Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, skiace είπε

Αναφερομουν στις ολο και αυξανομενες εδω και μηνες επιβαρυνσεις της ΟΤΣ. Αυτες οι χρεωσεις διεκδικουνται ; 

ναι

28 λεπτά πριν, skiace είπε

Η εταιρεια δεν καλυπτεται με τον αλγοριθμο που αναφεροταν στο αρθρο 8.8 ;

όχι αφού ήταν "κρυφός όρος" και "μη κατανοητός"

29 λεπτά πριν, skiace είπε

Αν ισχυει η παραπανω διεκδικηση αυτη μπορει να εφαρμοστει και σε οικιακες παροχες, που παρεμεινα μεν στην protergia, αλλα μετετραπη η συμβαση μου σε 12 μηνη fixed ;

ναι

Αλλά έχει σημασία στην επικοινωνία με την εταιρία να φανεί το οτι δεν ενημερώθηκες ποτέ για την επιβάρυνση , ώστε να είναι ξεκάθαρο στο ΣτΚ όταν επισυνάψεις και την επικοινωνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ετοιμάζομαι να φύγω από ΔΕΗ και μιλώντας με μια υπάλληλο για τα δικαιολογητικά, ανέφερα πως η ΥΔΕ έχει λήξει αλλά δεν παίζει να ανανεώσω πριν το Σεπτέμβριο. Η απάντηση ήταν πως δεν είναι πρόβλημα και πως κάποια στιγμή θα με ειδοποιήσουν (από ΔΕΔΔΥΕ;) και θα έχω 6 μήνες περιθώριο να την ανανεώσω.

Ισχύουν αυτά ή έπεσα σε άσχετη; Έχει κάποιος εμπειρία στο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, idak22 είπε

Ισχύουν αυτά ή έπεσα σε άσχετη; Έχει κάποιος εμπειρία στο θέμα;

Εμπειρία δεν έχω , αλλά αυτή είναι η τυπική διαδικασία . Επίσης δε νομίζω να χρειαστεί αν δεν αλλάξει το όνομα και ΑΦΜ στην παροχή

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Εμπειρία δεν έχω , αλλά αυτή είναι η τυπική διαδικασία . Επίσης δε νομίζω να χρειαστεί αν δεν αλλάξει το όνομα και ΑΦΜ στην παροχή

Να και η λεπτομέρεια που δεν ήξερα ότι έχει σημασία. Επειδή θα πάμε σε εταιρικό πρόγραμμα, δε θα είναι πλέον στο όνομά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, idak22 είπε

Να και η λεπτομέρεια που δεν ήξερα ότι έχει σημασία. Επειδή θα πάμε σε εταιρικό πρόγραμμα, δε θα είναι πλέον στο όνομά μου.

Τότε το πιθανότερο είναι να σου ζητηθεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας θα ήθελα τη γνώμη σάς για το πρόγραμμα Smart enrg 46%. Έχω Ετησιες κιλοβατώρες 6200 ημέρα και 2300 βράδυ. Και είμαι στο πρόγραμμα Elin νυχτερινό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SV8PKJ είπε

Γειά σας θα ήθελα τη γνώμη σάς για το πρόγραμμα Smart enrg 46%. Έχω Ετησιες κιλοβατώρες 6200 ημέρα και 2300 βράδυ. Και είμαι στο πρόγραμμα Elin νυχτερινό.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg/

θα ενεργοποιούσα το fixed άμεσα , αλλά έχε υπόψιν οτι μέχρι να βγει απόφαση του ΣτΚ η εταιρία θεωρεί οτι τη χρέωση fixed μπορεί να την αναπροσαρμόσει (μετά απο 6 μήνες λένε έχει το δικαίωμα ,αλλά κρίνοντας απο όλη τη συμπεριφορά δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη)

Δηλαδή αν δεν έχεις μεγάλη διαφορά απο άλλο πρόγραμμα ίσως θα ήταν καλύτερα να το αποφύγεις .

Υποκειμενικά και υποθετικά πάντα δε νομίζω να το αυξήσουν και άλλο το fixed αλλά είναι ένα ρίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, nebtios είπε

Καλημέρα, 

Κατεβασα το Excel αλλα δεν βλεπω για προγραμμα με Κοτ. Τι προτείνετε; 

δες αυτό αλλά κάνε επαλήθευση

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KVaecdLpC3vZQtwZie4VKOqiLJCGyb-8-VvMxujN-Dw/edit?usp=sharing

edit: δεν ξέρω αν της watt&volt fixed δέχεται ΚΟΤ και ,σημαντικό, με τι τιμές.
Αν τυχών ενδιαφέρεται κάποιος ας το ρωτήσει να το βάλω

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg/

θα ενεργοποιούσα το fixed άμεσα , αλλά έχε υπόψιν οτι μέχρι να βγει απόφαση του ΣτΚ η εταιρία θεωρεί οτι τη χρέωση fixed μπορεί να την αναπροσαρμόσει (μετά απο 6 μήνες λένε έχει το δικαίωμα ,αλλά κρίνοντας απο όλη τη συμπεριφορά δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη)

Δηλαδή αν δεν έχεις μεγάλη διαφορά απο άλλο πρόγραμμα ίσως θα ήταν καλύτερα να το αποφύγεις .

Υποκειμενικά και υποθετικά πάντα δε νομίζω να το αυξήσουν και άλλο το fixed αλλά είναι ένα ρίσκο

Από το Excel μου βγάζει όφελος περίπου 170 ευρώ η nrg και 70 ευρώ η Elin 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SV8PKJ είπε

Από το Excel μου βγάζει όφελος περίπου 170 ευρώ η nrg και 70 ευρώ η Elin 

ναι ,οκ , εννοούσα γενικότερα αν υπάρχει άλλο πρόγραμμα αντι nrg , όχι μόνο Elin

Τις πληροφορίες τις έχεις , ενημερώθηκες , κάνε ότι νομίζεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως ως τρέχον πιο συμφέρον πρόγραμμα για ΄κάποιον που έχει αρκετές κιλοβατώρες του τύπου 7000 τον χρόνο και νυχτερινό κάπου 35% αυτών (όπως έχω καταφέρει να έχω), βλέπω το Protergia Οικιακό Fixed.

Tο κακό είναί ότι έχει άλλη χρέωση για πάνω από 2000kwh, άρα τον χειμώνα με κλιματιστικά κάποιος θα έχει επιβάρυνση.

@korakios μήπως να έβαζες κάποια σημείωση;

Προσωπικά τις ξεπερνώ τον χειμώνα

3cba2d2d24c18fd348be0feb80957087.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Tο κακό είναί ότι έχει άλλη χρέωση για πάνω από 2000kwh, άρα τον χειμώνα με κλιματιστικά κάποιος θα έχει επιβάρυνση.

@korakios μήπως να έβαζες κάποια σημείωση;

το υπολογίζω ήδη στο κελί σύνολο :) (όπως και της ΔΕΗ που έχει και αυτή κλίμακα)

Βέβαια υπόψιν οτι άλλο αποτέλεσμα θα βγάλει αν καίει κάποιος ανα τετράμηνο

3000+1500+2000 ,όπου και έχεις 1000kw με την μεγάλη κλίμακα και άλλο υπολογίζει το excel λόγω υπολογισμού έτους και μέσου όρου

3000+1500+2000=6500 άρα δια 3 τετράμηνα όπου και θεωρεί οτι έκαψες 2166 ανα τετράμηνο μέσο όρο άρα 166 παραπάνω ανα τετράμηνο ,δηλαδή 500kw ανα έτος με τη μεγάλη κλίμακα

Δεν ξέρω πως να το συνοψίσω στα σχόλια

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...