Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, tasos_87 είπε

αν μου πεις πως γίνεται εννοείται!

πατάς στις 3 τελίτσες για "Επεξεργασία" και μετά επιλέγεις όλα κάτω απο το αρχικό κείμενο και μετά πατάς το "ματάκι" 3ο απο δεξια είναι

Spoiler

1891958177_.png.bc1dc39019005a015c56655896b2bad7.png

βέβαια απο κινητό είναι λίγο δύσκολο , και ειδικά απο iphone/ipad το site τρώει σκαλώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το έκανα!

1 ώρα πριν, tasos_87 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

πριν από λίγο μου έστειλε την προσφορά η protergia για το οικιακό fixed!θα προσπαθήσω να ανεβάσω και τα ψιλά γράμματα στους όρους

Screenshot_20210723-123353_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123629_Outlook.jpg

ανεβάζω και τα ψιλά γράμματα αν και δεν διακρίνονται εύκολα

Screenshot_20210723-123817_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123829_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123840_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123848_Outlook.jpg

 

Screenshot_20210723-123900_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123908_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123918_Outlook.jpg

Screenshot_20210723-123931_Outlook.jpg

 

 

Αφού έκατσα και διάβασα τους όρους δεν είδα κάπου να αναφέρει για ρήτρα αναπροσαρμογής!Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι αυτό που γράφει στους όρους στο άρθρο 11.2 συγκεκριμένα εκεί που λέει ότι  ο πάροχος πρέπει να ενημερώσει τον πελάτη τουλάχιστον 60 μέρες για οποιαδήποτε τροποποίηση στις χρεώσεις και κάπου λέει να το αναγράφει στον λογαριασμό, όπως και έγινε στο συμβόλαιο που είχα μέχρι και σήμερα στην protergia!

Screenshot_20210723-142829_Gallery.jpg

Επεξ/σία από tasos_87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δεν έχει μεγάλη διαφορά απο άλλο πάροχο θα σε συμβούλευα να ΜΗΝ πας

Δεν έχει ρήτρα αν εφαρμόσεις το fixed , το οποίο αποδείχθηκε θολό τοπίο και φάνηκε ο μη επαγγελματισμός της εταιρίας . Περισσότερες πληροφορίες θα δεις στο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg/

@Tasos87 μήπως μπορείς να τα βάλεις μέσα σε spoiler ? (εννοείται ευχαριστούμε κιόλας που τα ανέβασες)

Είναι το 2ο οικονομικότερο πρόγραμμα που μου έβγαλε . 

1551965462_2021-07-231.png.1002b9b53c5c1e8f5d3b0bfd9ee2f2e3.png

Ρώτησα και στην nrg  και μου απάντησε .

 

1792023599_2021-07-23143300.png.6c8678a41d5670fdaa0880ead749f802.png

 

Από οτι κατάλαβα οι σταθερες τιμές που λέει , αφορούν την τιμή της kw  και μόνο . Η ρήτρα θα μπαίνει κανονικά . Οπότε μήπως δεν πρέπει να  περιλαμβανεται το συγκεκριμένο πρόγραμμα στο excelaki ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tomtoub είπε

Το έχω τικάρει, αλλά όπως λες δεν αναφέρεται κάπου ότι χάνω το δικαίωμα υπαναχώρησης.

 

4 ώρες πριν, nixi είπε

 

 image.png.cd45414acecc1a5750f563065a5793fd.png.e0606cbccd02cb61e57f8539a385f9c6.png

Το ΣΤ αν δεν είναι τικαρισμένο σημαίνει ότι επιθυμείς η αλλαγή παρόχου να γίνει 14 μετά την υπογραφή της αίτησης.

Αν είναι τικαρισμένο δίνεις το δικαίωμα στον πάροχο να εκκινήσει άμεσα τη διαδικασία εκπροσώπησης του μετρητή, δηλαδή να στείλει άμεσα το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ. Αν η διαδικασία ολοκληρωθεί σε 5 μέρες, χάνεις το δικαίωμα υπαναχώρησης σε 5 μέρες. Αν η διακασία ολοκληρωθεί σήμερα, χάνεις το δικαίωμα υπαναχώρησης σήμερα.

Επομένως θα πρέπει να τηλεφωνήσεις στον ΔΕΔΔΗΕ να δεις αν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά ή όχι. Ακόμα όμως κι αν δεν έχει ολοκληρωθεί, ακόμα κι αν στείλεις αίτημα υπαναχώρησης στην ΕFA... θα πρέπει η EFA (δηλαδή η Volton) να ενημερώσει άμεσα τον ΔΕΔΔΗΕ για την ακύρωσης της αίτησης εκπροσώπησης. Θα το κωλοβαρέσουν και θα σου πούνε... ωπ sorry δεν προλάβαμε.

Ακόμα κι αν βάλεις λουκέτο στον μετρητή και δεν επιτρέψεις την καταμέτρηση, υπάρχει περίπτωση να μη στείλουν καν υπάλληλο για καταμέτρηση και η διαδικασία να ολοκληρωθεί με τη μέτρηση που έστειλες σε φωτογραφία.

Το ίδιο μπάχαλο θα έχεις και με την Protergia αν υπέγραψες ήδη.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, korakios είπε

κοίτα απο τη στιγμή που δεν είναι κατανοητό σαν όρος μπορείς να το αμφισβητήσεις μέσω ΣτΚ

τώρα εξαρτάται απο σένα και το πως κρίνεις την κατάσταση

Αποφάσισα να ακυρώσω την Protergia, γιατί δεν έβγαλα άκρη με Efa και δεν έχω όρεξη να μπλέξω με ΣτΚ. Αν μου δωθεί η ευκαιρία, με κάποια ανατίμηση, έφυγα.

Όσοι σκέφτεστε για Efa μην τσεκάρετε το  παρακάτω, αν θέλετε να έχετε δικαίωμα για υπαναχώρηση:

image.png.c0aae7b7bc59a3046314eb5e1759ee70.png

@ekrepali Το κατάλαβα πλέον :). Απλά θεωρώ θα έπρεπε να είναι πιο σαφές στο συμβόλαιο. Δεν έχω υπογράψει Protergia.

Επεξ/σία από tomtoub
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Volton-Efa εγώ προσωπικά δεν θα ακουμπούσα με τπτ. Ανοργάνωτοι τέρμα, με ειχαν ξεσκίσει στην ρητρα ΟΤΣ που την χρέωναν στο maximum πριν 4 χρόνια μάλιστα, όχι τώρα τελευταια. Επίσης ποιος ξέρει και για ποιον σκιώδη λόγο δημιούργησε την θυγατρική Efa. Όχι ότι οι υπόλοιποι πάροχοι είναι άγιοι, αλλά προς στιγμήν θα προτιμήσω να ξαναγυρίσω από την Ελιν στην λίγο πιο οργανωμένη Protergia (από την οποία Protergia έφυγα προπερσι λογω μεγάλης χρεωσης ΟΤΣ, που με διαβεβαιωνε η πωλητρια ότι, επειδή είναι στην ευχέρεια της εταιρίας το τί ποσοστό της θα μετακυλίσει στον καταναλωτή, δεν έχω να φοβάμαι τίποτα και ότι δεν θα χρεώσουν πολύ. Κούνια που με κούναγε προφανώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aionios1991 είπε

Volton-Efa εγώ προσωπικά δεν θα ακουμπούσα με τπτ. Ανοργάνωτοι τέρμα, με ειχαν ξεσκίσει στην ρητρα ΟΤΣ που την χρέωναν στο maximum πριν 4 χρόνια μάλιστα, όχι τώρα τελευταια. Επίσης ποιος ξέρει και για ποιον σκιώδη λόγο δημιούργησε την θυγατρική Efa.

Αν κρίνω από τα άπειρα μπινελίκια στα Google reviews, μάλλον γιατί είχε φτιάξει πολύ κακή φήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tasos_87 είπε

μου έκανε εντύπωση είναι αυτό που γράφει στους όρους στο άρθρο 11.2 συγκεκριμένα εκεί που λέει ότι  ο πάροχος πρέπει να ενημερώσει τον πελάτη τουλάχιστον 60 μέρες για οποιαδήποτε τροποποίηση στις χρεώσεις

και μένα , συνήθως τις χρεώσεις τις περνάνε άμεσα

 

5 λεπτά πριν, Aionios1991 είπε

ποιος ξέρει και για ποιον σκιώδη λόγο δημιούργησε την θυγατρική Efa

επιδοτήσεις , φοροαπαλλαγές κτλ κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Aionios1991 είπε

Volton-Efa εγώ προσωπικά δεν θα ακουμπούσα με τπτ. Επίσης ποιος ξέρει και για ποιον σκιώδη λόγο δημιούργησε την θυγατρική Efa.

Για μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά. Μη ξεχνάς και τη συνεργασία με τη NOVA.

https://www.nova.gr/el/idiotes/upiresies-gia-to-spiti/Nova-Energy-Home-N

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Πυρρος είπε

Από οτι κατάλαβα οι σταθερες τιμές που λέει , αφορούν την τιμή της kw  και μόνο . Η ρήτρα θα μπαίνει κανονικά

χωρίς αναπροσαρμογές λέει με το fixed (δηλαδή χωρίς ρήτρα) ,αλλά πιστεύω διάβασες το προηγούμενο λινκ και έβγαλες συμπεράσματα

1000 φορές efaenergy απο NRG* , ή και protergia μιας και έχει 12 αντι 24 μήνες δέσμευση

 

*μέχρι να ξεκαθαριστεί το τοπίο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά. Μη ξεχνάς και τη συνεργασία με τη NOVA.

https://www.nova.gr/el/idiotes/upiresies-gia-to-spiti/Nova-Energy-Home-N

ok ναι, και αυτό. Αλλά και για την κακή φήμη συμπληρωματικά, πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Aionios1991 είπε

ok ναι, και αυτό. Αλλά και για την κακή φήμη συμπληρωματικά, πιστεύω.

Η κακή φήμη δεν τους ενδιαφέρει. Οι περισσότεροι καταναλωτές απλά εντυπωσιάζονται απ'τις εκπτώσεις και βάζουν υπογραφή... λίγοι είναι αυτοί  διαβάζουν σχόλια/κριτικές. Ο μεγαλύτερος λόγος που σπάνε την εταιρία σε μικρές θυγατρικές είναι φορολογικός, διότι όσο μεγαλώνουν τα έσοδα ανεβαίνουν σε φορολογική κλίμακα.

1 ώρα πριν, tomtoub είπε

 

Όσοι σκέφτεστε για Efa μην τσεκάρετε το:

image.png.c0aae7b7bc59a3046314eb5e1759ee70.png

@ekrepali Το κατάλαβα πλέον :). Απλά θεωρώ θα έπρεπε να είναι πιο σαφές στο συμβόλαιο.

Αν δεν το τσεκάρουν θα παραμείνουν για 14 μέρες και παραπάνω, στον παλιό πάροχο με υψηλές χρεώσεις.

Το σωστό είναι να το τσεκάρουν αλλά να είναι 100% σίγουροι για την επιλογή τους.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το αποφασισα και εστειλα τα δικαιολογητικα για νεα συνδεση στην Protergia στο οικιακο Fixed για 12μηνο συμβολαιο.

Να καταλαβουν στην Ελιν οτι δεν υποκυπτουμε στις αναπροσαρμογες τους και αν θελουν να μας εχουν πελατες να ειναι αναγωνιστικοι.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, James. είπε

Τελικα το αποφασισα και εστειλα τα δικαιολογητικα για νεα συνδεση στην Protergia στο οικιακο Fixed για 12μηνο συμβολαιο.

Να καταλαβουν στην Ελιν οτι δεν υποκυπτουμε στις αναπροσαρμογες τους και αν θελουν να μας εχουν πελατες να ειναι αναγωνιστικοι.

H Elin είχε την καλοσύνη να ενημερώσει πρώτα πριν την αύξηση (δεν ήταν υποχρεωμένη) . Επίσης το πρόγραμμά της δεν είχε δέσμευση . Τώρα πας σε μια εταιρία που έκαψε πολύ κόσμο με τις ρήτρες αναπροσαρμογής

Δηλαδή αν ήταν να κάνεις δήλωση , θα έμενες στην Ελιν ,ήθελα να καταλήξω.

Φυσικά , καλά κάνεις και κοιτάς το συμφέρον σου και την τσέπη σου , αλλά κρίμα το κράξιμο μιας και είναι η μόνη σοβαρή από της παλιές εταιρίες που πρόσφερε σε πολύ καλές τιμές πρόγραμμα χωρίς δέσμευση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη ηταν καλη παλιοτερα εγω τι πρεπει να κανω να παραμεινω? Δηλαδη αν εχουμε ενα φιλο που παλια ηταν καλο παιδι και χαλασε πρεπει να πουμε, ας τον κανουμε παρεα αφου παλια ηταν καλος? Ολα αλλαζουν στη ζωη και συνεχως πρεπει να κινουμαστε αναλογως, ειδικα οσον αφορα την τσεπη μας, τις δυσκολες αυτες εποχες. Δεν νομιζω να την εθιξα και να θεωρεις κραξιμο που ειπα να ειναι αναταγωνιστικη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...