Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ζήτα τουλάχιστον να μπεις στο fixed να μην πληρώνεις ρήτρες.

https://www.watt-volt.gr/ilektriko-revma/gia-to-spiti/home-fixed/

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΦΙΞ ΤΗΣ WATT ΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΑΚΙΟ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΦΙΞ ΤΗΣ WATT ΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΑΚΙΟ.......

Είσαι σίγουρος; Πριν 10 μέρες το υπέγραψα, αν και τελικά επέστρεψα στον αρχικό μου πάροχο επειδή μου προσέφεραν κι αυτοί fixed (εκτός καταλόγου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Είσαι σίγουρος; Πριν 10 μέρες το υπέγραψα, αν και τελικά επέστρεψα στον αρχικό μου πάροχο επειδή μου προσέφεραν κι αυτοί fixed (εκτός καταλόγου)

Σήμερα βγήκε από την watt πήρα κ ρώτησα , πλέον πλην Ήρων κ εφα δεν υπάρχει κάτι άλλο χωρίς ρήτρα σε τιμή 0.078 ....

Ποιος είναι ο αρχικός σου πάροχος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

volterra δεν έχει δέσμευση

Ναι έκανα λάθος εγώ.Εσυ τελικά Κοράκιε τι θα έκανες θα έμενες myhome enter ΔΕΗ ή θα έφευγες για να πας σε εναλλακτικό κι ας πλήρωνες το πέναλτι των 70 ευρώ;επίσης ποια είναι η άποψη σου με τα προγράμματα χωρίς δέσμευση τα βλέπεις γενικά καλύτερα σαν επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Ναι έκανα λάθος εγώ.Εσυ τελικά Κοράκιε τι θα έκανες θα έμενες myhome enter ΔΕΗ ή θα έφευγες για να πας σε εναλλακτικό κι ας πλήρωνες το πέναλτι των 70 ευρώ;

ότι βολεύει την τσέπη του καθενός, δεν έχω άποψη .

14 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

επίσης ποια είναι η άποψη σου με τα προγράμματα χωρίς δέσμευση τα βλέπεις γενικά καλύτερα σαν επιλογή;

εννοείται χωρίς δέσμευση είναι πιο απλά τα πράγματα μιας και η δέσμευση περισσότερο δένει τον πελάτη παρά τον προστατεύει απο αλλαγές . Βέβαια εξαρτάται και το πόσο συμφέρει, είναι υποκειμενικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Depeche3 είπε

Σήμερα βγήκε από την watt πήρα κ ρώτησα , πλέον πλην Ήρων κ εφα δεν υπάρχει κάτι άλλο χωρίς ρήτρα σε τιμή 0.078 ....

Ποιος είναι ο αρχικός σου πάροχος;;

Protergia.

Τραγικό αυτό που έκανε η Watt & Volt αν όντως το αφαίρεσε, ήταν από τα λίγα αξιόλογα fixed προγράμματα. Τα περιθώρια πλέον στενεύουν επικίνδυνα για τα fixed οικιακά... επίτηδες το κάνουν για να μας στείλουν όλους πίσω στη ΔΕΗ, τι στο καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα σας παραθέτω δυο screenshot από λογαριασμό της ΗΡΩΝ μπορείτε να μου πείτε αν είναι λογικές οι χρεώσεις και αν αξίζει να παραμείνω ;Ευχαριστώ

214007835_566344491057913_2031248731224170304_n.jpg

210762937_341329517569039_3603082758688975705_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, motox είπε

Καλησπέρα στην ομάδα σας παραθέτω δυο screenshot από λογαριασμό της ΗΡΩΝ μπορείτε να μου πείτε αν είναι λογικές οι χρεώσεις και αν αξίζει να παραμείνω ;Ευχαριστώ

όχι φυσικά ,

δεν ξέρω αν το πρόγραμμά σου εφαρμόζει έκπτωση συνέπειας 45% στον επόμενο λογαριασμό

Έστω οτι θα πάρεις έκπτωση 45% , η τελική βγαίνει 0,1026 (μαζί με αναπροσαρμογή και το πάγιο)

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το προγραμμα up η έκπτωση θα είναι στον επόμενο λογαριασμό υπόψιν ότι ειναι Και 70 ευρώ η εγγύηση γιατί είναι νέα σύνδεση αν και μου είχαν πει ότι δεν θα χρειαστεί εγγύηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, motox είπε

Έχω το προγραμμα up η έκπτωση θα είναι στον επόμενο λογαριασμό υπόψιν ότι ειναι Και 70 ευρώ η εγγύηση γιατί είναι νέα σύνδεση αν και μου είχαν πει ότι δεν θα χρειαστεί εγγύηση . 

η εγγύηση δεν είναι τίποτα μιας και θα την πάρεις όταν φύγεις και αφού είσαι στο up δεν έχεις ρήτρα αποχώρησης

λογικά ξεκίνησες πριν >6 μήνες και τελείωσε το 6μηνο χάριτος και ξεκίνησαν να βαράνε αναπροσαρμογή

Με προσφυγή στο ΣτΚ μπορείς να αμφισβητήσεις την "Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς" (ρήτρα αναπροσαρμογής ΟΤΣ) μιας και κλασσικά δε στο ανέφεραν ποτέ στη σύμβαση παρα μόνο τα 45% έκπτωσης

Υπόψιν ο επόμενος λογαριασμός θα είναι πιο τσουχτερός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση το πρόγραμμα το εχω λιγότερο απο 6 μηνες σχεδον  5, δλδ αν καταλαβα καλα το πρόγραμμα αυτο δεν συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, motox είπε

Ευχαριστω για την απάντηση το πρόγραμμα το εχω λιγότερο απο 6 μηνες σχεδον  5

εντύπωση μου κάνει μιας και παλαιότερα τηρούσαν το 6μηνο ,αλλά διαβάζοντας τους όρους πλέον εννοούν 6 μήνες κρατάνε σταθερό τον υπολογισμό της ρήτρας αναπροσαρμογής

1825917495_.png.2572faaef8791c70778075f80bef4470.png

άρα την εφαρμόζουν εξαρχής***

14 λεπτά πριν, motox είπε

δλδ αν καταλαβα καλα το πρόγραμμα αυτο δεν συμφέρει.

σκοπός είναι να το καταλάβεις ο ίδιος σωστά

κάνε

ενέργεια ημέρας επί 0,55 (το 45% της έκπτωσης δηλαδή) συν πάγιο συν "αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς" και το σύνολο που θα βρεις δια κιλοβατώρες που έκαψες

Η "αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς" στο πεδίο Γ θα είναι αρκετά υψηλότερη στον επόμενο λογαριασμό (πρέπει να μπαίνεις σε τριπάκι να παρακολουθείς τη χοντρική του ρεύματος) ή και να μάθεις να υπολογίζεις το μαθηματικό τύπο για επαλήθευση .

Γιαυτό δες τα excel που έχουν προγράμματα χωρίς ρήτρες αναπροσαρμογής

Επίσης νομίζω οτι αξίζει να βάλεις νυχτερινό ρεύμα μιας και θα κερδίζεις κάποια λεφτά απο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (υπάρχει ο υπολογισμός στο ημερήσιο excel)

*** άσχετο , το να ενημερώνει ο πάροχος την αλλαγή υπολογισμού μέσω της ιστοσελίδας είναι τουλάχιστον γελοίο , ελπίζω να ενημερώνουν στον λογαριασμό αν όχι μέσω email

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...