Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με κάθε επιφύλαξη φυσικά, διαβάζω στο Πρώτο Θέμα (21) ότι θα αφορά τις πρώτες 300 κιλοβατωρες (το μήνα; Το δίμηνο; Το τετράμηνο;), θα αφορά όλο το πληθυσμό (ανεξάρτητα από εταιρεία/πρόγραμμα;) και η επιδότηση θα είναι 30€ ανα Mwh. Δηλαδή 0,03 € στη κιλοβατώρα.

Εννοείται ότι προβλέπω να γίνεται μπαχαλο με τοσους συνδυασμούς παρόχων/προγραμμάτων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Οι συντελεστές υπολογισμού ρήτρας δεν έχουν ένα στανταρ μαθηματικό τύπο;

Η καθε εταιρία έχει το δικό της

19 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Μπορούν έτσι απλά να αλλάξουν τον υπολογισμό:

άνετα , μάλιστα στην NRG δεν αφήνανε τον κόσμο να φύγει αζημίως

Λοιπόν , αφού εισαι σίγουρος οτι θα παίξει το σχέδιο απορρόφησης αργά ή γρήγορα άκου σενάριο

πας Protergia στο MVP που για 6μήνες δεν εφαρμόζει ρήτρα (έτσι λένε) , 0,05514 αρχική

και μετά με ρήτρα (χοντρική 100 καλό σενάριο, είναι >100 απο Ιούνιο και 120 Αυγ/Σεπ)

(1,18*100-50)/1000=0,068 προσαύξηση αλλά απορροφάται το 80% και μένει το 20% δηλαδή

0,0136+0,05514=0.06874 (edit δες όμως πιο κάτω)

τώρα αν η χοντρική πάει 200 και αλλάξει τα όρια , άλλο σενάριο

προτιμώ 0,08 σταθερα

9 λεπτά πριν, pan05 είπε

Με κάθε επιφύλαξη φυσικά, διαβάζω στο Πρώτο Θέμα (21) ότι θα αφορά τις πρώτες 300 κιλοβατωρες (το μήνα; Το δίμηνο; Το τετράμηνο;), θα αφορά όλο το πληθυσμό (ανεξάρτητα από εταιρεία/πρόγραμμα;) και η επιδότηση θα είναι 30€ ανα Mwh. Δηλαδή 0,03 € στη κιλοβατώρα.

Εννοείται ότι προβλέπω να γίνεται μπαχαλο με τοσους συνδυασμούς παρόχων/προγραμμάτων...

το μήνα είναι

που είναι το 80% ή 100%? , όταν πχ η προσαύξηση είναι 0,08 , έχουμε με την επιδότηση (έστω οτι είμαστε στις πρωτες 300κιλοβατώρες) η προσαύξηση είναι 0,05

είναι ακόμα θολά και σταματάω να ασχολούμαι μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο :)

(ένας λόγος που είμαι σε σταθερό πρόγραμμα, ζαλίστηκα !)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pan05 είπε

Με κάθε επιφύλαξη φυσικά, διαβάζω στο Πρώτο Θέμα (21) ότι θα αφορά τις πρώτες 300 κιλοβατωρες (το μήνα; Το δίμηνο; Το τετράμηνο;), θα αφορά όλο το πληθυσμό (ανεξάρτητα από εταιρεία/πρόγραμμα;) και η επιδότηση θα είναι 30€ ανα Mwh. Δηλαδή 0,03 € στη κιλοβατώρα.

Εννοείται ότι προβλέπω να γίνεται μπαχαλο με τοσους συνδυασμούς παρόχων/προγραμμάτων...

2121.jpg.30ee0f8721a987336c93076ced0b0d6d.jpg

Κανένα μπάχαλο... αν είναι όντως έτσι θα πάρουμε 9 ευρώ έκπτωση κάθε μήνα για 3 μήνες. :blink:

Τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

το μήνα είναι

που είναι το 80% ή 100%? , όταν πχ η προσαύξηση είναι 0,08 , έχουμε με την επιδότηση (έστω οτι είμαστε στις πρωτες 300κιλοβατώρες) η προσαύξηση είναι 0,05

είναι ακόμα θολά και σταματάω να ασχολούμαι μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο :)

(ένας λόγος που είμαι σε σταθερό πρόγραμμα, ζαλίστικα !)

Συμφωνουμε στο 100%.

Και εγώ πραγματικά δεν έχω καμία όρεξη να ασχολούμαι και για αυτό πήγα σε fixed από την αρχή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Λοιπόν , αφού εισαι σίγουρος οτι θα παίξει το σχέδιο απορρόφησης αργά ή γρήγορα

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος οτι τελικά θα παίξει το σενάριο απορρόφησης, υπόθεση έκανα πάνω στην εξαγγελία. Ειδικά απο τη στιγμή που μου λές οτι η κάθε εταιρεία υπολογίζει τη ρήτρα όπως θέλει άρα μπορεί όποτε γουστάρει το 80% να το ρίξει πολύ πιο κάτω.

 

11 λεπτά πριν, korakios είπε

προτιμώ 0,08 σταθερα

Κι εγώ, ειδικά αν μπορούσα να ξέρω οτι η χοντρική θα είναι πάνω από 100 για πολύ καιρό ακόμα. Αν όμως σε 3 μήνες έχει πάει πχ στα 45 θα συνεχίσουμε να είμαστε ικανοποιημένοι με το 0,08;

 

Εντελώς υποθετικό το ερώτημα, κουβέντα να γίνεται 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Κανένα μπάχαλο... αν είναι όντως έτσι θα πάρουμε 9 ευρώ έκπτωση κάθε μήνα για 3 μήνες. :blink:

Τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια

για το 80-100% του άρθρου με την ενδεικτική φωτό έλεγα

Μόλις τώρα, Giannis_Io είπε

ν όμως σε 3 μήνες έχει πάει πχ στα 45 θα συνεχίσουμε να είμαστε ικανοποιημένοι με το 0,08;

προσωπικά ναι :)

ΥΓ. 45 με τίποτα , σε αυτό είμαι σίγουρος

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Viener HOME 1 - Σταθερό τιμολόγιο χωρίς ΟΤΣ (σύμφωνα με το energycost)

0.0946 ως 2000kw

0.10252 από 2000kw και παραπάνω

Πάγιο 4μηνο 1.42ευρώ 1Φ / 4.8ευρώ 3Φ

ΚΟΤ Ναι

@HERTHANΈχουν λέει και εξειδικευμένες προσφορές για μεγάλους επαγγελματικούς καταναλωτές χαμηλής τάσης (από 25 kVA και έως 250 kVA). 🙄

http://www.viener.eu/index.php/promitheia/electricity/lv

Εμένα πάντως το Viener ποιο πολύ μου θυμίζει εταιρία με λουκάνικα. 🤣

-----------

Τις προάλλες επίσης διάβασα ότι ο Καράτζης που πούλησε τη ΚΕΝ στη Volton, επένδυσε στα φωτοβολταϊκά και έκανε αίτηση για νέες άδειες ρεύματος και αερίου με βάση τη Κρήτη. Σας άκουσε εσάς τους Κρητικούς που δε μπορέσατε να πάτε στον Σουμπάση. 😆

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Κι εγώ, ειδικά αν μπορούσα να ξέρω οτι η χοντρική θα είναι πάνω από 100 για πολύ καιρό ακόμα. Αν όμως σε 3 μήνες έχει πάει πχ στα 45 θα συνεχίσουμε να είμαστε ικανοποιημένοι με το 0,08;

Γι' αυτό προτιμάς να είναι και χωρίς δέσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Εγώ φίλε μου πήγα πρόσφατα σε Nrg από τηλεφωνική προωθητική ενέργεια. Ενώ ψαχνόμουν παράλληλα κ είχα δει ότι με συμφέρει το Nrg smart με κάλεσαν να μου πουλήσουν άλλο πρόγραμμα. Τους λέω θελω το smart. Οκ μ λένε 0,0619 η kWh. Οκ τους λέω έχω και ΚΟΤ Β. Ααα πολύ ωραία άρα πάτε 0.0169 η kWh. 
 

Τωρα με αυτό που ανέφερες δεν πάω εκεί. Γιατί η αρχική τιμή του προγράμματος είναι 0.11463 

Αρα 0.11463 - 0.045=0.06963 -46%=0.0376

Σωστα; Πως παραπλανούν τον κόσμο έτσι…..

Το προγραμμα εχει αρχικη τιμη 0,0619 και οχι 0,11463.Οπως και το Save40% ειχε αρχικη τιμη 0,06265.Κι εγω ειχα δει σε ενα φυλλαδιο αν θυμαμαι καλα οτι το Save ειχε και καλα υψηλη αρχικη αλλα η τιμη που εδιναν τελικα σαν αρχικη ηταν 0,06265.

Αν εχεις ΚΟΤ και μεγαλη καταναλωση εισαι κομπλε.Για να σου ειπε οτι η τελικη σου θα ειναι 0,0169 τοτε τοσο θα ειναι.Κι εμενα εκει στα 0,01765.

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Viener HOME 1 - Σταθερό τιμολόγιο χωρίς ΟΤΣ (σύμφωνα με το energycost)

0.0946 ως 2000kw

0.10252 από 2000kw και παραπάνω

Πάγιο 4μηνο 1.42ευρώ 1Φ / 4.8ευρώ 3Φ

ΚΟΤ Ναι

@HERTHANΈχουν λέει και εξειδικευμένες προσφορές για μεγάλους επαγγελματικούς καταναλωτές χαμηλής τάσης (από 25 kVA και έως 250 kVA). 🙄

http://www.viener.eu/index.php/promitheia/electricity/lv

Εμένα πάντως το Viener ποιο πολύ μου θυμίζει εταιρία με λουκάνικα. 🤣

 

Αφου βλεπεις ειμαι ζεν τωρα ηρεμω μη με τσιγκλας να μπλεξω πουθενα και να'χουμε αλλα.B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το προγραμμα εχει αρχικη τιμη 0,0619 και οχι 0,11463.Οπως και το Save40% ειχε αρχικη τιμη 0,06265.Κι εγω ειχα δει σε ενα φυλλαδιο αν θυμαμαι καλα οτι το Save ειχε και καλα υψηλη αρχικη αλλα η τιμη που εδιναν τελικα σαν αρχικη ηταν 0,06265.

Αν εχεις ΚΟΤ και μεγαλη καταναλωση εισαι κομπλε.Για να σου ειπε οτι η τελικη σου θα ειναι 0,0169 τοτε τοσο θα ειναι.Κι εμενα εκει στα 0,01765.

Αφου βλεπεις ειμαι ζεν τωρα ηρεμω μη με τσιγκλας να μπλεξω πουθενα και να'χουμε αλλα.B)

 

 

AB127C7E-2B2A-4B1C-B90E-BD7A9A3EE522.png

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

 

 

AB127C7E-2B2A-4B1C-B90E-BD7A9A3EE522.png

Ναι καπως ετσι θυμαμαι και το Save40% οτι εγραφε.Μπορει η αρχικη τιμη να ελεγε οτι ειναι στον Θεο αλλα η τιμη προσφορας ηταν 0,06265.

Οπως φαινεται και στην εικονα δεν λεει οτι ειναι με συνεπεια.Ειναι σαν να πας ν'αγορασεις ενα βρακι που κανει 0,11463 και μολις πας στο ταμειο να το πληρωσεις θα σου πει οτι ειναι σε τιμη προσφορας σημερα 0,0619.Ε τοσο θα το πληρωσεις.

Κι εσυ επειδη εισαι και ΚΟΤ θα το πληρωσεις 0,0169.Την κιλοβατωρα οχι το βρακι.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελεγα να παω απο ελπε protergia Home fixed αλλα βλεπω σημερα αυτο 

https://www.watt-volt.gr/zero/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=fb_leads_conversion_zero&fbclid=IwAR08nq7hI3rE8S_3DSjDmWzF2ej1kznx2AtI2MY3aBa_GsSP4JR_5akYR2I

με 400-500KVw που καιω βλεπω λεει θα δινω την τιμη χονδρικης +10€ το μηνα γα ρευμα ?

Ποσο ειναι αυτη η τιμη?

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κυβερνητικος εκπρόσωπος

Αναφορικά με την αύξηση του ηλεκτρικού ρεύματος διευκρίνισε ότι η επιδότηση αφορά για όλα τα τιμολόγια της ΔΕΗ. Για τις ιδιωτικές εταιρείες τόνισε πως θα αναγκαστούν να ακολουθήσουν γιατί διαφορετικά θα χάσουν πελάτες.

https://www.newsit.gr/ellada/oikonomou-to-80-tis-ayksisis-tou-reymatos-tha-kalyptetai-apo-to-kratos/3362152/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...