Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Shyn είπε

Υπαρχουν περιπτωσεις που ενα πακετο με ΟΤΣ συμφερει περισσοτερο?

Ναι , πριν 2 χρόνια , απο πέρυσι όμως τον Οκτώβριο αλλάξανε τα πράγματα ,με αποκορύφωμα τον Ιούνιο και μετά

Μπες σε fix

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για να το κάνουν θα πρέπει να σου στείλουν νωρίτερα ειδοποίηση ότι αλλάζουν τους όρους και θα έχεις χρόνο να πας αλλού.

Η αλλαγή τιμής (όχι γενικών όρων) εφαρμόζεται και άμεσα στον πρώτο λογαριασμό

24 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

γενικα καιω ρευμα. τωρα ειχε και λιγο a/c

οντως δηλαδη το χρονο μπορει να βγαινει με δεη myhome online ~400 ευρω το χρονο? για 3750kwh

εδω ετσι οπως παω θα πιασω τα 1000+.

θα σου πρότεινα να βάλεις νυχτερινό , ειδικά αν είναι δικό σου το σπίτι κάντο

Επεξ/σία από korakios
doublepost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Η αλλαγή τιμής (όχι γενικών όρων) εφαρμόζεται και άμεσα στον πρώτο λογαριασμό

Την αλλαγή τιμής τη πέρασαν ως κάτι 'έκτακτο' λόγω της απότομης αύξησης της τιμής χονδρεμπορίου. Δηλαδή εφάρμοσαν τον όρο 17.2.1.jpg.cb3b2c42dcd0e7c800402a960cef9296.jpg

Και πάλι έδωσαν περιθώριο 10 μέρες περιθώριο πριν την εφαρμογή τιμών.

Για να κάνουν όμως τροποποίηση της σύμβασης και να προσθέσουν παράγραφο για ρήτρα προσαρμογής (στη σύμβαση που υπογράψαμε δεν υπήρχε καμία αναφορά), αναγκαστικά θα πάνε με τον όρο 17.3 και θα δώσουν 60 μέρες περιθώριο . Ή πιο απλά μπορεί να καταργήσουν το Electricon και το Fixed και να δώσουν 60 μέρες περιθώριο να επιλέξουμε ένα απ'τα 3 καινούργια προγράμματα με ΟΤΣ ή να φύγουμε, ή αν δεν αναντήσουμε καθόλου θα μας βάλουν σε πρόγραμμα που επιλέξουν εκείνοι.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Και πάλι έδωσαν περιθώριο 10 μέρες περιθώριο πριν την εφαρμογή τιμών.

απο τις λίγες σωστές εταιρίες πάντως, κρίμα που πέταξε τα σταθερά προγράμματα.

Ακόμα και να υποχρεωθεί να βάλει θα είναι ακριβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι , πριν 2 χρόνια , απο πέρυσι όμως τον Οκτώβριο αλλάξανε τα πράγματα ,με αποκορύφωμα τον Ιούνιο και μετά

Μπες σε fix

Η αλλαγή τιμής (όχι γενικών όρων) εφαρμόζεται και άμεσα στον πρώτο λογαριασμό

θα σου πρότεινα να βάλεις νυχτερινό , ειδικά αν είναι δικό σου το σπίτι κάντο

οχι δεν ειναι δικο μου οποτε το νυχτερινο δν ειναι επιλογη

συσκευες τυπου 3d printers που εχω τραβανε πολυ ρευμα, βγαζουν τα λεφτα τους αλλα ψαχνω να μαζεψω εξοδα.

αρα κοιταω για αλλο παροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες να ρωτήσω κατι πολύ γενικά γιατί είμαι λίγο τενεκές με όλα αυτά να μπω λίγο στο θεμα:

 

εμείς στο πατρικο πληρώναμε κατά μεσο ορο και φυσικά αναλόγως εναντι/εκκαθαριστικου,και αν έμπαινε η έκπτωση συνέπειας γύρω στα 40-90 τους τελευταίους 11 μήνες που πήγαμε στην ΖΕΝΙΘ

 

στον πρόσφατο τελευταίο λογαριασμό είμαστε στα 110 ευρω,ελενξα τις χρώσεις στον αναλυτικο λογαριασμο και βλέπω οτι ενώ το συνολο κατανάλωσης είναι οσο κάνουμε συνήθως πάνω κάτω,ο λογος που ανέβηκε τοσο είναι αυτό το ΟΤΣ(απο 15,6 που έπαιζε τον προηγούμενο μηνα  πήγε στα 32 περίπου) κ αύξηση του ΦΠΑ

 

γκουγκλαρα τι σημαίνει το ΟΤΣ και πως εχει διακυμάνσεις ΑΝΑ ΜΗΝΑ κτλ-ειδα και καποιες καμπυλες ονλαιν.

1)αυτο ανέβηκε τοσο(σχεδόν διπλασιάστηκε) λοιπόν γενικά σε ολους για ολα αυτά που συμβαίνουν στον κοσμο κ την χωρα μας???λογω κοβιντ,αυξηση ανατιμήσεων στην παγκόσμια οικονομία και ολα αυτά που ανακοινωσαν????

2)είναι καλύτερο να έχεις σταθερο ΟΤΣ?μπορω να κανω τέτοια αίτηση ενώ είμαι στα μισά του συμβολαίου

3)ακομα και στη ΔΕΗ η σε αλλη εταιρεία να ήμουν ιδια φάση θα ηταν σωστά??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1163297994_.jpg.7f01555adeb3f78099c471324f8532b2.jpg

To γράφει ξεκάθαρα ότι οι όροι παραμένουν ως έχουν. Εφόσον οι όροι δε γράφουν για ΟΤΣ/ρήτρα προσαρμογής, δε μπορούν να την εφαρμόσουν.

Για να το κάνουν θα πρέπει να σου στείλουν νωρίτερα ειδοποίηση ότι αλλάζουν τους όρους και θα έχεις χρόνο να πας αλλού.

Αν καταγγείλεις τη σύμβαση και ο πάροχος κλείσει τη καρτέλα σου, κινδυνεύεις να βρεθείς με κομμένη παροχή.

Αν έχεις γραπτώς είτε στο λογαριασμό είτε σε προσωπικό mail ότι μπορείς να φύγεις αζημίως, τότε:

- Κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο.

- Στέλνεις ειδοποίηση στο παλιό πάροχο ότι φεύγεις κι ότι η σύμβαση καταγγέλεται / λύνεται αυτοδικαίως μόλις ολοκληρωθεί η μετάβαση απ'τον ΔΕΔΔΗΕ (τη προηγούμενη της ημέρας εκπροσώπησης απ'το νέο πάροχο).

Αν η σύμβαση σου δεν είναι αορίστου και δεν έχεις δήλωση γραπτώς ότι μπορείς να φύγεις αζημίως, τότε καλή τύχη με τη ρήτρα πρόωρης αποχώρησης.

 

Μια ερώτηση σχετικά με το ενημερωτικό της ελιν. Η έκπτωση ανταγωνιστικών χρεώσεων που γράφει 5% είναι η παλαιά έκπτωση συνέπειας που ήταν 10%; Την μείωσαν δηλαδή εκτός από την αύξηση στη τιμή της κιλοβατώρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

3)ακομα και στη ΔΕΗ η σε αλλη εταιρεία να ήμουν ιδια φάση θα ηταν σωστά??

στο Γ1 ναι , ίσως χειρότερα, σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα όχι

9 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

2)είναι καλύτερο να έχεις σταθερο ΟΤΣ?

δες πιο πάνω στην ίδια σελίδα (έλεος!)

10 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

μπορω να κανω τέτοια αίτηση ενώ είμαι στα μισά του συμβολαίου

δες (φφφφ και εσύ) αν έχει ο λογαριασμός σου ειδοποίηση ή κάποιος προηγούμενος για ειδοποίηση αλλαγής όρων μήπως φύγεις αζημίως

11 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

1)αυτο ανέβηκε τοσο(σχεδόν διπλασιάστηκε) λοιπόν γενικά σε ολους για ολα αυτά που συμβαίνουν στον κοσμο κ την χωρα μας???λογω κοβιντ,αυξηση ανατιμήσεων στην παγκόσμια οικονομία και ολα αυτά που ανακοινωσαν????

όχι, φάγανε τα λεφτά για τις ΑΠΕ και πληρώναμε ρύπους ,τώρα παίζει ρόλο και η αύξηση του φυσικού αερίου

Διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Για καταγγελία τα βήματα

Spoiler

1. Ζητάς την επιστροφή του ποσού της ρήτρας μιας και δε γνώριζες την επιβάρυνση , τηλεφωνικώς και μπορείς να αναφέρεις (όχι με εκβιαστικό τόνο , ήρεμα και κοφτά ) , αν δε βγάλεις άκρη , ότι θα ήθελες ένα email επικοινωνίας για να έχεις γραπτή απάντηση για τις περεταίρω νόμιμες ενέργειες που επιθυμείς

Αν δεν ψαρώσουν

2. Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (&την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς) και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις , επιστροφή όλου του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

3. Ανάλογα και την απάντηση (ή και τη μη απάντηση) κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

 

Προς &υπόλοιπους ,διαβάζουμε καμια 10ριά 20ριά σελίδες πίσω :)

2 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Την μείωσαν δηλαδή εκτός από την αύξηση στη τιμή της κιλοβατώρας;

ότι λέει η εικόνα . Μείωση αύξηση , εξαρτάται απο την τιμολόγηση που είχε κάποιος πριν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kaktos77 είπε

 

Μια ερώτηση σχετικά με το ενημερωτικό της ελιν. Η έκπτωση ανταγωνιστικών χρεώσεων που γράφει 5% είναι η παλαιά έκπτωση συνέπειας που ήταν 10%; Την μείωσαν δηλαδή εκτός από την αύξηση στη τιμή της κιλοβατώρας;

Η αλλαγή συνέπειας από 10% σε 5% ισχύει από 1/7. Υπήρχε ειδοποίηση στη 2η σελίδα του λογαριασμού111.jpg.41f65d0bbd95b086295e232af92ed5a5.jpg του Απριλίου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Η αλλαγή συνέπειας από 10% σε 5% ισχύει από 1/7. Υπήρχε ειδοποίηση στη 2η σελίδα του λογαριασμού111.jpg.41f65d0bbd95b086295e232af92ed5a5.jpg του Απριλίου.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι σε όλους

Όντως, στους 3 τελευταίους μου λογαριασμούς δεν γράφει πουθενά το παραπάνω στις "σημαντικές πληροφορίες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Όντως, στους 3 τελευταίους μου λογαριασμούς δεν γράφει πουθενά το παραπάνω στις "σημαντικές πληροφορίες".

σύμφωνα με το νόμο 6μηνο διατήρησης , η Ελίν συνήθως το κρατά και χρόνο παρόλο που είναι αορίστου. Βέβαια με τα νέα ζόρια δεν ξέρω τι θα κάνει και μιας που το έφερε η κουβέντα

20 ώρες πριν, mouxaxa είπε

Είμαι μάλλον από τους τυχερούς που πρόλαβα elin με σταθερή τιμή, χωρις ΟΤΣ, χωρίς πάγιο χωρις δέσμευση (σπίτι με 1 άτομο + νυχτερινό - μονοφασικό).

έχε το νου σου μη σου έρθει κάποια αλλαγή , δεν ξέρω πότε μπήκες στην Ελιν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

σύμφωνα με το νόμο 6μηνο διατήρησης , η Ελίν συνήθως το κρατά και χρόνο παρόλο που είναι αορίστου. Βέβαια με τα νέα ζόρια δεν ξέρω τι θα κάνει και μιας που το έφερε η κουβέντα

έχε το νου σου μη σου έρθει κάποια αλλαγή , δεν ξέρω πότε μπήκες στην Ελιν

Όντως τέλος Σεπτεμβρίου συμπληρώνω χρόνο. Σε αυτόν τον λογαριασμό θα με ενημερώσουν. Έτσι εξηγείται γιατί δεν έλαβα και επιστολή για αλλαγές στη τιμή της κιλοβατώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

1163297994_.jpg.7f01555adeb3f78099c471324f8532b2.jpg

To γράφει ξεκάθαρα ότι οι όροι παραμένουν ως έχουν. Εφόσον οι όροι δε γράφουν για ΟΤΣ/ρήτρα προσαρμογής, δε μπορούν να την εφαρμόσουν.

Για να το κάνουν θα πρέπει να σου στείλουν νωρίτερα ειδοποίηση ότι αλλάζουν τους όρους και θα έχεις χρόνο να πας αλλού.

Αν καταγγείλεις τη σύμβαση και ο πάροχος κλείσει τη καρτέλα σου, κινδυνεύεις να βρεθείς με κομμένη παροχή.

Αν έχεις γραπτώς είτε στο λογαριασμό είτε σε προσωπικό mail ότι μπορείς να φύγεις αζημίως, τότε:

- Κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο.

- Στέλνεις ειδοποίηση στο παλιό πάροχο ότι φεύγεις κι ότι η σύμβαση καταγγέλεται / λύνεται αυτοδικαίως μόλις ολοκληρωθεί η μετάβαση απ'τον ΔΕΔΔΗΕ (τη προηγούμενη της ημέρας εκπροσώπησης απ'το νέο πάροχο).

Αν η σύμβαση σου δεν είναι αορίστου και δεν έχεις δήλωση γραπτώς ότι μπορείς να φύγεις αζημίως, τότε καλή τύχη με τη ρήτρα πρόωρης αποχώρησης.

Καλή τύχη.... 

 

αλλά γράφει ότι το πελάτης μπορεί να 

 

"

Σε κάθε περίπτωση, ο Προμηθευτής δεν δικαιούται αποζημίωση αν η σύμβαση

καταγγελθεί από τον Πελάτη εντός τριάντα (30) ημερών από την ειδοποίηση του Προμηθευτή για τροποποίηση όρου της Σύμβασης ή τη γνωστοποίηση της τροποποίησης Χρεώσεων Προμήθειας, ακόμα και αν η εν λόγω καταγγελία λάβει χώρα κατά τη διάρκεια του ελάχιστου χρόνου ισχύος της Σύμβασης."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...