Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, nixi είπε

Απ ότι κατάλαβα δεν έχει τικάρει το Αποδέχομαι.....

Το έχω τικάρει, αλλά όπως λες δεν αναφέρεται κάπου ότι χάνω το δικαίωμα υπαναχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, tomtoub είπε

Το έχω τικάρει, αλλά όπως λες δεν αναφέρεται κάπου ότι χάνω το δικαίωμα υπαναχώρησης.

κοίτα απο τη στιγμή που δεν είναι κατανοητό σαν όρος μπορείς να το αμφισβητήσεις μέσω ΣτΚ

τώρα εξαρτάται απο σένα και το πως κρίνεις την κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

ξαναεπικοινώνησε με την Efa και πάτα στο 3.9

Το ΣΤ το είχες τικαρισμένο ?

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Για 3000 κιλοβατώρες ημερας και 750 νύχτας μου βγάζει ένα όφελος 36 ευρώ. το έτος.

Δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω ξανά από την αρχή συμβόλαια κ.α 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kalaxan είπε

Για 3000 κιλοβατώρες ημερας και 750 νύχτας μου βγάζει ένα όφελος 36 ευρώ. το έτος.

αν είναι αυτή η κατανάλωσή σου και δεν κατάλαβα τα 36€ απο που βγαίνουν

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αν είναι αυτή η κατανάλωσή σου και δεν κατάλαβα τα 36€ απο που βγαίνουν

Σύμφωνα με την ετήσια κατανάλωση μου , για ρεύμα στην Ελιν κατόπιν αναπροσαρμογής θα πληρώνω 366,67 €. Ενώ με τη Protergia οικιακο fixed 330,78. Δεν ξέρω αν αξίζει να μπω στη διαδικασία να αλλάξω.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kalaxan είπε

Σύμφωνα με την ετήσια κατανάλωση μου , για ρεύμα στην Ελιν κατόπιν αναπροσαρμογής θα πληρώνω 366,67 €. Ενώ με τη Protergia οικιακο fixed 330,78. Δεν ξέρω αν αξίζει να μπω στη διαδικασία

πως τα κατάφερες και το κείμενο δε φαίνεται ?😛 (έχω dark mode)

οκ , τώρα κατάλαβα, αρκεί όντως να είναι αυτή η κατανάλωσή σου (3000+750 , το οποίο περίεργο μου φαίνεται να έτυχε, μήπως να το κατέβαζες και να συμπλήρωνες ακριβώς τις ετήσιές σου?)

κατα τα άλλα εσύ ξέρεις καλύτερα και κρίνεις ανάλογα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πήγα να κάνω copy paste από το excel και μετά δεν μπορούσα να το διορθώσω.. :)

Το τελευταίο τετράμηνο στο οποίο πλέον μένω και με τη σύζυγο μου, είχα 985 ώρες ημέρας και 270 νύχτα, πιο πριν δεν έχει νόημα να δω γιατί ήμουν μόνος. οπότε πάνω κάτω τόσο είμαι! Άντε λίγο παραπάνω. να πάει δηλαδή η ετήσια διαφορά σε χρήμματα στα 40 ευρώ.

Αξίζει πιστέυεις να μπω στη διαδικασία να το αλλάξω? Θεωρείς ότι υπάρχει περίπτωση να ανεβούν και άλλο οι τιμές στο μέλλον ή να πέσουν και να βγουν καλύτερες προσφορές? Ή δε θα αλλάξει τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 1700 κιλοβατωρες ανα τετραημο στην Ελιν, αρα 5000 περιπου το ετος το πινακακι του Excel μου βγαζει 52 ευρω ωφελος σε σχεση με τη Δεη. Βλεπω ομως οτι η Efaenergy εχει το μεγαλυτερο ωφελος στα 107 ευρω και ειναι πρωτη απο ολους τους παροχους.

Αξιζει? Επειδη βλεπω οτι οι περισσοτεροι εχουν σαν επιλογες Ελιν και Protergia και την Efaenergy δεν την αναφερει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kalaxan είπε

Αξίζει πιστέυεις να μπω στη διαδικασία να το αλλάξω? Θεωρείς ότι υπάρχει περίπτωση να ανεβούν και άλλο οι τιμές στο μέλλον ή να πέσουν και να βγουν καλύτερες προσφορές? Ή δε θα αλλάξει τίποτα?

όλα άγνωστα , υποθέτω οτι δε θα ανέβει παραπάνω αλλά δε θα πέσουν οι τιμές σύντομα αν δε γίνουν άμεσες ενέργειες...

26 λεπτά πριν, James. είπε

Mε 1700 κιλοβατωρες ανα τετραημο στην Ελιν, αρα 5000 περιπου το ετος το πινακακι του Excel μου βγαζει 52 ευρω ωφελος σε σχεση με τη Δεη. Βλεπω ομως οτι η Efaenergy εχει το μεγαλυτερο ωφελος στα 107 ευρω και ειναι πρωτη απο ολους τους παροχους.

Αξιζει? Επειδη βλεπω οτι οι περισσοτεροι εχουν σαν επιλογες Ελιν και Protergia και την Efaenergy δεν την αναφερει καποιος.

καταρχάς βάλε νυχτερινό (δες στο excel το όφελος που έχεις μόνο απο τις ρυθμιζόμενες)

Της Protergia είναι νέο (τώρα το ξαναέβγαλε), στην efa τώρα πηγαίνουν οι περισσότεροι μιας και μέχρι αρχές Ιουνίου οι υπόλοιποι ακρίβυναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

όλα άγνωστα , υποθέτω οτι δε θα ανέβει παραπάνω αλλά δε θα πέσουν οι τιμές σύντομα αν δε γίνουν άμεσες ενέργειες...

καταρχάς βάλε νυχτερινό (δες στο excel το όφελος που έχεις μόνο απο τις ρυθμιζόμενες)

Της Protergia είναι νέο (τώρα το ξαναέβγαλε), στην efa τώρα πηγαίνουν οι περισσότεροι μιας και μέχρι αρχές Ιουνίου οι υπόλοιποι ακρίβυναν

Aυτοματα μου βαζει απο τις 5000 τις 1000 σε νυχτερινο με ενα ετησιο ωφελος στα 37 ευρω.

Δηλαδη το προγραμμα υποθετει οτι 4000 ειναι ημερας και 1000 νυχτας. Σωστα?

Αξιζει το νυχτερινο? Το σπιτι δεν ειναι δικο μου, νοικιαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, James. είπε

Aυτοματα μου βαζει απο τις 5000 τις 1000 σε νυχτερινο με ενα ετησιο ωφελος στα 37 ευρω.

Δηλαδη το προγραμμα υποθετει οτι 4000 ειναι ημερας και 1000 νυχτας. Σωστα?

ναι, υποθετικά οτι η αναλογία είναι 20% (μπορείς να το αλλάξεις), το χειμώνα έφτασα αρκετά παραπάνω

9 λεπτά πριν, James. είπε

Αξιζει το νυχτερινο? Το σπιτι δεν ειναι δικο μου, νοικιαζω.

το οτι νοικιάζεις ψιλομπερδεύει το θέμα . Η ενεργοποίηση νυχτερινού θέλει 42€. Κανονικά τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης ,αλλά απο την άλλη μπορεί να σου πει οτι ήξερες οτι δεν είχε νυχτερινό ας μην το νοίκιαζες. Αν είναι και πολύ παλιό μπορεί και να ζητηθεί πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής εγκατάστασης (διάρκειας 14 χρόνια) αν και το τελευταίο αν δεν το ζήτησαν με την αλλαγή ονόματος παίζει να μη το ζητήσουν . Φυσικά το πιστοποιητικό είναι καθαρά υποχρέωση ιδιοκτήτη και μπορεί να στραβώσει βέβαια.

Αν πρόκειται να μείνεις χρόνια εγώ στη θέση σου θα πλήρωνα τα 42€

Αν βάλεις στο νυχτερινό excel τις ίδιες κιλοβατώρες (4000+1000) ,δες τη διαφορά στο κόστος και το προσθέτεις με τα 37€

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

πριν από λίγο μου έστειλε την προσφορά η protergia για το οικιακό fixed!θα προσπαθήσω να ανεβάσω και τα ψιλά γράμματα στους όρους

Screenshot_20210723-123353_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123629_Outlook.jpg

1 ώρα πριν, tasos_87 είπε

πριν από λίγο μου έστειλε την προσφορά η protergia για το οικιακό fixed!θα προσπαθήσω να ανεβάσω και τα ψιλά γράμματα στους όρους

Screenshot_20210723-123353_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123629_Outlook.jpg

ανεβάζω και τα ψιλά γράμματα αν και δεν διακρίνονται εύκολα

Screenshot_20210723-123817_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123829_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123840_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123848_Outlook.jpg

1 ώρα πριν, tasos_87 είπε

πριν από λίγο μου έστειλε την προσφορά η protergia για το οικιακό fixed!θα προσπαθήσω να ανεβάσω και τα ψιλά γράμματα στους όρους

Screenshot_20210723-123353_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123629_Outlook.jpg

ανεβάζω και τα ψιλά γράμματα αν και δεν διακρίνονται εύκολα

Screenshot_20210723-123817_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123829_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123840_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123848_Outlook.jpg

 

Screenshot_20210723-123900_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123908_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123918_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123931_Outlook.jpg

 

 

Επεξ/σία από tasos_87
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας , 

έτρεξα το excel  κ μεσα στα πιο οικονομικά προγράμματα μου έβγαλε και το nrgsmart46% .  Είναι πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ , γιατί δεν είδα να αναφέρει κάτι τέτοιο στη σελίδα της εταιρείας  ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πυρρος είπε

Γεια σας , 

έτρεξα το excel  κ μεσα στα πιο οικονομικά προγράμματα μου έβγαλε και το nrgsmart46% .  Είναι πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ , γιατί δεν είδα να αναφέρει κάτι τέτοιο στη σελίδα της εταιρείας  ; 

αν δεν έχει μεγάλη διαφορά απο άλλο πάροχο θα σε συμβούλευα να ΜΗΝ πας

Δεν έχει ρήτρα αν εφαρμόσεις το fixed , το οποίο αποδείχθηκε θολό τοπίο και φάνηκε ο μη επαγγελματισμός της εταιρίας . Περισσότερες πληροφορίες θα δεις στο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg/

@Tasos87 μήπως μπορείς να τα βάλεις μέσα σε spoiler ? (εννοείται ευχαριστούμε κιόλας που τα ανέβασες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δεν έχει μεγάλη διαφορά απο άλλο πάροχο θα σε συμβούλευα να ΜΗΝ πας

Δεν έχει ρήτρα αν εφαρμόσεις το fixed , το οποίο αποδείχθηκε θολό τοπίο και φάνηκε ο μη επαγγελματισμός της εταιρίας . Περισσότερες πληροφορίες θα δεις στο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg/

@Tasos87 μήπως μπορείς να τα βάλεις μέσα σε spoiler ? (εννοείται ευχαριστούμε κιόλας που τα ανέβασες)

αν μου πεις πως γίνεται εννοείται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...