθει χωρίς τη ρήτρα ίσως μείνω  με ενεργοποίηση fixed. Αν όχι, πληρώνω πέναλτι και γεια σας. Δεν θα κλαψω ένα πενηντάρικο, μακροπρόθεσμα αυτοί θα βγουν χαμένοι απο όλες τις απόψεις.

4 λεπτά πριν, korakios είπε

βασικά προσπάθησε να δικαιολογήσει τη χρέωση και φυσικά δεν έβγαινε άκρη . 99% κάνανε λάθος

μια χαρά , αλλά κάπου μπερδεύει το  

αλλά καλά εξηγήθηκες (μάλλον λόγω βιασύνης και εκνευρισμού) και την έκαψες το κεφάλι 😁

Καλά καταρχήν μου είπε ότι ξεκίνησε ο χρόνος να μετράει (09/03 πριν καν αρχίσει η τιμολόγηση και πριν κανει γινει ενεργοποίηση, ενώ με τιμολογούσε άλλος πάροχος 😄

έπειτα, ακόμη και από 9/3 να  ξεκινούσε όπως είπε με 120 μέρες φτάνουμε αρχές Ιουλίου. Ούτε καν για 3 μέρες όπως εγραψα δεν επρεπε να χρεωθω ΟΤΣ.

Η ευγενεστατη κατα τα αλλα  κοπελα πρεπει να ειναι απο αυτες που οταν κλείσουν τα 29 ας πουμε σου λενε ειμαι 29 ενω βασικα είναι 30😁 Δεν μπορώ να εξηγησω αλλιώς το ότι από Μάρτιο μέχρι Ιουνιο μέτρησε 4 μήνες. Παλάμη και: 1.Μαρτης 2.Απρίλης 3. Μαίος 4. Ιούνιος 😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Η ευγενεστατη κατα τα αλλα  κοπελα πρεπει να ειναι απο αυτες που οταν κλείσουν τα 29 ας πουμε σου λενε ειμαι 29 ενω βασικα είναι 30😁 Δεν μπορώ να εξηγησω αλλιώς το ότι από Μάρτιο μέχρι Ιουνιο μέτρησε 4 μήνες. Παλάμη και: 1.Μαρτης 2.Απρίλης 3. Μαίος 4. Ιούνιος 😁

😂🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

😂🤣🤣

Μπέρδεψε η κοπελιά το τρίτο δάχτυλο που κάνει σ όλο τον κόσμο η συγκεκρΙμενη εταιρεία τον τελευταίο καιρο γι'αυτό έκανε λάθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2021 στις 7:34 ΜΜ, paulpierce89 είπε

Σήμερα ήρθε το συμβόλαιο προς υπογραφή, και έχει ακριβώς τους όρους από το pdf που έστειλες.👍 Βέβαια η πίστωση 80 ευρώ που είναι δωράκι δεν αναφέρεται πουθενά, οπότε έκανα αίτημα να μου σταλεί email που να αναφέρει ότι θα μου γίνει η πίστωση ως μέρος της συνολικής προσφοράς. Αν έχει κάποια ισχύ αύριο-μεθαύριο στο ΣτΚ σε περίπτωση που μου κάνουν τους Κινέζους δεν γνωρίζω, αλλά τουλάχιστον θα έχω κάνει την προσπάθειά μου.

Κατά τα άλλα σκέφτομαι να δεχτώ, νομίζω συμφέρει, ακόμα και χωρίς τα 80 ευρώ δωράκι, μηδενικό πάγιο και έχει μικρότερη διάρκειας δέσμευση (12μηνη αντί για 24μηνη αν πήγαινα στην Watt+Volt) και θα αποφύγω να αλλάξω πάροχο και να χάσω τη συνέπεια, έστω και για 1 μήνα.

Καλησπέρα παίδες, έχω παραθέσει για context το παραπάνω post μου. Σήμερα έλαβα email από Watt+Volt ότι δεν ήταν δυνατή η ολοκλήρωση της υπαναχώρησης από την αρχική σύμβαση που υπέγραψα μαζί τους την 1η Ιουλίου επειδή ο ΔΕΔΔΗΕ με σύνδεσε ήδη σε αυτούς. Καλώ την W+V και μου λένε πως όντως είμαι σε αυτούς, ωστόσο επειδή η αίτηση υπαναχώρησης ήταν όντως εμπρόθεσμη, δεν θα χρεωθώ σπάσιμο συμβολαίου ή πάγιο, παρά μόνο ρεύμα και λοιπές χρεώσεις για όσο είμαι σε αυτούς, και ότι μπορώ κανονικά να επιστρέψω στην Protergia. Καλώ στα καπάκια Protergia, και μιλάω με μια τύπισσα που είχε ύφος "ήθελες να πας αλλού πουλάκι μου; τώρα θα σε γ***σουμε" μου επαναλάμβανε ότι δεν είμαι πλέον πελάτης τους απο 7/7/2021 και θα πρέπει να βγει εκκαθαριστικός λογαριασμός στις 5 Αυγούστου για να επιστρέψω πίσω σε αυτούς. Εν τω μεταξύ χθες υπέγραψα μαζί τους μέσω DocuSign, αλλά μου έλεγε ότι δεν φαίνεται πουθενά στο σύστημα αυτό.

Τι γίνεται τώρα ρε παίδες, γνωρίζει κανένας που να έχει βρεθεί σε αντίστοιχη θέση; Να ανησυχώ, ή απλά θα ενεργοποιηθεί σε λίγες μέρες το συμβόλαιο με Protergia και όλα ΟΚ;; (που τι ΟΚ, έχω χάσει ήδη συνέπεια από Protergia + Watt&Volt, θα φύγει έτσι κατευθείαν το 80ευρώ δωράκι όπως το κόβω)

Επεξ/σία από paulpierce89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kzaxas είπε

Εγώ προσωπικά δεν τους πλήρωσα, υπολόγισα πόσο θα πρέπει να είναι η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης για  2-3 μήνες και περίμενα τον λογαριασμό.Μου έστειλαν ένα σκέτο νούμερο 120€ περίπου για 15 μέρες χωρίς ανάλυση.Τους έγραψε ένα mail στο οποίο ζητούσα αναλυτικά τον τελευταίο λογαριασμό αλλά απάντηση γιοκ οπότε δεν θα πληρώσω τίποτα.Οταν συμμορφωθούν και δω ότι είναι όλα καλά στον λογαριασμό θα ξανά εξετάσω το θέμα της πληρωμής του 😁

Καλησπερα... Και αν βγαλουν αποκοπη γιατι δεν πληρωσες;; Τοτε τι θα κανεις;; Οι παροχοι κοβουν και για ελαχιστα χρηματα 50-60 ευρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Τι γίνεται τώρα ρε παίδες, γνωρίζει κανένας που να έχει βρεθεί σε αντίστοιχη θέση; Να ανησυχώ, ή απλά θα ενεργοποιηθεί σε λίγες μέρες το συμβόλαιο με Protergia και όλα ΟΚ;;

Διάβασε το sticky κοιτάς τα excel και πας όπου θες

Προτεργια δίνει μια προσφορά αν δεις προηγούμενες σελίδες , ίσως συμφέρει πάρε τους τηλ και ζήτα το. (edit : τώρα το είδα οτι εσύ το ανέφερες το πρόγραμμα,οπότε μια χαρά είσαι)

Το θετικό είναι οτι πρόλαβες και έφυγες .

 

38 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Και αν βγαλουν αποκοπη γιατι δεν πληρωσες;; Τοτε τι θα κανεις;; Οι παροχοι κοβουν και για ελαχιστα χρηματα 50-60 ευρω..

Λογικά θα κάνει αμφισβήτηση και μετά ΣτΚ. Δε γνωρίζω αν ισχύει , το διάβασα απο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58710611

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Και αν βγαλουν αποκοπη γιατι δεν πληρωσες;; Τοτε τι θα κανεις;; Οι παροχοι κοβουν και για ελαχιστα χρηματα 50-60 ευρω..

Αποκοπή από την άλλη εταιρεία που είμαι τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...