Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα πρόγραμμα της Elpedison (Elpedison Συνέπεια Day) με 45% έκπτωση συνέπειας, η οποία όμως εφαρμόζεται στον πρώτο έναντι λογαριασμό μετά τον εκκαθαριστικό, ως πίστωση. Φυσικά έχει και χρέωση ΟΤΣ, η οποία ήταν ιδιαίτερα αυξημένη τον τελευταίο μήνα, σχεδόν όσο και η χρέωση για το ρεύμα που καταναλώθηκε. Με την πορεία που έχει πάρει η χρέωση ΟΤΣ ένα τέτοιο πρόγραμμα είναι τελείως ασύμφορο, αφού ουσιαστικά είναι σαν να προ-διπλοπληρώνεις το ρεύμα που καταναλώνεις, για να σου επιστραφεί κάποια στιγμή το ποσό της έκπτωσης. Σύμφωνα με αυτά που μου είχαν πει, υποτίθεται ότι από αυτό το πρόγραμμα μπορώ να φύγω οποιαδήποτε στιγμή επιστρέφοντας τα 30 ευρώ της έκπτωσης που μου έκαναν στον πρώτο λογαριασμό. Δε μου είχαν ξεκαθαρίσει όμως τι συμβαίνει με την έκπτωση συνέπειας σε περίπτωση αποχώρησης, αν θα συνυπολογιστεί δηλαδή στον τελικό λογαριασμό. Πήρα 2 φορές τηλέφωνο να τους ρωτήσω σχετικά με αυτό το θέμα και πήρα αντικρουόμενες απαντήσεις. Η πρώτη εκπρόσωπος μου είπε αρχικά ότι δε θα συνυπολογιστεί έκπτωση συνέπειας στον τελικό λογαριασμό. Αφού όμως ζήτησε λίγο χρόνο και το έψαξε υποτίθεται καλύτερα, μου είπε ότι θα συνυπολογιστεί η έκπτωση. Τη δεύτερη φορά πήρα για να ρωτήσω για τη διαδικασία με την οποία επιστρέφεται το ποσό του τελικού λογαριασμού αν είναι πιστωτικό και η εκπρόσωπος μου είπε ότι δε θα συνυπολογιστεί έκπτωση συνέπειας, αλλά δεν ήταν και σίγουρη. Υποτίθεται ότι προώθησε το ερώτημά μου στο λογιστήριο και κάποια στιγμή θα με πάρει κάποιος τηλέφωνο να μου εξηγήσει τι ισχύει. Δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα συμβεί αυτό.

Μήπως κάποιος από εσάς είχε/έχει αυτό το πρόγραμμα ή κάποιο άλλο αντίστοιχο και γνωρίζει τι ισχύει με την έκπτωση συνέπειας σε περίπτωση αποχώρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, yannies82 είπε

Δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα συμβεί αυτό.

Μήπως κάποιος από εσάς είχε/έχει αυτό το πρόγραμμα ή κάποιο άλλο αντίστοιχο και γνωρίζει τι ισχύει με την έκπτωση συνέπειας σε περίπτωση αποχώρησης?

ισχύει κανονικά απο τη στιγμή που γίνεται εμπρόθεσμη εξόφληση, έχει συζητηθεί πιο πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vasilisx είπε

πρωτος λογαριασμος στην EFA,εναντι, με 0,077 χωρις χρεωση προσαρμογης.. 

Μετρησεις μπορεις να δωσεις εσυ για να μην σου ερχεται εναντι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μπαινω ως ενοικιαστης σε σπίτι. Κατέβασα το αρχειο εβαλα τις κιλοβατόρες μου κλπ, το πρόβλημα ειναι οτι το σπιτι που παμε ηταν παλια καταστημα και εχει επαγγελματικο.

Ξερει κανενας τι συμφέρει σε επαγγελματικο ? Κατι χωρις οτσ ?

Επίσης τωρα εχει ΔΕΗ. Αν το κανω προσωρινα συνέχεια στη ΔΕΗ, κανω και συμβόλαιο εκει για καποιο χρονο ?

Η μπορω να παω οποτε θελω σε άλλη εταιρεία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nebtios είπε

το πρόβλημα ειναι οτι το σπιτι που παμε ηταν παλια καταστημα και εχει επαγγελματικο.

θα παραμείνει επαγγελματικό ????? είσαι σίγουρος γιαυτό ?Δε σε συμφέρει νομίζω

Γ21 έχει πλέον ο Ηρών , η efaenergy και η weenergy

Γ22 μόνο η weenergy , ίσως δέχονται και οι υπόλοιπες ζητώντας προσφορά χωρίς ρήτρα

13 λεπτά πριν, nebtios είπε

Επίσης τωρα εχει ΔΕΗ. Αν το κανω προσωρινα συνέχεια στη ΔΕΗ, κανω και συμβόλαιο εκει για καποιο χρονο ?

Η μπορω να παω οποτε θελω σε άλλη εταιρεία ?

στα οικιακά σίγουρα δεν έχει δέσμευση το Γ1 , υποθέτω το ίδιο ισχύει και στα επαγγελματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

θα παραμείνει επαγγελματικό ????? είσαι σίγουρος γιαυτό ?Δε σε συμφέρει νομίζω

Γ21 έχει πλέον ο Ηρών , η efaenergy και η weenergy

Γ22 μόνο η weenergy , ίσως δέχονται και οι υπόλοιπες ζητώντας προσφορά χωρίς ρήτρα

στα οικιακά σίγουρα δεν έχει δέσμευση το Γ1 , υποθέτω το ίδιο ισχύει και στα επαγγελματικά

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα απο ότι κατάλαβα πρεπει να μην θελει να το γυρίσει σε οικιακο.

Ισως θελει χαρτια, χρηματα δεν ξερω και εγώ τι. Ξερεις καθολου τη διαδικασια ?

Θα δοκιμασω να καλεσω αυτα που μου έστειλες να δω τι παιζει και αν εχουν οτς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nebtios είπε

Ισως θελει χαρτια, χρηματα δεν ξερω και εγώ τι. Ξερεις καθολου τη διαδικασια ?

όχι δε γνωρίζω , καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα . Σίγουρα πάντως θα θέλει χαρτιά κτλ , αλλαγές στη φορολόγηση και δε θα το συμφέρει κτλ . Επίσης σίγουρα θα φαίνεται οτι νοικιάζεις επαγγελματικό χώρο , ρώτα το λογιστή σου αν θα υπάρχει θέμα μιας και δε μπορεί να είναι η κύρια κατοικία σου. Ψάξτο πριν προχωρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι δε γνωρίζω , καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα . Σίγουρα πάντως θα θέλει χαρτιά κτλ , αλλαγές στη φορολόγηση και δε θα το συμφέρει κτλ . Επίσης σίγουρα θα φαίνεται οτι νοικιάζεις επαγγελματικό χώρο , ρώτα το λογιστή σου αν θα υπάρχει θέμα μιας και δε μπορεί να είναι η κύρια κατοικία σου. Ψάξτο πριν προχωρήσεις

Στο μισθωτηριο κλπ φαινεται οτι ειναι σαν κατοικια μισθωμενο και οχι ως επιχειρηση.

Τλπ. Θα ρωτησω και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2021 στις 6:45 ΠΜ, liakjim είπε

Στην ίδια φάση και εδώ με το δικό μου συμβόλαιο στην ελπε (electricity home night fixed) να λήγει τέλη Νοέμβρη.

Αλήθεια τι γίνεται όταν λήξει το συμβόλαιο; Γίνεται αορίστου; Και αν ναι με τι όρους;

Θα σου λεγα να μιλησεις μαζι τους πριν ληξει, ναι ισως αοριστου αλλα με ποια τιμη κιλοβατωρας; Αλλα το μεγα προβλημα πλεον ειναι η ΟΤΣ και πως θα την αποφυγουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Επισυνάπτω λογαριασμό οικιακό ΔΕΗ νυχτερινό των γονιων μου με χρέωση ΟΤΣ και κοτ. Είμαι ήδη στο ψαξιμο για αλλαγή παρόχου απλά λογικά θα χρειαστουν και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου; Δεν έχει βγει κάποιο εδώ και 14 χρόνια. Επειδή εγώ θα τα τρέξω όλα για την αλλαγή αυτό είναι το μόνο θέμα μου να με κρατάει λίγο πίσω λόγο θέμα χρόνου με την εργασία μου. 
 

Αν αλλάξω πρόγραμμα στη ΔΕΗ που βασικά δεν το έχω ψάξει καθόλου για τα συγκεκριμένα προγράμματα αν έχουν υποστήριξη κοτ, θα χρειαστώ βέβαιωση ηλεκτρολόγου πάλι;

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-09-03, 7.12.09 μμ.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-09-03, 7.18.42 μμ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Καλησπέρα σε όλους. Επισυνάπτω λογαριασμό οικιακό ΔΕΗ νυχτερινό των γονιων μου με χρέωση ΟΤΣ και κοτ. Είμαι ήδη στο ψαξιμο για αλλαγή παρόχου απλά λογικά θα χρειαστουν και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου; Δεν έχει βγει κάποιο εδώ και 14 χρόνια. Επειδή εγώ θα τα τρέξω όλα για την αλλαγή αυτό είναι το μόνο θέμα μου να με κρατάει λίγο πίσω λόγο θέμα χρόνου με την εργασία μου. 
 

Αν αλλάξω πρόγραμμα στη ΔΕΗ που βασικά δεν το έχω ψάξει καθόλου για τα συγκεκριμένα προγράμματα αν έχουν υποστήριξη κοτ, θα χρειαστώ βέβαιωση ηλεκτρολόγου πάλι;

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-09-03, 7.12.09 μμ.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-09-03, 7.18.42 μμ.png

Η αλλαγή ΠΑΡΟΧΟΥ, δεν χρειάζεται χαρτί ηλεκτρολόγου.

ΜΟΝΟ η αλλαγή ονόματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...