Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, stelios120 είπε

Συμφέρει η Protergia Fixed αλλά γράφει οτι σου εγγυώνται έκπτωση και σταθερό τιμολόγιο για 1 έτος. Μετά; Πάλι ψάξιμο; Εγώ σκέφτηκα να παραμείνω Ελίν αλλά να μεταβώ στο Fixed Οικιακό νυχτερινό και να κερδίσω και το elin up. τί λέτε;

να πας εκεί που σε συμφέρει και μετά βλέπεις. Εκτός αν υποθέτεις οτι μετά απο σύντομο διάστημα θα πέσει η χοντρική και θα βγουν πιο φθηνά προγράμματα , τότε δε λέει η δέσμευση

Βασικά μη νομίζεις οτι και με τη δέσμευση θα έχεις αυτές τις τιμές . Αν ο πάροχος δε βγαίνει πετάει μια ανατίμηση

2 λεπτά πριν, sndev είπε

έκανα έναν υπολογισμό άπλα να υπάρχει για ελιν στο πρόγραμμα που αναπροσαρμόζουν

ημερήσιο  0,085 κ νυκτερινό 0,0661 με έκπτωση συνέπειας 10% μου βγήκε 0,1411 η kw με φόρους ολα μεσα κτλ

4250 kw (μεικτό )  πλήρωσα 598,12 σε 412 ημέρες

δε νομίζω να βγαίνει άκρη έτσι , εκτός δηλαδή οτι είναι ημερήσιο & νυχτερινό , αν τα βάζεις και όλα μέσα δεν υπάρχει σύγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι μας στελνουν τον τύπο δεν μας στελνουν τους αριθμούς που χρησιμοποίησαν στον τύπο στο φυσικό αέριο

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coyote2 είπε

Το θέμα είναι ότι μας θέλουν τον τύπο δεν μας θέλουν τους αριθμούς που χρησιμοποίησαν στον τύπο στο φυσικό αέριο

κάνε μια αναδιατύπωση μαν 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

 

δε νομίζω να βγαίνει άκρη έτσι , εκτός δηλαδή οτι είναι ημερήσιο & νυχτερινό , αν τα βάζεις και όλα μέσα δεν υπάρχει σύγκριση

ειναι ημερησιο κ νυχτερινο συνολο

βασικά στις 421 ημερες ειχα 2976 kw ημερας και 1274 kw νυχτα κ πληρωσα για ολους τους λογαριασμους τελικο ποσο (μαζι με δημο φορους κτλ ) = 598,12 ε

 

οποτε λεω 598,12/4250 = 0.14 e // λαθος σκεπτικο εχω λες?

 

edit: νομιζω καταλαβα τι λες , οτι δε μπορω να κανω συγκριση με τα τωρινα προγράμματα με αυτο το τροπο  σωστα?

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elen46 είπε

Για να βοηθησω οσους σκεφτονται αλλαγη παροχου και συγκεκριμενα την efa,εγω υπεγραψα δυο συμβολαια (οικιακο & επαγγελματικο) fixed και λογω συνεπειας στον προηγουμενο παροχο δεν μου ζητησαν εγγυηση και μαλιστα το εστειλαν γραπτως στην αιτηση που υπεβαλα στις παρατηρησεις.Να τονισω οτι δεν πληρωνω με παγια εντολη τραπεζας

Και εμένα μου το έγραψαν αυτό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sndev είπε

edit: νομιζω καταλαβα τι λες , οτι δε μπορω να κανω συγκριση με τα τωρινα προγράμματα με αυτο το τροπο  σωστα?

ναι , αυτό

αν έδινες πχ ξεχωριστά τη κατανάλωση μέρας νύχτας και το σύνολο της ρήτρας , μπορεί να βγει άμεση σύγκριση

6 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Protergia fixed..είναι δημοσιευμένο πρόγραμμα;

 

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

φρέσκο (που λέει ο λόγος  βεβαια αφού έχουν μείνει οι παλιές ημερομηνίες, ξαναζεσταμένο!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Πριν λίγο πήρα προσφορά για ρεύμα από Φυσικό Αέριο Ελλάδος. Εν ολίγοις

1) Πάγιο 4.5 ευρώ ανά μήνα

2)  ΟΤΣ:. Μηδένικη για έξη μήνες ( σε 2ετες συμβόλαιο.

3) Τιμή κιλοβατώρας με προϋπολογισμενη έκπτωση συνέπειας ( θέλει πάγια εντολή )

Ημερήσιο: 0,054/kvh και 

Νυχτερινό: 0,039/kvh

4) 500 ευρώ για τεχνική κάλυψη ηλεκτρολόγου, υδραυλικού, τζαμά, κλειδαρά.... μέχρι 4 φορές

5) 3000 ευρώ ασφάλεια σπιτιού, για φυσική καταστροφή, διάρρηξη κ.λ.π.

Τι λέτε;

Για μένα είναι όχι. Ό,τι γλυτώσεις στο εξάμηνο, θα το βγάλουν στον άλλο ενάμιση χρόνο και με το παραπάνω από την ΟΤΣ. Οι χρεώσεις που βάζεις, φαντάζουν πλέον εξωπραγματικές με τη νέα κατάσταση, οπότε θα σε τσεκουρώσουν άγρια μετά το εξάμηνο (ή και νωρίτερα με κάποια πρόφαση υποθέτω).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν σε ένα παλιό πρόγραμμα της watt & volt, και έκανα αίτηση για το Efa Home Fixed. Τώρα βλέπω το Protergia Οικιακό Fixed πού βγαίνει λίγο φθηνότερα, αλλά το βασικό είναι ότι έχει μικρότερη δέσμευση. Ξέρετε ποια είναι η διαδικασία υπαναχώρησης; 

 

Edit: Επίσης προσοχή με την protergia για όσους έχουν υψηλή κατανάλωση γιατί έχει άλλη τιμή για πάνω από 2000kWh/4μηνο, πού δεν πρέπει να φαίνεται στο excel.

Επεξ/σία από tomtoub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μπήκα και fb και διπλοεπιβεβαίωσαν και μένα , μέσω messenger οτι ισχύει συγκεκριμένα και για νέους πελάτες το fixed της protergia . Από email ακόμα , αλλά δε νομίζω να αλλάζει κάτι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, korakios είπε

0,11058 και 5% συνέπεια

γενικότερα όσοι μπήκανε σε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής απο Νοέμβριο και μετά φαρμάκωσε

ειμαι σιγουρος οτι θα γελασεις, αλλα θα ρωτησω για να μην λεω μετα οτι δεν το εκανα.

εχει βρεθει κανενας τροπος επαληθευσης  της ΟΤΣ που χρεωνουν ; αυτοι χρεωνουν 72,47€/Mwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Green Dragon

Πάμε μια ακόμα φορά για το φυσικό αέριο (ρεύμα)

https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2021/06/HR_MainPricelist_ExtraServices_v5_6.pdf

Για Ιούνιο

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/07/202106-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

(1,1343*(86,798+10,839)-40)/1000=~0,07075 προσαύξηση

Τελική τιμή κιλοβατώρας = 0,05450+0,07075 = 0,12525

Μπορείς να αντικαταστήσεις τα νούμερα 86,798 & 10,839 απο άλλους μήνες ή δες και το προηγούμενο έτος

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

επίσης μην ξεχνάς οτι το περισσότερο ρεύμα το καίμε σχεδόν πάντα όταν υπάρχει και γενικότερη ζήτηση , δηλαδή όταν η χοντρική του ρεύματος αυξάνεται

1 λεπτό πριν, skiace είπε

εχει βρεθει κανενας τροπος επαληθευσης  της ΟΤΣ που χρεωνουν ; αυτοι χρεωνουν 72,47€/Mwh

είναι χαοτικό γενικά μιας και απο τα

"Αποτελέσματα Aγοράς Επόμενης Ημέρας"

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

δε βρίσκω τρόπο να τραβήξει κάποιος την περίοδο κατανάλωσης (και χρέωσης)

άρα το μόνο που απομένει είναι απο

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

και να κάνει τις πράξεις να δει στο περίπου

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

@Green Dragon

Πάμε μια ακόμα φορά για το φυσικό αέριο (ρεύμα)

https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2021/06/HR_MainPricelist_ExtraServices_v5_6.pdf

Για Ιούνιο

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/07/202106-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

(1,1343*(86,798+10,839)-40)/1000=~0,07075 προσαύξηση

Τελική τιμή κιλοβατώρας = 0,05450+0,07075 = 0,12525

Μπορείς να αντικαταστήσεις τα νούμερα 86,798 & 10,839 απο άλλους μήνες ή δες και το προηγούμενο έτος

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

επίσης μην ξεχνάς οτι το περισσότερο ρεύμα το καίμε σχεδόν πάντα όταν υπάρχει και γενικότερη ζήτηση , δηλαδή όταν η χοντρική του ρεύματος αυξάνεται

εγω προσθεσα και το παγιο και βγαινει 0,132.

Αρα αφου ειμαι τοσο κοντα στον υπολογισμο μαλλον δεν εχουν χρεωσει κατι φαουλ.

απο Σεπτεμβριο που θα ειμαι στον 13ο μηνα θα εξετασω το ενδεχομενο επιστροφης στην ΔΕΗ, πληρωνοντας 50€ προωρη αποχωρηση.

Τελικα δεν θα ξαναμπλεξω με εναλλακτικο. Εκτος του οτι αποδειχθηκε ψυχοφθορο καθε μηνα να βαζω μολυβι και χαρτι, τελικα σε ετησια βαση θα εχω πληρωσει περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...