Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως εχω πεί, το καινούργιο μου πρόγραμμα είναι το Fixed της Watt..

Στο site τους έχουν τις νέες τιμές με αυξημένο το πάγιο.

Είχα στείλει mail, στο οποίο ζητούσα απο την υπάλληλο που μου είχε στείλει την σύμβαση να μου επιβεβαιώσει οτι θα έχω τις τιμές που έχω υπογράψει. Σήμερα με πήρε τηλέφωνο και φυσικά μου απάντησε τηλεφωνικά, οτι αυτές οι τιμές ισχύουν για τους νέους πελάτες.

Μόλις λάβω λογαριασμό θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν κατάλαβα καλά οι περισσότεροι πήγατε σε άλλο πάροχο με ένα εμαιλ που έλεγε πχ ότι σας καταγγέλω τη σύμβαση γιατί αλλάξατε τους όρους του συμβολαίου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wendor είπε

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για Protergia fixed και το link στο site δε φαίνεται να δουλεύει.

 διάβασα μερικές σελίδες και είδα ότι κάποιοι πήρανε τηλέφωνο σε Protergia. 

Να πάρω τηλέφωνο για να ζητήσω να ενταχθώ στο πρόγραμμα?

Ναι, να πάρεις τηλέφωνο. Με ΑΦΜ και αριθμό παροχής και θα γίνει η δουλειά. Εγώ πήρα προχθές μου είπε θα ξεκινήσει την αίτηση και τους κάλεσα και χθες για επιβεβαίωση ότι έχει κατατεθεί η αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και όμορφο μήνα σε όλες τις φίλες και φίλους.
Το ζήτημα με τον ανεξάρτητο πάροχο είναι πραγματικά πολύπλοκο. Εγώ που έχω Protergia μου στέλνει κάτι "κουλούς" λογαριασμούς για κλειστό σπίτι σε χωριό. Στα 95 ευρώ ο τελευταίος. Ρώτησα και μου είπαν ότι πάει βάσει του περσινού λογαριασμού που είχα κάνει την ίδια περίοδο και αν θέλω να στέλνω εγώ τις κιλοβατώρες που γράφει το ρολόι. Δηλαδή να πηγαίνω στο χωριό να μετράω εγώ τις κιλοβατώρες και στο τέλος να αφαιρούν μετά από 4 μήνες το ποσό. Και αυτό γιατί τότε πάει η ΔΕΔΔΗΕ και μετράει...
Σε ό,τι αφορά την ΔΕΗ, είναι πιο ελαστική, δεν σου κόβει το ρεύμα αν δεν το πληρώσεις για ένα ή δύο δίμηνα και μπορείς να κάνεις και διακανονισμό. Οι τιμές (ιδιαίτερα μετά την αύξηση του 31,5%) είναι οι ίδιες.
Πλέον οι "χρυσές μέρες" των ανεξάρτητων προμηθευτών ενέργειας τελείωσαν.
Επίσης να θυμάστε ότι αν περάσετε συγκεκριμένες κιλοβατώρες, σε όποιο πάροχο και αν βρίσκεστε, οι τιμές "εκτοξεύονται".
Η επιλογή λοιπόν είναι θέμα σκέψης, λογικής και πολύ ψαξίματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vellerofontis είπε

Σε ό,τι αφορά την ΔΕΗ, είναι πιο ελαστική, δεν σου κόβει το ρεύμα αν δεν το πληρώσεις για ένα ή δύο δίμηνα και μπορείς να κάνεις και διακανονισμό. Οι τιμές (ιδιαίτερα μετά την αύξηση του 31,5%) είναι οι ίδιες.

αυτό σταμάτησε εδώ και καιρό , πλεόν με ΔΕΗ πρέπει άμεσα να μπεις σε διακανονισμό

2 λεπτά πριν, Vellerofontis είπε

Πλέον οι "χρυσές μέρες" των ανεξάρτητων προμηθευτών ενέργειας τελείωσαν.

απο Ιούνιο αυξήθηκαν οι τιμές αλλά και πάλι ανάλογα την κατανάλωση συμφέρουν

3 λεπτά πριν, Vellerofontis είπε

Επίσης να θυμάστε ότι αν περάσετε συγκεκριμένες κιλοβατώρες, σε όποιο πάροχο και αν βρίσκεστε, οι τιμές "εκτοξεύονται".

κάποιο παράδειγμα?

4 λεπτά πριν, Vellerofontis είπε

Εγώ που έχω Protergia μου στέλνει κάτι "κουλούς" λογαριασμούς για κλειστό σπίτι σε χωριό. Στα 95 ευρώ ο τελευταίος. Ρώτησα και μου είπαν ότι πάει βάσει του περσινού λογαριασμού που είχα κάνει την ίδια περίοδο και αν θέλω να στέλνω εγώ τις κιλοβατώρες που γράφει το ρολόι. Δηλαδή να πηγαίνω στο χωριό να μετράω εγώ τις κιλοβατώρες και στο τέλος να αφαιρούν μετά από 4 μήνες το ποσό. Και αυτό γιατί τότε πάει η ΔΕΔΔΗΕ και μετράει...

τα ίδια θα είχες σε κάθε πάροχο μιας και έτσι μετράνε

4 λεπτά πριν, Vellerofontis είπε

Η επιλογή λοιπόν είναι θέμα σκέψης, λογικής και πολύ ψαξίματος.

συμφωνώ γιαυτό

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν ρωτάω στο κατάλληλο θρέντ, και συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου, αλλά έχω δεί αρκετές εταιρίες που συνδυάζουν ρεύμα και φυσικό αέριο για θέρμανση, και επειδή τώρα περνάνε φυσικό αέριο στον δρόμο έξω απο το σπίτι μου (μονοκατοικία με καυστήρα πετρελαίου και παροχο ρεύματος ΔΕΗ) , θα ήθελα να με κατατοπίσετε αν συμφέρει απο αποψη κόστους - απόσβεσης των χρημάτων που πρέπει να δώσω για σύνδεση και εγκατάσταση. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fragma είπε

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν ρωτάω στο κατάλληλο θρέντ, και συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου, αλλά έχω δεί αρκετές εταιρίες που συνδυάζουν ρεύμα και φυσικό αέριο για θέρμανση, και επειδή τώρα περνάνε φυσικό αέριο στον δρόμο έξω απο το σπίτι μου (μονοκατοικία με καυστήρα περτελαίου και παροχο ρεύματος ΔΕΗ) , θα ήθελα να με κατατοπίσετε αν συμφέρει απο αποψη κόστους - απόσβεσης των χρημάτων που πρέπει να δώσω για συνδεση και εγκατάσταση. 

Καλησπέρα,

Να βάλεις αέριο αν δεν έχεις συμφέρει.

Να βάλεις στον ίδιο πάροχο και το αέριο και το ρεύμα σου, απ' ό,τι λένε οι πιο γνώστες του τόπικ συνήθως δε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fragma είπε

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν ρωτάω στο κατάλληλο θρέντ, και συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου, αλλά έχω δεί αρκετές εταιρίες που συνδυάζουν ρεύμα και φυσικό αέριο για θέρμανση, και επειδή τώρα περνάνε φυσικό αέριο στον δρόμο έξω απο το σπίτι μου (μονοκατοικία με καυστήρα περτελαίου και παροχο ρεύματος ΔΕΗ) , θα ήθελα να με κατατοπίσετε αν συμφέρει απο αποψη κόστους - απόσβεσης των χρημάτων που πρέπει να δώσω για συνδεση και εγκατάσταση. 

καλύτερα άνοιξε άλλο θέμα .

Για ρεύμα αν είσαι στο Γ1/ΓΝ1 είτε μπες άμεσα στα άλλα προγράμματα της ΔΕΗ ή συνεχίζεις εδώ για απορίες παρόχων

Για αέριο εδώ

Πάντως συνδυασμός σπάνια συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2021 στις 12:29 ΜΜ, korakios είπε

Δεν έβαλα πάγια και δυστυχώς δε γνωρίζω ....

Να ενεργοποιήσεις το fixed αν δεν το είχες τικαρισμένο στην αίτηση και μη στηρίζεσαι στη δίμηνη (πλέον) περίοδο χάριτος

Τώρα που ανέφερες ΚΟΤ , είσαι σίγουρος οτι η NRG σε συμφέρει ? (δε θυμάμαι αν το σχολιάσαμε πιο πριν)

Με την αίτηση είχα ζητήσει να έχω το fixed. Στην αιτηση που υπέγραψα ήταν επιλεγμένο. Εχθές που μίλησα μαζί τους και για αλλά θέματα ενεργοποίησης τους ζήτησα πως το ενεργοποιώ. Είχα δώσει στοιχεία έβλεπε την καρτέλα μου. Μου είπε ότι έχω δίμηνη περίοδο χαριτος και μετά όποτε θελω να το ενεργοποιήσω τους στέλνω υπογεγραμμένη την αιτηση που μου έστειλε στο email εκείνη την ώρα. 
Τι να κάνω; Να στείλω τώρα την αίτηση υπογεγραμμένη; Με το συμβόλαιο που υπέγραψα και είναι επιλεγμένο είμαι καλυμμένος; Να περιμένω να βγει ο πρώτος λογαριασμός προς το τέλος του μήνα;; 
 

Οποια βοήθεια δεκτή γιατί έχω λίγο μπερδευτεί..

60112DBD-E116-406D-ABB1-18837957C6EC.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανω μεταβαση (θα το εξετάσω σε 2ο χρόνο) ...έχω λάβει λογαριασμό της ΔΕΗ εκκαθαριστικό για περίοδο 23/4-24/8/2021 για Γ1Ν με 1807 Κwh για 124 ημέρες. 

Μετά από κόπο ξεδιάλυνα κάποιες από τις χρεώσεις (έκπτωση ενέργειας 30% στην χρέωση ενέργεια ΑΛΛΑ για την περίοδο από 5.8.2021 ως 24.8.2021 - αναλογικα΄για 20 μέρες δηλαδη όπως και την ρύθμιση ΑΔΜΗΕ με χρέωση 0.00542 για τις 975ΚWh από τις 1209 Κwh - αναλογικά για 100 από τις 124 μέρες και 0.00560 για τις υπόλοιπες)

ΑΛΛΑ 

δεν μπορώ να βγάλω τις τιμές για την ρήτρα αναπροσαρμογής (Από 5.8.2021.) και τις χρεώσεις CO2 (ως 4.8.2021)...

Οι τιμές που βγάζω εγώ με τον τύπο ειναι διαφορετικές και δεν ξερω που κάνω λάθος (στην τελευταία στήλη δεξια)

Spoiler

 

Tco2n =[(𝐏(n-1)∗𝐐(n-1))/𝐄(n-1)] ∗ (Συντελεστής προσαρμογής χρέωσης με βάση τις απώλειες)
Απρ-21 40,96 1.365.619 2.721 1,0378 1,1343   0,0167436
Μαϊ-21 45,34 1.007.417 2.446 1,0378 1,1343   0,023317
Ιουν-21 52,26 784.698 2.415 1,0378 1,1343   0,0211783
Ιουλ-21 52,92 781.974 2.703 1,0377 1,1371   0,0193103

Επίσης οι αναφερόμενες KWh για τις χρεωσεις CO2 πως βγαίνουν (451 x 0.00358 / 438 χ0,0055 /452χ0,00764)

Τα 451/438/452 ειναι αναλογικά οι kwh στους μήνες Μάιο/Ιούν/Ιουλ? δεν μου βγαίνουν τα νούμερα...

Image 1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό σταμάτησε εδώ και καιρό , πλεόν με ΔΕΗ πρέπει άμεσα να μπεις σε διακανονισμό

απο Ιούνιο αυξήθηκαν οι τιμές αλλά και πάλι ανάλογα την κατανάλωση συμφέρουν

κάποιο παράδειγμα?

τα ίδια θα είχες σε κάθε πάροχο μιας και έτσι μετράνε

συμφωνώ γιαυτό

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

 

44 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό σταμάτησε εδώ και καιρό , πλεόν με ΔΕΗ πρέπει άμεσα να μπεις σε διακανονισμό

απο Ιούνιο αυξήθηκαν οι τιμές αλλά και πάλι ανάλογα την κατανάλωση συμφέρουν

κάποιο παράδειγμα?

τα ίδια θα είχες σε κάθε πάροχο μιας και έτσι μετράνε

συμφωνώ γιαυτό

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Πίνακας κόστους kWh

Κλιμάκιο kWh €/kWh
Πρώτο έως 1600 kWh 0,17588€
Δεύτερο 1601-2000 kWh 0,18518€
Τρίτο άνω των 2.000 kWh 0,21985€
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Μου είπε ότι έχω δίμηνη περίοδο χαριτος και μετά όποτε θελω να το ενεργοποιήσω τους στέλνω υπογεγραμμένη την αιτηση που μου έστειλε στο email εκείνη την ώρα. 

την ίδια αίτηση δε θα τη δέχονται αν ακριβύνουν το fixed ,όπως έγινε σε όσους την είχαν στα 4€

4 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Τι να κάνω; Να στείλω τώρα την αίτηση υπογεγραμμένη;

κοίτα , είναι 20ρικο που θεωρητικά δε χρειάζεται , αλλά απο τη στιγμή που το τετράμηνο χάριτος το κάνανε επειδή έτσι θέλανε ,δίμηνο , υπάρχει πιθανότητα να το καταργήσουν και να ψάχνεσαι

Προσωπικά με όσα έγιναν και διαβάζοντας και τις αχαρακτήριστες απαντήσεις της εταιρίας θα έστελνα αίτηση

1 λεπτό πριν, Vellerofontis είπε

 Πίνακας κόστους kWh
Κλιμάκιο     kWh     €/kWh
Πρώτο     έως 1600 kWh     0,17588€
Δεύτερο     1601-2000 kWh     0,18518€
Τρίτο     άνω των 2.000 kWh     0,21985€

δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό και απο που προκύπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

την ίδια αίτηση δε θα τη δέχονται αν ακριβύνουν το fixed ,όπως έγινε σε όσους την είχαν στα 4€

κοίτα , είναι 20ρικο που θεωρητικά δε χρειάζεται , αλλά απο τη στιγμή που το τετράμηνο χάριτος το κάνανε επειδή έτσι θέλανε ,δίμηνο , υπάρχει πιθανότητα να το καταργήσουν και να ψάχνεσαι

Προσωπικά με όσα έγιναν και διαβάζοντας και τις αχαρακτήριστες απαντήσεις της εταιρίας θα έστελνα αίτηση

δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό και απο που προκύπτει

Είναι του ΔΕΔΔΗΕ.
Δες κι αυτό: https://www.cnn.gr/politiki/story/279795/skrekas-den-mporoyme-na-poyme-oti-den-tha-ayxithei-to-reyma-na-kanoyn-ereyna-agoras-oi-polites

Πάντως για να το ξεκαθαρίσουμε, δεν είμαι troll της ΔΕΗ... 🤣🤣🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vellerofontis είπε

Το λινκ είναι άσχετο.

Τώρα κατάλαβα οτι αναφέρεσαι στις ρυθμιζόμενες , οκ

Βλέποντας τις κλίμακες ,κατάλαβα οτι αναφέρεται στις ΥΚΩ άρα την τελική τιμή του ρεύματος (μαζί με ρυθμιζόμενες) με άγνωστη αρχική τιμή κιλοβατώρας (ίσως πήρε της ΔΕΗ προ ρήτρας εποχής)

Οι ΥΚΩ έχουν στάνταρ χρέωση και υπολογίζονται μαζί με τις υπόλοιπες ρυθμιζόμενες στα excel

Για να επανέλθουμε αν είσαι Protergia να προσέξεις μήπως έχεις ρήτρες αναπροσαρμογής και είναι ευκαιρία να μπεις αζημίως στο fixed της . Φυσικά ανάλογα την κατανάλωση μπορεί να σε συμφέρει άλλο πρόγραμμα (δες τα excel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...