Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, unsinkable είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Καταγγελία στον ΣτΚ κάνουμε μόνο σε περίπτωση που υπάρχει ρήτρα αποχώρησης ή και για  τις χρεώσεις της ρήτρας αναπροσαρμογής; 

ρήτρα αποχώρησης δύσκολο εκτός εαν αναγκάζεσαι να φύγεις πρόωρα λόγω κρυφών χρεώσεων

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής απο τη στιγμή που δεν ενημερώθηκες για την ύπαρξή της στην παρουσίαση του προγράμματος (κρυφή χρέωση)

3 λεπτά πριν, unsinkable είπε

Στους όρους της σύμβασης δεν βρήκα κάτι περίεργο. Περιμένω τη σύνδεση και θα ενημερώσω για νεότερα. 

αν μπορείς ανέβασε (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία) τη σύμβαση .

10 λεπτά πριν, elen46 είπε

με την εκδοση του νεου τελικου λογαριασμου χρεωθηκα ρητρα αποχωρησης 70 ευρω.Βεβαιως και εκανα αμφισβητιση λογαριασμου διοτι η ιδια η εταιρεια μου εδωσε το δικαιωμα αποχωρησης και το θεμα βρισκεται σε εξελιξη,απλα το αναφερω για οσους εχουν προγραμματα στην προτεργια να το εχουν στα υποψιν ως τροπους αθεμιτων ενεργειων εστω και "αθελα τους"

νομίζω το ανέφερε ήδη κάποιος πριν, οτι πρώτα έρχεται με ρήτρα αποχώρησης και μετά σου επιστρέφονται , το οποίο φυσικά είναι πολύ περίεργο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

ρήτρα αποχώρησης δύσκολο εκτός εαν αναγκάζεσαι να φύγεις πρόωρα λόγω κρυφών χρεώσεων

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής απο τη στιγμή που δεν ενημερώθηκες για την ύπαρξή της στην παρουσίαση του προγράμματος (κρυφή χρέωση)

αν μπορείς ανέβασε (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία) τη σύμβαση .

νομίζω το ανέφερε ήδη κάποιος πριν, οτι πρώτα έρχεται με ρήτρα αποχώρησης και μετά σου επιστρέφονται , το οποίο φυσικά είναι πολύ περίεργο .

εγώ το είχα αναφέρει!παραθέτω και την σχετική επικοινωνία μαζί τους

20210721_203104.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, skiace είπε

Σε ευχαριστω και παλι για την απαντηση σου.

τελικα θα παω για το επαγγελματικο στην voltera με χρεωση 0,084€ και μηνιαιο παγιο 4,90€ με δεσμευση 18 μηνων. Επιπλεον μου δινει και 20€ δωρο σε ενα οικιακο λογαριασμο (φοιτητικο του γιου μου). Η εξυπηρετηση τους παραμενει μακραν οτικαλυτερο και αμεσοτερο εχω γνωρισει σε τηλεφωνικη εξυπηρετηση.

Εισαι Γ21 η Γ22?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Μα τωρα πηρα τον Δεδδηε και με παραπεμπουν στον παροχο

Που πηρες στον Δεδδηε.. Που εννοείς;; Θα πας στην περιοχη του Δεδδηε που ανήκεις.. Θα στειλεις email και θα κλεισεις ραντεβού..Σαν ιδιοκτήτης του ακινήτου θα το ζητήσεις την διακοπή ρεύματος... Μόνο που θα πρεπει να έχει προσβαση το τεχνικό συνεργείο για την διακοπή...Στον παροχο θα σου ζητήσουν τα χρήματα για τις οφειλές του.. ΥΓ..Μήπως στο τηλεφωνικό κέντρο.. Μην ασχολείσαι.. Δεν το γνωρίζουν.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φωτογραφίες της σύμβασης είναι στο λινκ:

https://drive.google.com/drive/folders/14LFNBLsk5eipccUEQFNHWxLPdAl2sr3y?usp=sharing 

Αν δείτε τίποτα περίεργο σφυρίξτε μπας και σωθούμε!

Για τις χρεώσεις ΟΤΣ αναφέρω τα ποσά που αναγκάστηκα να πληρώσω στον ΣτΚ;

Επεξ/σία από unsinkable
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Εισαι Γ21 η Γ22?

Γ21

1 ώρα πριν, tasos_87 είπε

εγώ το είχα αναφέρει!παραθέτω και την σχετική επικοινωνία μαζί τους

20210721_203104.jpg

αυτο αφορα σε νωριτερη αποχωρηση σου λογω ρητρας ΟΤΣ ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, skiace είπε

Γ21

αυτο αφορα σε νωριτερη αποχωρηση σου λογω ρητρας ΟΤΣ ;

ναι!είμαι στο protergia οικιακό!να σημειώσω βέβαια ότι στον προηγούμενο λογαριασμό μου παρόλο που δεν έχω κλείσει την διετία (περίπου ένα χρόνο είμαι στο πρόγραμμα) αναγράφει ότι μπορώ να διακόψω την σύμβαση χωρίς οικονομική επιβάρυνση.

Επεξ/σία από tasos_87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasos_87 είπε

ναι!είμαι στο protergia οικιακό!να σημειώσω βέβαια ότι στον προηγούμενο λογαριασμό μου παρόλο που δεν έχω κλείσει την διετία (περίπου ένα χρόνο είμαι στο πρόγραμμα) αναγράφει ότι μπορώ να διακόψω την σύμβαση χωρίς οικονομική επιβάρυνση.

εχεις απολυτο δικιο !!!

σε ευχαριστω πολυ, το γραφει στον προηγουμενο λογαριασμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Θα πας στον Δεδδηε και θα ζητήσεις την διακοπή του ρεύματος εσυ.. Θα πας την λήξη του συμβολαίου με τον ενοικιαστή σου.. Θα πας και τα χαρτιά που δείχνει ότι σου ανήκει το ακίνητο.. Ο μισθωτής δεν παει να κόψει το ρεύμα γιατί μάλλον χρωστάει στον παροχο του.. Και αν δεν πληρωσει την οφειλή του ο παροχος δεν εγκρίνει την διακοπή.. 


Ισχύουν διαφορετικοί κανόνες για τα χρέη στις οικιακές και επαγγελματικές παροχές; Τον περασμένο μήνα συγγενής μου (ιδιοκτήτης σπιτιού) πήρε το ρολόι στο όνομα του δίχως πρόβλημα ενώ ο ενοικιαστής είχε αφήσει φέσι 500ευρώ. Απ'τον ΔΕΔΔΗΕ του είπαν ότι χρέος θα μπει στο ΑΦΜ του ενοικιαστή. Αν στο μέλλον δηλαδή πάρει παροχή στο όνομα του... θα του έρθει ειδοποιητήριο απ'τον ΔΕΔΔΗΕ να πληρώσει τα χρέη αλλιώς θα τους κόψουν το ρεύμα στη νέα παροχή.

Στα επαγγελματικά δε γίνεται το ίδιο πράγμα;

 

4 ώρες πριν, skiace είπε

τελικα θα παω για το επαγγελματικο στην voltera με χρεωση 0,084€ και μηνιαιο παγιο 4,90€ με δεσμευση 18 μηνων.

Εννοείς το 360 Ξεγνοιασιά https://www.volterra.gr/programmata-360-gia-tin-epixeirisi/programmata-360-ilektrikis-energeias-gia-tin-epixeirisi/360-xegnoiasia-g21/ (γράφει στον τιμοκατάλογο ότι η τιμή είναι σταθερή και δεν επηρρεάζεται από ΟΤΣ)

Όπως νομίζεις, εσύ ξέρεις τι κατανάλωση έχεις. Πάντως για πολύ μεγάλες καταναλώσεις συμφέρει να δώσεις στον ΗΡΩΝ  Only Business επιπλέον πάγιο και να πληρώνεις 0.02 παρακάτω τη κιλοβατώρα.

Μιας που αναφέρθηκε η Volterra... είχα ρίξει πρόσφατα μια ματιά στο ΕΥΕΛΕΞΙΑ Γ21, https://www.volterra.gr/programmata-360-gia-tin-epixeirisi/programmata-360-ilektrikis-energeias-gia-tin-epixeirisi/360-euelixia-g21/το οποίο θα ταίριαζε γάντι στη μεγάλη κατανάλωση μου και δεν έχει χρονική δέσμευση. Απ'τη μια όμως στη περιγραφή λένε "χωρίς χρονική δέσμευση, χωρίς κρυφούς όρους και ρήτρες πρόωρης αποδέσμευσης", αλλά στον τιμοκατάλογο στους ειδικούς όρους δε γράφει πουθενά για σταθερή τιμή και μη εφαρμογή ρήτρας. Δηλαδή θεωρούν ότι επειδή το πρόγραμμα λέγεται "Ευέλικτο", πρέπει ο μέσος καταναλωτής να καταλάβει ότι η τελική τιμή δεν είναι σταθερή, άρα οι όροι δεν είναι και τόσο κρυφοί; 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.Κοιτούσα και παλιότερα,από ότι βλέπω πάλι ψάχνοντας οι πιο "καθαρές" παραμένουν η προτεργια και η ελιν.Επίσης βλέπω ότι ισχύει ακόμη όπου βλέπεις υπερβολικά χαμηλές χρεώσεις και βαρύγδουπες εκπτώσεις μακριά, γιατί βρίσκουν τον τρόπο να σε χρεώσουν από αλλού.Οπότε όσο λιγότερο ψάξιμο θα χρειαστεί να κάνεις τόσο το καλύτερο(εδώ εννοώ να έχουν πολύ ψιλά γραμματα με μη σταθερες χρεώσεις χαμηλές ΟΤΣ πάγια ή για να πάρεις πχ την τάδε έκτπωση πλήρωσε κατά αυτόν τον τρόπο κτλ και να χρειαστεί να σκαλίσεις το πράγμα).Οπότε πιστευώ για οικιακό σπίτι μέχρι 4000kwh το χρόνο ημερίσιο και 1000-1500 νυχτερινό πας για ελιν,προτεργια απλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

Οταν στον πινακα λεει επιπλεον εκπτωση/ετος πρεπει να την προσθετουμε στο ποσό που γραφει στην προηγουμενη στηλη και σε ποια περιπτωση;

οι επιπλέον προκύπτουν απο εκπτώσεις που περιγράφονται στα σχόλια και μπορεί να μην ισχύουν (πχ περίπτωση dual energy), αν ισχύουν τις προσθέτεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρω κανέναν στο κεφάλι μου, γιατί πολλά έχουμε δει, αλλά σήμερα μου έστειλαν το παρακάτω 

image.png.203c05f85a8880502cf2e50517a8acab.png

Οπότε και προχώρησα...

Εντυπώσεις εν καιρώ ! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι κινείται

Αναφορά σε κείμενο

το πλαφόν στη ρήτρα αναπροσαρμογής είναι μέτρο που θα μπορούσε να συζητηθεί και να αποτελέσει δυνητικά λύση.

αν και άνετα ο πάροχος μπορεί να πετάξει νέο τύπο υπολογισμού και ουσιαστικά να είναι καρφωμένο στο +30% (όριο του πλαφόν)

Στο παρακάτω κλασσικά μας δουλεύουν μιας και η δέσμευση τελικά καμία σχέση δεν έχει με το συμφέρον του πελάτη

Αναφορά σε κείμενο

ενδεχόμενη κατάργηση της ρήτρας πρόωρης αποχώρησης πελατών, μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα, δηλαδή να παύσουν οι προσφορές με μειωμένες τιμές που συνοδεύονται από συμβόλαια συγκεκριμένης διάρκειας

ειδικά αν δε νομοθετηθεί απαγόρευση τροποποίησης τιμών

Και στο παρακάτω βλέπουμε οτι κάτι πήρε γραμμή η ΡΑΕ

Αναφορά σε κείμενο

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι από την πλευρά του ο Ρυθμιστής, επιστρατεύει ακόμη και την απειλή της επιβολής προστίμων σε προμηθευτές ρεύματος, για καταχρηστικούς όρους που έχουν εντοπιστεί μετά από ελέγχους σε συμβόλαια προμήθειας στην αγορά.

Οι καταχρηστικοί αυτοί όροι αφορούν είτε σε αλλαγές στην εφαρμογή της ρήτρας αναπροσαρμογής είτε σε αλλαγές στον τρόπο τιμολόγησης χωρίς προηγούμενη ενημέρωση του καταναλωτή.

πηγή

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως @korakios και όλοι βασικά, χτες βράδυ συζητάγαμε το θέμα με τον αδερφό μου, που βασικά η δουλειά του είναι πάνω σε δίκτυα διανομής ρεύματος (στη Δανία βέβαια, αλλά ΟΚ), και μου είπε πολύ σωστά, ότι όσο η τιμή χονδρικής είναι στο Θεό, όλοι θα αυξάνουν τις τιμές

Με πιο απλά λόγια ότι μπαίνουμε σε ένα κυνήγι μαγισσών, άνευ λόγου και αιτίας...

Η γνώμη του ήταν να μείνω NRG, και είτε να αφήσω την ρήτρα να δω τι θα γίνει, είτε να βάλω το fixed στο δεκάρικο και να τελειώνω (άσχετο βέβαια που δεν ακολούθησα τη συμβουλή του :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...