Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, danielo67000 είπε

Μετα από έλεγχο φαίνεται για εμένα ότι το Protergia fixed νυχτερινό είναι το πιο συμφέρον. Επιβεβαιώνω ότι το πρόγραμμα αυτό προσφέρεται από την protergia, επικοινώνησα σήμερα μαζί τους.

Ναι ξανα επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν πως είχαν λάθος ενημέρωση. Ισχύει κανονικά μου είπαν και για νέους πελάτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, danielo67000 είπε

Μετα από έλεγχο φαίνεται για εμένα ότι το Protergia fixed νυχτερινό είναι το πιο συμφέρον. Επιβεβαιώνω ότι το πρόγραμμα αυτό προσφέρεται από την protergia, επικοινώνησα σήμερα μαζί τους.

@garnetakos

6 λεπτά πριν, danielo67000 είπε

1. Καθότι δεν έχω κάποια δέσμεση με Ελίν, πρέπει να κάνω κάτι με αυτούς για καταγγελία ή απλά να κάνω αίτηση στην protergia και όλα θα γίνουν αυτόματα και με την Ελίν?

συνήθως στους όρους αναφέρεται η υποχρέωση του πελάτη να ενημερώνει εγκαίρως την εταιρία ,καλό είναι να επικοινωνήσεις αν χρειάζεται κάτι

8 λεπτά πριν, danielo67000 είπε

2. Στην Ελίν θα χάσω την έκπτωση συνέπειας του τρέχοντος τετραμήνου τώρα που θα φύγω? Η έκπτωση βγαίνει στον πρώτο έναντι λογαριασμό μετά τον εκκαθαριστικό, που για εμένα το τετράμηνο τελειώνει Ιούλιο άρα ο εκκαθαριστικός θα βγει τον Αύγουστο άρα την έκπτωση θα την έπαιρνα στον λογαριασμό του Σεπτεμβρίου...

όχι, αν βγει τελικός τον πληρώνεις και αν δεν περιλαμβάνει την έκπτωση τη ζητάς , δεν την χάνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

τότε πήγαινε σε πρόγραμμα χωρίς δέσμευση μπας και αργότερα πέσει η χοντρική .

 

Aoρίστου είναι το Electricon. Θα παραμείνω, δεν υπάρχουν καλές εναλλακτικές. Δε μπορούσαν κι αυτοί οι Χριστιανοί να κάνουν τις αυξήσεις 2 μήνες νωρίτερα... να προλάβω τουλάχιστον τον Σουμπάση πριν ανεβάζει το πάγιο. 😎

Ξανάκανα τον υπολογισμό για το EFA, τελικά το κέρδος μου θα είναι 35ευρώ/έτος όχι 50. Ψίχουλα. Επίσης αν δεσμευτώ 2 χρόνια ΕFA στο ρεύμα κι ο ΉΡΩΝ κάνει τίποτα τρελές αλλαγές στο αέριο, δε θα μπορώ να γυρίσω Ελίν για dual.

Προς το παρών κάθομαι στ'αυγά μου λοιπόν. Το επαγγελματικό που με καίει θα πάω κιόλας σήμερα σε κατάστημα ΗΡΩΝ να υπογράψω.

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

Εγω επελεξα ελιν fixed πριν απο μερικες μερες για 3 παροχες οι 2 με μηδενικη καταναλωση η 3η με τη λιγη που εχω αναφερει αλλα ο υπολογισμος εγινε με το 0.094 και το συμβολαιο μου ρθε 0.099.Γιαυτο λεω ανανεωστε το εξελ εγκαιρα.

Το 5% το παίρνεις πίσω στον έναντι που ακολουθεί τον εκκαθαριστικό. Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί κρατάτε ενεργές παροχές με 0 κατανάλωση. Αν κάνετε διακοπή παροχής και το δηλώσετε μη ηλεκτροδοτούμενο σε ΔΗΜΟ και Ε9... πληρώνετε το ΤΑΠ απ'ευθείας στο ΔΗΜΟ, γλυτώνετε εντελώς ΔΦ/ΔΤ (Δημοτικούς Φόρους, Δημοτικά Τέλη) και έχετε μειωμένο ΕΝΦΙΑ. Εκτός κι αν πηγαίνετε πού και πού στα σπίτια, οπότε δεν αξίζει να πληρώνετε τέλη επανασύνδεσης.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Επειδή και εγώ είμαι ένας από τους πληγέντες της Ελίν , κοίταξα όλες τις εταιρίες. Συμφέρει η Protergia Fixed αλλά γράφει οτι σου εγγυώνται έκπτωση και σταθερό τιμολόγιο για 1 έτος. Μετά; Πάλι ψάξιμο; Εγώ σκέφτηκα να παραμείνω Ελίν αλλά να μεταβώ στο Fixed Οικιακό νυχτερινό και να κερδίσω και το elin up. τί λέτε;

Επεξ/σία από stelios120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aoρίστου είναι το Electricon. Θα παραμείνω, δεν υπάρχουν καλές εναλλακτικές. Δε μπορούσαν κι αυτοί οι Χριστιανοί να κάνουν τις αυξήσεις 2 μήνες νωρίτερα... να προλάβω τουλάχιστον τον Σουμπάση πριν ανεβάζει το πάγιο. 😎

Ξανάκανα τον υπολογισμό για το EFA, τελικά το κέρδος μου θα είναι 35ευρώ/έτος όχι 50. Ψίχουλα. Επίσης αν δεσμευτώ 2 χρόνια ΕFA στο ρεύμα κι ο ΉΡΩΝ κάνει τίποτα τρελές αλλαγές στο αέριο, δε θα μπορώ να γυρίσω Ελίν για dual.

Προς το παρών κάθομαι στ'αυγά μου λοιπόν. Το επαγγελματικό που με καίει θα πάω κιόλας σήμερα σε κατάστημα ΗΡΩΝ να υπογράψω.

Το 5% το παίρνεις πίσω στον έναντι που ακολουθεί τον εκκαθαριστικό. Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί κρατάτε ενεργές παροχές με 0 κατανάλωση. Αν κάνετε διακοπή παροχής και το δηλώσετε μη ηλεκτροδοτούμενο σε ΔΗΜΟ και Ε9... πληρώνετε το ΤΑΠ απ'ευθείας στο ΔΗΜΟ, γλυτώνετε εντελώς ΔΦ/ΔΤ (Δημοτικούς Φόρους, Δημοτικά Τέλη) και έχετε μειωμένο ΕΝΦΙΑ. Εκτός κι αν πηγαίνετε πού και πού στα σπίτια, οπότε δεν αξίζει να πληρώνετε τέλη επανασύνδεσης.

Δεν μπορει να κοπει για τους λογους που ανεφερες.Απο αυτα που ακουω καλα εκανα και πηγα ελιν για την παροχη που εχω τις λιγες κιλοβατωρες και στην αλλη που μενω πηγα απο βατ στο fixed τηςwatt γιατι θα ειχα μεγαλο πεναλτι.Ολη η ιστορια ειναι οτι κερδος καπως μεγαλυτερο μπορει να εχεις απο καποιους εξανεμιζεται με το οτι σε δεσμευουν για 12 η 24 μηνες.Εδω σε ενα χρονο ειχαμε κορωνοιους αλλαζει το συμπανολοκληρο.Μωρε χωρις δεσμευση και αγιος ο θεος!

33 λεπτά πριν, stelios120 είπε

Καλησπέρα. Επειδή και εγώ είμαι ένας από τους πληγέντες της Ελίν , κοίταξα όλες τις εταιρίες. Συμφέρει η Protergia Fixed αλλά γράφει οτι σου εγγυώνται έκπτωση και σταθερό τιμολόγιο για 1 έτος. Μετά; Πάλι ψάξιμο; Εγώ σκέφτηκα να παραμείνω Ελίν αλλά να μεταβώ στο Fixed Οικιακό νυχτερινό και να κερδίσω και το elin up. τί λέτε;

Ο πινακας θα σε βοηθησει.Για μενα η δεσμευση ειναι προβλημα

div widget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, danielo67000 είπε

Εχω 2 ερωτήσεις, αν ξέρετε να μου απαντήσει καποιος:

1. Καθότι δεν έχω κάποια δέσμεση με Ελίν, πρέπει να κάνω κάτι με αυτούς για καταγγελία ή απλά να κάνω αίτηση στην protergia και όλα θα γίνουν αυτόματα και με την Ελίν?

2. Στην Ελίν θα χάσω την έκπτωση συνέπειας του τρέχοντος τετραμήνου τώρα που θα φύγω? Η έκπτωση βγαίνει στον πρώτο έναντι λογαριασμό μετά τον εκκαθαριστικό, που για εμένα το τετράμηνο τελειώνει Ιούλιο άρα ο εκκαθαριστικός θα βγει τον Αύγουστο άρα την έκπτωση θα την έπαιρνα στον λογαριασμό του Σεπτεμβρίου...

 

1. Φεύγεις χωρίς να τους ενημερώσεις.

2. Η έκπτωση συνέπειας αφορά τη περίοδο κατανάλωσης. Αν δεν τη βάλουν στον τελικό λογαριασμό, τον πληρώνεις κανονικά και μόλις γίνει η λογιστικοίηση της συναλλαγής απ'τη τράπεζα, τότε ζητάς να σου εκδώσουν νέο λογαριασμό με την έκπτωση συνέπειας και ζητάς να σου βάλουν τα λεφτά σε IBAN. Aν ο τελικός λογαριασμός είναι εξαρχής πιστωτικός τότε ζητάς κατευθείαν να πιστώσουν και την έκπτωση συνέπειας και να σου βάλουν όλα τα λεφτά μαζί στη τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

110,28€ για 837kwh στην protergia με 45% εκπτωση.

Δηλαδη 0,132 η κιλοβατωρα.

Αν ειχα μεινει στην ΔΕΗ ποσο θα πληρωνα ;

μαλλον την πατησαμε οσοι φυγαμε απο περυσι το φθινοπωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, bill27 είπε

Μήπως ήρθε σε κανέναν που έχει το electricon νυχτερινό 365 το συγκεκριμένο μέιλ;

Δε θυμάμαι αν το ανέφερε κάποιος εδώ ή σε άλλο forum, αλλά μόλις τελείωσε η 2ετία του είπανε ότι πλέον δε μπορεί να συνεχιστεί το πρόγραμμα αορίστου στην ίδια τιμή και πρέπει να διαλέξει κάποιο απ'τα διαθέσιμα εμπορικά προγράμματα ή να αποχωρήσει.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθησω οσους σκεφτονται αλλαγη παροχου και συγκεκριμενα την efa,εγω υπεγραψα δυο συμβολαια (οικιακο & επαγγελματικο) fixed και λογω συνεπειας στον προηγουμενο παροχο δεν μου ζητησαν εγγυηση και μαλιστα το εστειλαν γραπτως στην αιτηση που υπεβαλα στις παρατηρησεις.Να τονισω οτι δεν πληρωνω με παγια εντολη τραπεζας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το Εfa Home Fixed θέλω να τo προτείνω και σε ένα συγγενή, είμαστε 1000% σίγουροι ότι έχει ΚΟΤ;

Το γράφει πουθενά στο site ή ρώτησε κάποιος κι έχει γραπτή απάντηση;

edit: Άκυρο. Με αρχική τιμή 0.088, αν δεν ισχύει η έκπτωση συνέπειας στο ΚΟΤ δεν αξίξει ο κόπος να τον βάλω σε ταλαιπωρία. Ας κάτσει κι αυτός Ελίν να μη με ζαλίζει.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το συγκεκριμενο παρεχεται και σε κοτ το αναγραφει στην αιτηση που υπογραφεις.Αλλα επειδη εγω εχω κανονικο τιμολογιο δεν το ρωτησα.Καλο θα ηταν πριν υπογραψεις να το επιβεβαιωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι επιλέγετε να πάτε σε ένα πρόγραμμα που δεν είναι διαθέσιμο στο ευρύ κοινό (aka παράνομο βάσει νόμου) ενώ ταυτόχρονα κατηγορείτε τις εταιρίες για παράνομες πρακτικές με ξεπερνάει. Να πάτε λοιπόν στο πρόγραμμα της εταιρίας που ονειρεύεται μονοπώλια προκειμένου να γλιτώσετε 4 ευρώ το χρόνο..θα τα πληρώσουμε όλοι μαζί next year! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skiace είπε

Αν ειχα μεινει στην ΔΕΗ ποσο θα πληρωνα ;

0,11058 και 5% συνέπεια

2 ώρες πριν, skiace είπε

μαλλον την πατησαμε οσοι φυγαμε απο περυσι το φθινοπωρο.

γενικότερα όσοι μπήκανε σε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής απο Νοέμβριο και μετά φαρμάκωσε

6 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Το γεγονός ότι επιλέγετε να πάτε σε ένα πρόγραμμα που δεν είναι διαθέσιμο στο ευρύ κοινό (aka παράνομο βάσει νόμου) ενώ ταυτόχρονα κατηγορείτε τις εταιρίες για παράνομες πρακτικές με ξεπερνάει.

Για ποιο λες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έκανα έναν υπολογισμό άπλα να υπάρχει για ελιν στο πρόγραμμα που αναπροσαρμόζουν

ημερήσιο  0,085 κ νυκτερινό 0,0661 με έκπτωση συνέπειας 10% μου βγήκε 0,1411 η kw με φόρους ολα μεσα κτλ

4250 kw (μεικτό )  πλήρωσα 598,12 σε 412 ημέρες

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...