Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πάντως @korakios και όλοι βασικά, χτες βράδυ συζητάγαμε το θέμα με τον αδερφό μου, που βασικά η δουλειά του είναι πάνω σε δίκτυα διανομής ρεύματος (στη Δανία βέβαια, αλλά ΟΚ), και μου είπε πολύ σωστά, ότι όσο η τιμή χονδρικής είναι στο Θεό, όλοι θα αυξάνουν τις τιμές

Με πιο απλά λόγια ότι μπαίνουμε σε ένα κυνήγι μαγισσών, άνευ λόγου και αιτίας...

Η γνώμη του ήταν να μείνω NRG, και είτε να αφήσω την ρήτρα να δω τι θα γίνει, είτε να βάλω το fixed στο δεκάρικο και να τελειώνω (άσχετο βέβαια που δεν ακολούθησα τη συμβουλή του :D

Δεν έχω καταλάβει γιατί αυξάνει η τιμή χονδρικής. Τι έχει αλλάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εντάξει μην ανησυχείτε (σύμφωνα με το ΥΠΕΝ), θα φυσήξει.

Μας λέει 2 χώρες ακριβότερες και 4 κοντά σε μας, άρα όλες οι υπόλοιπες...

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Πάντως @korakios και όλοι βασικά, χτες βράδυ συζητάγαμε το θέμα με τον αδερφό μου, που βασικά η δουλειά του είναι πάνω σε δίκτυα διανομής ρεύματος (στη Δανία βέβαια, αλλά ΟΚ), και μου είπε πολύ σωστά, ότι όσο η τιμή χονδρικής είναι στο Θεό, όλοι θα αυξάνουν τις τιμές

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αυτό δε χρειάζεται να είσαι του κλάδου για να το συμπεράνεις.😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, john5757 είπε


Σε αυτούς που έταξε η προτέργεια να τους στείλει το οικιακο fixed χωρίς ρήτρα λόγο του άρθρου 8.8, τους έχει έρθει η νεα σύμβαση? Εγώ ακόμα περιμένω

Εγώ από χθες το πρωί που μίλησα δεν έχει έρθει τίποτα στο email, αν και χθες μου είπαν δεν θα έρθει απευθείας η σύμβαση!εσύ πότε μίλησες μαζί τους;

Επεξ/σία από tasos_87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχτές και εγω τέτοια ώρα

 

φαντάζομαι θα έχουν μαζευτέι όλα τα στελέχη και ακόμα θα φτιάχνουν τους όρους...

Επεξ/σία από john5757
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένας απλός λόγος να φύγει κανείς από την NRG κ να τους χαρίσει και το πέναλτυ  και πληρώνει περισσότερα αλλού. Αυτός ο λόγος λέγεται αξιοπρέπεια κ εξηγώ.

Σύμφωνα λοιπόν με τη νεότερη επικοινωνία μας η οποία έγινε τηλεφωνικώς, το αίτημά μου να επανεξεταστεί ο λογαριασμός γιατί χρεώθηκα με ΟΤΣ ενώ η περίοδος χαριτος είχε αναφερθεί ότι είναι τέσσερις μήνες η απάντηση ήταν αρνητικη. Σύμφωνα με την NRG ήταν μία εμπορική πολιτική η οποία σταμάτησε να ισχύει και αν υπέγραφα τώρα θα ήτανε δύο μήνες.Επίσης λόγω του ότι ήταν εμπορική πολιτική δεν ήταν δεσμευτική με κάποια υπογραφή για κανένα από τα δύο μέρη που σημαίνει ότι σταμάτα να ισχύει και εγώ δεν έχω κανένα δικαίωμα υπαναχώρησης.Είναι τόσο σίγουρη κιόλας για αυτό που μου είπανε αν θέλω να στείλω ένα e-mail στη διεύθυνση τους για να μου απαντήσουν και γραπτώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john5757 είπε

εχτές και εγω τέτοια ώρα

 

φαντάζομαι θα έχουν μαζευτέι όλα τα στελέχη και ακόμα θα φτιάχνουν τους όρους...

επικοινωνία πριν από λίγο!πέφτει μαγείρεμα!

20210722_195310.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasos_87 είπε

Εγώ από χθες το πρωί που μίλησα δεν έχει έρθει τίποτα στο email, αν και χθες μου είπαν δεν θα έρθει απευθείας η σύμβαση!εσύ πότε μίλησες μαζί τους;

εχτες το πρωι μιλησα μαζι τους, το μεσημερι μου εστειλαν 3 συμβασεις.

υπεγραψα τις 2 οικιακες και τις ανεβασα το βραδυ απο την φορμα επικοινωνιας τους. Σημερα το πρωι ελαβα εμαιλ παραλαβης της μιας συμβασης. Επισης επικοινωνησα στο τσατ ρωτωντας την ποινη προωρης αποχωρησης. Αρχικα μου απαντησαν οτι ισχυει και μου ανεφεραν το ποσο. Στη συνεχεια τους ανεφερα οτι εχετε ενημερωσει οτι μπορω να αποχωρησω αζημιως. Αναδιπλωθηκε λεγοντας οτι αυτο ισχυει μονο αν αποχωρησω λογω ΟΤΣ. Αρα δεν θα υπολογιστει στον τελικο λογαριασμο ρωτησα ; Οχιιι θα χρεωθει κανονικα και μετα θα επικοινωνησετε μαζι μας για να την αποχρεωσουμε, ηταν η απαντηση.

την τριτη παροχη 9επαγγελματικη) την πηγα στην βολτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, skiace είπε

θα χρεωθει κανονικα και μετα θα επικοινωνησετε μαζι μας για να την αποχρεωσουμε, ηταν η απαντηση.

ελπίζω να κράτησες την επικοινωνία για αποφυγή μελλοντικών παρατράγουδων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ελπίζω να κράτησες την επικοινωνία για αποφυγή μελλοντικών παρατράγουδων

τωρα εκλεισα το τηλεφωνο μαζι τους.

βλεπουμε τις επικοινωνιες σας και οτι μας εχετε δηλωσει οτι αποχωρειτε λογω ΟΤΣ.

Αν υπαρξει χρεωση αποχωρησης στον τελικο, δεν τον πληρωνετε, επικοινωνειτε μαζι μας και εκδιδουμε νεο χωρις την χρεωση. Φαινεται λιγο πολυπλοκο, αλλα δεν ενοιωσα οτι θα μου την φερουν. Κοντος ψαλμος αλληλουια ομως γιατι ηδη μου εχει ερθει η συμβαση της βολτερα, οποτε απο αυριο ξεκινα η διαδικασια αλλαγης παροχου.

Με την ευκαιρια οσον αφορα στις αλλες 2 οικιακες που παραμενω στην προτεργια και μετετρεψα σε fixed μου επιβεβαιωσαν οτι τις εχουν παραλαβει και υλοποιειται η αλλαγη προγραμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, skiace είπε

τωρα εκλεισα το τηλεφωνο μαζι τους.

Α τηλεφωνικά τα κανονίζεις; Σώθηκες...

Μόνο γραπτά που να πάρει. Κάθε σελίδα γράφονται.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Α τηλεφωνικά τα κανονίζεις; Σώθηκες...

έλα ντε....

23 λεπτά πριν, skiace είπε

υπεγραψα τις 2 οικιακες και τις ανεβασα το βραδυ απο την φορμα επικοινωνιας τους.

μπορείς να ανεβάσεις χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία ?

επίσης πάρε γραπτώς οτι δε θα εφαρμοστεί ρήτρα αποχώρησης

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Επειδή ψάχνω για νέο πάροχο, θα ήθελα να μου πείτε βάσει της κατανάλωσής μου, σε ποιον αξίζει να πάω.

Έχω ετήσια ημερήσια κατανάλωση περίπου 2600kWh και βραδινή 1200kWh. Συνολικά 3800 kWh. Οικιακό τιμολόγιο Γ1, μονοφασικό και επαρχία.

Αυτή τη στιγμή είμαι στην protergia αλλά λήγει το συμβόλαιο. Οπότε θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος άλλος πάροχος που αν με συμφέρει περισσότερο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...