Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθετω τη δικη μου εμπειρια ζητωντας και συμβουλη για το επομενο βημα μου.

Εφυγα μετα απο πολλα χρονια απο τη ΔΕΗ περσι τον Αυγουστο πηγαινοντας στην NRG (ELECTRICITY 4BUSINESS1 ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΡΟΛΟΙ). Ένα χρόνο μετά, μπορώ χοντρικά να πω ότι δεν είδα ιδιαίτερη μείωση από το παλιό τιμολόγιο στη ΔΕΗ (χοντρικά πλήρωνα τελική -με φορους και ολα μεσα- τιμή 20ε/kwh) για καταναλωση κοινοχρηστου τριφασικου ρευματος περιπου 10000-12000 kwh/χρόνο. Στην NRG υπολογιζω οτι η τελικη -με φορους και ολα μεσα- τιμη ειναι στα 18-19ε/kwh, εχοντας καταναλωσει 12000 kwh για το χρονο που περασε. Ειμαι στο σταδιο κατα το οποιο ειτε μενω στην NRG βαζοντας fixed προγραμμα (16ε/μηνα+6%φπα) ειτε αλλαζω παροχο παντα σε fixed προγραμμα. Η αφελης μου επιλογη (αγνοιας) να μη βαλω fixed προγραμμα εξαρχης μου κοστισε υπερογκα ποσα. Αποκορυφωμα τα 130 ευρω χρεωση για ρητρα αναπροσαρμογης στον τελευταιο λογαριασμο υψους 330 ευρω (συνολικα ολο το 12μηνο, συμπεριλαμβανομενων των 2 πρωτων μηνων με τη μηδενικη χρεωση της ρητρας, εφτασε στα 500 ευρω αποκλειστικα για χρεωσεις ρητρας αναπροσαρμογης - ενω επελεξα αρχικα την NRG γιατι ειχε το οριο 0.48-0.58 στην ρητρα ΟΤΣ που θεωρησα υψηλο σε σχεση με την αγορα). 

Τι θα με συμβουλευατε να κανω; Προτιμω να μη δεσμευτω με συμβολαιο (με την NRG ειχα 12μηνο που εληξε) βλεποντας ποσο αναξιοπιστες ειναι και οι εταιρειες αυτες και η αγορα ρευματος γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, skritikos είπε

Ρήτρες αναπροσαρμογής που είναι πάνω από την συνολική τιμή της πραγματικής κατανάλωσης, αν οι υπλογισμοί μου είναι σωστοί υπάρχουν μήνες που η KWh μου έχει βγει πάνω από 1.3 χωρίς ΦΠΑ....

Διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

1 λεπτό πριν, skritikos είπε

Κάνω μια ακόμη ανάλυση στο τι έχω πληρώσει τους τελευταίους 9 μήνες και νομίζω θα μου πέσουν τα μαλλιά.

Spoiler

1. Ζητάς την επιστροφή του ποσού της ρήτρας μιας και δε γνώριζες την επιβάρυνση , τηλεφωνικώς και μπορείς να αναφέρεις (όχι με εκβιαστικό τόνο , ήρεμα και κοφτά ) , αν δε βγάλεις άκρη , ότι θα ήθελες ένα email επικοινωνίας για να έχεις γραπτή απάντηση για τις περεταίρω νόμιμες ενέργειες που επιθυμείς

Αν δεν ψαρώσουν

2. Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (&την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς) και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις , επιστροφή όλου του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

3. Ανάλογα και την απάντηση (ή και τη μη απάντηση) κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

 

2 λεπτά πριν, skritikos είπε

Χθες μίλησα με την ΔΕΗ γιατί τα έχω πάρει με την Elpedison που είμαι και η ΔΕΗ είπε πως δεν χρειάζεται να στείλω καν ενημέρωση στην Elpedison. Τα κανονίζουν όλα αυτοί

αν έχεις δέσμευση θα πληρώσεις ρήτρα αποχώρησης

3 λεπτά πριν, skritikos είπε

Χθες μίλησα με την ΔΕΗ γιατί τα έχω πάρει με την Elpedison που είμαι και η ΔΕΗ είπε πως δεν χρειάζεται να στείλω καν ενημέρωση στην Elpedison.

Για online/enter εδώ

4 λεπτά πριν, mindscape2 είπε

Τι θα με συμβουλευατε να κανω;

πρόγραμμα χωρίς ρήτρας αναπροσαρμογής . Επαγγελματικό τι φάση είναι ? (Γ21 22 ?)

για καταγγελία διάβασε το spoiler

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1. Ζητάς την επιστροφή του ποσού της ρήτρας μιας και δε γνώριζες την επιβάρυνση , τηλεφωνικώς και μπορείς να αναφέρεις (όχι με εκβιαστικό τόνο , ήρεμα και κοφτά ) , αν δε βγάλεις άκρη , ότι θα ήθελες ένα email επικοινωνίας για να έχεις γραπτή απάντηση για τις περεταίρω νόμιμες ενέργειες που επιθυμείς

Αν δεν ψαρώσουν

2. Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (&την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς) και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις , επιστροφή όλου του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

3. Ανάλογα και την απάντηση (ή και τη μη απάντηση) κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

πρόγραμμα χωρίς ρήτρας αναπροσαρμογής . Επαγγελματικό τι φάση είναι ? (Γ21 22 ?)

για καταγγελία διάβασε το spoiler

Γ21.

Το συμβολαιο στην NRG ελεγε για οριο ΟΤΣ 0.48-0.58, αλλα δεν εχω ιδεα αν με εχουν χρεωσει καταχρηστικα ή όχι, αλλωστε δεν αναφερουν πως προκυπτει το ποσο της χρεωσης, απλα αναφερουν καθε μηνα το ποσο. 

Το προγραμμα χωρις ρητρα αναπροσαρμογης υποθετω δεν ειναι διαφορετικο από αυτο που λενε FIXED που προσφερουν πανω κατω αρκετες εταιρειες (συμπεριλαμβανομενης της NRG).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

  Απόκρυψη περιεχομένων

1. Ζητάς την επιστροφή του ποσού της ρήτρας μιας και δε γνώριζες την επιβάρυνση , τηλεφωνικώς και μπορείς να αναφέρεις (όχι με εκβιαστικό τόνο , ήρεμα και κοφτά ) , αν δε βγάλεις άκρη , ότι θα ήθελες ένα email επικοινωνίας για να έχεις γραπτή απάντηση για τις περεταίρω νόμιμες ενέργειες που επιθυμείς

Αν δεν ψαρώσουν

2. Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (&την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς) και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις , επιστροφή όλου του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

3. Ανάλογα και την απάντηση (ή και τη μη απάντηση) κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

 

Μα νομίζω πως μέσα στα συμβόλαια μας (Nυχτερινο 24h) αναφέρουν πως οι τιμές δύναται να αλλάξουν ανάλογα με τις αναπροσαρμογές της αγοράς, οπότε θεωρώ πως αυτοί είναι καλυμμένοι τυπικά.

Αυτό που δεν μπορώ να βρω πουθενά ήταν ποια ήταν η οριακή τιμή όταν υπέγραφα, ή όπως την χαρακτηρίζουν έστω αυτή.

Λογικά ήταν κάτι πολύ χαμηλό και κάτι μου λέει πως στην πορεία την χαμήλωσαν κι άλλο.

Θυμάται κανείς με ίδιο συμβόλαιο που στο καλό το γράφει αυτό;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, mindscape2 είπε

εχοντας καταναλωσει 12000 kwh για το χρονο που περασε.

Mε την ίδια ακριβώς κατανάλωση εξοικονόμησα ~1200 ευρώ σε 2 χρόνια με το Eλίν Electricon (πάει τώρα αυτό).

edit: Δεν υπάρχει πλέον καλό σταθερό πρόγραμμα σε σύμβαση αορίστου χρόνου.

Εδώ και 1.5 μήνα είμαι στο ΗΡΩΝ Οnly Business (σταθερό είναι χωρίς ΟΤΣ), 1 χρόνο δέσμευση

https://www.heron.gr/energy/electricity/epixeirisi/only-business

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skritikos είπε

Μα νομίζω πως μέσα στα συμβόλαια μας (Nυχτερινο 24h) αναφέρουν πως οι τιμές δύναται να αλλάξουν ανάλογα με τις αναπροσαρμογές της αγοράς, οπότε θεωρώ πως αυτοί είναι καλυμμένοι τυπικά.

άλλο αυτό , άλλο τι σου είπαν. Αν το συμβόλαιο έγραφε οτι θα δώσεις νεφρό θα έδινες?

(όχι διαφάνεια και μη κατανοητοί όροι)

7 λεπτά πριν, mindscape2 είπε

Το συμβολαιο στην NRG ελεγε για οριο ΟΤΣ 0.48-0.58, αλλα δεν εχω ιδεα αν με εχουν χρεωσει καταχρηστικα ή όχι, αλλωστε δεν αναφερουν πως προκυπτει το ποσο της χρεωσης, απλα αναφερουν καθε μηνα το ποσο. 

μπορεί και να άλλαξαν τον τρόπο υπολογισμού αλλά αν είναι να μην κάνεις καταγγελία δεν έχει νόημα περεταίρω συζήτηση γιαυτό

8 λεπτά πριν, mindscape2 είπε

Το προγραμμα χωρις ρητρα αναπροσαρμογης υποθετω δεν ειναι διαφορετικο από αυτο που λενε FIXED που προσφερουν πανω κατω αρκετες εταιρειες (συμπεριλαμβανομενης της NRG).

Η διαφορά της NRG (όπως και παλιότερο της elpedison) με τις υπόλοιπες είναι οτι είναι πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής που απλά σου δίνει δυνατότητα να μην εχει ενεργοποιώντας το fixed

Γ21 έχει πλέον ο Ηρών , η efaenergy και η weenergy

Γ22 μόνο η weenergy , ίσως δέχονται και οι υπόλοιπες ζητώντας προσφορά χωρίς ρήτρα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

άλλο αυτό , άλλο τι σου είπαν. Αν το συμβόλαιο έγραφε οτι θα δώσεις νεφρό θα έδινες?

(όχι διαφάνεια και μη κατανοητοί όροι)

μπορεί και να άλλαξαν τον τρόπο υπολογισμού αλλά αν είναι να μην κάνεις καταγγελία δεν έχει νόημα περεταίρω συζήτηση γιαυτό

Η διαφορά της NRG (όπως και παλιότερο της elpedison) με τις υπόλοιπες είναι οτι είναι πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής που απλά σου δίνει δυνατότητα να μην εχει ενεργοποιώντας το fixed

Γ21 έχει πλέον ο Ηρών , η efaenergy και η weenergy

Γ22 μόνο η weenergy , ίσως δέχονται και οι υπόλοιπες ζητώντας προσφορά χωρίς ρήτρα

 

Τους ετοιμάζω email τώρα όπου θα τους ενημερώσω με την πρόθεση μου να διακόψω και ζητάω ανάλυση όλων των χρεώσεων 'Αναπροσαρμογής' για την διάρκεια του συμβολαίου μας.

https://www.elpedison.gr/files/1/Terms/Electricity_July_21/Παράδειγμα τρόπου υπολογισμού της αναπροσαρμογής.pdf

Μπορείς να μου πεις αν ο τύπος που χρησιμοποιούν είναι αυτός που πρέπει; To PDF το βρήκα από το site τους όπως θα δεις γιατί οι ίδιοι δεν λένε να μου το στείλουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skritikos είπε

ους ετοιμάζω email τώρα όπου θα τους ενημερώσω με την πρόθεση μου να διακόψω και ζητάω ανάλυση όλων των χρεώσεων 'Αναπροσαρμογής' για την διάρκεια του συμβολαίου μας.

το ποιο σημαντικό για ΣτΚ είναι το

Αναφορά σε κείμενο

Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (&την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς) και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις , επιστροφή όλου του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

 

4 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μπορείς να μου πεις αν ο τύπος που χρησιμοποιούν είναι αυτός που πρέπει;

τώρα ναι , πριν ένα μήνα είχε άλλο συντελεστή σ.9 1,1343

https://www.elpedison.gr/files/1/Terms/Electricity_June_21/EL 003_10_06-21_ElectricityHome_JUN21.pdf

στο συμβόλαιό σου ίσως ξεκίνησε αλλιώς , ίσως κάποια στιγμή θα άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού και θα είχες και το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως

εξίσου σημαντικά φυσικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

το ποιο σημαντικό για ΣτΚ είναι το

 

τώρα ναι , πριν ένα μήνα είχε άλλο συντελεστή σ.9 1,1343

https://www.elpedison.gr/files/1/Terms/Electricity_June_21/EL 003_10_06-21_ElectricityHome_JUN21.pdf

στο συμβόλαιό σου ίσως ξεκίνησε αλλιώς , ίσως κάποια στιγμή θα άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού και θα είχες και το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως

εξίσου σημαντικά φυσικά

Άρα λες πως οι παράμετροι στον τύπο είναι οι σωστοί; Κάπου στο τεράστιο thread εδώ είδα που λέγατε πως πλέον κάποιοι παράμετροι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται πια. Διάβαζα ως τις 6 το πρωί χθες βράδυ από την απογοήτευση μου να βρω ένα νέο σοβαρό πάροχο (όπου σίγουρα δεν θα έχω μεταβλητή χρέωση και ας πληρώνω περισσότερο την KWh στα χαρτιά). Οπότε έχει θολώσει το κεφάλι μου από τόσα που διάβασα.

Στο αρχικό μου συμβόλαιο δεν βρίσκω πουθενά καμία αναλυτική αναφορά πλέον αυτής που λέει πως μπορούν να αλλάξουν τις τιμές με βάση την χονδρική της αγοράς κτλ.

Ναι τους το γράφω πως δεν είχα ενημερωθεί και πως η προωθητική τους καμπάνια ήταν παραπλανητική κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skritikos είπε

Διάβαζα ως τις 6 το πρωί χθες βράδυ από την απογοήτευση μου να βρω ένα νέο σοβαρό πάροχο (όπου σίγουρα δεν θα έχω μεταβλητή χρέωση και ας πληρώνω περισσότερο την KWh στα χαρτιά). Οπότε έχει θολώσει το κεφάλι μου από τόσα που διάβασα.

α, δε σου είπα το

Διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :) ?

4 λεπτά πριν, skritikos είπε

Στο αρχικό μου συμβόλαιο δεν βρίσκω πουθενά καμία αναλυτική αναφορά πλέον αυτής που λέει πως μπορούν να αλλάξουν τις τιμές με βάση την χονδρική της αγοράς κτλ.

το έχεις ηλεκτρονικά ? Ανέβασέ το χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία , σίγουρα έχει τον τύπο μέσα

6 λεπτά πριν, skritikos είπε

Κάπου στο τεράστιο thread εδώ είδα που λέγατε πως πλέον κάποιοι παράμετροι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται πια.

Αν είναι παλιό , θα έχει μέσα ΜΜΚΘΣ κτλ , το θέμα είναι αν έχεις ιστορικό λογαριασμών αν έχει υποσημείωση κάποιος οτι άλλαξε ο υπολογισμός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

α, δε σου είπα το

Διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :) ?

το έχεις ηλεκτρονικά ? Ανέβασέ το χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία , σίγουρα έχει τον τύπο μέσα

Αν είναι παλιό , θα έχει μέσα ΜΜΚΘΣ κτλ , το θέμα είναι αν έχεις ιστορικό λογαριασμών αν έχει υποσημείωση κάποιος οτι άλλαξε ο υπολογισμός

 

Στο συμβόλαιο μου λοιπόν τώρα που κάθησα βρήκα το παρακάτω:

Εφόσον το άθροισμα που προκύπτει από: α) τη μέση ωριαία ΟΤΣ, η οποία υπολογίζεται
ως ο μέσος όρος της ΟΤΣ του μήνα κατανάλωσης, β) τη μέση μηνιαία χρέωση για τον
ΛΠ2, γ) τη μέση μηνιαία χρέωση για τον ΛΠ3, δ) τη Μοναδιαία Χρέωση ΜΜΚΘΣΣ κατά
την περίοδο κατανάλωσης, ε) του κόστους του Προμηθευτή για το Μηχανισμό
Αποζημίωσης Ευελιξίας κατά την περίοδο κατανάλωσης, και των (α) έως και (ε)
προσαυξημένων κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου, παραμένει
εντός εύρους 0,045-0,050 €/kWh, η Χρέωση Προμήθειας που θα καταβάλλει ο Πελάτης
δεν θα αλλάζει. Σε περίπτωση που το κατά τα ως άνω οριζόμενο άθροισμα κυμαίνεται
άνωθεν ή κάτωθεν του προαναφερθέντος εύρους, τυχόν τέτοια μεταβολή θα
αντικατοπτρίζεται ισόποσα στη Χρέωση Προμήθειας κάθε μήνα.

 

Που βλέπω πως διαφέρει από αυτό που έχουν τώρα online για το πρόγραμμα:

Η Χρέωση Προμήθειας θα αναπροσαρμόζεται από τον Προμηθευτή ακολουθώντας τις διακυμάνσεις του Κόστους Αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας του Προμηθευτή στο Διασυνδεδεμένο Σύστημα (εφεξής «Μέγεθος Αναφοράς x»), όπως, αυτό καθορίζεται, για τη χρονική περίοδο κατανάλωσης που αφορά ο εκκαθαριστικός λογαριασμός, από: i) Την µέση τιµή της ΤΕΑ, ii) τις μέσες μοναδιαίες χρεώσεις για όλους τους ΛΠ, iii) Το Μεσοσταθμικό Μεταβλητό Κόστος Θερμικών Συμβατικών Σταθμών (ΜΜΚΘΣΣ), iv) Το κόστος που σχετίζεται με τον Μεταβατικό Μηχανισμό Αποζημίωσης Ευελιξίας ή τον Μακροχρόνιο Μηχανισμό Αποζημίωσης Επάρκειας Ισχύος ή κάθε άλλο εθνικό μακροχρόνιο ή βραχυχρόνιο μέτρο για τη διασφάλιση της διαθεσιμότητας παροχής επαρκούς ισχύος ή για την αντιμετώπιση προβλημάτων που προκαλεί η έλλειψη ευέλικτης δυναμικότητας παραγωγής, v) Τυχόν επιπλέον κόστη χονδρεμπορικής που θα προκύψουν κατά τη λειτουργία των Αγορών Ηλεκτρικής Ενέργειας του Νόμου 4425/2016 (Χονδρικής Αγοράς Προθεσμιακών Προϊόντων Ηλεκτρικής Ενέργειας, της Αγοράς Επόμενης Ημέρας, της Ενδοημερήσιας Αγοράς και της Αγοράς Εξισορρόπησης), ή οποιαδήποτε άλλα κόστη που θα προκύψουν από σχετικές υπουργικές αποφάσεις, ρυθμιστικές ή κανονιστικές διατάξεις, ως εξής: Εφόσον το Μηνιαίο Μέγεθος Αναφοράς x παραμένει εντός του εύρους διακύμανσης Li=0,030 - Lu=0,045 €/kWh, η Χρέωση Προμήθειας που θα καταβάλλει ο Πελάτης δεν θα αλλάζει. Σε περίπτωση που το κατά τα ως άνω οριζόμενο άθροισμα κυμαίνεται άνωθεν του προαναφερθέντος εύρους, η Χρέωση Προμήθειας θα επαυξάνεται σύμφωνα με τον τύπο α*(x-Lu)+β. Σε περίπτωση που το κατά τα ως άνω οριζόμενο άθροισμα κυμαίνεται κάτωθεν του προαναφερθέντος εύρους, η Χρέωση Προμήθειας θα απομειώνεται σύμφωνα με τον τύπο α*(x-Li)+β. Οι συντελεστές α και β, καθώς και τα ως άνω Li και Lu όρια δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή (www.elpedison.gr) και αναπροσαρμόζονται βάσει των τρεχουσών συνθηκών της αγοράς. Σήμερα, οι συντελεστές α και β ορίζονται ως εξής: α = 1,1371, β = 0,005.

13 λεπτά πριν, korakios είπε

α, δε σου είπα το

Διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :) ?

το έχεις ηλεκτρονικά ? Ανέβασέ το χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία , σίγουρα έχει τον τύπο μέσα

Αν είναι παλιό , θα έχει μέσα ΜΜΚΘΣ κτλ , το θέμα είναι αν έχεις ιστορικό λογαριασμών αν έχει υποσημείωση κάποιος οτι άλλαξε ο υπολογισμός

 

Το συμβόλαιο ξεκίνησε Μάιο 2020. Και ναι, έχω όλους τους λογαριασμούς σε PDF λόγω ebilling.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

το θέμα είναι αν έχεις ιστορικό λογαριασμών αν έχει υποσημείωση κάποιος οτι άλλαξε ο υπολογισμός

αν σε ειδοποίησαν δηλαδή είναι καλυμμένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, korakios είπε

αν σε ειδοποίησαν δηλαδή είναι καλυμμένοι

Δεν έχω δει κάποια ειδοποίηση για τίποτα όχι. Ούτε σε mail ούτε στους λογαριασμούς.

Αλλά για τι πράγμα θεωρούμε πως πρέπει να με είχανε ενημερώσει;

Τους έστειλα μόλις και το mail.

 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skritikos είπε

Οι συντελεστές α και β, καθώς και τα ως άνω Li και Lu όρια δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή (www.elpedison.gr) και αναπροσαρμόζονται βάσει των τρεχουσών συνθηκών της αγοράς.

111.jpg.cb8ed4cc046c2991d0079c7ce3066359.jpg

Εγγράφως σημαίνει είτε στο λογαριασμό, είτε με mail, είτε με επιστολή (ο πάροχος πρέπει να έχει αριθμό συστημένου για να αποδείξει ότι το έστειλε και ο πελάτης το παρέλαβε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

111.jpg.cb8ed4cc046c2991d0079c7ce3066359.jpg

Εγγράφως σημαίνει είτε στο λογαριασμό, είτε με mail, είτε με επιστολή (ο πάροχος πρέπει να έχει αριθμό συστημένου για να αποδείξει ότι το έστειλε και ο πελάτης το παρέλαβε).

Δεν έχω λάβει ποτέ ούτε κάποιο έγγραφο ούτε κάποιο τηλεφώνημα τους σχετικά με αυτό.

Καμία ενημέρωση για καμία αλλαγή.

Άρα με ξεκίνησαν με άλλο υπολογισμό και την πορεία με γύρισαν σε κάτι άλλο χωρίς προηγούμενη ενημέρωση; Τους έχω ζητήσει τις αναλύσεις για κάθε μήνα μαζί με τον τύπο που χρησιμοποίησαν και όλες τις τιμές και τους πίνακες από τους οποίους τις άντλησαν.

Ομολογώ πως και μετά την κατάργηση του Fixed προγράμματος τους (το οποίο είχα αφήσει να ενεργοποιήσω τώρα το Φθινόπωρο μια που πέρσι δεν το γνώριζα...) δεν περιμένω και πολλά από αυτούς.

Με βλέπω για ΔΕΗ Online και να μην ξανασχοληθώ μέχρι να ωριμάσει η αγορά (ή να ψοφήσει να ησυχάσουμε τόσοι που καήκαμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...