Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν κατάλαβα το συλλογισμό σου ούτε τις πράξεις σου. Εμένα μια χαρά βγήκαν τα νούμερα , αν δε μπορείς να τα κατανοήσεις επέλεξε ΔΕΗ :)

Αν θες να το αναλύσουμε , βάλε τις πράξεις αναλυτικά αλλιώς δεν έχει νόημα

46,86+33,52=80,38€ η κατανάλωση 4 μηνου.

80,38÷4=20,095€ η κατανάλωση ενός μήνα. 

20,095+2,67+4,27=27,035€ η χρέωση ενέργειας της nrg για 30 μέρες. 

748÷4=187kWh ημέρας ενός μήνα

535÷4=133,75kWh νύχτας ενός μήνα 

187×0,105€(χρέωση ημερήσιου my home enter)=19,635€

133,75×0,07898€(χρέωση νυχτερινού my home enter)=10,563€

Πάγιο 30 ημερών 1,5€

19,635+10,563+1,5=31,698€

31,698× 5% εκπτωση συνεπειας=1,585€

31,698× 2% εκπτωση πάγιας εντολής εξόφλησης =0,634€

100€ επιστροφή ÷24=4,167€

31,698-1,585-0,634-4,17=25,309€ η αντίστοιχη χρέωση της ΔΕΗ. 

27,035÷25,309=1,068197 

Δηλαδη σε χρέωσε 6,819% περισσότερο από το my home enter. Και για να μην παρεξηγηθώ η παρούσα τεκμηριωμένη και με πράξεις διαπίστωση δεν αποτελεί προτροπή σε κανέναν για το τι θα πράξει και γι αυτό καλό θα ήταν κανείς να μην προτρέπει τους άλλους στο στυλ ωραία εσύ επίλεξε ΤΆΔΕ.

Ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@cinrtc έκανα πολλαπλά edit δυστυχώς και μάλλον δεν τα είδες

Ναι συμφωνούμε οτι με τα 100€ δώρο που έδινε έβγαινε καλύτερα γιαυτή την κατανάλωση

Ποιο απλοποιημένα 106 της nrg vs 101 του online

Αλλά δεν έβαλα υπόψιν οτι είχα και εγώ 25€ δώρο και 16€ απαλλαγή απο fixed και οτι τα 100€ δεν τα έδινε όταν έκανα την αίτηση :)

40 λεπτά πριν, korakios είπε

748*0.09765+535*0.0734421+4*1,5-(4*100/24)=101,667€ αλλά με τα 16,67€/τετράμηνο έκπτωση των 100€ που πλέον ΔΕΝ υπάρχει

όσο για τον υπολογισμό των 9,9€ φυσικά και είναι άκυρος μιας και δε θα πάει κάποιος στο πρόγραμμα με κάτω απο 8000kw/έτος

Αν ψάξεις προηγούμενα ποστ απο μένα θα δεις οτι πρότεινα αρκετές φορές το enter όταν έδινε τα 100€ δώρο (edit3 για συγκεκριμένες καταναλώσεις)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

@cinrtc έκανα πολλαπλά edit δυστυχώς και μάλλον δεν τα είδες

Ναι συμφωνούμε οτι με τα 100€ δώρο που έδινε έβγαινε καλύτερα γιαυτή την κατανάλωση

Ποιο απλοποιημένα 106 της nrg vs 101 του online

Αλλά δεν έβαλα υπόψιν οτι είχα και εγώ 25€ δώρο και 16€ απαλλαγή απο fixed και οτι τα 100€ δεν τα έδινε όταν έκανα την αίτηση :)

 

Τα είδα τα edit όταν ήδη είχα αναρτήσει τις πράξεις. Δεν σε κατηγόρησα για κάτι.Απλά ήθελα να δείξω πως με όλο αυτό το μπέρδεμα η nrg παρουσιάστηκε ως φθηνή και μόνο φθηνή δεν είναι.Επίσης εκτιμώ το ότι μπήκες στον κόπο να κάνεις όλο αυτό τον κυκεώνα των πράξεων για να μου απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

Το θέμα είναι να ζητήσεις να σου επιστρέψουν τη ρήτρα .

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58743065

Ευχαριστώ πολύ!!!

@skiace Έχεις κάνει τίποτα για να διεκδικήσεις ποσά προηγούμενων μηνών???

Αν ναι, τι σου απάντησαν από την protergia αρχικά στο τηλέφωνο? Ρωτάω για να είμαι προετοιμασμένος να δω αν χρειαστεί να εμπλέξω δικηγόρο. Είναι ήδη 50€ + στον τρεχοντα λογαριασμο και λογικα σε αυτον που ερχεται μπορει να ειναι 70+.

Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cinrtc είπε

Απλά ήθελα να δείξω πως με όλο αυτό το μπέρδεμα η nrg παρουσιάστηκε ως φθηνή και μόνο φθηνή δεν είναι.

αφού είναι φθηνή (φυσικά με τα 4€ fixed) για συγκεκριμένες καταναλώσεις. Τώρα που το πήγαν 9,9€ πάλι φθηνή είναι για >8000kw.

Αν το πάνε 9,9€ σε μένα εννοείται θα φύγω

Εξαρτάται την ετήσια κατανάλωση δηλαδή ,εκεί θέλω να καταλήξω. Και γιαυτό πρέπει κάποιος να βάζει ετήσιες κιλοβατώρες στο excel

7 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Επίσης εκτιμώ το ότι μπήκες στον κόπο να κάνεις όλο αυτό τον κυκεώνα των πράξεων για να μου απαντήσεις.

Οι δικοί σου μου φάνηκαν ποιο δύσκολοι πάντως😁

6 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Ρωτάω για να είμαι προετοιμασμένος να δω αν χρειαστεί να εμπλέξω δικηγόρο.

Συνήγορο του Καταναλωτή. Τζάμπα είναι , βέβαια τρίμηνο το κόβω έτσι που καθυστερούν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ Παναγια μου τι με περιμενει στην ΔΕΗ στο Γ22, απο 5/8 ...

Τι ακρη να βγαλω για το ποση θα ειναι η επιβαρυνση ;;;

να φυγω τρχοντας για volterra με 0,0635 χωρις χρεωση ισχυος, 10.90€/μηνα παγιο, 18μηνη δεσμευσηκαι 100€ δωρο στον πρωτο λογαριασμο ;

TIMOK-XT-JUN2021-G22.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, skiace είπε

ωχ Παναγια μου τι με περιμενει στην ΔΕΗ στο Γ22, απο 5/8 ...

Τι ακρη να βγαλω για το ποση θα ειναι η επιβαρυνση ;;;

να φυγω τρχοντας για volterra με 0,0635 χωρις χρεωση ισχυος, 10.90€/μηνα παγιο, 18μηνη δεσμευσηκαι 100€ δωρο στον πρωτο λογαριασμο ;

TIMOK-XT-JUN2021-G22.pdf 752 kB · 1 download

τι καταναλώσεις έχεις;

Μπήκα στο σάιτ τους και δεν είδα να λέει χωρίς ΟΤΣ.

Επεξ/σία από alexiko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, skiace είπε

ωχ Παναγια μου τι με περιμενει στην ΔΕΗ στο Γ22, απο 5/8 ...

Τι ακρη να βγαλω για το ποση θα ειναι η επιβαρυνση ;;;

30% έκπτωση της αρχικής συν ~0,07 περίπου αν κυμανθεί όπως τον Ιούλιο

15 λεπτά πριν, skiace είπε

να φυγω τρχοντας για volterra με 0,0635 χωρις χρεωση ισχυος, 10.90€/μηνα παγιο, 18μηνη δεσμευσηκαι 100€ δωρο στον πρωτο λογαριασμο ;

δε νομιζω να είναι 0,0635 ,η τιμή που έχει νομίζω περιλαμβάνει την έκπτωση και πάρε γραπτώς οτι δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής

δες και απο Ηρων και Solar μήπως σε συμφέρουν καλύτερα (ανάλογα την κατανάλωση που κάνεις)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

30% έκπτωση της αρχικής συν ~0,07 περίπου αν κυμανθεί όπως τον Ιούλιο

δε νομιζω να είναι 0,0635 ,η τιμή που έχει νομίζω περιλαμβάνει την έκπτωση και πάρε γραπτώς οτι δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής

δες και απο Ηρων και Solar μήπως σε συμφέρουν καλύτερα (ανάλογα την κατανάλωση που κάνεις)

επισυναψα την προσφορα που μου ειχαν στειλει. Εξοφλω με παγια εντολη οποτε σε καθε περιπτωση το 0,0635 νομιζω ειναι το τελικο. Ετσι οπως ειναι τα πραγματα θα παρω απο τους αλλους προσφορα αυριο και στην volterra θα προσπαθησω να ειναι αοριστου χρονου και οχι με 18μηνη δεσμευση. Δεν βρηκα κατι αλλο υποπτο σε κρυφες χρεωσεις. Το αντιθετο μαλιστα, γραφει οτι δεν υπαρχει καμμια επιπλεον. Βεβαια ετσι οπως βαφτιζουν καθε τοσο μια καινουργια, δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος.

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_V22_635_ΕΥΕΛΙΞΙΑ_50.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ ξανακοιταω τους προηγούμενους λογαριασμούς (τους τελευταιους 12 μηνες) και το ειχαν ξανα ενεργοποιήσει το αρθρο 8,8 κάποιους μήνες, αλλα μιλάγαμε για πολλαπλασιασμό με 12€ περίπου Μ.Ο. * 0,5MWh  δλδ περίπου 6€ οπότε και δεν μου φαινόταν. Υπολόγιζα ότι στις περίπου 500-600 που ειχα ανα μήνα ήταν περίπου 100€ και ήμουν ΟΚ - δεν τσεκαρα δλδ γραμμή γραμμή όλο τον λογαριασμό.

Τον Ιούνιο (κατανάλωση 11/5-10/6) ήταν πάλι ο πολλαπλασιασμός με 12€/MWh ενώ τον Ιούλιο (κατανάλωση 11/6-10/7) από 12€ η MWh πήγε 72€/MWh!!!!!

Παίζει κάτι λάθος??? δεν εξαπλασιάστηκε κιόλας η ΟΤΣ!!!!

Μην τους ζητήσω τα ρέστα για το 72€ και μου πουνε "συγνώμη λάθος, έπρεπε να σας έχουμε χρεώσει παραπάνω και τους προηγούμενους μήνες" !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, skiace είπε

επισυναψα την προσφορα που μου ειχαν στειλει. Εξοφλω με παγια εντολη οποτε σε καθε περιπτωση το 0,0635 νομιζω ειναι το τελικο. Ετσι οπως ειναι τα πραγματα θα παρω απο τους αλλους προσφορα αυριο και στην volterra θα προσπαθησω να ειναι αοριστου χρονου και οχι με 18μηνη δεσμευση. Δεν βρηκα κατι αλλο υποπτο σε κρυφες χρεωσεις. Το αντιθετο μαλιστα, γραφει οτι δεν υπαρχει καμμια επιπλεον. Βεβαια ετσι οπως βαφτιζουν καθε τοσο μια καινουργια, δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος.

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_V22_635_ΕΥΕΛΙΞΙΑ_50.pdf 201 kB · 3 downloads

ok ,κοιτάς το "ευελιξία" αλλά εγώ εννοούσα το "επιχείρηση". Νόμίζω το πρώτο έχει ρήτρα και το 2ο δεν έχει ,αλλά πάρε γραπτή απάντηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, skiace είπε

επισυναψα την προσφορα που μου ειχαν στειλει. Εξοφλω με παγια εντολη οποτε σε καθε περιπτωση το 0,0635 νομιζω ειναι το τελικο. Ετσι οπως ειναι τα πραγματα θα παρω απο τους αλλους προσφορα αυριο και στην volterra θα προσπαθησω να ειναι αοριστου χρονου και οχι με 18μηνη δεσμευση. Δεν βρηκα κατι αλλο υποπτο σε κρυφες χρεωσεις. Το αντιθετο μαλιστα, γραφει οτι δεν υπαρχει καμμια επιπλεον. Βεβαια ετσι οπως βαφτιζουν καθε τοσο μια καινουργια, δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος.

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_V22_635_ΕΥΕΛΙΞΙΑ_50.pdf 201 kB · 4 downloads

Όλα τα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ το βροντοφωνάζουν. Και η βολτέρρα παλιά το ίδιο έκανε. Οπότε είμαι υποψιασμένος μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexiko είπε

Όλα τα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ το βροντοφωνάζουν. Και η βολτέρρα παλιά το ίδιο έκανε. Οπότε είμαι υποψιασμένος μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

δεν καταλαβαινω τι εννοεις ;

οτι δεν λεει αρκετα ξεκαθαρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Εν τω μεταξυ ξανακοιταω τους προηγούμενους λογαριασμούς (τους τελευταιους 12 μηνες) και το ειχαν ξανα ενεργοποιήσει το αρθρο 8,8 κάποιους μήνες, αλλα μιλάγαμε για πολλαπλασιασμό με 12€ περίπου Μ.Ο. * 0,5MWh  δλδ περίπου 6€ οπότε και δεν μου φαινόταν.

το άρθρο 8.8 πάντα ήταν ενεργοποιημένο απλά πρόσφατα άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού .

Τους πρώτους 6 μήνες μάλιστα δεν εφάρμοζε καθόλου ρήτρα

6 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Τον Ιούνιο (κατανάλωση 11/5-10/6) ήταν πάλι ο πολλαπλασιασμός με 12€/MWh ενώ τον Ιούλιο (κατανάλωση 11/6-10/7) από 12€ η MWh πήγε 72€/MWh!!!!!

μήπως ήταν έναντι ?*

7 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Παίζει κάτι λάθος??? δεν εξαπλασιάστηκε κιόλας η ΟΤΣ!!!!

σπάνια περίπτωση , να την απορροφούσαν *

άσχετο το νήμα δε το είχες δει καθόλου? Το MVP ήταν ο ορισμός της κοροϊδίας , τώρα βέβαια το ξεπέρασε η watt&volt με το Zero

10 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Μην τους ζητήσω τα ρέστα για το 72€ και μου πουνε "συγνώμη λάθος, έπρεπε να σας έχουμε χρεώσει παραπάνω και τους προηγούμενους μήνες" !!!!

σαν να το σκέφτεσαι λάθος 😁

*τώρα είδα ήσουνα σε άλλο πρόγραμμα, σε ποιο ?

21 λεπτά πριν, skiace είπε

δεν καταλαβαινω τι εννοεις ;

οτι δεν λεει αρκετα ξεκαθαρα ;

εννοεί οτι έπρεπε να το έγραφε κάπου . Βέβαια η Volterra  είχε μπερδεμένα τα έγγραφα παλιότερα γιαυτό και λέω να πάρεις γραπτή απάντηση ή να σου στείλουν τους ειδικούς όρους που να γράφει ξεκάθαρα οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα όπως πχ

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2021/06/FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_V1_V1N_110_ΟΙΚΙΑΚΟ_0.pdf

Αναφορά σε κείμενο

2. H τιμή του προγράμματος είναι σταθερή και δεν επηρεάζεται από τις διακυμάνσεις της Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς ή από οποιαδήποτε άλλη χρέωση προμηθευτή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, korakios είπε

 

εννοεί οτι έπρεπε να το έγραφε κάπου . Βέβαια η Volterra  είχε μπερδεμένα τα έγγραφα παλιότερα γιαυτό και λέω να πάρεις γραπτή απάντηση ή να σου στείλουν τους ειδικούς όρους που να γράφει ξεκάθαρα οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα όπως πχ

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2021/06/FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_V1_V1N_110_ΟΙΚΙΑΚΟ_0.pdf

 

εχεις δικιο. Στο Γ21 που εκανα σε αυτους το γραφει. Θα το συζητησω πιο συγκεκριμμενα αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...