Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 Το οn! είχε δέσμευση όντως. Προσοχή η 1η μέρα είναι η μέρα που πήρες ρεύμα απ'την Ελίν (όχι η μέρα που υπέγραψες). Βρες το 1ο λογαριασμό της Ελίν να δεις αρχική ημερομηνία κατανάλωσης. Ή τον τελικό του προηγούμενου παρόχου για να δεις τη τελευταία μέρα. Από εκεί ξεκινάς και μετράς 1 χρόνο.

Έχεις δίκιο,1ος λογαριασμός είναι στις 17,σε μια βδομάδα λοιπόν...Μεταξύ εφα,solar fixed,ηρων,protergia, ποιά θα εμπιστευόσουν περισσότερο;

Επεξ/σία από lakistsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Όχι,για κάποιους λόγους δεν έχω βάλει νυχτερινό...Κακώς,το ξέρω.Ενδιαφέρομαι καθαρά για προγράμματα σταθερής χρέωσης ημέρας/νύχτας.

 

Το electric on οικιακό ,δεν προσφέρεται πια απ'ότι φαίνεται...

 

φτού!

Ευχαριστώ πολύ,πολύ χρήσιμο,δεν το χα δει...

Μάλλον θα το σκεφτώ κανα δυο μέρες ακόμα...

Απ΄ότι φαίνεται η επόμενη επιλογή είναι η solar fixed,μετα protergia,ηρων...Ποιά είναι η λιγότερο "στιγματισμένη";

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια!

Εμένα κλείνει 1 χρόνος την Τετάρτη,οπότε φαντάζομαι θα με καλέσουν πολύ σύντομα.Θα αποφασίσω σίγουρα μέσα στο ΣΚ.Είχα ήδη δώσει στοιχεία στην nrg και πριν πάω να  υπογράψω,τι με φώτισε και τσέκαρα insomnia...

Δηλαδή με τα τωρινά δεδομένα είναι προτιμότερο το συμβόλαιο μέγιστης παραμονής;Εγώ ισα-ίσα σκεφτόμουν ότι με την τωρινή κατάσταση μην βρεθώ εγκλωβισμένος διετία μετά από αυθαίρετη αναπροσαρμογή όρων...Αλλά δεν το χω ψάξει τόσο.

Από όσο διάβασα εδώ η αυθαίρετη αναπροσαρμογή έγινε στο πάγιο του fixed για υφιστάμενους πελάτες που δεν το είχαν ενεργοποιήσει.... αντί δλδ η NRG να δώσει την δυνατότητα ως όφειλε σε υφιστάμενους πελάτες να μπορέσουν να ενεργοποιήσουν το fixed τιμολόγιο στα 4E όπως ήταν την στιγμή που υπέγραψαν, τους επέβαλε τα 9.9Ε σαν να ήταν νέοι πελάτες (αυθαίρετα και καταχρηστικά). Όσοι όμως το είχαν ενεργοποιήσει στα 4E δεν τους το αύξησε.... τουλάχιστον εκει έχει μείνει η ενημέρωση μου.... Για εμάς δλδ που θα το ενεργοποιήσουμε εξαρχής στα 9.9Ε (+2,9Ε το πάγιο του προγράμματος) θέλω να πιστεύω ότι δεν το πειράξουν σε ενδεχόμενη επικείμενη αύξηση…
Κοίτα αν τα τιμολόγια συνεχώς ανεβαίνουν (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) σίγουρα μια μακροχρόνια δέσμευση σε μία φερέγγυα εταιρία είναι ευχής έργον…. Εγώ στην elpedison δεν είχα κανένα θέμα 2 χρόνια τώρα στο fixed, και άμεση επικοινωνία μέσω chat και όλα καθαρά σε χρεώσεις και λογαριασμούς… Αν μπορούσα να μείνω κι άλλο θα έμενα αλλά χωρίς fix τιμολόγιο ούτε καν…. Το θέμα είναι να βρούμε μια φερέγγυα εταιρία. Έχω κι άλλα πράματα στο κεφάλι μου, δεν μπορώ να σκέφτομαι κάθε μήνα και αν μου την “έφερε” ο πάροχος….. Με αυτό το σκεπτικό είπα για τη δέσμευση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

Από όσο διάβασα εδώ η αυθαίρετη αναπροσαρμογή έγινε στο πάγιο του fixed για υφιστάμενους πελάτες που δεν το είχαν ενεργοποιήσει.... αντί δλδ η NRG να δώσει την δυνατότητα ως όφειλε σε υφιστάμενους πελάτες να μπορέσουν να ενεργοποιήσουν το fixed τιμολόγιο στα 4E όπως ήταν την στιγμή που υπέγραψαν, τους επέβαλε τα 9.9Ε σαν να ήταν νέοι πελάτες (αυθαίρετα και καταχρηστικά). Όσοι όμως το είχαν ενεργοποιήσει στα 4E δεν τους το αύξησε.... τουλάχιστον εκει έχει μείνει η ενημέρωση μου.... Για εμάς δλδ που θα το ενεργοποιήσουμε εξαρχής στα 9.9Ε (+2,9Ε το πάγιο του προγράμματος) θέλω να πιστεύω ότι δεν το πειράξουν σε ενδεχόμενη επικείμενη αύξηση…
Κοίτα αν τα τιμολόγια συνεχώς ανεβαίνουν (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) σίγουρα μια μακροχρόνια δέσμευση σε μία φερέγγυα εταιρία είναι ευχής έργον…. Εγώ στην elpedison δεν είχα κανένα θέμα 2 χρόνια τώρα στο fixed, και άμεση επικοινωνία μέσω chat και όλα καθαρά σε χρεώσεις και λογαριασμούς… Αν μπορούσα να μείνω κι άλλο θα έμενα αλλά χωρίς fix τιμολόγιο ούτε καν…. Το θέμα είναι να βρούμε μια φερέγγυα εταιρία. Έχω κι άλλα πράματα στο κεφάλι μου, δεν μπορώ να σκέφτομαι κάθε μήνα και αν μου την “έφερε” ο πάροχος….. Με αυτό το σκεπτικό είπα για τη δέσμευση .

Aυτό που με αποθάρρυνε περισσότερο ήταν οι μαρτυρίες για κακή εξυπηρέτηση πελατών μετά από όλο αυτό...Όπως είπες,δεν είναι να ασχολούμαστε συνέχεια με αυτά,άντε όταν λήγουν τα συμβόλαια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Έχεις δίκιο,1ος λογαριασμός είναι στις 17,σε μια βδομάδα λοιπόν...Μεταξύ εφα,solar fixed,ηρων,protergia, ποιά θα εμπιστευόσουν περισσότερο;

Κοιτάς βασικά κριτήρια:

- Μεγαλύτερο κέρδος (εξαρτάται απ'τη κατανάλωση)

- Μικρότερη δέσμευση.

- Μετά το τέλος της δέσμευσης η σύμβαση να γίνεται αορίστου και όχι να ανανεώνεται αυτόματα.

Στο επαγγελματικό έτσι κατέληξα στο ΗΡΩΝ Only Business μετά την αύξηση των τιμών στο Εlectricon. Kαι στο οικιακό αν δεν είχα αορίστου στην Ελίν, θα πήγαινα στο Only Home του Ηρων. Ή πριν 2 μήνες θα πήγαινα Solar (ήταν φτηνότερο απ'ότι τώρα).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, imr είπε

Να κανω μια επαναληψη γιατι εχω μπερδευτει

 

Εχω αυτην την στιγμη Δεη απλο Γ1 χωρις νυχτερινο.

Νυχτερινο δεν μπαινει γιατι ειμαι ενοικιαστης, θα μεινω στο σπιτι το μεγιστο για 3 χρονια απο σημερα

 

Με βαση το εξελ και 6000 kw/h τον χρονο καταληγω στην protergia home fixed.

Καποια αλλη επιλογη?

 

 

Το κόστος για την ενεργοποίηση νυχτερινού είναι μικρό και είναι δικαίωμα σου να το βάλεις. Δεν μπορεί να στο κόψει ο ιδιοκτήτης. 

Από το ψάξιμο μου τις τελευταίες μέρες καταλήγω στο ΔΕΗ MyHome Online, με νυχτερινό φυσικά.

Το excel που έχει γίνει post εδώ είναι απίστευτα βοηθητικό για να πάρεις απόφαση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1988panos2171 είπε

Μου ειπαν για 0.06ε κιλοβατωρα οταν στη δεη ειναι 0.11ε

Αφού είδες τα μαθηματικά και πως βγαίνουν τα 0,14-0,16 ,απλά για το Γ1/ΓΝ1 έχουν αλλάξει οι τιμές

https://www.insomnia.gr/forums/topic/776834-ρήτρα-αναπροσαρμογης-δεη/#comments

43 λεπτά πριν, imr είπε

Εχω αυτην την στιγμη Δεη απλο Γ1 χωρις νυχτερινο.

Νυχτερινο δεν μπαινει γιατι ειμαι ενοικιαστης, θα μεινω στο σπιτι το μεγιστο για 3 χρονια απο σημερα

Αν συμφωνήσετε με τον ιδιοκτήτη δε νομίζω να υπάρχει θέμα

25 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Aυτό που με αποθάρρυνε περισσότερο ήταν οι μαρτυρίες για κακή εξυπηρέτηση πελατών μετά από όλο αυτό...Όπως είπες,δεν είναι να ασχολούμαστε συνέχεια με αυτά,άντε όταν λήγουν τα συμβόλαια!

δεν υπάρχει κανένας πάροχος ρεύματος στην Ελλάδα που δεν έχει αρνητικές εντυπώσεις απο κάποιον

 

2 λεπτά πριν, skritikos είπε

Από το ψάξιμο μου τις τελευταίες μέρες καταλήγω στο ΔΕΗ MyHome Online, με νυχτερινό φυσικά.

άρα είσαι εδώ :)

1 ώρα πριν, lakistsiou είπε

Δηλαδή με τα τωρινά δεδομένα είναι προτιμότερο το συμβόλαιο μέγιστης παραμονής;

όχι , η δέσμευση δεν παίζει κανεναν ρόλο στη διατήρηση της τιμής και όφελος έχει μόνο η εταιρία

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, korakios είπε

άρα είσαι εδώ :)

 

Ναι τα έχω διαβάσει. Ασχολούμαι με το θέμα 2-3 μέρες φουλ τώρα. Δεν την ξαναπατάω όπως πέρσι, που νόμιζα πως έχω κάνει και φοβερά έξυπνη κίνηση με το γύρισμα σε Elpedison...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω κ εγώ την ιστοριούλα μου με Protergia.

Ήμουν για 3 χρόνια περίπου σε ένα πρόγραμμα (δε θυμαμαι ποιο) αρκετά καλό για την εποχή του με ΟΤΣ ομως. Πάντα καλοπληρωτής εντός 2 ημερών το πολύ από την έκδοση του λογαριασμού. Είχε ενεργοποιηθεί λιγες φορές πάντα με επιβάρυνση κάτω των 10€ ίσως και των 5€.

Με παίρνουν τηλέφωνο λοιπόν 3-4 φορές παραπλανητικά και μου λένε ότι έχει λήξει το πρόγραμμα και δεν θα έχω την έκπτωση στην κιλοβατώρα και θα είμαι χαμένος κτλ και με σπρώχνουν στο MVP. Σε ερώτηση αν κάτι αλλάζει από τους υπόλοιπους όρους η απάντηση ήταν οτι δεν αλλάζει τίποτα άλλο.

Υπογράφω λοιπόν και μετά από ένα μήνα έρχεται κουστούμι 36€ ρεύμα και 50€ ρήτρα!!!! (Πάντα μιλάμε για εκκαθαριστικούς γιατί καταχωρούσα τις ενδείξεις κάτι που με ψιλοέσωσε γιατί πήρα χαμπάρι νωρίς τη ρήτρα). Μου παίρνει μια εβδομαδα να δω τι παίζει διαβάζοντας κυρίως εδω μέσα (να είναι καλά τα παιδιά που απαντάνε κατατοπιστικά!!!!). Παίρνω τηλέφωνο να πάω σε Fixed. Μου λένε ότι προφανως παω αζημίως και τους ζητάω: 1) να μου στειλουν να υπογράψω, 2) να μου στειλουν τους ορους σε PDF για να διαβαζονται (είναι σε φωτογραφία με σχετικα χαμηλη αναλυση και ειναι πολύ κουραστικό το διάβασμά τους) και 3) ζητάω να μου επιστραφεί η διαφορά (με μονη απάντηση ότι δεν γινονται τετοια πράγματα και θα το προωθησουμε).

Ψάχνω mail και δεν βρισκω πουθενα. Παίρνω τηλέφωνο και μου λενε οτι εχει στο site. Απλά είναι φόρμα και δεν θα έχω αποδεικτικό το κείμενο που έστειλα. Θα έχω μία μόνο επιβεβαιωση. Τους στέλνω λοιπόν ένα mail που τα αναφερω ολα αυτα και ζηταω την επιστροφη της ρητρας των 50€ του λογαριασμου και 35€ της ρήτρας του επομενου καθως και την προθεση τους θετικη η αρνητικη για να ξερω πως να κινηθω.

Με παίρνουν τηλέφωνο και μου δινουν πίσω τη ρητρα μονο του ενος λογαριασμου (απο μονοι τους μου ειπαν του μεγαλυτερου).  Τους λέω ότι θέλω και για τους 2 αλλά μου λενε οτι δεν γινεται και το κλεινουμε. Με ξαναπαίρνουν και μου ξαναλενε το ιδιο.

Σκεπτόμενος τώρα ίσως με fair play γιατι δεν με ταλαιπωρησαν και πολύ (αναλογικά πάντα με οτιδήποτε άλλο έχω μπλέξει στην Ελλάδα δλδ πολεοδομία/τράπεζες/ΔΕΔΔΗΕ κτλ) δεχτηκα γιατι και με τον παλιο τροπο υπολογισμου θα πλήρωνα σίγουρα 30€+ ρήτρα εκεί που είχε πάει η ΟΤΣ. Οπότε είναι σαν να μην είχα αλλάξει πρόγραμμα και πλήρωσα με τον παλαιό τρόπο. Και στο κατω κατω χωρις συνηγορους και δικηγορους κτλ ψιλοαναιμακτα πήρα ψιλοδίκαιο ποσό πίσω. Οπότε το έληξα έτσι. Θα μου πιστώσουν στον επόμενο τα 50€.

Αυτά και sorry για το σεντόνι!!!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πελάτης στη W-V κι εγώ, όλα μια χαρά μέχρι που άρχισε η ενεργοποίηση της ρήτρας με αποτέλεσμα στον τελευταίο λογαριασμό (μήνας Αύγουστος) με κατανάλωση 194kw να έχω αξία ρεύματος 11,25 ευρω και ρήτρα 21,24 ευρω. Σύνολο 32,49 ευρω για 194kw που σημαίνει τιμή κιλοβατωρας στα 0,167 ευρω Είμαι στο πρόγραμμα Liberty Max 2 και υποτίθεται οτι έχω τιμή στα 0,058 ευρω.

 

Π2124161158_.png.f5206de2d1521dfbd952b66288079f37.png

 

Προφανώς ενόψει χειμώνα, οπου θα χρησιμοποιώ ρεύμα για θέρμανση, ψάχνομαι για αλλαγή παρόχου. Το excel που έτρεξα μου έβγαλε voltera360, θα εκτιμούσα όμως ιδιαίτερα αν κάποιος που είναι πελάτης σε οποιοδήποτε από τα προγράμματα που λένε οτι δεν έχουν ρήτρα, να μου το επιβεβαίωνε οτι πράγματι δεν υπάρχει ρήτρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

θα εκτιμούσα όμως ιδιαίτερα αν κάποιος που είναι πελάτης σε οποιοδήποτε από τα προγράμματα που λένε οτι δεν έχουν ρήτρα, να μου το επιβεβαίωνε οτι πράγματι δεν υπάρχει ρήτρα.

επειδή τα προγράμματα αλλάζουν , το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις μέσω email οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα καθώς και τους όρους του προγράμματος .

Εννοείται ξανατσεκάρεις πριν την υπογραφή :)

4 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Το excel που έτρεξα μου έβγαλε voltera360

σίγουρα έβαλες ετήσια κατανάλωση ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

  

επειδή τα προγράμματα αλλάζουν , το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις μέσω email οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα καθώς και τους όρους του προγράμματος .

Εννοείται ξανατσεκάρεις πριν την υπογραφή :)

σίγουρα έβαλες ετήσια κατανάλωση ?

 Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Ναι έβαλα ετήσια κατανάλωση συγκεκριμένα 4700kw. Δεν ξέρω αν σε παραξένεψε η χαμηλή κατανάλωση που είχε ο λογαριασμός που έδειξα. Το χειμώνα χτυπάω 800-900 kw το μήνα.

Παίζει να έχω κάνει κάτι λαθος στο exsel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imr είπε

Να κανω μια επαναληψη γιατι εχω μπερδευτει

 

Εχω αυτην την στιγμη Δεη απλο Γ1 χωρις νυχτερινο.

Νυχτερινο δεν μπαινει γιατι ειμαι ενοικιαστης, θα μεινω στο σπιτι το μεγιστο για 3 χρονια απο σημερα

 

Με βαση το εξελ και 6000 kw/h τον χρονο καταληγω στην protergia home fixed.

Καποια αλλη επιλογη?

 

 

γιατί δε μπαίνει όταν είσαι ενοικιαστής? 35 ευρώ κάνει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

offtopic αν είναι να το συνεχίσουμε ανοίγουμε άλλο θέμα

2 λεπτά πριν, coyote2 είπε

γιατί δε μπαίνει όταν είσαι ενοικιαστής? 35 ευρώ κάνει

42€ με το ΦΠΑ. Απλά μπορεί να πει ο ιδιοκτήτης όταν το είδες δεν είχε νυχτερινό , αν θες πλήρωσέ το εσύ . Επίσης αν τυχών σκάσει και για ΥΔΕ που οφείλει να το πληρώσει ο ιδιοκτήτης φυσικά , μπορεί να υπάρχουν παρεξηγήσεις .

οfftopic αν είναι να το συνεχίσουμε ανοίγουμε άλλο θέμα

 

9 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Ναι έβαλα ετήσια κατανάλωση συγκεκριμένα 4700kw. Δεν ξέρω αν σε παραξένεψε η χαμηλή κατανάλωση που είχε ο λογαριασμός που έδειξα. Το χειμώνα χτυπάω 800-900 kw το μήνα.

Παίζει να έχω κάνει κάτι λαθος στο exsel;

ναι, σίγουρα δε βγάζει τη volterra . Έχεις πρόσφατη έκδοση ? (αλλά και πριν δεν άλλαξε κάτι με το 360πρόγραμμα), έχω απορία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

@Relaxx το βασικό είναι (αφού πήρες τη ρήτρα πίσω,μπράβο) , θα μπεις στο fixed τελικά?

Μπήκα αλλά μου χρέωσαν αναλογικα με τις ημέρες 35€ ρήτρα και στον επόμενο (τα οποία και δεν μου επιστρέφουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...