Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Jackob2 είπε

Δεν πρόκειται να ψάξω 480 σελίδες φόρουμ μήπως βρω κάποια καλύτερη τιμή, αυτή είναι δουλειά του εκάστοτε πωλητή όταν με παίρνει τηλέφωνο.

Ε περίμενε τον πωλητή τότε ή κάτσε στη ΔΕΗ. Αφού τα συμπεράσματά σου τα έχεις βγάλει προ πολλού μη σκοτίζεις το τόπικ φίλε μου.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ε περίμενε τον πωλητή τότε ή κάτσε στη ΔΕΗ. Αφού τα συμπεράσματά σου τα έχεις βγάλει προ πολλού μη σκοτίζεις το τόπικ φίλε μου.

spacer.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Φυσικό Αέριο για τον Ιούλιο έχουμε σύμφωνα με τους ίδιους την φόρμουλα 

Μέσο Προσαυξημένο (€/ MWh) Άθροισμα = ( Τ.Ε.Α. + Μοναδ . Χρεώσεις ΛΠ + Χρέωση ΜΜΚΘΣΣ) * (Συντελεστής Απωλειών Δικτύου) .

Συγκεκριμένα, στον λογαριασμό ΧΧΧΧΧημερήσιες τιμές ΤΕΑ από 05/07/2021 έως 12/07/2021  οι χρέωσεις αφορούν στον μέσο όρο ΤΕΑ 95,551€/MWh και ΛΠ 11,326€/MWh.

Επομένως για αυτό το χρονικό διάστημα (μ.ο ΤΕΑ 95,551€/MWh & ΛΠ 11,326/MWh) προκύπτει το αποτέλεσμα: (95,551+11,326)*(1+0,1371)=121,52€/MWh> 40 €/MWh και 121,52 - 40=  81,53 €/MWh.

Επομένως για αυτό το χρονικό διάστημα προκύπτει το αποτέλεσμα:

35KWh * (81,53/1000) €/kWh = 2,85€. που ήταν η επιβάλυνση του μήνα..... Μόλις ξεκίνησε η ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Στο Φυσικό Αέριο για τον Ιούλιο έχουμε σύμφωνα με τους ίδιους την φόρμουλα 

Μέσο Προσαυξημένο (€/ MWh) Άθροισμα = ( Τ.Ε.Α. + Μοναδ . Χρεώσεις ΛΠ + Χρέωση ΜΜΚΘΣΣ) * (Συντελεστής Απωλειών Δικτύου) .

Συγκεκριμένα, στον λογαριασμό ΧΧΧΧΧημερήσιες τιμές ΤΕΑ από 05/07/2021 έως 12/07/2021  οι χρέωσεις αφορούν στον μέσο όρο ΤΕΑ 95,551€/MWh και ΛΠ 11,326€/MWh.

Επομένως για αυτό το χρονικό διάστημα (μ.ο ΤΕΑ 95,551€/MWh & ΛΠ 11,326/MWh) προκύπτει το αποτέλεσμα: (95,551+11,326)*(1+0,1371)=121,52€/MWh> 40 €/MWh και 121,52 - 40=  81,53 €/MWh.

Επομένως για αυτό το χρονικό διάστημα προκύπτει το αποτέλεσμα:

35KWh * (81,53/1000) €/kWh = 2,85€. που ήταν η επιβάλυνση του μήνα..... Μόλις ξεκίνησε η ΟΤΣ

Θα σου έλεγα να φύγεις τρέχοντας κιόλας

Και θα χρυσοπληρώσεις όσες έχεις ήδη κάψει δυστυχώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω ότι έχω έκτπωση 10 ευρω και αν εφαρμόσω τη ρήτρα σε όλο το ποσό θα έχω επιβάρυνση 20 και τα πάγια θα πάει 25 αρα χασούρα 

και ειναι και η ρήτρα από 30 έως 40 και όχι από 40 έως 55 που είχα υπογράψει

Πόσο ειναι η KWh Βλέπω ότι είναι συν 0,08 σωστά δε το βλέπω

Που πάμε παιδιά... να το κόψω τον άλλον μήνα

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ο Ηρών εφαρμόζει ΕΛΑΠΕ , μπήκε στο excel ο υπολογισμός της χρέωσης (0,002€/Kw)

https://www.heron.gr/news/heron-pistosi-elape/

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, darkman είπε

Και ποσο η κιλοβατώρα ? 

0,084 και δωρο 20€ σε αλλη οικιακη παροχη που εχω σε αυτους.

9 ώρες πριν, skiace είπε

να ενημερωσω πως σε σημερινη επικοινωνια με την protergia για την αλλαγη σε fixed, σχετικα με την τιμολογηση στον ιδιο λογαριασμο με 2 διαφορετικα προγραμματα, αυτο θα γινει αναλογικα ημερολογιακα.

δηλαδη καταναλωση/ημερες τιμολογησης χ ημερες σε καθε προγραμμα. Ως ημερομηνια νεου προγραμματος λαμβανεται η ημερομηνια υπογραφης της συμβασης, ανεξαρτητα απο τον χρονο υλοποιησης της εταιρειας.

με ενημερωσαν πριν απο λιγο πως πλεον ενταχθηκα στο fixed.

τωρα περιμενω τον επομενο λογαριασμο να δω τον τροπο υπολογισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, coyote2 είπε

Περιμένω μετά από 3 εμαιλ να απαντήσουν πότε αλλάξανε τους όρους να το έχω γραπτώς

Είδες σιγά σιγά πήρα και την φόρμουλα

Δηλαδή σε χρέωσαν ρήτρα μέσα στο εξάμηνο; 

Με είχανε πρήξει και μένα πριν κάνα τετράμηνο περίπου να προχωρήσω μαζί τους και η ρήτρα δεν θα είναι πολυ, και θα έχετε και τα δώρα κτλ. 

Ευτυχώς το forum εδω με φώτισε 😝 και διάλεξα τότε το fixed της volterra 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι με χρέωσαν ρήτρα μετά το εξάμηνο για κάποιες μέρες

Τότε τους ρώτησα πως το υπολογίσανε

Και μου είπαν τον τύπο και τους όρους. Και τους είπα (το είχα πει και παλιά.... ότι αλλάζετε τους όρους αλλά δε του το λέτε)

Στην συγκεκριμένη περίπτωση τα όρια από 30 έως 40. Ενώ ήταν μεγαλύτερα

Βασικά θα είχε ενδιαφέρον να τους αναγκάσει η ΡΑΕ να δημοσιεύουν απόδοση προηγούμενου έτους που να φαίνεται ότι δε δίνουν έκπτωση βάση των όρων ... αλλά επιβάρυνση.

Περιένω την απάντηση τους και τον λογαριασμό στις αρχές αυγούστου για να δω αν πλέον το μείον θα γίνει σύν. 

Αν έχω την αποχώρηση γραπτή νομίζω ότι μπορώ να φύγω όποτε θέλω. Το πρόβλημα είναι ότι δε βλέπω κάτι να συμφέρει πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω ενεργοποίηση παγια εντολή αλλα σήμερα που λίγη ο λογαριασμός μου ακομα δεν εχουν τραβήξει τα λεφτά ειναι λογικό? μηπως να πληρώσω τον λογαριασμό ηλεκτρονικά μην χάσω καμιά την έκπτωση συνέπειας ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Αν έχω την αποχώρηση γραπτή νομίζω ότι μπορώ να φύγω όποτε θέλω. Το πρόβλημα είναι ότι δε βλέπω κάτι να συμφέρει πλέον

όλα τα προγράμματα είναι κάτω απο 0,13€/kw 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας.Εμπαινα κατα καιρους στο φορουμ απο οταν ηταν 100 οι σελιδες,200 και πλεον 600+ .Mμπηκα στο excel σημερα,γιατι βλεπω πως στο παιχνιδι των fixed μπηκαν πλεον σχεδον ολες και με 3040 ημερας και 806 νυχτος οικιακο 3φασικο ,το χρονο με συμφερει το protergia fixed.Το μονο που με προβληματιζει το 12μηνο και οχι 24μηνο συμβολαιο.Θα ηθελα μια αποψη γενικα,γιατι ειχα μεινει στην εποχη που το ελιν fixed και solar fixed ηταν τα πιο αποδοτικα.Σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη αν ακουγομαι αδιαβαστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stelios85 είπε

Το μονο που με προβληματιζει το 12μηνο και οχι 24μηνο συμβολαιο.

Ακόμα καλύτερα μιας και το συμβόλαιο απλά σε δένει και δε σου δίνει "εγγύηση" διατήρησης της τιμής όπως πολλοί νομίζουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...