Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υποκλίνομαι και αισθανομαι μικρος, ουτε καν μπορουσα να το σκεφτω. Συγχαρητηρια που μας βοηθάτε

tenor.gif

Επεξ/σία από kleomenis76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, korakios είπε

  

@kleomenis76 0,0909 σου βγήκε σύνολο η κιλοβατώρα (με πάγιο μερικό fix και μερική αναπροσαρμογή)

θα σου έβγαινε >0,13 όπως σε όλα τα προγράμματα με ρήτρα χωρίς fixed και

0,0716 αν είχε το fix εξαρχής

🤓 mode

Αλλά με αναγωγή 30 ημερών του fixed στα 9,90 , σε χρέωσαν 7,26 δηλαδή

σε μέρες με fixed 7,26*30/9,90=22 μέρες με fixed ,άρα 8 μέρες χωρίς fixed

Επομένως στο ενεργοποίησαν εγκαίρως 7/7 για κατανάλωση 29/6 – 28/7

Η κατανάλωσή σου 30 ημερών ήταν 1094 άρα στις 8 αντιστοιχούν

1094*8/30=~292kw

για 292kw χρεώθηκες 21,12€ άρα 21,12/292= ~0,07233

πάμε στον τύπο υπολογισμού της ρήτρας για την NRG

για Ιούνιο (edit τελικά Ιούλιο είναι το μεγαλύτερο μέρος ,δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα στον ΑΔΜΗΕ)

1,18*(MCP+ΑΠ)+11-52=72,33

1,18*(MCP+ΑΠ)=113,33

MCP+ΑΠ=96 που είναι βατό νούμερο αλλά δύσκολο να το επαληθεύσεις εκτός αν η κατανάλωση είναι ολόκληρου μήνα απο 1η του μηνός

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/07/202106-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

αν δεν εφάρμοζες το fixed τότε θα πλήρωνες

21,12*30/8=79,2€ ολική ρητρα 30 ημερών , σωστός ο @geopro

άρα η τελική χρέωση χωρίς fixed ,χωρίς μερική ρήτρα αλλά με ολική

99,42-21,12-7,26+79,2=150,24 που για 1094kw έβγαινε

150,24/1094=0,137€/kw το οποίο είναι όσο κυμαίνονται προγράμματα με ρήτρα (0,130-0,145)

Thinking Think GIF by Rodney Dangerfield

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

για Ιούνιο (edit τελικά Ιούλιο είναι το μεγαλύτερο μέρος ,δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα στον ΑΔΜΗΕ)

1,18*(MCP+ΑΠ)+11-52=72,33

1,18*(MCP+ΑΠ)=113,33

Καλημέρα Κοράκιε, 

Όντως έβαλε και αποκλίσεις στον τύπο της η NRG!

Χα, χα, χα..κλαίω! Και η ΡΑΕ πέρσι έβγαλε οδηγία εφαρμογής τύπου ώστε ο μοναδικός άγνωστος να είναι η ΟΤΣ (ΤΕΑ)!

Είναι θεοί!

Πραγματικά θα είχε ενδιαφέρον να έφτιαχνες ένα excel με τι χρεώνουν ως ρήτρα οι πάροχοι για να δούμε ποιοι είναι οι πιο τίμιοι (μάλλον η τιμιότητα φαίνεται στα μεταβλητά και όχι στα σταθερά προγράμματα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την Solar τι γίνεται έχω κάνει έναρξη από της 22/6 και ακόμα δεν έχουν στείλει κανένα λογαριασμό. τους πείρα πριν 2 βδομάδες μου λέει ναι θα βγούνε άμεσα και ακόμα τίποτα. 

Μάλλον πήγε πολύς κόσμος και έχουν χάσει τη μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Πραγματικά θα είχε ενδιαφέρον να έφτιαχνες ένα excel με τι χρεώνουν ως ρήτρα οι πάροχοι για να δούμε ποιοι είναι οι πιο τίμιοι (μάλλον η τιμιότητα φαίνεται στα μεταβλητά και όχι στα σταθερά προγράμματα). 

το σκέφτηκα ωστε να καταλαβαίνει ο κόσμος την τελική τιμή κιλοβατώρας ,αλλά ειλικρινά με τις αλλαγές που κάνουν ανα μήνες δε γίνεται να το παρακολουθείς. Άσε που πχ η Watt&Volt έχει ακόμα ΜΜΚΘΣΣ .

έκανε ο @vsk το excel με μεταβλητές αλλά σχεδόν όλα έχουν αλλάξει τον τρόπο υπολογισμού

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, αφού έψαξα τα προγράμματα Γ21 όλων των παροχων κατέληξα στο Fixed! Business 1 της Elin. Έχεις κανείς αρνητική εμπειρία με τη συγκεκριμένη εταιρία? Υπάρχει κάποιο general consensus που λέμε και στο χωριό μου για το θέμα πρόγραμμα με ΟΤΣ ή χωρίς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NoiSy MaN είπε

Υπάρχει κάποιο general consensus που λέμε και στο χωριό μου για το θέμα πρόγραμμα με ΟΤΣ ή χωρίς?

πάντα χωρίς ΟΤΣ , θα δεις αστρονομικά νούμερα

Δες και volterra , Ηρών , Solar ,efaenergy για Γ21 χωρίς ΟΤΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NoiSy MaN είπε

Καλημέρα σε όλους, αφού έψαξα τα προγράμματα Γ21 όλων των παροχων κατέληξα στο Fixed! Business 1 της Elin. Έχεις κανείς αρνητική εμπειρία με τη συγκεκριμένη εταιρία? Υπάρχει κάποιο general consensus που λέμε και στο χωριό μου για το θέμα πρόγραμμα με ΟΤΣ ή χωρίς?

Οικονομικά προγράμματα, μεγάλη εταιρεία, άμεση συγκριτικά επίλυση θεμάτων αν και με μερικά συστημικά θέματα στην έκδοση λογαριασμών. Στην προσυμβατική ενημέρωση πολύ καλή. Νομίζω πως είναι στις 3-4 εταιρίες που αξίζει τον κόπο. 

Χωρίς ΟΤΣ και χωρίς δέσμευση. Αυτό είναι το consensus για όσους ψάχνονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, korakios είπε

πάντα χωρίς ΟΤΣ , θα δεις αστρονομικά νούμερα

Δες και volterra , Ηρών , Solar ,efaenergy για Γ21 χωρίς ΟΤΣ

Tην efaenergy δεν την είχα δει και βλέπω τώρα ότι έχει πολύ δυνατή πρόταση. Ναι μεν 3,52/μήνα πάγιο αλλά 0,07832 €/kWh vs 0,09405€/kWh της Ελιν. Ξέρουμε για αυτή κάτι παραπάνω, αν είναι κομπλέ με τους λογαριασμούς κτλ?

Η Ελιν επίσης πριν λίγες μέρες είχε 10% στάνταρ έκπτωση στην ημερήσια κατανάλωση και τώρα βλέπω έγινε 5%!

Επεξ/σία από NoiSy MaN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NoiSy MaN είπε

Tην efaenergy δεν την είχα δει και βλέπω τώρα ότι έχει πολύ δυνατή πρόταση. Ξέρουμε για αυτή κάτι παραπάνω, αν είναι κομπλέ με τους λογαριασμούς κτλ?

είναι κάτι που όλοι ρωτάνε με τις πρόσφατες αυξήσεις ,μιας και είναι απο τις λίγες που δεν αναπροσάρμοσε τις τιμές και παλιά δεν ήταν ανταγωνιστικές ,αλλά δεν υπάρχει απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valantis123 είπε

Με την Solar τι γίνεται έχω κάνει έναρξη από της 22/6 και ακόμα δεν έχουν στείλει κανένα λογαριασμό. τους πείρα πριν 2 βδομάδες μου λέει ναι θα βγούνε άμεσα και ακόμα τίποτα. 

Μάλλον πήγε πολύς κόσμος και έχουν χάσει τη μπάλα.

μιλησα πριν απο λιγο μαζι τους, γιατι τους εστειλα την συμβαση υπογεγραμμενη.

ρωτησα για την εκδοση λογαριασμων και μου ειπαν οτι δεν εχουν συγκεκριμμενη ημερομηνια εκδοσης (οπως σε αλλες εταιρειες που ειμαι). Η τιμολογηση γινεται σε μηνιαια βαση αναλογα με την ημερομηνια εκπροσωπησης.

επεμειναν οτι το Γ22 ρολοι μου του 1991 ειναι τηλεμετρουμενο και στελνει αυτοματα μηνιαιες ενδειξεις, αλλα εγω δεν το νομιζω αφουολα τα χρονια λαμβανα απο την Δεη, ανα διμηνο, εναν εναντι και εναν εκαθαριστικο λογαριασμο. Ελπιζω οτι μετα την εκδοση του πρωτου θα βρουμε μια ακρη. Στην χειροτερη φανταζομαι οτι χωρις μηνιαια μετρηση θα υπολογιζουν μηνιαια κατ'εκτιμηση απο το ιστορικο του Δεδδηε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ΟΤΣ Ιουλίου (βγαίνει 98,27 101.86) έβαλα στο παλιό excel που υπολόγιζε με ΟΤΣ, το ΔΕΗ Γ1Ν με τον νεο της τιμοκατάλογο (30% έκπτωση + ΟΤΣ). Βγάζει χωρίς ΦΠΑ:

ΔΕΗ Γ1Ν 1.15 11.5 40 50 0.07354 € 0.05252 € 0.98 € 124.51 74.51 0.14805 € 0.12703 €

 

ΔΕΗ Γ1Ν 1.15 11.5 40 50 0.07354 € 0.05252 € 0.98 € 128.64 78.64 0.15217 € 0.13115 €

(Ελπίζω να τα έκανα σωστά)

 

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nixi είπε

Με ΟΤΣ Ιουλίου (βγαίνει 98,27) έβαλα στο παλιό excel που υπολόγιζε με ΟΤΣ, το ΔΕΗ Γ1Ν με τον νεο της τιμοκατάλογο (30% έκπτωση + ΟΤΣ). Βγάζει χωρίς ΦΠΑ:

ΔΕΗ Γ1Ν 1.15 11.5 40 50 0.07354 € 0.05252 € 0.98 € 124.51 74.51 0.14805 € 0.12703 €

(Ελπίζω να τα έκανα σωστά)

 

(1,15*MCP+11,5-50)/1000 είναι η ρήτρα σε €/Kw

+ 0,65*αρχική τιμή κιλοβατώρας Γ1

Δε γίνεται να υπολογίσεις και το νυχτερινό παραμόνο αν ξέρεις το ποσοστό ακριβώς αναλογίας νυχτερινού/ημερήσιου που έκαψες

Επειδή ξεκίνησε η ρήτρα στο Γ1/ΓΝ1 να το βγάλω απο το excel ή να μείνει μέχρι να σκάσουν οι πρώτοι λογαριασμοί το Σεπτέμβρη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...