Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, wendor είπε

Καλημέρα, γνωρίζει κανείς ποιο είναι το πέναλτυ για την πρόωρη αποχώρηση από το 24μηνο της NRG save? Δεν έχω λάβει ακόμη λογαριασμό από τα μέσα Απριλίου.

Τα πάγια που  απομένουν χωρίς την έκπτωση ebill

ζήτα μέσω chat να σου στείλουν το λογαριασμό (θα στο στείλουν άμεσα)

58 λεπτά πριν, tomtoub είπε

Να ενημερώσω ότι η Solar Energy έχει καταργήσει το S1N Fixed, και παρέχει μόνο το Fixed, χωρίς έκπτωση στην νυχτερινή κατανάλωση.

Είχα καταλήξει στην Solar λόγω έλλειψης δέσμευσης, αλλά τελικά μάλλον θα πάω στην efa.

θα διορθώσω τότε το excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"Μία απο τα ίδια¨

Ευτυχώς που μας προστατεύει η nrg απο τις χρεώσεις !!!

"Αξιότιμε κύριε καλησπέρα σας,

Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας με την Εταιρεία μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η προτροπή του πωλητή σας, για ενεργοποίηση του σταθερού nrg fixed μετά την εκπνοή των τεσσάρων πρώτων μηνών έγινε με γνώμονα να σας εξυπηρετήσει καθώς ήταν αδύνατον να προβλέψει πως η τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας θα άλλαζε στο μέλλον.
Ως εκ τούτου, θέλησε να σας προστατέψει από τις χρεώσεις.
 
Η τιμή της υπηρεσίας NRG Fixed αφορά την εξισορρόπηση με τα δεδομένα της αγοράς ηλεκτρικού ρεύματος και δύναται να ενεργοποιηθεί ανάλογα με την τρέχουσα εμπορική πολιτική.
Μάλιστα, η ενεργοποίηση της υπηρεσίας δεν είναι υποχρεωτική για τους πελάτες μας.
Σε κάθε περίπτωση, η συνδρομή της υπηρεσίας προστατεύει τον πελάτη μας από τη ρήτρα αναπροσαρμογής, καθώς πραγματοποιεί παύση αναπροσαρμογής των τιμών.
 
Η τρέχουσα τιμή για την οικιακή παροχή  είναι 9,90€/ 30 ημέρες.
 
Επιπλέον, για τη ρήτρα σταθερού τιμολογίου, χρόνος σύναψης είναι η ημερομηνία υποβολής του νέου αιτήματος και όχι η αρχική σύναψη, επί της οποίας δεν υπογράψατε το σταθερό NRG fixed.
 
Τέλος, οποιοδήποτε και να είναι το ύψος του επιπρόσθετου παγίου του σταθερού nrg fixed θα είναι πάντοτε ανταγωνιστικό εν συγκρίσει με τη χρέωση της αναπροσαρμογής.
 
Παραμένουμε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση,
Με εκτίμηση,"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μετακομισα σε σπιτι με τη συντροφο μου, εχει ηδη ΔΕΗ Γ1Ν. 

Χρηση ρευματος καθημερινες απογευμα και μετα και τα ΣΚ οσο ειμαστε σπιτι. 

Σκεφτομαι ν αλλαξω παροχο, καποια προταση παρακαλω; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, geopro είπε

"Μία απο τα ίδια¨

Ευτυχώς που μας προστατεύει η nrg απο τις χρεώσεις !!!

.......

Τα έχουμε αναλύσει , δε νομίζω να έχει νόημα να ποστάρουμε συνέχεια τα της NRG , παραμόνο εξελίξεις απο ΣτΚ (έστειλα ξανά μιας και έχει περάσει το 10ήμερο προθεσμίας και ρώτησα για την αλλαγή υπολογισμού της ρήτρας)

3 λεπτά πριν, alkistsiros είπε

Καλησπερα, μετακομισα σε σπιτι με τη συντροφο μου, εχει ηδη ΔΕΗ Γ1Ν. 

Χρηση ρευματος καθημερινες απογευμα και μετα και τα ΣΚ οσο ειμαστε σπιτι. 

Σκεφτομαι ν αλλαξω παροχο, καποια προταση παρακαλω;

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Τα έχουμε αναλύσει , δε νομίζω να έχει νόημα να ποστάρουμε συνέχεια τα της NRG , παραμόνο εξελίξεις απο ΣτΚ (έστειλα ξανά μιας και έχει περάσει το 10ήμερο προθεσμίας και ρώτησα για την αλλαγή υπολογισμού της ρήτρας)

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Ευχαριστω! Τωρα το ψαχνω το θεμα και βλεπω καταιγισμο σχολιων και πληροφορησης και γενικα πολλα αρνητικα σχολια για τους παροχους. Για ενα μικρο νοικοκυριό σαν το δικο μας, μηπως δεν εχει νοημα να ασχοληθω με παροχους και το Γ1Ν της ΔΕΗ ειναι οκ; 

Το λεω γιατι τωρα ξεκινω συγκατοικηση επομενως δεν υπαρχει προηγουμενο δειγμα για την καταναλωση που θα κανουμε με τη συντροφο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TeoNOKIA είπε

Μόλις μου ήρθε λογαριασμός εναντι από ένδειξη πελάτη για τη περίοδο 9/6-8/7. Δεν είχα ενεργοποιήσει το fixed στο nrg save 40%. Διπλάσια+ τιμή χρέωσης kwh...

nrg.JPG

Φωτιά και λάβρα!

 

3 ώρες πριν, alkistsiros είπε

Ευχαριστω! Τωρα το ψαχνω το θεμα και βλεπω καταιγισμο σχολιων και πληροφορησης και γενικα πολλα αρνητικα σχολια για τους παροχους. Για ενα μικρο νοικοκυριό σαν το δικο μας, μηπως δεν εχει νοημα να ασχοληθω με παροχους και το Γ1Ν της ΔΕΗ ειναι οκ; 

Το λεω γιατι τωρα ξεκινω συγκατοικηση επομενως δεν υπαρχει προηγουμενο δειγμα για την καταναλωση που θα κανουμε με τη συντροφο... 

Ε ναι μάλλον καλύτερα να περιμένεις μερικούς μήνες τότε να δεις τι θα καταναλώνεις. Αλλιώς πας σε ένα πακέτο χωρίς ΟΤΣ και χωρίς δέσμευση που θα έχει φθηνότερη κιλοβατώρα από τη ΔΕΗ.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TeoNOKIA είπε

Διπλάσια+ τιμή χρέωσης kwh...

Λογικό είναι , 0.12-0.13 έχει φτάσει . Τον επόμενο μήνα ίσως είναι πιο ακριβά 
 

 

3 ώρες πριν, alkistsiros είπε

Το λεω γιατι τωρα ξεκινω συγκατοικηση επομενως δεν υπαρχει προηγουμενο δειγμα για την καταναλωση που θα κανουμε με τη συντροφο... 

Το Γ1 θα ξεκινήσει ρήτρες από Αύγουστο , επομένως και εγώ προτείνω να μπεις σε κάποιο πρόγραμμα χωρίς δέσμευση για αρχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιμπτόντως επειδή όπως έχω γράψει από την NRG θα την κοπανήσω no matter what, ξεκίνησα μια διερευνητική με την efa, αλλά το πρώτο δείγμα δε με πέθανε 

Για να δούμε τι θα απαντήσουν (αν απαντήσουν, που χλωμό το κόβω)

Αναφορά σε κείμενο

 

Καλησπέρα σας.

Σας ευχαριστώ για την πολύ γρήγορη απάντηση.

Θα προτιμούσα να μου απαντήσετε γραπτώς στο ερώτημα μου.

Νομίζω είναι αρκετά σαφές, αλλά εάν επιθυμείτε μπορώ να σας παρέχω οποιαδήποτε διευκρίνιση απαιτείται 

Σας ευχαριστώ και πάλι, 
 
******
On 12 Jul 2021, at 16:54, Info <[email protected]> wrote:
Καλησπέρα σας κύριε ****,

 Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την εταιρεία μας.

 Παρακαλούμε όπως μας γνωστοποιήσετε ένα τηλέφωνο επικοινωνίας, προκειμένου να επικοινωνήσει μαζί σας εκπρόσωπός μας.

 Στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση,

Για την ΕΦΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ Α.Ε.,

<image001.jpg>

P Please consider the environment before printing this e-mail

O παρών λογαριασμός ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αποτελεί επαγγελματικό στοιχείο της «EFA ENERGY S.A.» και κάθε πληροφορία η οποία εμπεριέχεται στο παρόν ηλεκτρονικό μήνυμα (e-mail), οι απαντήσεις οι οποίες θα δοθούν καθώς και κάθε νέα πληροφορία που προστίθεται ως ιστορικό συνομιλίας συμπεριλαμβανομένων των συνημμένων, προορίζεται μόνο για το άτομο ή τα άτομα στα οποία απευθύνεται και μπορεί να περιέχει εμπιστευτικές πληροφορίες. Οποιαδήποτε αναθεώρηση, διαβίβαση, διάδοση ή άλλη χρήση ή λήψη οποιουδήποτε μέτρου που βασίζεται σε αυτό το μήνυμα από πρόσωπα ή οντότητες διαφορετικές από τους αποδέκτες ή τα πρόσωπα που είναι αρμόδια για την παράδοσή του στους αποδέκτες δεν επιτρέπεται και μπορεί να είναι παράνομη. Στην περίπτωση που παραλάβατε το μήνυμα αυτό από λάθος, παρακαλούμε να ειδοποιήσετε τον αποστολέα και να διαγράψετε το υλικό από τη μνήμη του ηλεκτρονικού σας υπολογιστή. Έχουν ληφθεί όλα τα εύλογα μέτρα ασφαλείας προκειμένου το παρόν μήνυμα να μην περιλαμβάνει ιούς. Δεδομένου ότι δεν αποδεχόμαστε την ευθύνη για οποιαδήποτε ζημία ή απώλεια προκύψει από την χρήση του παρόντος ηλεκτρονικού μηνύματος ή των συνημμένων του, συνιστούμε να το υποβάλετε στις διαδικασίες πρόληψης ιών που διαθέτετε πριν τη χρήση αυτού. Τα προσωπικά δεδομένα των παραληπτών τίθενται σε επεξεργασία σύμφωνα με το ισχύον θεσμικό πλαίσιο για τις ηλεκτρονικές επικοινωνίες και για χρονικό διάστημα το οποίο απαιτείται για την εκπλήρωση των εννόμων υποχρεώσεων και των εννόμων συμφερόντων της «EFA ENERGY S.A.».

 From:------------
Sent: Monday, July 12, 2021 4:38 PM
To: [email protected]
Subject: 
Πληροφορίες για Fix Power Home

 Καλησπέρα σας

 Ενδιαφέρομαι να μεταφέρω την σύνδεση ρεύματος του σπιτιού μου στην εταιρείας σας, και πιο συγκεκριμένα στο πρόγραμμα Fix Power Home.

 Όπως είδα το πρόγραμμα έχει 24μηνη δέσμευση

 Παρακαλώ να με ενημερώσετε εάν σε περίπτωση που κατά την διάρκεια της σύμβασής μας υπάρξει η οποιαδήποτε μεταβολή στην τιμή kWh, στο πάγιο, ή επιβολή ρήτρας ΟΤΣ, μπορώ να αποχωρήσω χωρίς κάποια ποινή από την εταιρεία σας.

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 Με εκτίμηση

*****

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2021 στις 4:27 ΜΜ, alexx είπε

Γ21 έχω. καμιά 20.000 + απ ότι υπολογίζω. Τώρα είμαι στην Watt&Volt με 0,059 τις πρώτες 1200 KWh και μετά  0,073 αλλά με χρεώνει πολύ ΟΤΣ. Για τον Ιούνιο πχ με 3200kwh απο τα 700€ στο σύνολο, τα 200€ είναι ΟΤΣ.Πολλά δεν είναι?

 

Εσυ πας Ηρων στο only business δεν υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα με τιμη 0,064 αρχικη 0,086 κ 11 ευρω παγιο.....οσο το εχουν ακομα αλλα ειναι μεχρι 25 kva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Παρεπιμπτόντως επειδή όπως έχω γράψει από την NRG θα την κοπανήσω no matter what, ξεκίνησα μια διερευνητική με την efa, αλλά το πρώτο δείγμα δε με πέθανε 

Για να δούμε τι θα απαντήσουν (αν απαντήσουν, που χλωμό το κόβω)

 

Το γράφει στη σύμβαση, παρ 6.4, 6.5  https://efaenergy.gr/wp-content/uploads/2020/11/ILEKTRIKO-REYMA-GENIKOI-OROI-PROMITHEIAS.pdf

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2021 στις 7:14 ΜΜ, ekrepali είπε

Ελίν Smart Βusiness (0.061, OTΣ 52, 60ευρώ ετήσιο πάγιο προκαταβολικώς, χωρίς χρονική δέσμευση)

Solar Energy S21+ (0.064, ΟΤΣ 55, 78 ετήσιο πάγιο, 1 χρόνο δέσμευση)

Ήρων Only Business (0.0645, 131 ετήσιο πάγιο, 1 χρόνο δέσμευση, χωρίς ΟΤΣ)

 

2 ώρες πριν, Depeche3 είπε

Εσυ πας Ηρων στο only business δεν υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα με τιμη 0,064 αρχικη 0,086 κ 11 ευρω παγιο.....οσο το εχουν ακομα αλλα ειναι μεχρι 25 kva

@alexx έχει δίκιο ο Depeche. Kοίταξα τους όρους και δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής το Only Business του Ήρων.

11.jpg.0080421bfe2dbc82b60caeb16197f4b3.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ababa641 είπε

@DownUNDERground παραμένεις στα ΕΛΤΑ ή την έκανες?

Παραμένω. Αφού δεν έχω δει ακόμα χρέωση ΟΤΣ και από την άλλη οι υπόλοιποι πάροχοι χειροτερεύουν τα πακέτα τους (έχασα τα καλά της Solar και της Ελίν που με ενδιέφεραν***) είμαι σε αναμονή να δω που θα κάτσει η μπίλια. Εσύ;

*** Αν τα ΕΛΤΑ μου είχαν απαντήσει εγκαίρως δύο φορές που τους έστειλα για το τι θα γίνει μς τους υπάρχοντες συνδρομητές, μάλλον θα είχα προλάβει να φύγω για Solar S1N Fixed...

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...