Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, James. είπε

Δεν νομιζω να την εθιξα και να θεωρεις κραξιμο που ειπα να ειναι αναταγωνιστικη.

καλά δεν έχω και μετοχές της 😁 ,το "δεν υποκυπτουμε στις αναπροσαρμογες τους" ακούστηκε κάπως ,αν θες διαγράφω το ποστ, δεν έχω πρόβλημα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, tasos_87 είπε

το έκανα!

Αφού έκατσα και διάβασα τους όρους δεν είδα κάπου να αναφέρει για ρήτρα αναπροσαρμογής!Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι αυτό που γράφει στους όρους στο άρθρο 11.2 συγκεκριμένα εκεί που λέει ότι  ο πάροχος πρέπει να ενημερώσει τον πελάτη τουλάχιστον 60 μέρες για οποιαδήποτε τροποποίηση στις χρεώσεις και κάπου λέει να το αναγράφει στον λογαριασμό, όπως και έγινε στο συμβόλαιο που είχα μέχρι και σήμερα στην protergia!

Screenshot_20210723-142829_Gallery.jpg

να προσθέσω τέλος για όσους είναι ήδη στην protergia και θέλουν να πάνε στο protergia fixed να προσέξουν αν αναγράφεται πάνω στο συμβόλαιο καταγγελία και ένταξη σε fixed για να μην έχουν θέμα μετά με ρήτρα!

Screenshot_20210723-192431_Drive.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο μήνας τελικά μόνο στραβά μας έφερε,αντί να μιλάμε για υγιή ανταγωνισμό με τόσες εταιρείες,μιλάμε για τις σκάρτες τακτικές των περισσοτέρων και την μη εποπτεία τους!!!

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Αυτός ο μήνας τελικά μόνο στραβά μας έφερε,αντί να μιλάμε για υγιή ανταγωνισμό με τόσες εταιρείες,μιλάμε για τις σκάρτες τακτικές των περισσοτέρων και την μη εποπτεία τους!!!

Καρτέλ λέγεται φίλε μου.... Δυστυχώς...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2021 στις 8:34 ΠΜ, geornirv είπε

Και σε μένα ήρθε χθες το email. Τελικά κατέληξες τί είναι καλύτερο ;

προσωρινά θα μείνω στην Ελίν μιας και βλέπω ότι όλες οι εταιρίες πάνω κάτω τα ίδια δίνουν...Αν βγουν άλλες καλές προσφορές μέχρι τα Χριστούγεννα, τότε θα αλλάξω..

Επεξ/σία από giorgos_76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2021 στις 8:36 ΜΜ, korakios είπε

έλα ντε....

μπορείς να ανεβάσεις χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία ?

επίσης πάρε γραπτώς οτι δε θα εφαρμοστεί ρήτρα αποχώρησης

καλημερα σε ολους.

εχω κρατησει τις επικοινωνιες μεσω τσατ αλλα υπαρχει και η εγγραφη ενημερωση στον λογαριασμο. Δεν νομιζω (ελπιζω) οτι θα υπαρξει καποιο προβλημα.

ανεβαζω και την νεα συμβαση που ζητησες.

Στιγμιότυπο οθόνης (15).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι εδώ και κάποια χρόνια Elpedison Home Night Fixed.Στους τελευταιους 2 λογαριασμους ειδα ότι αλλαξαν το παγιο πλεον στα 9€ αλλα ειδα και μια εξτρα χρεωση για ΕΛΑΠΕ.Υπαρχει και στους αλλους παροχους η χρεωση των ΕΛΑΠΕ?

Screenshot 2021-07-24 at 10.20.10.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, grigoris_a είπε

Υπαρχει και στους αλλους παροχους η χρεωση των ΕΛΑΠΕ?

ναι , στην Ελιν

37 λεπτά πριν, grigoris_a είπε

Στους τελευταιους 2 λογαριασμους ειδα ότι αλλαξαν το παγιο πλεον στα 9€

αν δε σε συμφέρει φεύγεις ,απλά έχε το νου σου η Elpedison κάνει καταχρηστική αυτόματη ανανέωση συμβολαίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι , στην Ελιν

αν δε σε συμφέρει φεύγεις ,απλά έχε το νου σου η Elpedison κάνει καταχρηστική αυτόματη ανανέωση συμβολαίου

Σωστά.Το έχει στους όρους ότι ανανεώνεται αυτόματα.Σε εμένα είναι φάουλ όμως διότι το συμβόλαιο το έκανα 19/4 και αυτοί άλλαξαν το πάγιο από 5/2021.Κανονικά το πάγιο θα έπρεπε να μείνει 1,5€ όπως ήταν το αρχικό μου συμβόλαιο.Μίλησα με efa και μου είπαν δεν εχουν χρέωση για  ΕΛΑΠΕ.Οπότε για εκει προσανατολίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας κύριοι έχω 3 εβδομάδες που διαβάζω το φόρουμ είμαι και εγώ από τους δυσαρεστημένους της protergia

έχω το protergia οικιακό Ν καλοπληρωτές με ΚΟΤΒ σε ένα χρόνο έχω καταναλώσει 6707 ημέρα 2868 νύχτα και έχω πληρώσει 1.210 ευρώ η απορίες μου είναι (έχω δεί το excel).

Στις fix εταιρείες άλλες δεν έχουν νυχτερινό άλλες δεν έχουν ΚΟΤΒ αξίζει ο κόπος να θυσιάσω κάτι από τα 2 και να πάω με fix η να πάω σε πακέτο βέβαια στο excel βλέπω αρκετή διαφορά στην τελική τιμή, θα ήμουν υπόχρεος εάν μου γράφατε 2-3

εταιρείες που με συμφέρουν είμαι αρκετά μεγάλος να καταλάβω αρκετές λεπτομέρειες κάπου χάνω το τραίνο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και +1000 για το φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, grigoris_a είπε

Το έχει στους όρους ότι ανανεώνεται αυτόματα.

άσχετο αυτό με το αν είναι νόμιμο ή όχι

1 λεπτό πριν, grigoris_a είπε

Μίλησα με efa και μου είπαν δεν εχουν χρέωση για  ΕΛΑΠΕ.Οπότε για εκει προσανατολίζομαι.

όπου σε συμφέρει :)

1 λεπτό πριν, baiosgr είπε

έχω το protergia οικιακό Ν καλοπληρωτές με ΚΟΤΒ

καλημέρα, σου έχει έρθει χρέωση που γράφει "προσαύξηση συμφωνα με το άρθρο 8.8" στο λογαριασμό?

και αν ναι , όταν δεν έχεις ξεπεράσει το όριο του ΚΟΤ ?

3 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Στις fix εταιρείες άλλες δεν έχουν νυχτερινό

νομίζω όλες έχουν νυχτερινό σε ποιες αναφέρεσαι?

3 λεπτά πριν, baiosgr είπε

άλλες δεν έχουν ΚΟΤΒ αξίζει ο κόπος να θυσιάσω κάτι από τα 2 και να πάω με fix

αν δεν ξεπερνάς το όριο του ΚΟΤ και δεν το χάνεις , δε συμφέρει φυσικά να πας σε πρόγραμμα που δεν εφαρμόζει ΚΟΤ

Αν έχεις αυτό το πρόγραμμα

https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako-n

είναι πανάκριβο και φυσικά καλό θα ήταν να δεις κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

καλημέρα, σου έχει έρθει χρέωση που γράφει "προσαύξηση συμφωνα με το άρθρο 8.8" στο λογαριασμό?

και αν ναι , όταν δεν έχεις ξεπεράσει το όριο του ΚΟΤ ?

O τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός εάν λέει κάτι.

FireShot Capture 011 - - .pdf FireShot Capture 012 - - .pdf

30 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δεν ξεπερνάς το όριο του ΚΟΤ και δεν το χάνεις , δε συμφέρει φυσικά να πας σε πρόγραμμα που δεν εφαρμόζει ΚΟΤ

Δυστυχώς το ξεπερνάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, baiosgr είπε

O τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός εάν λέει κάτι.

FireShot Capture 011 - - .pdf 35 kB · 3 downloads FireShot Capture 012 - - .pdf 159 kB · 2 downloads

οκ, εντός ΚΟΤ δε σε χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά η χρέωση ενέργειας ημέρας είναι πανάκριβη

έχεις μήπως και λογαριασμό που να πέρασες το όριο του ΚΟΤ ?

ουσιαστικά αν γράφει προσαύξηση σύμφωνα με το άρθρο 8,8 όπως αυτόν

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58732205

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Δυστυχώς το ξεπερνάω.

Αλλά το συμβόλαιό μου λήγει τώρα τον Αύγουστο να αλλάξω στο protergia οικιακό fixed λές η να δώ κάτι αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αν γράφει προσαύξηση σύμφωνα με το άρθρο 8,8 όπως αυτόν

Ερώτηση, protergia fixed και ΔΕΗ enter+ υπόκειται σε προσάυξηση σύμφωνα με το άρθρο 8,8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...