Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, skiace είπε

καλημερα σας,

με εκπληξη διαπιστωσα πως το προγραμμα της βολτερα ξεγνοιασια Γ21, χωρις ΟΤΣ, που εκανα πριν λιγες ημερες, δεν εμφανιζεται πλεον στην σελιδα τους.

μαλλον οι εταιρειες αλλαζουν αμεσα τα προγραμματα τους σε σχεση με το υψος που εχει φτασει η τιμη ενεργειας.

Aυτό να το δει ο φίλος που κοιτάει τον Σουμπάση στο Γ22 λες κι είναι γκόμενα που θα τη ζητήσει σε γάμο. Βουρ στον πατσά όσο προλαβαίνετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, skiace είπε

τωρα που μπηκαν σε μια σειρα τα πραγματα σχετικα με την αλλαγη παροχου, μια ακομη ερωτηση. Νομιζω οτι καπου ειχα διαβασει μια αναφορα αλλα δεν την βρισκω αυτη την στιγμη.

οποιος αλλαξε προγραμμα σε fixed παραμενοντας στην ιδια εταιρεια χωρις επιβαρυνση, η αλλαξε παροχο χωρις κοστος προωρης αποχωρησης, λογω υπερβολικων χρεωσεων ΟΤΣ, διεκδικει με καποιο τροπο απο τον παροχο του τις χρεωσεις ΟΤΣ προηγουμενων μηνων ; Αν ναι με τι τροπο και σε ποιο βαθος χρονου ;

  

Στις 4/8/2021 στις 1:28 ΠΜ, korakios είπε

Κάνω και ένα ψιλο copy-paste

1. Ζητάς την επιστροφή του ποσού της ρήτρας μιας και δε γνώριζες την επιβάρυνση , τηλεφωνικώς και μπορείς να αναφέρεις (όχι με εκβιαστικό τόνο , ήρεμα και κοφτά ) , αν δε βγάλεις άκρη , ότι θα ήθελες ένα email επικοινωνίας για να έχεις γραπτή απάντηση για τις περεταίρω νόμιμες ενέργειες που επιθυμείς 

Αν δεν ψαρώσουν

2. Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις ,ζητώντας την επιστροφή του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

3. Ανάλογα και την απάντηση (ή και τη μη απάντηση) κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

 

βάθος χρόνου 3 μηνο τουλάχιστον έτσι όπως πάει

4 λεπτά πριν, KoGi είπε

Δηλαδη μονο τηλεφωνικα το δινουν ?

μίλα μέσω messenger στείλε και ένα email

@SabotazNicαν δεν έχεις δέσμευση ακόμα δες και για Ηρων και Solar για Γ21

α σβήσε και τα σχόλια στο άλλο νήμα (πατάς 3 τελίτσες στο άλλο νήμα επεξεργασία και άστα κενά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτό να το δει ο φίλος που κοιτάει τον Σουμπάση στο Γ22 λες κι είναι γκόμενα που θα τη ζητήσει σε γάμο. Βουρ στον πατσά όσο προλαβαίνετε.

ο ιδιος ειμαι που εκανα το Γ21 στην βολτερα και το Γ22 στον Σουμπαση.

*** τωρα πια εχω γινει σχεσακιας και οχι του one night stand ****  😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, matrixtv1 είπε

Έχει εγκριθεί από 27/7 και μου έχει βγάλει και το όριο που είναι 1600kwh που είναι υπεραρκετές μιας και έχω κατανάλωση μαχ 300kwh τον μήνα τώρα αν έχει έρθει να μετρήσουν από την δεδηε δεν γνωρίζω πρέπει να γίνει αυτό για να περαστεί στο σύστημα τους;

 

Απλά θέλω να δω αν εφαρμοσουν το ΚοΤ Β γιατί δεν έχω κάποια ενημέρωση αλλά αν εφαρμόζουν και ρήτρα εννοείτε πως θα φύγω .

Ναι θα πρεπει να περασει καποιος απο τον Δεδδηε  να καταγραψει την μετρηση και απο τοτε θα ξεκινησει το ΚΟΤ..Δεν γινεται αλλιως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skiace είπε

τωρα που μπηκαν σε μια σειρα τα πραγματα σχετικα με την αλλαγη παροχου, μια ακομη ερωτηση. Νομιζω οτι καπου ειχα διαβασει μια αναφορα αλλα δεν την βρισκω αυτη την στιγμη.

οποιος αλλαξε προγραμμα σε fixed παραμενοντας στην ιδια εταιρεια χωρις επιβαρυνση, η αλλαξε παροχο χωρις κοστος προωρης αποχωρησης, λογω υπερβολικων χρεωσεων ΟΤΣ, διεκδικει με καποιο τροπο απο τον παροχο του τις χρεωσεις ΟΤΣ προηγουμενων μηνων ; Αν ναι με τι τροπο και σε ποιο βαθος χρονου ;

Για να βοηθησω οσο μπορω...αν θυμαμαι καλα ησουν σε προγραμμα protergia με ρητρα.(Το ιδιο και γω).Στο λογαριασμο λοιπον του ιουνιου μου ηρθε μια ειδοποιηση για αλλαγη των ορων της συμβασης κι οτι μπορω να αποχωρησω αζημιως.Οσον αφορα τη διεκδικηση των ρητρων προηγουμενων μηνων δεν γνωριζω διοτι ειναι μεσα στους ορους της συμβασης που υπογραψαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Ναι θα πρεπει να περασει καποιος απο τον Δεδδηε  να καταγραψει την μετρηση και απο τοτε θα ξεκινησει το ΚΟΤ..Δεν γινεται αλλιως...

 

Καμία σχέση... το ΚΟΤ υπολογίζεται αναλογικά διά των ημερών κατανάλωσης. Πχ αν το 4μηνο είναι 2000kw και το ΚΟΤ ενεργοποιηθεί την 30η μέρα... τότε έχεις 500kw χωρίς ΚΟΤ και 1500kw μέρες ΚΟΤ.

Αυτό που συμβαίνει με τον φίλο είναι ότι ενώ έχει εγκριθεί η αίτηση στο ΗΔΙΚΑ, ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει ενημερώσει ακόμα τον πάροχο. Τις τελευταίες μέρες υπάρχει πρόβλημα, αργούν πολύ να ολοκληρωθούν επισήμως και οι αλλαγές παρόχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elen46 είπε

Οσον αφορα τη διεκδικηση των ρητρων προηγουμενων μηνων δεν γνωριζω διοτι ειναι μεσα στους ορους της συμβασης που υπογραψαμε

Όχι , έχει αναλυθεί , οι όροι πρέπει να είναι διάφανοι και να παρουσιάζονται καθαρά πριν την υπογραφή  ,όπως και κατανοητοί 

Το λέει αντίστοιχη απόφαση του ΣτΚ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς να δηλώσω ότι από προσωπική εμπειρία Protergia > NRG.

Καλύτερη εφαρμογή ελέγχου ιστορικού κατανάλωσης, λογαριασμών κτλ, καλύτερη στην έκδοση λογαριασμών με καταχώρηση ένδειξης κτλ.

ο προτελευταίος λογαριασμός (γιατί τελευταίος θα βγει όταν ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου) βγήκε με εκκαθάριση τετραμήνου μείον τους μήνες που πλήρωνα με ένδειξη, ως έναντι. Τραγελαφικά πράγματα.

Screenshot_20210807-200940.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Τ. είπε

ο προτελευταίος λογαριασμός (γιατί τελευταίος θα βγει όταν ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου) βγήκε με εκκαθάριση τετραμήνου μείον τους μήνες που πλήρωνα με ένδειξη, ως έναντι.

Ναι και σε μένα κάνανε εκκαθάριση τετραμήνου αντί μηνιαίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι μια βοήθεια επειδή δεν έχω υπολογιστή και δεν μπορώ να ανοίξω το αρχείο να το επεξεργαστώ στο κινητό. 
Έχω την παροχή μου στη δεη με καταναλωση περίπου 6000-7000 πρωινό και 4000-5000 νυχτερινό. Μέχρι στιγμής έχω ΚΟΤ αλλά βαση της νέας φορολογικής με την επόμενη αίτηση λογιξα δεν θα δικαιούμαι. 
Ποιας εταιρίας και πιο πρόγραμμα μου προτείνετε. Δεν θελω να πληρώνω ΟΤΣ και ρήτρα. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι μια βοήθεια επειδή δεν έχω υπολογιστή και δεν μπορώ να ανοίξω το αρχείο να το επεξεργαστώ στο κινητό. 

μπορείς να το αποθηκεύσεις στο google drive σου και μετά να το ανοίξεις online ως google έγγραφο

18 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Έχω την παροχή μου στη δεη με καταναλωση περίπου 6000-7000 πρωινό και 4000-5000 νυχτερινό. Μέχρι στιγμής έχω ΚΟΤ αλλά βαση της νέας φορολογικής με την επόμενη αίτηση λογιξα δεν θα δικαιούμαι. 
Ποιας εταιρίας και πιο πρόγραμμα μου προτείνετε. Δεν θελω να πληρώνω ΟΤΣ και ρήτρα. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. 

NRG smart ,αλλά κλασσικά ,πλέον με επιφύλαξη μιας και είναι πρόγραμμα με ρήτρα και ενεργοποιείς το fix αλλά η NRG μπορεί να αλλάξει την τιμή του και

Protergia fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Καμία σχέση... το ΚΟΤ υπολογίζεται αναλογικά διά των ημερών κατανάλωσης. Πχ αν το 4μηνο είναι 2000kw και το ΚΟΤ ενεργοποιηθεί την 30η μέρα... τότε έχεις 500kw χωρίς ΚΟΤ και 1500kw μέρες ΚΟΤ.

Αυτό που συμβαίνει με τον φίλο είναι ότι ενώ έχει εγκριθεί η αίτηση στο ΗΔΙΚΑ, ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει ενημερώσει ακόμα τον πάροχο. Τις τελευταίες μέρες υπάρχει πρόβλημα, αργούν πολύ να ολοκληρωθούν επισήμως και οι αλλαγές παρόχων.

Όταν εγκρίνεται σε πελατη το ΚΟΤ  περναει ο Δεδδηε για να παρει την ένδειξη  απο που θα ξεκινήσει το ΚΟΤ.. Έτσι γινεται... Μάλλον το αντικείμενο το γνωρίζω λιγο καλυτερα.. Οι αλλαγές αυτές παροχων γινεται  μόνο όταν περασει και παρεις μετρήσεις τεχνικός του Δεδδηε.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...