Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, windserf2020 είπε

Δεν νομίζω μιας και το πρόγραμμα δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε ΚΟΤ.
Εννοεί ότι έχει ρήτρα αναπροσαρμογής το πρόγραμμα, γενικά, για-όλους. Τώρα εάν η εταιρία έχει αποφασίσει να μην το εφαρμόζει σε ΚΟΤ είναι άλλο θέμα. Απλά ρωτάω πως είμαστε εξασφαλισμένοι σε αυτή την περίπτωση αφού άλλα έχουμε υπογράψει...

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχει υπολογίσει την έκπτωση συνέπειας στον λογαριασμό σου που παρέθεσες η ΗΡΩΝ, αλλά το up έχει χρέωση ((0,11000-0,075)*χ+2,9)*0,55 ενώ το 24/7 (0,07850-0,075)*χ+1,9.
Για μια κατανάλωση 400kwh θα πληρώσεις στην πρώτη περίπτωση
9.295‬€ ενώ στην δεύτερη 3.3€.

 

Εγω σου λεω απο τα κοτ που εχω δει σε αλλες εταιριες ,τωρα αν το χρεωνουν ή οχι δεν ξερω τι γινεται σε αλλες εταιριες , στον Ηρων εως τωρα ρητρα δεν χρεωνουν στο μελλον τι θα γινει δεν το ξερω μιας κ η αγορα στο ρευμα εχει ξεφυγει.

Τωρα για τον υπολογισμο στο up γινεται ως εξης , μπαινει κανονικα η εκπτωση ΚΟΤ που αφορα την εκκαθαριση κ στους εναντι τι εχει χρεωσει ο Ηρων κ μετα μπαινει η εκπτωση του 45 % που αφορα τον προηγουμενο λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, Depeche3 είπε

Εγω σου λεω απο τα κοτ που εχω δει σε αλλες εταιριες ,τωρα αν το χρεωνουν ή οχι δεν ξερω τι γινεται σε αλλες εταιριες , στον Ηρων εως τωρα ρητρα δεν χρεωνουν στο μελλον τι θα γινει δεν το ξερω μιας κ η αγορα στο ρευμα εχει ξεφυγει.

Τωρα για τον υπολογισμο στο up γινεται ως εξης , μπαινει κανονικα η εκπτωση ΚΟΤ που αφορα την εκκαθαριση κ στους εναντι τι εχει χρεωσει ο Ηρων κ μετα μπαινει η εκπτωση του 45 % που αφορα τον προηγουμενο λογαριασμο.

Μα σε πιστέυω, σε ρωτάω απλά αν σου φέρουν τις ρήτρες μαζεμένες στο τέλος άμα πας να φύγεις, τι θα κάνεις;

Μπαίνει η έκπτωση ΚΟΤ και μετά η έκπτωση συνέπειας, το κατάλαβα. Άρα γιατί συμφέρει παραπάνω το up και όχι το νυχτερινό 24/7;

Επίσης στον λογαριασμό που παρέθεσες, για να έχεις τόσο μεγάλη έκπτωση συνέπειας θα πρέπει να είχες κάψει περίπου 600kwh στον προηγούμενο λογαριασμό ενώ σε αυτόν έκαψες μόλις 174kwh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε κι εμένα μία χρέωση μικρή για ρήτα στο Ρεύμα Φυσικό αέριο χωρίς καμία εξήγηση

Οπότε τους είπαν να μου το κάνουν ανάλυση για να ξέρουμε τι χρεώνουν

Δηλαδή θα βάζουν ένα ποσό και εμείς θα ψάχνουμε. Ουτε το διάστημα δε ξέρω για υποτίθεται ότι ειμαι στο εξάμηνο συν κάτι μέρες.... αν ειναι να πληρωσω όλη αυτή τη ρήτρα για 15 μέρες... τότε στο μήνα θα ειναι πολύ μεγάλο διάστημα

Περιμένω να δώ τη διάθεση τους να εξηγήσουν τι χρεώνουν

Πάντως είναι γενικά κακό να τους αφήνει η ΡΑΕ να γράφουν μία γραμμή χωρίς να εξηγούν

πχ ρήτρα 2,5 ευρω ούτε ποσότητα ούτε διάστημα εφαρμογής ούτε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, coyote2 είπε

Οπότε τους είπαν να μου το κάνουν ανάλυση για να ξέρουμε τι χρεώνουν

Τουλάχιστον δίνει πάτημα για καταγγελία και αμφισβήτηση της ρήτρας αν δεν την αναλύσουν

_______________________________________________________________________________________________

Μου απάντησαν απο protergia μου είπαν οτι ισχύει το fixed και μπήκε στο excel

https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-fixed

το καλό σε σχέση με της efaenergy και watt&volt είναι οτι έχει 12μήνες αντί 24

_______________________________________________________________________________________

1 ώρα πριν, transport_planner είπε

Παιδιά είμαι στη Volton, έχει λήξει το συμβόλαιο μου και με χρεώνουν αυτά. Να κάτσω;

όχι φυσικά ,παγιο συν προμήθεια ενέργειας συν ρήτρα αναπροσαρμογής δια κιλοβατώρες που έκαψες

(1,50+8,55+6,71)/117=~0.1432 τελική τιμή κιλοβατώρας , αφαίμαξη ήταν

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Τουλάχιστον δίνει πάτημα για καταγγελία και αμφισβήτηση της ρήτρας αν δεν την αναλύσουν

_______________________________________________________________________________________________

Μου απάντησαν απο protergia μου είπαν οτι ισχύει το fixed και μπήκε στο excel

https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-fixed

το καλό σε σχέση με της efaenergy και watt&volt είναι οτι έχει 12μήνες αντί 24

_______________________________________________________________________________________

όχι φυσικά ,παγιο συν προμήθεια ενέργειας συν ρήτρα αναπροσαρμογής δια κιλοβατώρες που έκαψες

(1,50+8,55+6,71)/117=~0.1432 τελική τιμή κιλοβατώρας , αφαίμαξη ήταν

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

έτσι κι αλλιως έχουν αλλάξει το συμβόλαιο χωρίς να ενημερώσουν τους πελάτες.... στο ΦΑ... το έχω πει πιο πάνω

Απλά περιμένω να δώ τις τιμές τους... αν πχ δε χάνω πολλά μπορεί να κάτσω

Τώρα μπορέι να με χρέωσαν όμως 2,5 για 15 μέρες αρα το μήνα θα με χρέωναν 10 που είναι όσο η έκπτωση... οπότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 36 ευρω διαφορα καλυτερο της προτεργια απο της ελιν αλλα η δευτερη χωρις δεσμευση η πρωτη 12 μηνες....αξιζει να δεσμευτεις; Δεν ξερω εδω σε λιγους μηνες και ερχονται τα πανω κατω....το θεμα ειναι μηπως εχουν βγει αντιστοιχα και αλλα καινουρια προγραμματα των εταιρειων και πρεπει να ενημερωνεται πιο συχνα το εξελ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους πελάτης nrg με χρέωσαν στον πρώτο λογαριασμό φυσκο αεριο 20 ευρώ επικουρικές υπηρεσίες.Τους πήρα τηλέφωνο και με είπανε είναι από το κράτος.Τι είναι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billyst είπε

Καλησπέρα σε όλους πελάτης nrg με χρέωσαν στον πρώτο λογαριασμό φυσκο αεριο 20 ευρώ επικουρικές υπηρεσίες.Τους πήρα τηλέφωνο και με είπανε είναι από το κράτος.Τι είναι αυτο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/page/24/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση του Προέδρου της ΡΑΕ για να μπει τάξη στην αγορά ηλεκτρισμού.

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/energeia/rae-allazoun-ta-timologia-revmatos-ti-tha-plironoun-i-katanalotes/

Επειδή σ'αυτή τη χώρα ο καταναλωτής ποτέ δε βγαίνει κερδισμένος, το μόνο που θα καταφέρει η ΡΑΕ θα είναι να εκτοξευτούν στα ύψη τα σταθερά τιμολόγια για να αντισταθμιστεί η ζημία απ'τα κυμαινόμενα. Δυστυχώς έχουμε να κάνουμε με άσχετους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα , το 30% όριο ψιλοκαλό είναι και θα εξαφανιστούνε κάτι ψευτοχρεώσεις του και-καλά ~0,05€/kw

Τα σταθερά τιμολόγια γιατί να εκτοξευθούν ? Η κατάργηση του παγίου όντως ζημιώνει όσους έχουν υπερύψηλες καταναλώσεις μιας λογικά ,αν φυσικά εφαρμοστεί , θα αυξήσουν την κιλοβατώρα, αλλά δε νομίζω να εκτοξευθεί. (προσωπικά είμαι κατά της κατάργησης του παγίου)

Τώρα για το

Αναφορά σε κείμενο

Σύμφωνα με πληροφορίες η ΡΑΕ μελετά το ενδεχόμενο να μην υπάρχει μόνο ρήτρα ΟΤΣ αλλά και ρήτρα ρύπων (CO2) ή ακόμη και αερίου ώστε να δίνει μεγαλύτερες  επιλογές στον καταναλωτή.

ναι ,είναι άσχετοι δυστυχώς . Το μεγαλύτερες επιλογές είναι και περισσότερες κρυφές χρεώσεις

Πρώτο βήμα θα ήταν να έχουν πίνακα με τις τελικές τιμές κιλοβατώρας στα προγράμματα με ρήτρα, των προηγούμενων μηνών.

Ή κατάργηση όλων των μαθηματικών τύπων ρήτρας και εφαρμογή :

χοντρική + προμήθεια με όριο μέγιστης τιμής

Θα δούμε , λες να κάνουμε καταγγελία τη ΡΑΕ μέσω ΣτΚ ?🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Θα δούμε , λες να κάνουμε καταγγελία τη ΡΑΕ μέσω ΣτΚ ?🤣

Ποδήλατο με δυναμό λέμε, να χάσουμε κανα κιλό οικογενειακως και θα κατεβαινουμε και στο γυρο της Γαλλιας μετά.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευθυμίζουμε και λίγο γιατί η απατεωνιά και το γεγονός ότι τώρα ξύπνησε η ΡΑΕ και είμαστε σε μια κινούμενη άμμο είνια για κλάματα βασικά. Πάντως είμαι ένα βήμα πριν ανα ανοίξω νήμα : Πώς να γυρίσω στη ΔΕΗ αντί των εναλλακτικών παρόχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...