Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, baiosgr είπε

1900

άρα δεν το χάνεις συνέχεια , θα ήταν μεγάλο λάθος να πήγαινες σε πρόγραμμα χωρίς ΚΟΤ ,τότε κοιτάς

NRG με ρίσκο όμως να ακριβύνουν τη χρέωση fixed απο 9,90€ + πάγιο ανα πάσα στιγμή (δες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg/ )

efaenergy ή

solar που αν και χάνεις κάποια λεφτά ,δεν έχει δέσμευση σε σχέση με τους 24μήνες των παραπάνω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, baiosgr είπε

1900

Αυτό λέω μήπως να πάω χωρίς ΚΟΤ?

Η κατανάλωση μου ανά έτος είναι πάνω από 6000 kwh ημέρα και 2800 νύχτα δλδ πάνω από 9000 σύνολο το έτος.

Οπότε 3χ1900 ΚΟΤ 2700 με ΚΟΤ και τα υπόλοιπα με 0,11028.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Η κατανάλωση μου ανά έτος είναι πάνω από 6000 kwh ημέρα και 2800 νύχτα δλδ πάνω από 9000 σύνολο το έτος.

τώρα το είδα , πάει όμως ανα τετράμηνο και το όριο αφορά την ημερήσια κατανάλωση

γιαυτό και δε στο κόψανε το ΚΟΤ (αν ξεπερνάς το όριο τότε το χάνεις εντελώς)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι, με μία ακόμα απορία:

Έστω πως σήμερα 24 Ιουλίου ξεκίνησα συμβόλαιο με έναν πάροχο που μου δίνει τη δυνατότητα μηνιαίου εκκαθαριστικού λογαριασμού, φυσικά εφόσον εγώ δηλώνω ηλεκτρονικά την κατανάλωση.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Κάθε πότε πρέπει να την δηλώνω; Κάθε 23 του μήνα ώστε στις 24 (που θεωρητικά ολοκληρώνεται ένας μήνας) να έχει συμπεριληφθεί η κατανάλωση που έκανα; Ή δεν παίζει ρόλο η ημερομηνία αρκεί να γίνει μια φορά μέσα στο μήνα;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω στον παρόν νήμα (οκ παράδοξο εν μέρει) πως σήμερα προχώρησα σε αίτηση για το home enter+ της ΔΕΗ με fixed χρέωση.

Αναμένω την εκδικητική εκκαθάριση της NRG με ΟΤΣ στο θεό (+πέναλτι), γιατί πολύ απλά μπορούν και δεν τους ελέγχει κανείς. Εντυπώσεις εν καιρώ για την διαδικασία μετάβασης κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, magnam είπε

Καλησπέρα και πάλι, με μία ακόμα απορία:

Έστω πως σήμερα 24 Ιουλίου ξεκίνησα συμβόλαιο με έναν πάροχο που μου δίνει τη δυνατότητα μηνιαίου εκκαθαριστικού λογαριασμού, φυσικά εφόσον εγώ δηλώνω ηλεκτρονικά την κατανάλωση.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Κάθε πότε πρέπει να την δηλώνω; Κάθε 23 του μήνα ώστε στις 24 (που θεωρητικά ολοκληρώνεται ένας μήνας) να έχει συμπεριληφθεί η κατανάλωση που έκανα; Ή δεν παίζει ρόλο η ημερομηνία αρκεί να γίνει μια φορά μέσα στο μήνα;

Ευχαριστώ!

Εμένα ενεργοποιήθηκε η αλλαγή παρόχου 1η Απριλίου και μπορούσα να δηλώσω κατανάλωση στις 13-14 Απριλίου και κάθε επόμενου μήνα.

Μάλλον έχει να κάνει με τη μέτρηση από δεδδηε που έγινε το ίδιο διάστημα τον Ιούνιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, magnam είπε

Καλησπέρα και πάλι, με μία ακόμα απορία:

Έστω πως σήμερα 24 Ιουλίου ξεκίνησα συμβόλαιο με έναν πάροχο που μου δίνει τη δυνατότητα μηνιαίου εκκαθαριστικού λογαριασμού, φυσικά εφόσον εγώ δηλώνω ηλεκτρονικά την κατανάλωση.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Κάθε πότε πρέπει να την δηλώνω; Κάθε 23 του μήνα ώστε στις 24 (που θεωρητικά ολοκληρώνεται ένας μήνας) να έχει συμπεριληφθεί η κατανάλωση που έκανα; Ή δεν παίζει ρόλο η ημερομηνία αρκεί να γίνει μια φορά μέσα στο μήνα;

Ευχαριστώ!

Ο δεδδηε μέτρα και αυτό είναι ανεξάρτητο από τον πάροχο που έχεις.

Οπότε οι ημερομηνίες δεν αλλάζουν επειδη άλλαξες πάροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Να αναφέρω στον παρόν νήμα (οκ παράδοξο εν μέρει) πως σήμερα προχώρησα σε αίτηση για το home enter+ της ΔΕΗ με fixed χρέωση.

Αναμένω την εκδικητική εκκαθάριση της NRG με ΟΤΣ στο θεό (+πέναλτι), γιατί πολύ απλά μπορούν και δεν τους ελέγχει κανείς. Εντυπώσεις εν καιρώ για την διαδικασία μετάβασης κτλ.

Υπόψιν πως ακόμα κι αν κάνεις αμφισβήτηση χρεώσων / προσφυγή στον ΣτΚ... όλα αυτά πρέπει να τα πληρώσεις μέχρι να δικαιωθείς (μετά θα τα πάρεις πίσω). Διαφορετικά μπορεί να στα χρεώσει ο ΔΕΔΔΗΕ στο ΑΦΜ σου και να σου κόψει το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έστειλαν επιτέλους και εμένα την νεα σύμβαση στη προτεργεια για το οικιακο fixed, το οποιιο βλέπω οτι γράφει καταγγελεια και ένταξη σε fixed,οπότε απο οτι μου είπαν και στο τηλέφωνο θεωρω και εγω δε θα πληρώσω κάποια ρήτρα λόγο αλλαγής προγράμματος.Το ανεβαζω αν θέλει κα΄ποιος να δει και τους όρους,δεν είδα κάτι περιεργο 

Εν ολίγοις, θεωρώ έιναι καλύτερα να πληρώσουμε τη κιλοβατόρα 0,088 χωρίς ρήτα αναπροσαρμογής που ποτε δε ξέρουμε ποσο ακριβώς έιναι και χωρίς πάγιο, παρα 0,061 η κιλοβατόρα αλλα με ρήτρα αναπροσαρμογής και πάγιο.

 

 

προτεργεια.pdf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john5757 είπε

μου έστειλαν επιτέλους και εμένα την νεα σύμβαση στη προτεργεια για το οικιακο fixed, το οποιιο βλέπω οτι γράφει καταγγελεια και ένταξη σε fixed,οπότε απο οτι μου είπαν και στο τηλέφωνο θεωρω και εγω δε θα πληρώσω κάποια ρήτρα λόγο αλλαγής προγράμματος.Το ανεβαζω αν θέλει κα΄ποιος να δει και τους όρους,δεν είδα κάτι περιεργο 

Εν ολίγοις, θεωρώ έιναι καλύτερα να πληρώσουμε τη κιλοβατόρα 0,088 χωρίς ρήτα αναπροσαρμογής που ποτε δε ξέρουμε ποσο ακριβώς έιναι και χωρίς πάγιο, παρα 0,061 η κιλοβατόρα αλλα με ρήτρα αναπροσαρμογής και πάγιο.

 

 

προτεργεια.pdf 1 MB · 5 downloads

Και εμένα ακριβώς το ίδιο μου στείλανε

Η ΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΗ ΙΣΧΥΣ (kVA) τι είναι; Βλέπω εσένα έχει 25 και εμένα 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω το εξής σχετικά με ΟΤΣ. Λόγω χαλαρής Κυριακής, μπήκα να παίξω με τα νούμερα στο allazorevma (αυτό μου ήρθε στο μυαλό σαν σάιτ από παλιά). Είδα ότι δίνει τη δυνατότητα υπολογισμού ΜΕ τη ρήτρα. Υπολογίζει με βάση τα πινακάκια που έχεις να φανταστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alexiko είπε

Υπολογίζει με βάση τα πινακάκια που έχεις να φανταστώ;

αν αναφέρεσαι σε μένα , όχι . Δεν έχω excel με ρήτρα, ίσως εννοείς του @vsk αλλά πλέον πολλά έχουν αλλάξει , δεν ξέρω αν τα έχει ανανεώσει

Είχα σκεφτεί να κάνω αντίστοιχο αλλά όταν οι εταιρίες ζορίζονται αλλάζουν τον τρόπο υπολογισμού της ρήτρας συνέχεια για να τους βγαίνουν τα νούμερα και πρακτικά είναι αδύνατο

17 λεπτά πριν, alexiko είπε

Είδα ότι δίνει τη δυνατότητα υπολογισμού ΜΕ τη ρήτρα.

πάντα ήταν εκτός πραγματικότητας . πχ protergia τώρα κυμαίνεται στο 0,12 με 0,14

άσε που έχει και το πρόγραμμα zero σαν πρόγραμμα σταθερό και με μια εκτίμηση 0,11

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αν αναφέρεσαι σε μένα , όχι . Δεν έχω excel με ρήτρα, ίσως εννοείς του @vsk αλλά πλέον πολλά έχουν αλλάξει , δεν ξέρω αν τα έχει ανανεώσει

Είχα σκεφτεί να κάνω αντίστοιχο αλλά όταν οι εταιρίες ζορίζονται αλλάζουν τον τρόπο υπολογισμού της ρήτρας συνέχεια για να τους βγαίνουν τα νούμερα και πρακτικά είναι αδύνατο

πάντα ήταν εκτός πραγματικότητας . πχ protergia τώρα κυμαίνεται στο 0,12 με 0,14

άσε που έχει και το πρόγραμμα zero σαν πρόγραμμα σταθερό και με μια εκτίμηση 0,11

 

Εννοούσα τα πινακάκια που έχουν όχι που έχεις, με συγχωρείς. Οπότε δεν αξίζει λες ούτε καν για λόγους σύγκρισης; Το MVP το παρατήρησα και εγώ ότι το εμφανίζει πολύ οικονομικό ακόμα και στον υπολογισμό με ρήτρα. Τι να πω τελικά κομπιουτεράκι και εξελάκι αλλιώς δε βγάζουμε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexiko είπε

Τι να πω τελικά κομπιουτεράκι και εξελάκι αλλιώς δε βγάζουμε άκρη.

Φυσικά. Για κάποιο λόγο έχει 600+ σελίδες το τόπικ.😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...