Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john5757 είπε

το σαιτ της προτεργειας στην επικοινωνία στο εμαιλ κολάει μέχρι αηδείας, τους πήρα τηλ. και τους το έιπα και δεν έβγαλα άκρη.Και η απαντηση του ήταν οτι δεν έιμαι μόνο εγω που κάνω αίτηση στο fixed προγραμμα. Εγω απαντησα στο εμαιλ που μου ήρθε η σύμβαση που λεει no reply to this email. Δεν έχω βρει κα΄ποιά αλλη λύση,αν δε λάβω καποιο απαντητικό σε 2 μέρες θα ξαναπαρω, υποτίθεται είναι μέχρι το Σαββατο η καταγγελεία σύμβασης στο fixed

σε εμένα μου έστειλαν την σύμβαση για το fixed στο email μου και υπέγραψα με ψηφιακή υπογραφή!και μόλις υπέγραψα μου ήρθε απευθείας το συμβόλαιο!

Screenshot_20210727-003550_Outlook.jpg

Επεξ/σία από tasos_87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οπα μισο γιατι δεν το καταλαβα :P

σημερα τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ο λογαριασμος ερχεται καθε μηνα (ενω απο την ΔΕΗ ερχοταν ανα δίμηνο), απο οτι ξερω η καταμετρηση γινεται καθε 4μηνο

 

@Kzaxas καλως σας βρηκα 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jasonas21 είπε

η καταμετρηση γινεται καθε 4μηνο

Η καταμέτρηση γίνεται απο ΔΕΔΔΗΕ ανά 4μηνο . Μπορείς όμως στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ να δίνεις την καταμέτρηση ανα δίμηνο .

Όμως πολλές εταιρίες δέχονται μηνιαία μέτρηση τηλεφωνικώς , είτε απο το site τους ,είτε μέσω εφαρμογής και τελικά όπως ενημέρωσε ο @Kzaxas η Solar δέχεται στο site (λογικά θα σου πει περισσότερες λεπτομέρειες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα να βρω στο site της Solar κατι αλλα δεν βρηκα πουθενα! Μπηκα στης ΔΕΔΔΗΕ πηγα εκει που ελεγε καταχωρηση που μου ζητουσε αριθμο παροχης αλλα για καποιο λογο δεν μου τον αναγνωριζε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Μολις μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος της Solar, ευτυχως τα προλαβα ολα με τις παλιες τις τιμες και το παλιο παγιο στο 1,5 ευρω! Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ενω καπου εγραφαν οτι η εγγυηση θα ειναι το 50% του προηγουμενου παροχου (ακα ΔΕΗ 152 ευρω εγγύηση οποτε /2= 76) τελικα μου ηρθε στο μινιμουμ ποσο των 25 ευρω!

 

Επισης να ανεβασω το κομματι που του λογαριασμου που γραφει για ρυθμιζομενες χρεωσεις κλπ να μου πειτε αν ειναι ολα ενταξει και δεν εχω χρεωθει με τιποτα παραπανισιο?

Δεν είχες διαβάσει τους όρους...25€ ήταν το ελάχιστο, ρητώς αναφερόμενο, από το Φλεβάρη που κοίταζα εγώ.

Κι εγώ το ανέβαλα τόσες φορές, μέχρι που έχασα τελικά τις καλές τιμές, με χρέωση νυχτερινού ρεύματος, περίμενα - γιατί δε ξέρω - να μού έρθει ο εκκαθαριστικός του 4μήνου από ΔΕΗ.

...στο excel βέβαια μου βγάζει πως χάνω 25€ το έτος με τις νέες χρεώσεις και βάσει της κατανάλωσης το τελευταίο 12μηνο...

Η διαφορά με τη ΔΕΗ Online είναι γύρω στα 40€ τελικά, αλλά δε θέλω 24μηνη δέσμευση, προτιμώ να μην έχω μηνιαίο λογαριασμό με αυτόματη πληρωμή μέσω κάρτας,
η ΕΦΑ έχει πολύ υψηλές χρεώσεις για αποχώρηση εντός 18μήνου...
η ΕΛΙΝ εμφανίζεται ως 2η ελκυστικότερη λύση (ίδια περίπου εξοικονόμηση με το ΔΕΗ Home Online) και με τους πόντους της ΕΛΙΝ, αλλά η χαμηλότερη τιμή ημέρας της ΣΟΛΑΡ μάλλον είναι προτιμητέα, ενώ η εγγύηση των 60€ είναι κάπως αποθαρρυντική, αφού δεν θα τα πάρω πίσω στο πρώτο χρόνο.

energy.png.7abaacba50deb961147493808bd942b5.png

EDIT

Εστειλα τα δικαιολογητικά, περιμένω απάντηση.

Στη Solar είναι εφαρμόσιμο αυτό που αναφέρθηκε για την ΕΦΑ, δλδ την εκκίνηση χρέωσης με τιμές του νέου προμηθευτή άμεσα, ενόσω διεκπεραιώνεται η αίτηση;

Επεξ/σία από definitio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αυτο που γραφει εδω https://www.senergy.gr/syxnes-erotiseis/

στην ερώτηση για τις εγγυήσεις "Το ποσό εγγύησης που θα πρέπει να καταβληθεί στην SOLAR ENERGY, είναι το 50% της εγγύησης του προηγούμενου προμηθευτή με ελάχιστο ποσό τα 25€. Το ποσό αυτό θα πιστωθεί στον πρώτο λογαριασμό κατανάλωσης που θα λάβετε από εμάς."

μου δινει να καταλαβω οτι δινω για εγγύηση το 50% του προηγουμενου προμηθευτη (δηλαδη 76 στην περιπτωση μου) αλλα αν το 50% ειναι λιγοτερο απο 25 ευρω (δηλαδη αν ειχα εγγύηση στον προηγουμενο προμηθευτη λιγοτερη απο 49 ευρω) , τοτε για εγγυηση θα πληρωσω το μινιμουμ που εχει θέσει η solar, δηλαδη τα 25 ευρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει τοση σημασία η επιλογη παροχου γιατι ειναια πλως ο εισπρακτορας για λογαριασμο της ΔΕΔΔΗΕ που ειναι ο εισπρακτορας για λογαριασμο των παραγωγών που ειναι κυριως η ΔΕΗ. Ασχετα κατα πόσο παράγει ή όχι ρεύμα  ο εναλλακτικος παροχος ο καταναλωτης στην ουσια επιλεγει εισπρακτορα. Και οι εναλλακτικοί σίγουρα είναι πολύ χαρούμενοι που η ΔΕΗ έχει τέτοιες τιμές γιατι τους δινει τη δυνατοτητα να ζητανε το ιδιο υψος τιμης.

Η κυριοτερη προσφορα των εναλλακτικων ειναι να τυπωνουν λογαριασμους και να τους στελνουν και φυσικά να ζητανε τα λεφτά. Οποτε δεν προσφερουν τιποτε ουσιαστικό σε σχεση με πριν. Και στη ΔΕΗ να μεινεις ενα μερος των χρηματων παει στην αμοιβη των υπόλοιπων παραγωγών ρεύματος ( διορθωστε με αν κανω λαθος) ανεξαρτητα αν εισαι συνδρομητης στο εισπρακτικο τους μερος ή όχι. 

Αυτό που κανουν ομως είναι πως μόλις λήξει ενας λογαριασμός σε ενοχλούν και σου λενε οτι δεν ξερουν αν θα σου κοψουν το ρευμα αυριο κιολας (ενω στην πραγματικοτητα απαιτει καποιο χρονο για να γινει αυτο απο τη ΔΕΔΔΗΕ). Η ΔΕΗ παλι στο αλλο ακρο μπορει να σε αφησει ανενοχλητο μηνες ... χρόνια αναλογα αν περιμενει καποιον υπουργο να ανακοινωσει νεα εξυγιανση και διευκολυνσεις πληρωμής. 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς φιλε μου? Εγω προσωπικά θα βγαλω 140 ευρω λιγοτερα τον χρονο από την τσέπη μου για το ρεύμα μου... Το που πανε τα λεφτα που δίνω και πως, ποσώς με ενδιαφερει... Την τσεπη μου κοιτάω και σε σχέση με την ΔΕΗ, σχεδόν όλοι οι παροχοι μου προσφέρουν καλύτερη λύση για αυτην... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποια ειναια υτη η καλυτερη τιμη που λενε, εγω οποτε μιλησα με τετοιους δεν καταλαβα καμια καλυτερη τιμη απο αυτη που μου κανει η ΔΕΗ παρα ψιλοπραγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ενημερωσω πως σε σημερινη επικοινωνια με την protergia για την αλλαγη σε fixed, σχετικα με την τιμολογηση στον ιδιο λογαριασμο με 2 διαφορετικα προγραμματα, αυτο θα γινει αναλογικα ημερολογιακα.

δηλαδη καταναλωση/ημερες τιμολογησης χ ημερες σε καθε προγραμμα. Ως ημερομηνια νεου προγραμματος λαμβανεται η ημερομηνια υπογραφης της συμβασης, ανεξαρτητα απο τον χρονο υλοποιησης της εταιρειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jackob2 είπε

Δεν ξερω ποια ειναια υτη η καλυτερη τιμη που λενε, εγω οποτε μιλησα με τετοιους δεν καταλαβα καμια καλυτερη τιμη απο αυτη που μου κανει η ΔΕΗ παρα ψιλοπραγματα. 

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μείνει κανείς στη Solar Energy ή εχουν φυγει ολοι για διακοπές;

Δυο μέρες δεν απαντούν ουτε σε τηλέφωνα ουτε σε email.

Πανω που αποφάσισα να συνδεθώ μαζι τους κι έστειλα τα δικαιολογητικά με mail απο προηγούμενη επικοινωνία που είχαμε, με κανουν να το μετανιώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Αν καταφέρω να βρω τις ετήσιες κιλοβατώρες θα το κάνω. Εντωμεταξύ όποτε με πήραν τηλέφωνο το μόνο που είχαν να μου πουν για να με πείσουν είναι η έκπτωση συνέπειας και τα χαμηλότερα πάγια. Την πρώτη τη μετονομάζουν σε νυχτερινό και τη βρίσκει κανείς και στη ΔΕΗ, τα δε πάγια είναι ασήμαντα ποσά με ασήμαντες εκπτώσεις. Άλλο που έχουν να πουν είναι διαφορετικά προγράμματα με διαφορετικές χρεώσεις κιλοβατώρας υπό όρους που μου είναι δύσκολο να προβλέψω.

Αυτό που ξέρω είναι ότι αν λήξει ένας λογαριασμός είναι αδυσώπητοι γιατί είναι κατά βάση ένας εισπράκτορας.

Δεν ξέρω αν κάποιος δοκίμασε μακροχρόνια και τις δυο επιλογές με ίδια κατανάλωση, αυτός ίσως  μπορεί να δει αν κερδίζει διαφορά ή αν μακροχρόνια ο πάροχος την παίρνει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...