Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Παραμένω. Αφού δεν έχω δει ακόμα χρέωση ΟΤΣ και από την άλλη οι υπόλοιποι πάροχοι χειροτερεύουν τα πακέτα τους (έχασα τα καλά της Solar και της Ελίν που με ενδιέφεραν***) είμαι σε αναμονή να δω που θα κάτσει η μπίλια. Εσύ;

*** Αν τα ΕΛΤΑ μου είχαν απαντήσει εγκαίρως δύο φορές που τους έστειλα για το τι θα γίνει μς τους υπάρχοντες συνδρομητές, μάλλον θα είχα προλάβει να φύγω για Solar S1N Fixed...

Μια απο τα ίδια... σε μια εβδομάδα θα μου έρθει ο λογαριασμός...για να δούμε ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Παρεπιμπτόντως επειδή όπως έχω γράψει από την NRG θα την κοπανήσω no matter what, ξεκίνησα μια διερευνητική με την efa, αλλά το πρώτο δείγμα δε με πέθανε 

Για να δούμε τι θα απαντήσουν (αν απαντήσουν, που χλωμό το κόβω)

 

Αν απαντήσουν, ενημέρωσε μας

 Εμένα τηλεφωνικά μου το διαβεβαίωσαν ότι μπορώ να φύγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κόσμε, για να καταλάβω, η τιμή για το fixed της NRG (τώρα 9,90) μπορεί να αναπροσαρμόζεται "με το μήνα" αναλόγως τα "κέφια" των λογιστών της NRG ώστε στο τέλος να μην διαφέρει και πολύ από τη αντίστοιχη χρέωση με ΟΤΣ?

Είναι εύκολο σε κάποιον να μου στείλει λίγο την καταγγελία που έχει κάνει σε μήνυμα (έχω δει ήδη του φίλου παραπάνω)?

Προσπαθώ να καταλάβω εκτός από την κοροιδία του 4μήνου ποιο άλλο είναι το πρόβλημά μας το οποίο φεύγοντας δεν θα το αντιμετωπίσω-ουμε στους υπόλοιπους του καρτέλ. 

όχι τίποτε άλλο αλλιώς να κάνουμε εμπρόθεσμα μια επενδυσούλα και να κόψουμε τα καλώδια προς το δίκτυο και ας φτασει η ΟΤΣ στο 1,000,000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, korakios είπε

Λογικό είναι , 0.12-0.13 έχει φτάσει . Τον επόμενο μήνα ίσως είναι πιο ακριβά 
 

 

Το Γ1 θα ξεκινήσει ρήτρες από Αύγουστο , επομένως και εγώ προτείνω να μπεις σε κάποιο πρόγραμμα χωρίς δέσμευση για αρχή 

Ρητρες;; δηλαδη;; 

Ειδα την ΗΡΩΝ

δεν εχει δεσμευση παραμονης, αναφερει σταθερη τιμη 6 μηνων αλλα λεει ΟΤΣ 40 εως 50 ευρω ανα Mwh. 

Τι ειναι αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alkistsiros είπε

δεν εχει δεσμευση παραμονης, αναφερει σταθερη τιμη 6 μηνων αλλα λεει ΟΤΣ 40 εως 50 ευρω ανα Mwh. 

Τι ειναι αυτο; 

Kακό πράγμα 

Διάβασε εδώ να καταλάβεις χοντρά χοντρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει να κάνει με την προσυμβατική ενημέρωση. Εάν όλοι οι πάροιχοι ενημέρωναν πως:

α. θα έχετε 15-20% φθηνότερο από την ΔΕΗ ρεύμα όταν η χονδρεμπορική είναι χαμηλά και 

β. Ίδιο με την ΔΕΗ όταν είναι ψηλά

Δεν θα άνοιγε ρουθούνι.

Τώρα για όσους θέλουν φθηνά προγράμματα χειμώνα καλοκαίρι χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν τα κόστη των εταιριών, μάλλον πετούν στα σύννεφα. Άσε που δεν είναι ούτε σωστό ούτε δίκαιο να πληρώνουν μονίμως το ρεύμα τους κάτω του κόστους...στο τέλος θα μείνουν 4 εταιρίες με τα ίδια ακριβώς προγράμματα και οι φθηνές θα κλείσουν. 

Πέραν λοιπόν από το προσωπικό όφελος του καθένα, τα πιο δίκαια προγράμματα είναι τα μεταβλητά αρκεί να υπάρχει σωστή ενημέρωση.  

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MasterBlaster είπε

Το θέμα έχει να κάνει με την προσυμβατική ενημέρωση. Εάν όλοι οι πάροιχοι ενημέρωναν πως:

α. θα έχετε 15-20% φθηνότερο από την ΔΕΗ ρεύμα όταν η χονδρεμπορική είναι χαμηλά και 

β. Ίδιο με την ΔΕΗ όταν είναι ψηλά

Δεν θα άνοιγε ρουθούνι.

Τώρα για όσους θέλουν φθηνά προγράμματα χειμώνα καλοκαίρι χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν τα κόστη των εταιριών, μάλλον πετούν στα σύννεφα. Άσε που δεν είναι ούτε σωστό ούτε δίκαιο να πληρώνουν μονίμως το ρεύμα τους κάτω του κόστους...στο τέλος θα μείνουν 4 εταιρίες με τα ίδια ακριβώς προγράμματα και οι φθηνές θα κλείσουν. 

Πέραν λοιπόν από το προσωπικό όφελος του καθένα, τα πιο δίκαια προγράμματα είναι τα μεταβλητά αρκεί να υπάρχει σωστή ενημέρωση.  

Φαντάζομαι δε τα λες σοβαρά αυτά ε ;

Σα να λέμε πας να πιάσεις δουλειά, ε όταν το αφεντικό πάει καλά θα σε πληρώνει 1000€ που συμφωνήσατε, αν δε πάει καλά η δουλειά θα σου δίνει 300€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Kακό πράγμα 

Διάβασε εδώ να καταλάβεις χοντρά χοντρά

Μπηκα στο σαιτ energy market και μου εβγαλε προγραμματα, αναλυσεις κλπ. Σε ολες τις εταιρειες ελεγε ΟΤΣ ειτε 35 εως 42, ειτε 40 εως 50. Αρα δεν μπορω να το αποφυγω οπως κατανοω. Απλα 2 με 3 εταιρειες εδιναν 6μηνες σταθερή τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alkistsiros είπε

Μπηκα στο σαιτ energy market και μου εβγαλε προγραμματα, αναλυσεις κλπ. Σε ολες τις εταιρειες ελεγε ΟΤΣ ειτε 35 εως 42, ειτε 40 εως 50. Αρα δεν μπορω να το αποφυγω οπως κατανοω. Απλα 2 με 3 εταιρειες εδιναν 6μηνες σταθερή τιμη

'Εχει προγράμματα fixed (που δεν εφαρμόζουν ΟΤΣ)

Δες το excel 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

'Εχει προγράμματα fixed (που δεν εφαρμόζουν ΟΤΣ)

Δες το excel 

 

Οκ θα το δω. Θεωρεις πως καλυτερα να παω σε αλλο παροχο αντι για Δεη; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alkistsiros είπε

Οκ θα το δω. Θεωρεις πως καλυτερα να παω σε αλλο παροχο αντι για Δεη; 

 

βάλε καταναλώσεις και δες τι σου βγάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

βάλε καταναλώσεις και δες τι σου βγάζει...

Δυστυχως δεν εχω ιδεα ακομα, προκειται για συγκατοικηση με τη συντροφο μου σε νεο σπιτι 110τμ. Τωρα μενουμε μαζι και δεν υπαρχει προιστορια για καταναλωση ρευματος. Σπιτι ειμαστε καθημερινες βραδυ κυριως (βαζουμε πλυντηρια κλπ μετα τις 11) αλλα και τα σκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alkistsiros είπε

Δυστυχως δεν εχω ιδεα ακομα, προκειται για συγκατοικηση με τη συντροφο μου σε νεο σπιτι 110τμ. Τωρα μενουμε μαζι και δεν υπαρχει προιστορια για καταναλωση ρευματος. Σπιτι ειμαστε καθημερινες βραδυ κυριως (βαζουμε πλυντηρια κλπ μετα τις 11) αλλα και τα σκ

Λίγα θα καις, μην ασχολείσαι, δες κάνα 6μηνο τι καις και μετά βλέπεις τι θα κάνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...