Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, skiace είπε

δεν καταλαβαινω τι εννοεις ;

οτι δεν λεει αρκετα ξεκαθαρα ;

Σαφέστατα. Το χωρίς κρυφούς όρους είναι πολύ γενικό. Όπως είπε και ο @korakios να δει ειδικούς όρους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@korakios Για να τα βαλω σε μια σειρα να μην σε παιδεύω:

Ήμουν εδώ και 2 χρόνια σε ένα πρόγραμμα (δεν θυμάμαι ποιό - όλα Protergia Οικιακό Ν τα γράφουν ακόμα και το MVP) με ημερήσια χρέωση 0,07610€ /  νυκτερινή 0,06610€  / πάγιο 0,39€ ημέρα και 0,52€ τη νύχτα.

Παρακάτω είναι οι τελευταίοι 12 μήνες που κοίταξα τι με έχουν χρεώσει σαν άρθρο 8,8.

Capture.JPG.a931a8424a15a4a5ecef6cd169efe407.JPG

*** Στον μήνα με τα αστεράκια πρακτικά ήμουν εκτός προγράμματος γιατί έληξε το προηγούμενο και λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα να κοιτάξω τίποτα.

 

Η μεγάλη εντύπωση είναι στη διαφορά τιμής ΟΤΣ στους τελευταίους 2 λογαριασμούς!!!! Κάτι υπολογίζουν διαφορετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Η μεγάλη εντύπωση είναι στη διαφορά τιμής ΟΤΣ στους τελευταίους 2 λογαριασμούς!!!! Κάτι υπολογίζουν διαφορετικά.

Δες το άρθρο 8.8 απο το συμβόλαιο το παλιό . Παίζει να είχε μικρότερους συντελεστές και μεγαλύτερα όρια . Βέβαια η διαφορά είναι μεγάλη ,το πιο πιθανό είναι να απορροφούσε μέρος της ρήτρας η εταιρία

Πάντως απο τη στιγμή που δε σε ενημέρωσαν στο MVP για την προσαύξηση εννοείται ζητάς τη ρήτρα πίσω τουλάχιστον γιαυτό το πρόγραμμα.

Όταν λες τιμή Mw φαντάζομαι εννοείς το €/MWh και όχι το αποτέλεσμα του πολλαπλασιασμού, έτσι ?!

Για 4&5ο μήνα δεν είχες καθόλου χρέωση ?

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Δες το άρθρο 8.8 απο το συμβόλαιο το παλιό.

Μακάρι να το βρώ κάπου γιατί έχει μεσολαβήσει μετακόμιση από την υπογραφή και δεν εχω ορεξη να ανοίγω κούτες.

 

Όταν λες τιμή Mw φαντάζομαι εννοείς το €/MWh και όχι το αποτέλεσμα του πολλαπλασιασμού, έτσι ?!

Ναί σωστά!

Για 4&5ο μήνα δεν είχες καθόλου χρέωση ?

Όχι τίποτα. Δεν ενεργοποιήθηκε το άρθρο 8,8

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Μακάρι να το βρώ κάπου γιατί έχει μεσολαβήσει μετακόμιση από την υπογραφή και δεν εχω ορεξη να ανοίγω κούτες.

ok, δεν είναι και κάτι που επείγει . Σε πρωτη φάση είναι να φύγεις απο το MVP

εδώ να σταθώ γιατί ξαναείδα τους όρους και γράφει 24μηνη παραμονή με ρήτρα αποχώρησης, δεν ξέρω αν τώρα το βάλανε ή πάντα είχε 24μηνη δέσμευση , για τσέκαρέ το στη σύμβαση του MVP , αν και νομίζω οτι δεν είχε δέσμευση παλιότερα

Σε δεύτερη φάση είναι να πάρεις πίσω τα λεφτά και αν τυχών έχει ρήτρα αποχώρησης να διεκδικήσεις και αυτά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

ok, δεν είναι και κάτι που επείγει . Σε πρωτη φάση είναι να φύγεις απο το MVP

εδώ να σταθώ γιατί ξαναείδα τους όρους και γράφει 24μηνη παραμονή με ρήτρα αποχώρησης, δεν ξέρω αν τώρα το βάλανε ή πάντα είχε 24μηνη δέσμευση , για τσέκαρέ το στη σύμβαση του MVP , αν και νομίζω οτι δεν είχε δέσμευση παλιότερα

Σε δεύτερη φάση είναι να πάρεις πίσω τα λεφτά και αν τυχών έχει ρήτρα αποχώρησης να διεκδικήσεις και αυτά

 

Και εγώ το MVP είχα εδώ και 4 μήνες, και μου ήρθε το ακόλουθο, οπότε φεύγω  και πάω στην Volterraimage.png.02fccd684a65725b4e5368584caecce4.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά ρήτρα έχει... Απλά ύπουλα δεν την έχουν εκει που γράφει το συμβόλαιο για εγγυήσεις / ρήτρες / διάρκεια σύμβασης κτλ. Επίσης αυτο το κομμάτι στο PDF είναι φωτογραφία και έτσι εκτός του ότι δεν διαβάζεται εύκολα, δεν μπορείς και να το βρεις με search.... (μιλάμε για μεγάλη πονηριά για να το γράψω και κόσμια....)

Έχουν ξεχωριστό κομμάτι με όρους MVP στο τέλος και το γράφει εκεί.... Γι αυτό δεν το είδα από την αρχή.

0-6 μήνες που είμαι εγώ έχει 90€ πέναλτι.... Που προφανώς με συμφέρει να πληρώσω. Με την κατανάλωση που έχω κάθε χρόνο βλέπω να με ζημιώνει κανα 1000αρικο σύνολο αν μείνω που δεν πρόκειται. Θα ζητήσω αλλαγή για το Fixed και αν δεν την κάνουν έφυγα χθες.

ΥΓ: Μου έρχεται να πάρω στείλω μήνυμα στο twitter στον Αντετοκούνμπο που το διαφήμιζε να του πω τι ύπουλα θέλουν να φάνε τα λεφτά του κόσμου.... 😂

 

edit: @Juan_Mortyme Πότε και πως σου ήρθε αυτό??? Εμένα δεν έχει κάτι στον λογαριασμό. Μάλλον έπεσα πάνω στην τροποποίηση της σύμβασης...

Επεξ/σία από Relaxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Relaxx είπε

ΥΓ: Μου έρχεται να πάρω στείλω μήνυμα στο twitter στον Αντετοκούνμπο που το διαφήμιζε να του πω τι ύπουλα θέλουν να φάνε τα λεφτά του κόσμου.... 😂

Τις διαφημίσεις με Αντετοκούνμπους, Γιαννάκηδες κλπ. ποιός τις πληρώνει στο τέλος νομίζεις;;; Οι ΟΤΣ σας. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Relaxx είπε

0-6 μήνες που είμαι εγώ έχει 90€ πέναλτι.... Που προφανώς με συμφέρει να πληρώσω.

Λογικα θα έχεις και εσυ κάτι τέτοιο ,όπως η φωτό που ανέβασε πιο πάνω για αποχώρηση ,δες στο λογαριασμό σου (συνήθως στο τέλος) , αν και μπήκες σχετικά πρόσφατα .Δες το 8.8 του συμβολαίου σου αν υπολογίζει διαφορετικά τη ρήτρα με 

https://www.protergia.gr/sites/default/files/arthro8.8.pdf

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι ο σύνδεσμος δε δουλεύει από το MVP 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Relaxx είπε

 

edit: @Juan_Mortyme Πότε και πως σου ήρθε αυτό??? Εμένα δεν έχει κάτι στον λογαριασμό. Μάλλον έπεσα πάνω στην τροποποίηση της σύμβασης...

Μου ήρθε αυτό στον τελευταίο λογαριασμό στο κάτω μέρος της πρώτης σελίδας (5ος μου λογαριασμός) που εστάλη με εμαιλ στης 20/7 και έλαβα ταχυδρομικά την Παρασκευή 30/7.  

Επεξ/σία από Juan_Mortyme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Juan_Mortyme είπε

Και εγώ το MVP είχα εδώ και 4 μήνες, και μου ήρθε το ακόλουθο, οπότε φεύγω  και πάω στην Volterra

Πως και volterra και όχι πχ Ελιν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

Λογικα θα έχεις και εσυ κάτι τέτοιο ,όπως η φωτό που ανέβασε πιο πάνω για αποχώρηση ,δες στο λογαριασμό σου (συνήθως στο τέλος) , αν και μπήκες σχετικά πρόσφατα .Δες το 8.8 του συμβολαίου σου αν υπολογίζει διαφορετικά τη ρήτρα με 

https://www.protergia.gr/sites/default/files/arthro8.8.pdf

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι ο σύνδεσμος δε δουλεύει από το MVP 

 

image.png.e5462c44aa96de016b2072a6c6d4aab4.png

 

Με αυτή την ανάλυση διαβάζω τους όρους. Και είναι και ο λόγος που όταν υπέγραφα μου διέφυγαν.

Στον τελευταίο λογαριασμό δεν βλέπω κάτι αν και η υπογραφή μου είναι 13/6....

Επεξ/σία από Relaxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Πως και volterra και όχι πχ Ελιν ?

Τους πήρα τηλέφωνο και μου πρότειναν το ακόλουθο χωρίς χρονικές δεσμεύσεις, πάγια, ΟΤΣ μέχρι να σταθεροποιηθεί η αγορά.  Μου φάνηκε καλή πρόταση.    

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_V1_V1N_110_ΟΙΚΙΑΚΟ_0.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Relaxx είπε

image.png.e5462c44aa96de016b2072a6c6d4aab4.png

Με αυτή την ανάλυση διαβάζω τους όρους. Και είναι και ο λόγος που όταν υπέγραφα μου διέφυγαν.

Στον τελευταίο λογαριασμό δεν βλέπω κάτι αν και η υπογραφή μου είναι 13/6....

κομπλέ , έχει αλλάξει , λογικά θα γλυτώσεις τουλάχιστον τη ρήτρα αποχώρησης

επομένως για τη ρήτρα αναπροσαρμογής κάνε τα βήματα που σου έδωσα με λινκ

7 λεπτά πριν, Juan_Mortyme είπε

Τους πήρα τηλέφωνο και μου πρότειναν το ακόλουθο χωρίς χρονικές δεσμεύσεις, πάγια, ΟΤΣ μέχρι να σταθεροποιηθεί η αγορά.  Μου φάνηκε καλή πρόταση.

καλή είναι , αλλά ,

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

μήπως δεις τίποτα καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

καλή είναι , αλλά ,

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

μήπως δεις τίποτα καλύτερο

@korakios, κατέβασα το excelάκι σου και σε ευχαριστώ για την δουλεία σου με αυτό.  Έπαιξα με τα νούμερα.   ¨Οντος, υπήρχαν και άλλες εταιρίες που παίζανε, αλλά το γεγονός ότι δεν έχει καμία χρονική δέσμευση η Volterra 360, είπα ας το δοκιμάσω μέχρι να επικρατήσει μια νορμάλ κατάσταση στην αγορά. Θα μπορέσω να αλλάξω ανά  πάσα στιγμή, σε κάτι άλλο.

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...