Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

15 λεπτά πριν, blazar είπε

Καλησπέρα,

Επειδή ψάχνω για νέο πάροχο, θα ήθελα να μου πείτε βάσει της κατανάλωσής μου, σε ποιον αξίζει να πάω.

Έχω ετήσια ημερήσια κατανάλωση περίπου 2600kWh και βραδινή 1200kWh. Συνολικά 3800 kWh. Οικιακό τιμολόγιο Γ1, μονοφασικό και επαρχία.

Αυτή τη στιγμή είμαι στην protergia αλλά λήγει το συμβόλαιο. Οπότε θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος άλλος πάροχος που αν με συμφέρει περισσότερο.

Ευχαριστώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύουν όλα κανονικά στο εξέλ; θέλω να πω επειδή είναι από τον Φλεβάρη, μήπως δεν έχει κάποια νέα προγράμματα ή χρεώσεις ή κάτι άλλο, που ισχύει τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, blazar είπε

Ισχύουν όλα κανονικά στο εξέλ; θέλω να πω επειδή είναι από τον Φλεβάρη, μήπως δεν έχει κάποια νέα προγράμματα ή χρεώσεις ή κάτι άλλο, που ισχύει τώρα. 

ναι ,το ποστ είναι παλιό αλλά το excel ανανεώνεται

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2021 στις 10:44 ΜΜ, tomtoub είπε

Ήμουν σε ένα παλιό πρόγραμμα της watt & volt, και έκανα αίτηση για το Efa Home Fixed. Τώρα βλέπω το Protergia Οικιακό Fixed πού βγαίνει λίγο φθηνότερα, αλλά το βασικό είναι ότι έχει μικρότερη δέσμευση. Ξέρετε ποια είναι η διαδικασία υπαναχώρησης; 

Τελικά μίλησα με Protergia και μου είπαν να κάνω ταυτόχρονα αίτηση σε αυτούς και να στείλω την υπαναχώρηση στην Efa. Με κάλεσε σήμερα η Efa και μου είπε ότι επειδή έχω ενεργοποιηθεί ήδη και λόγω του ΣΤ του συμβολαίου και των γενικών όρων πρέπει να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης. Δεν είναι υποχρεωμένοι να με αφήσουν μέσα στις 14 μέρες;  Βλέπετε κάποιον σχετικό όρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tomtoub είπε

Βλέπετε κάποιον σχετικό όρο;

Δεν είδα κάτι όντως είναι το 3.9

16 λεπτά πριν, tomtoub είπε

Δεν είναι υποχρεωμένοι να με αφήσουν μέσα στις 14 μέρες;

νομίζω βάση νόμου οτι έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών , αλλά απο τη στιγμή της αίτησης , όχι ενεργοποίησης . Πότε έκανες την αίτηση ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tomtoub είπε

Τελικά μίλησα με Protergia και μου είπαν να κάνω ταυτόχρονα αίτηση σε αυτούς και να στείλω την υπαναχώρηση στην Efa. Με κάλεσε σήμερα η Efa και μου είπε ότι επειδή έχω ενεργοποιηθεί ήδη και λόγω του ΣΤ του συμβολαίου και των γενικών όρων πρέπει να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης. Δεν είναι υποχρεωμένοι να με αφήσουν μέσα στις 14 μέρες;  Βλέπετε κάποιον σχετικό όρο;

Ε ναι, το λέει ρητά 

image.png.cd45414acecc1a5750f563065a5793fd.png

έπρεπε να έχεις το νου σου να μην είναι συμπληρωμένο, αν είχες σκοπό να κάνεις υπαναχώρηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Πότε έκανες την αίτηση ?

Στις 14/7 η αίτηση και χθες η υπαναχώρηση.

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ε ναι, το λέει ρητά 

Αυτό αναιρεί το 3.9 των γενικών όρων όμως. Ας με χρεώσουν για αυτές τις μέρες, αλλά όχι και ρήτρα αποχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο , απλά περνά η κατανάλωση στην efa αυτή τη διάρκεια

Το 3.9 είναι και ισχύει κανονικά , δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος να μην ισχύσει ακόμα και να γράφει πχ όρος "Δεν ισχύει το δικαιωμα υπαναχώρησης 14μερών"

Λογικά θέλουν να σε κρατήσουν και σε φόβισαν με ρήτρα αποχώρησης

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tomtoub είπε

Τελικά μίλησα με Protergia και μου είπαν να κάνω ταυτόχρονα αίτηση σε αυτούς και να στείλω την υπαναχώρηση στην Efa. Με κάλεσε σήμερα η Efa και μου είπε ότι επειδή έχω ενεργοποιηθεί ήδη και λόγω του ΣΤ του συμβολαίου και των γενικών όρων πρέπει να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης. Δεν είναι υποχρεωμένοι να με αφήσουν μέσα στις 14 μέρες;  Βλέπετε κάποιον σχετικό όρο;

https://www.e-nomothesia.gr/nomikes-plirofories/enemerose-tou-katanalote-gia-tis-apostaseos-symbaseiw-hlektronikoy-emporioy.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nixi είπε

χμμμμ ...το παρακάτω δυσκολεύει τότε

Εξαιρέσεις από το δικαίωμα υπαναχώρησης
Το δικαίωμα υπαναχώρησης που προβλέπεται στα άρθρα 3ε έως 3ια του ν.2251/1994 για τις εξ αποστάσεως και εκτός εμπορικού καταστήματος συναπτόμενες συμβάσεις, δεν ισχύει όσον αφορά στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) συμβάσεις υπηρεσιών μετά την πλήρη παροχή της υπηρεσίας, εάν η εκτέλεση άρχισε με την προηγούμενη ρητή συγκατάθεση του καταναλωτή, και με την εκ μέρους του αναγνώριση ότι θα απωλέσει το δικαίωμά του υπαναχώρησης μόλις η σύμβαση εκτελεσθεί πλήρως από τον προμηθευτή·

Αλλά ας ρωτήσει για το 3.9

@tomtoub στη χειρότερη αν τυχών παραμείνεις δεν είναι και άσχημο πρόγραμμα της efa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν είναι κακό, όπως ανέφερα και στο αρχικό μήνυμα μόνο για την μικρότερη δέσμευση ήθελα Protergia.

9 λεπτά πριν, korakios είπε

με την εκ μέρους του αναγνώριση ότι θα απωλέσει το δικαίωμά του υπαναχώρησης μόλις η σύμβαση εκτελεσθεί πλήρως από τον προμηθευτή

Αυτό δεν νομίζω να υπάρχει, θα έπρεπε στο 3.9 να λέει "εκτός αν η συμβαση έχει εκτελεσθεί πλήρως".

Επεξ/σία από tomtoub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι κατάλαβα δεν έχει τικάρει το Αποδέχομαι.....

 image.png.cd45414acecc1a5750f563065a5793fd.png.e0606cbccd02cb61e57f8539a385f9c6.png

Είναι λίγο μπέρδεμα. Δεν είναι ξεκάθαρο ότι με αυτό αναιρεί το δικαίωμα υπαναχώρησης.

Μπορεί να ερμηνευτεί ότι δεν έδωσε συγκατάθεση να ξεκινήσουν την παροχή μέσα στις 14 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2021 στις 12:29 ΠΜ, ekrepali είπε

Δεν πρόσεξες καλά. Αρχικά στους λογαριασμούς του Απριλίου ενημέρωσαν ότι από 1/7 μειώνεται η έκπτωση από 10% σε 5%. Αυτή ήταν η 1η αλλαγή. Η σημερινή αλλαγή αλλάζει την αρχική τιμή προμήθειας από 0.085 σε 0.099 το ημερήσιο και από 0.0661 σε 0.07897 το νυχτερινό.

Kαι μένα μου στείλαν τη ίδια ειδοποίηση (έχω electricon Οικιακο Ν) . Το προηγούμενο τετράμηνο είχα κατανάλωση 985 KW ημέρας και 270 Nύχτας.
Αξίζει να αλλάξω να πάω Protergia οικιακο fixed ή καπου αλλού ή να παραμείνω με τα νέα δεδομένα?
 

Επεξ/σία από kalaxan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tomtoub είπε

Ναι δεν είναι κακό, όπως ανέφερα και στο αρχικό μήνυμα μόνο για την μικρότερη δέσμευση ήθελα Protergia.

ξαναεπικοινώνησε με την Efa και πάτα στο 3.9

Το ΣΤ το είχες τικαρισμένο ?

3 λεπτά πριν, kalaxan είπε

Kαι μένα μου στείλαν τη ίδια ειδοποίηση. Το προηγούμενο τετράμηνο είχα κατανάλωση 985 KW ημέρας και 270 Nύχτας.
Αξίζει να αλλάξω να πάω Protergia οικιακο fixed ή καπου αλλού ή να παραμείνω με τα νέα δεδομένα?

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...