Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

20210731_EL-DAM_MWO_EN_v01_page-0001.jpg.e285e909b4274630ff374f94a28ba4f3.jpg

στα 0,143 η χοντρική και συνεχίζουμε :(

όσοι είναι σε προγράμματα με ρήτρα αναπροσαρμογής θα δουν ιστορικούς λογαριασμούς....

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε και ο λογαριασμός απο NRG και ήταν εκκαθαριστικός απο καταμέτρηση ΔΕΔΔΗΕ

Μου χρέωσαν απο 22/03/2021-20/07/2021 (ρεύμα,ρυθμιζόμενες και λοιπές) , τετράμηνο και απλά αφαίρεσαν ένα άγνωστο ποσό ως έναντι 😁 . Τα τέλη,ΕΡΤ τουλάχιστον είναι κομπλέ

Απο Δευτέρα θα ζητήσω επανέκδοση , άρα τζάμπα τα μηνιαία και δυστυχώς δεν ξέμπλεξα απο έναντι και αλχημείες*

Επίσης ενώ τους προηγούμενους μήνες έγραφε αναλυτικά τις ρυθμιζόμενες (τον πολλαπλασιασμό) , τώρα στον εκκαθαριστικό είναι απλά το ποσό...
 

Edit: έκανα επαλήθευση με το χέρι βάζοντας μηνιαία κατανάλωση και βάζοντας ρυθμιζόμενες κτλ 🤓 και βγαίνουν τα νούμερα ,αλλά κρίμα πάλι ,νόμιζα οτι απλά θα έβγαζε κατανάλωση του μήνα όχι 4μηνο...

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Αν μπορείς ανέβασε τον εκκαθαριστικό να δω πως είναι γιατι εμένα ακόμα δεν μου έχει εκδοθεί τον περιμένω τον Σεπτέμβριο

Spoiler

367513702_.png.ffec23850da7ee8f90344d8a5956a321.png

1842691352_.png.d174efeedd30ee6340423dfba9fad634.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, COSTAKISMIKROS είπε

το ποσο που σου αφαιρεσαν ποιο ειναι? γιατι δεν το βλεπω στον λογαριασμο

Spoiler

1608736161_.png.5de474e42b0b4ce71a71a35814eccba7.png

71,85€ το οποίο δεν έχει σχέση με προηγούμενο μηνιαίο και οι προηγούμενοι 3 μήνες είχαν 82,19€ άθροισμα στη αξία ρεύματος

θα ζητήσω αναλυτικό

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1608736161_.png.5de474e42b0b4ce71a71a35814eccba7.png

71,85€ το οποίο δεν έχει σχέση με προηγούμενο μηνιαίο και οι προηγούμενοι 3 μήνες είχαν ~82€ άθροισμα στη αξία ρεύματος

θα ζητήσω αναλυτικό

οταν σου απαντησουν η οταν στο στειλουν κανε μια αναρτηση.Καλα οτι να ναι αφαιρουν αυτοι ελεος......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

1608736161_.png.5de474e42b0b4ce71a71a35814eccba7.png

71,85€ το οποίο δεν έχει σχέση με προηγούμενο μηνιαίο και οι προηγούμενοι 3 μήνες είχαν ~82€ άθροισμα στη αξία ρεύματος

θα ζητήσω αναλυτικό

Τα μηνιαία πάγια και οι μηνιαίες συνδρομές fixed που έχεις προπληρώσει δεν επιστρέφονται.

Αν προσθέσεις τη χρέωση ημερήσιας & νυχτερινής ενέργειας των προηγούμενων έναντι, δε βγαίνει 71.85 το αποτέλεσμα;

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 λεπτό πριν, COSTAKISMIKROS είπε

οταν σου απαντησουν η οταν στο στειλουν κανε μια αναρτηση.Καλα οτι να ναι αφαιρουν αυτοι ελεος......

Ήμουν συνηθισμένος απο ΔΕΗ ,εκεί να δεις χάος...

Είδα και στου κολλητού μου Ελιν πρόσφατους λογαριασμούς με μαζεμένα έναντι και ήταν χάος , βάζανε συνέπεια στα έναντι , επιστροφή εγγύησης ,βγαίνει εκκαθαριστικός ότι να ναι αφαιρώντας τις εκπτώσεις και ήταν λάθος φυσικά το τελικό αποτέλεσμα .

Τελικά κάνανε επανέκδοση μετά απο 15 μέρες με διόρθωση (χωρίς να το ζητήσει ο ίδιος)

Στη Ζενίθ και εκεί μπλέξιμο ,χρόνια ,μέχρι που έβγαλε το app και εκεί πραγματικά ήταν ξεκάθαρα μιας και ήταν παντα μηνιαία η κατανάλωση. Κάτι τέτοιο περίμενα , όχι 4μηνο

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τα μηνιαία πάγια και οι μηνιαίες συνδρομές fixed που έχεις προπληρώσει δεν επιστρέφονται.

Αν προσθέσεις τη χρέωση ημερήσιας & νυχτερινής ενέργειας των προηγούμενων έναντι, δε βγαίνει 71.85 το αποτέλεσμα;

respect , ναι , ακριβώς όμως 71,85€ :)

Απλά με μπλέκει γιατί έχω ξεχωριστό μετρητή (για προσωπικούς και άσχετους λόγους με το θέμα) σε μια φάση και θα πρέπει να βγάλω ακριβώς (με ρυθμιζόμενες και λοιπές) το ποσό του μήνα 😢

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ακομά περιμένω να εγκριθεί η αίτηση που έχω στείελι εδω και 5 μέρες στη προτέργεια για το οικιακο f;ixed λόγο καταγγελείας σύμβασης. Η διωρία του πρόγραμματος ήταν έως σήμερα αλλα είδα στο σαιτ τους οτι το έκανα μέχρι 30/9/2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

  

respect , ναι , ακριβώς όμως 71,85€ :)

Απλά με μπλέκει γιατί έχω ξεχωριστό μετρητή (για προσωπικούς και άσχετους λόγους με το θέμα) σε μια φάση και θα πρέπει να βγάλω ακριβώς (με ρυθμιζόμενες και λοιπές) το ποσό του μήνα 😢

Κάνε excel... συνηθισμένο το βουνό στα χιόνια. 😁

Πάντως μου έκανε εντύπωση που δε χρεώνουν έναντι ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Και η ΔΕΗ και η Ελίν χρεώνουν... και μετά στον εκκαθαριστικό η Αξία Ρεύματος Έναντι περιλαμβάνει και τις ανταγωνιστικές και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2021 στις 11:53 ΠΜ, korakios είπε

Μου ήρθε και ο λογαριασμός απο NRG και ήταν εκκαθαριστικός απο καταμέτρηση ΔΕΔΔΗΕ

Μου χρέωσαν απο 22/03/2021-20/07/2021 (ρεύμα,ρυθμιζόμενες και λοιπές) , τετράμηνο και απλά αφαίρεσαν ένα άγνωστο ποσό ως έναντι 😁 . Τα τέλη,ΕΡΤ τουλάχιστον είναι κομπλέ

Απο Δευτέρα θα ζητήσω επανέκδοση , άρα τζάμπα τα μηνιαία και δυστυχώς δεν ξέμπλεξα απο έναντι και αλχημείες*

Επίσης ενώ τους προηγούμενους μήνες έγραφε αναλυτικά τις ρυθμιζόμενες (τον πολλαπλασιασμό) , τώρα στον εκκαθαριστικό είναι απλά το ποσό...
 

Edit: έκανα επαλήθευση με το χέρι βάζοντας μηνιαία κατανάλωση και βάζοντας ρυθμιζόμενες κτλ 🤓 και βγαίνουν τα νούμερα ,αλλά κρίμα πάλι ,νόμιζα οτι απλά θα έβγαζε κατανάλωση του μήνα όχι 4μηνο...

Με μια πρόχειρη ματιά έκανα το εξής. Υπολόγισα το 1/4 της  καταναλωσης ενέργειας του τετραμήνου σου (20,095€) μαζί με τα πάγια 30 ημερων(2,67+4,27) και βρήκα πως συνολικά χρεώθηκαν 27,035 € για ενέργεια 30 ημερών. Αυτά για την πολυδιαφημισμένη το πάλαι ποτέ ως φθηνή προσφορά της nrg πριν την αύξηση του fixed.Υπολογιζοντας την ίδια ακριβώς κατανάλωση με τιμές my home enter (το αρχικό που έδινε 100 ευρώ επιστροφή) για 2ετές συμβόλαιο χωρίς ρήτρες βγαίνει 31,697€ η χρέωση ενέργειας.Με έκπτωση συνέπειας 5% και έκπτωση πάγιας εντολής εξόφλησης 2%,πέφτει στα 29,478€ και αν αφαιρέσω τα 4,167€ (100€:24 μήνες) πέφτει στο 25,31€.δηλαδη 6,4% φθηνότερα από την πολυδιαφημισμένη "φθηνή" nrg. Αν ο υπολογισμός γίνει με το πάγιο των 9,9€ που χρεώνει τώρα πια η nrg, τότε η χρέωση ενέργειας 30 ημερών φθάνει τα 32,665 και η σύγκριση με τα 25,31€ του my home enter την βγάζει (την nrg) 29,06% ακριβότερη από την ΔΕΗ. 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Με μια πρόχειρη ματιά έκανα το εξής. Υπολόγισα το 1/4 της  καταναλωσης ενέργειας του τετραμήνου σου (20,095€) μαζί με τα πάγια 30 ημερων(2,67+4,27) και βρήκα πως συνολικά χρεώθηκαν 27,035 € για ενέργεια 30 ημερών

Δεν κατάλαβα το συλλογισμό σου ούτε τις πράξεις σου. Εμένα μια χαρά βγήκαν τα νούμερα , αν δε μπορείς να τα κατανοήσεις επέλεξε ΔΕΗ :)

Αν θες να το αναλύσουμε , βάλε τις πράξεις αναλυτικά αλλιώς δεν έχει νόημα

πχ για το τετράμηνο αν είχα το fixed απο την αρχή (με 4€ πάντα)

έχουμε 46,86+33,52=80,38

2,5+4=6,5 πάγιο επι 4 τετράμηνο = 26€

Σύνολο 106,38 δια 1283 κιλοβατώρες , άρα 0,0829 η κιλοβατώρα τελική

edit

Τώρα μου βγήκε πιο φθηνά γιατί το fixed δεν είχε ενεργοποιηθεί εξαρχής

Και φυσικά σε κάθε πρόγραμμα παίζει ρόλο η κατανάλωση που κάνεις

Βάλε για τετράμηνο πόσο θα έβγαινε τελική (με πάγιο) στο enter τώρα  για τις 1283 κιλοβατώρες και άσε τα 100€ δώρο που έδινε ,μιας και δεν τα δίνει τώρα, αλλά έστω οτι τα έδινε κάνε ,για να υπολογίσεις το δώρο στο τετράμηνο , 100€ δια 24 μήνες επί 4

edit2 , @cinrtc άσε το έκανα εγώ για σένα

748*0.09765+535*0.0734421+4*1,5-(4*100/24)=101,667€ αλλά με τα 16,67€/τετράμηνο έκπτωση των 100€ που πλέον ΔΕΝ υπάρχει

όσο για τον υπολογισμό των 9,9€ φυσικά και είναι άκυρος μιας και δε θα πάει κάποιος στο πρόγραμμα με κάτω απο 8000kw/έτος

Αν ψάξεις προηγούμενα ποστ απο μένα θα δεις οτι πρότεινα αρκετές φορές το enter όταν έδινε τα 100€ δώρο (edit3 για συγκεκριμένες καταναλώσεις)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα!!!

Θα προσπαθήσω να μην γράψω σεντόνι.

Παθών και εγώ με Protergia. Άλλαξα πριν κανα δίμηνο πρόγραμμα σε MVP μετά από 500 τηλέφωνα από μέρους τους στα οποία μου είπαν ότι η μόνη διαφορά είναι η τιμή της κιλοβατώρας και μου ήρθε το χαράτσι του ΟΤΣ..... Προφανώς και δεν μου ειπαν πουθενα για ΟΤΣ. (Δεν με αφησαν να κανω επεκταση στο προηγουμενο προγραμμα που ειχα καποια εκπτωση και μου ειπαν ξεκάθαρα οτι με το MVP θα δω μειωση στο λογαριασμο).

Η αρχική σκέψη (η ειρηνική επίλυση διαφορών) είναι να τους πω να αλλάξω πρόγραμμα. Κάνω ετήσια κατανάλωση περίπου 7000 κιλοβατώρες και σύμφωνα με το εξελάκι του @korakios με το fixed της protergia είμαι αρκετά καλά.

Αν αρνηθούν σκέφτομαι αποχώρηση τελείως αφού δεν βλέπω στο συμβόλαιο κάτι για ρήτρα αποχώρησης παρα μόνο είμαι υποχρεωμένος να ειδοποιήσω 1 μήνα νωρίτερα. (και με 50€/μήνα ΟΤΣ στα 2 χρόνια θα μου βγεί >1000€!!!!)

Με τον τρόπο που μου υπολόγισαν την ΟΤΣ κατι δεν μου αρεσει. Την εβγαλαν 72,48€. Που δεν μου βγαίνει γιατι για Ιουνιο δεν εχω βρει καπου οτι ειναι 96€.

Ξέρει κάποιος αρχικά αν δικαιούμαι αλλαγή προγράμματος ή αποχώρηση?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

 

@korakios Τρομερό το εξελάκι σου!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Με τον τρόπο που μου υπολόγισαν την ΟΤΣ κατι δεν μου αρεσει. Την εβγαλαν 72,48€. Που δεν μου βγαίνει γιατι για Ιουνιο δεν εχω βρει καπου οτι ειναι 96€.

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/07/202106-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

καλά είναι. Παραπάνω θα είναι του Ιουλίου

19 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Η αρχική σκέψη (η ειρηνική επίλυση διαφορών) είναι να τους πω να αλλάξω πρόγραμμα. Κάνω ετήσια κατανάλωση περίπου 7000 κιλοβατώρες και σύμφωνα με το εξελάκι του @korakios με το fixed της protergia είμαι αρκετά καλά.

Αν αρνηθούν σκέφτομαι αποχώρηση τελείως αφού δεν βλέπω στο συμβόλαιο κάτι για ρήτρα αποχώρησης παρα μόνο είμαι υποχρεωμένος να ειδοποιήσω 1 μήνα νωρίτερα. (και με 50€/μήνα ΟΤΣ στα 2 χρόνια θα μου βγεί >1000€!!!!)

Θα δεχτούν άνετα μιας και ούτε δέσμευση είχες και σε κρατάνε για πελάτη .

Το θέμα είναι να ζητήσεις να σου επιστρέψουν τη ρήτρα .

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58743065

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...