Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, korakios είπε

μπορείς να το αποθηκεύσεις στο google drive σου και μετά να το ανοίξεις online ως google έγγραφο

Σε iPhone ναι μεν μου ανοίγει αλλά δεν με αφήνει να βάλω τις τιμές μου. Να το επεξεργαστώ. 

11 ώρες πριν, korakios είπε

NRG smart ,αλλά κλασσικά ,πλέον με επιφύλαξη μιας και είναι πρόγραμμα με ρήτρα και ενεργοποιείς το fix αλλά η NRG μπορεί να αλλάξει την τιμή του και

Protergia fixed

Για solar διάβασα ότι είναι ευχαριστημένοι αρκετοί…;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, takoulou είπε

Όταν εγκρίνεται σε πελατη το ΚΟΤ  περναει ο Δεδδηε για να παρει την ένδειξη  απο που θα ξεκινήσει το ΚΟΤ.. Έτσι γινεται... Μάλλον το αντικείμενο το γνωρίζω λιγο καλυτερα.. Οι αλλαγές αυτές παροχων γινεται  μόνο όταν περασει και παρεις μετρήσεις τεχνικός του Δεδδηε.. 

Tίποτα απ'τα 2 που λες δεν ισχύει.

Για αλλαγή παρόχου δεν έρχονται πάντα για μέτρηση... πολλές φορές βαριούνται και βάζουν τη μέτρηση της φωτογραφίας. Εγώ όταν άλλαξα από ΔΕΗ σε Ελίν, έβγαλα φωτογραφία και υπέγραψα πχ στις 1/10... και η αλλαγή παρόχου έγινε στις 10/10 με τη μέτρηση που είχα δώσει στις 1/10.

Για ΚΟΤ στο ξαναλέω... ας πούμε ότι η 4μηνη κατανάλωση είναι από 1/6 ως 31/9. Μία μέτρηση χρειάζεται μόνο, αυτή στις 31/9. Μετά η κατανάλωση του 4μηνου μετά σπάει αναλογικά διά 120 μέρες, ανάλογα με πότε ενεργοποίηθηκε το ΚΟΤ. Ποιος ο λόγος να παρθεί επιπλέον μέτρηση, το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Tίποτα απ'τα 2 που λες δεν ισχύει.

Για αλλαγή παρόχου δεν έρχονται πάντα για μέτρηση... πολλές φορές βαριούνται και βάζουν τη μέτρηση της φωτογραφίας. Εγώ όταν άλλαξα από ΔΕΗ σε Ελίν, έβγαλα φωτογραφία και υπέγραψα πχ στις 1/10... και η αλλαγή παρόχου έγινε στις 10/10 με τη μέτρηση που είχα δώσει στις 1/10.

Για ΚΟΤ στο ξαναλέω... ας πούμε ότι η 4μηνη κατανάλωση είναι από 1/6 ως 31/9. Μία μέτρηση χρειάζεται μόνο, αυτή στις 31/9. Μετά η κατανάλωση του 4μηνου μετά σπάει αναλογικά διά 120 μέρες, ανάλογα με πότε ενεργοποίηθηκε το ΚΟΤ. Ποιος ο λόγος να παρθεί επιπλέον μέτρηση, το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα θα βγει.

Καλημέρα... Δυστυχώς ίσως να το ξερω καλα το αντικείμενο αυτό.. Στις αλλαγές παροχων η καταμέτρηση στο νομό Αττικής γίνεται από τεχνικό του Δεδδηε μαζί με τον έλεγχο... Όπως όταν χρειάζεται να γίνει η αλλαγή  σε ΚΟΤ η παροχη.. Εργάζομαι σε αυτό το αντικείμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα... Δυστυχώς ίσως να το ξερω καλα το αντικείμενο αυτό.. Στις αλλαγές παροχων η καταμέτρηση στο νομό Αττικής γίνεται από τεχνικό του Δεδδηε μαζί με τον έλεγχο... Όπως όταν χρειάζεται να γίνει η αλλαγή  σε ΚΟΤ η παροχη.. Εργάζομαι σε αυτό το αντικείμενο. 

Δε ξέρω τι γίνεται στην Αθήνα, πάντως στην υπόλοιπη Ελλάδα βαριούνται να πάρουν μετρήσεις. Ή δεν έχουν άτομα να στείλουν. Γράφουν ότι στέλνουμε στην αίτηση/φωτογραφία και τέλος.

32.jpg.dc51e107746a3039161c21915c91e4fb.jpg3232.jpg.44161074c21debb1ed52560b0ce7c7b4.jpg2.jpg.cf9620f037baafa65cff1a7a1fa1adbb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω τι γίνεται στην Αθήνα, πάντως στην υπόλοιπη Ελλάδα βαριούνται να πάρουν μετρήσεις. Ή δεν έχουν άτομα να στείλουν. Γράφουν ότι στέλνουμε στην αίτηση/φωτογραφία και τέλος.

32.jpg.dc51e107746a3039161c21915c91e4fb.jpg3232.jpg.44161074c21debb1ed52560b0ce7c7b4.jpg2.jpg.cf9620f037baafa65cff1a7a1fa1adbb.jpg

Πάντως το μεγαλύτερο ποσοστο αλλαγής παροχων γινεται στο νομό Αττικής και Θεσσαλονίκης... Σε όλους τους παροχους ζητούν απο τους πελατες την ένδειξη..Αυτό δεν σημαίνει κάτι.. Την ένδειξη την περναει στον Θαλή ο Δεδδηε..Είδες που δεν το γνωρίζεις... Δεν είναι ότι βαριούνται.. Απλά δεν υπάρχει προσωπικο τεχνικών.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Σε iPhone ναι μεν μου ανοίγει αλλά δεν με αφήνει να βάλω τις τιμές μου. Να το επεξεργαστώ. 

σαν google έγγραφο ? (θα το δοκιμάσω)

Spoiler

364584060_.png.779cc8a25af684c8cc359f9375088e64.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2018 στις 7:48 ΜΜ, Hamurabi είπε

Παιδιά καλησπερα.δεη πληρώνω σε κάθε λογαριασμό γύρω στα 130-150 ευρώ. Μένω σε δικό μου σπίτι 120 τμ εχω νυχτερινό ρεύμα και πληρώνω πάντα στην ώρα μου. 

Ποιον εναλλακτικό λέτε να προτιμήσω;ευχαριστω

Εγω έχω κ protergia στο πατρικο και ρεύμα από την εταιρία φυσικο αέριο στο ενοικιο......!!

Και στις 2 πολύ ευχαριστημένος κ μεγάλη διαφορά στις τιμές από ΔΕΗ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Jim.Panag. είπε

Εγω έχω κ protergia στο πατρικο και ρεύμα από την εταιρία φυσικο αέριο στο ενοικιο......!!

Και στις 2 πολύ ευχαριστημένος κ μεγάλη διαφορά στις τιμές από ΔΕΗ.

απο το 2018 κάτι θα έχει βρει ο άνθρωπος 😛

14 λεπτά πριν, Jim.Panag. είπε

ρεύμα από την εταιρία φυσικο αέριο στο ενοικιο

λογικά θα έχεις ρήτρες αναπροσαρμογής , για τσέκαρέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

απο το 2018 κάτι θα έχει βρει ο άνθρωπος 😛

λογικά θα έχεις ρήτρες αναπροσαρμογής , για τσέκαρέ το

Χαχαχαα......δεν πρόσεξα ημερομηνία.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Jim.Panag. είπε

Χαχαχαα......δεν πρόσεξα ημερομηνία.....

:)

αλλά τσέκαρε το λογαριασμό σου απο τη φυσικό αέριο για ρήτρες αναπροσαρμογής

_____________________________________________________________________________________

μπήκε μια πρόχειρη εκτίμηση κιλοβατώρας στα σχόλια για Γ1/ΓΝ1 και  προειδοποίηση ,

στις πρώτες λυπητερές Σεπτεμβρίου φεύγει απο το excel ,

Όπως έφυγε και της elpedison που τα είχε πετάξει εκτός site τα σταθερά προγράμματα (έτσι κιαλλιώς ήτανε πανάκριβα ανεξάρτητα κατανάλωσης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτος λογαριασμος Σολαρ. Μου κακοφανηκε λιγο επειδη οι ρυθμιζομενες χρεωσεις ηταν 0 στους εναντι των ΕΛΤΑ, αλλα νταξ, πρεπει να μου ερθει πιο φτηνος εκκαθαριστικος φανταζομαι. Επισης η χρεωση ενεργειας ειναι 42 ευρω για 39 μερες εδω και ηταν 25 ευρω για 30 μερες στα ΕΛΤΑ. Τεραστια διαφορα.

Spoiler

 

image.png.5270e792930f4b14a949fe57b051b2cd.png

image.png.c86965201d2face51d0bf36f2b86bff0.png

 

Τα βλέπουμε καλα ή να βαλω τις φωνες; Ειχα συμφωνησει για το S1Ν fixed που καταργηθηκε 2-3 μερες μετα την αποστολη των εγγραφων.

Καλο βραδυ.

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Επισης η χρεωση ενεργειας ειναι 42 ευρω για 39 μερες εδω και ηταν 25 ευρω για 30 μερες στα ΕΛΤΑ. Τεραστια διαφορα.

καμία σύγκριση δε γίνεται με διαφορετικές κιλοβατώρες πάγιο κτλ

18 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Πρωτος λογαριασμος Σολαρ. Μου κακοφανηκε λιγο επειδη οι ρυθμιζομενες χρεωσεις ηταν 0 στους εναντι των ΕΛΤΑ

μόνο τα ΕΛΤΑ φαντάζομαι είχαν μηδενικές ρυθμιζόμενες, πουθενά αλλού στα έναντι

20 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Τα βλέπουμε καλα ή να βαλω τις φωνες;

κομπλέ φαίνεται , εσύ δεν καταλαβαίνεις αν είναι ? :)

20 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Ειχα συμφωνησει για το S1Ν fixed που καταργηθηκε 2-3 μερες μετα την αποστολη των εγγραφων.

πάλι καλά που πρόλαβες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτος εκκαθαριστικός ΕΛΤΑ για 4μηνία. Ακόμα δεν έχω κάτσει να τον "ξεκοκκαλίσω", πάντως φαίνεται από τη μία να με έχουν κρατήσει στις παλιές χρεώσεις κιλοβατώρας, από την άλλη οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις 4μήνου είναι 54,10€ (περίπου 13,50€ ανά μήνα).

Η κατανάλωση εκτοξεύτηκε όμως τόσο (1232kWh έναντι 200-300kWh στους έναντι) που προσπαθώ να καταλάβω αν είναι και αυτό κάποιου είδους συγκεντρωτικό γιατί αλλιώς δεν εξηγείται (edit: επανέρχομαι, κατά 99% αυτό ισχύει).

@jonkyr ποιό χρονικό διάστημα είχες ΕΛΤΑ;

@ababa641 έχεις λάβει κανέναν εκκαθαριστικό; Ποιός άλλος ήταν με ΕΛΤΑ; Προσπαθώ να θυμηθώ και δεν μπορώ ρε γμτ, ποιος ήταν ο τρίτος εδώ μέσα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, korakios είπε

εσύ δεν καταλαβαίνεις αν είναι

Οχι, διοτι οπως σοφα εγραψες, ειναι διαφορετικος ο τροπος χρεωσεων. Στα ΕΛΤΑ δεν ειχα παγιο, ειχα αλλη τιμη μοναδας, ειχα 0 ρυθμιζομενες χρεωσεις και ο εκκαθαριστικος ειχε λιγοτερες Kwh. Οποτε λογικα ηταν και λιγοτερα χρηματα :) 

59 λεπτά πριν, korakios είπε

πάλι καλά που πρόλαβες

Ηταν την εποχη που βλεπαμε ολοι εδω μεσα οτι ερχονται αλλαγες και το κυνηγησα λιγο. Ειχε ηδη αλλαξει η Ελιν χρεωσεις (αλλα θα μου εδιναν τις παλιες) και φοβομασταν για Σολαρ και Εφα.

27 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

ποιό χρονικό διάστημα είχες ΕΛΤΑ;

Ιουνιος 2019-Ιουνιος 2021

59 λεπτά πριν, korakios είπε

μόνο τα ΕΛΤΑ φαντάζομαι είχαν μηδενικές ρυθμιζόμενες, πουθενά αλλού στα έναντι

1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Θα σου πω ψεμματα, δεν το θελω :D Πριν ημουν ΔΕΗ, οποτε δεν εχω αλλον παροχο σαν μετρο συγκρισης.

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, korakios είπε

σαν google έγγραφο ? (θα το δοκιμάσω)

  Απόκρυψη περιεχομένων

364584060_.png.779cc8a25af684c8cc359f9375088e64.png

 

Μπορείς να το περάσεις και σε 3Φ να το δω; Να το προχωρήσω με online αίτηση;

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...