Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/9/2021 στις 8:05 ΠΜ, korakios είπε

ναι ηταν τικαρισμενη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ευτυχώς μέχρι τον Απρίλιο είμαι καλυμμένος (νομίζω) με το παλιό νυχτερινό της Ελιν 365 νυχτερινό (0,065 όλο το 24ωρο) οπότε δεν το ψάχνω προς το παρόν και ελπίζω μέχρι τότε να έχει εξομαλυνθεί η αγορά. Απλά ακολούθησα το λινκ που ποσταρε ο φίλος και μου έπεσαν τα μαλλιά. 

Από ότι καταλαβαίνω (λίγο που κοίταξα τα προγραμματα της watt and volt) θέλουν να παίρνουν από κάθε σύνδεση 8-10€ minimum. Έχουν 200.000 συνδρομητές άρα χονδρικά ζητάνε έσοδα 2.000.000 τον μήνα.

ωραία

WATT+VOLT: Έφτασε τους 200.000 πελάτες και συνεχίζει με ρυθμούς ανάπτυξης (news247.gr)

 

Δεν ξέρω με τι ρυθμούς ανάπτυξης θα συνεχίσει όταν χρεώνει τόσο υψηλές ρήτρες και η ενναλακτική που σου προτείνει είναι αυτή η απάτη με το Zero. Εγώ είμαι πελάτης τους 2 χρόνια και έχω ξεκινήσει έρευνα αγοράς για να φύγω.

Οπότε οι 200000 συνδρομητές σίγουρα θα γίνουν ένας λιγότερος 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση η κρατική επιδότηση για την εξομάλυνση των αυξήσεων στο ρεύμα, να αφορά μόνο την ΔΕΗ και όχι τους άλλους παροχους, γιατί θα παραβίαζε νομοθεσία που αφορά τον ανταγωνισμό, και οχι μόνο (συνταγματικες προβλέψεις περί ισότητας πρόσβασης σε κοινωνικά αγαθά κλπ). 

 

 

Επεξ/σία από fragma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, walex είπε

3.588 ημέρας και 1.047 νύχτας με ενεργοποιημένο το nrg fixed (9,90/μήνα)

Δεν βγάζω άκρη , πριν είπες Protergia και Ηρών για σύγκριση , τώρα μου λες για NRG

Ας τα πάρουμε απο την αρχή

Καταρχάς το fixed της NRG τέλος (όπως και Solar) , μπορείς να ξανακατεβάζεις το excel ?

Επίσης δοκίμασα τα νούμερα που μου είπες και δε βγαίνουν . Άρα παίζει να έχεις ακόμα πιο παλιό και να κάνεις σύγκριση με το ΓΝ1 (που έφυγε και αυτό λόγω ρήτρας πλέον)

Άρα κάνε πάλι ένα κόπο να τα κατεβάσεις :)

Τιπ:  που και που να βλέπεις την ημερομηνία που έχω βάλει πλέον , δείχνει την τελευταία διόρθωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giannis_Io είπε

Οπότε οι 200000 συνδρομητές σίγουρα θα γίνουν ένας λιγότερος

με την φάκα που έχουν στήσει θα φεύγει 1 και θα μπαίνουν 2. Το θέμα είναι ότι προφανώς θα "τιμωρηθούν" σε βάθος χρόνου αλλά ως τότε θα έχουν αρπάξει αρκετά εκατομύρια.. 

Προσωπικά με τέτοιες πολιτικές μαρκετινγκ δεν μου δείχνει για σοβαρή εταιρία και προφανώς και δεν είναι η μόνη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giannis_Io είπε

Δεν ξέρω με τι ρυθμούς ανάπτυξης θα συνεχίσει όταν χρεώνει τόσο υψηλές ρήτρες και η ενναλακτική που σου προτείνει είναι αυτή η απάτη με το Zero. Εγώ είμαι πελάτης τους 2 χρόνια και έχω ξεκινήσει έρευνα αγοράς για να φύγω.

Οπότε οι 200000 συνδρομητές σίγουρα θα γίνουν ένας λιγότερος 😝

Και εγώ εχω να πω τα χειρότερα για την Watt & Volt άλλο συμβόλαιο είχα υπογράψει άλλο μου χρέωναν και άκρη δεν μπορούσα να βγάλω μαζί τους , ήθελα αορίστου χωρίς δέσμευση και χωρίς ΟΤΣ και τελικά τους έστειλα τον Φεβρουάριο και ειμαι στο Electricon της Ελιν για όσο κρατήσει ακόμα

 

Screenshot_3.jpg.4702074e681c1e576dc9ec102dcb0f6a.jpg

 

ευχαριστώ τα παιδιά εδώ μέσα που έχουν κάνει φοβερή δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fragma είπε

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση η κρατική επιδότηση για την εξομάλυνση των αυξήσεων στο ρεύμα, να αφορά μόνο την ΔΕΗ και όχι τους άλλους παροχους, γιατί θα παραβίαζε νομοθεσία που αφορά τον ανταγωνισμό, και οχι μόνο (συνταγματικες προβλέψεις περί ισότητας πρόσβασης σε κοινωνικά αγαθά κλπ). 

 

 

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι όλοι οι παροχοι θα επιδοτηθουν για να καλυψουν το 80% των αυξήσεων λόγω οτσ. Από εκεί και πέρα η ΔΕΗ με δικά της έσοδα θα απορροφήσει και το υπόλοιπο 20% ώστε οι πελατες της να μην επιβαρυνθουν καθόλου. Οι υπόλοιποι παροχοι μπορούν αν θέλουν να κάνουν το ίδιο ή όχι.

Αυτο εννοηθηκε μάλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, george1551 είπε

Και εγώ εχω να πω τα χειρότερα για την Watt & Volt άλλο συμβόλαιο είχα υπογράψει άλλο μου χρέωναν και άκρη δεν μπορούσα να βγάλω μαζί τους , ήθελα αορίστου χωρίς δέσμευση και χωρίς ΟΤΣ και τελικά τους έστειλα τον Φεβρουάριο και ειμαι στο Electricon της Ελιν για όσο κρατήσει ακόμα

 

Screenshot_3.jpg.4702074e681c1e576dc9ec102dcb0f6a.jpg

 

ευχαριστώ τα παιδιά εδώ μέσα που έχουν κάνει φοβερή δουλειά.

Οποτε σε βγαινει η kwh στα 0.086 με την εκπτωση 10% σωστα, συν το παγιο. Δεν σου αλλαξαν τιμη και εκπτωση σε 5%, εφοσον ακομα δεν εκλεισες χρονο, μαλλον.

Επεξ/σία από insomniagfg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Weiss είπε

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι όλοι οι παροχοι θα επιδοτηθουν για να καλυψουν το 80% των αυξήσεων λόγω οτσ. Από εκεί και πέρα η ΔΕΗ με δικά της έσοδα θα απορροφήσει και το υπόλοιπο 20% ώστε οι πελατες της να μην επιβαρυνθουν καθόλου. Οι υπόλοιποι παροχοι μπορούν αν θέλουν να κάνουν το ίδιο ή όχι.

Αυτο εννοηθηκε μάλλον. 

Σας βλέπω όλους να επιστρέφετε στην ΔΕΗ αν ισχύει αυτό που καταλάβαμε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Proodevtikos είπε

Σας βλέπω όλους να επιστρέφετε στην ΔΕΗ αν ισχύει αυτό που καταλάβαμε.

περι ΔΕΗ στα αντίστοιχα θέματα , Γ1/ΓΝ1 (με ρήτρα) , online/enter χωρίς ρήτρα

Αυτά, επειδή θα πάει για κλείσιμο αν (ξανα)αρχίσουμε τέτοια , και ο μόνος λόγος για διαχωρισμό ήταν αυτός και αναγκαστικά θα πρέπει να ζαλίζω mods με αναφορές ,

Ευχαριστώ :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Δεν ξέρω με τι ρυθμούς ανάπτυξης θα συνεχίσει όταν χρεώνει τόσο υψηλές ρήτρες και η ενναλακτική που σου προτείνει είναι αυτή η απάτη με το Zero. Εγώ είμαι πελάτης τους 2 χρόνια και έχω ξεκινήσει έρευνα αγοράς για να φύγω.

Οπότε οι 200000 συνδρομητές σίγουρα θα γίνουν ένας λιγότερος 😝

Πελατης Watt Volt 10 ετη , 2 παροχες και μεγαλη καταναλωση, 0,07μ- 0,061 νυχτα, ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες μεχρι που αρχισε το θεμα με τα ΟΤΣ. Εχω ηδη αργησει να φυγω, και το τελευταιο 15ημερο δεν υπαρχει επικοινωνια σωστη, περιμενω 10 μερες να με καλεσουν πισω για συζητηση για αλλαγη στο προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Proodevtikos είπε

 

Κυβερνητικος εκπρόσωπος

Αναφορικά με την αύξηση του ηλεκτρικού ρεύματος διευκρίνισε ότι η επιδότηση αφορά για όλα τα τιμολόγια της ΔΕΗ. Για τις ιδιωτικές εταιρείες τόνισε πως θα αναγκαστούν να ακολουθήσουν γιατί διαφορετικά θα χάσουν πελάτες.

https://www.newsit.gr/ellada/oikonomou-to-80-tis-ayksisis-tou-reymatos-tha-kalyptetai-apo-to-kratos/3362152/

 

Α, θα αναγκαστούν... Μας εξασφάλισε... Μένουμε ανήσυχοι.

2 ώρες πριν, george1551 είπε

ευχαριστώ τα παιδιά εδώ μέσα που έχουν κάνει φοβερή δουλειά.

@korakios, ο φονέας των κερδών των εταιρειών ενέργειας!:lol:

ninja GIF by haydiroket (Mert Keskin)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

Δεν βγάζω άκρη , πριν είπες Protergia και Ηρών για σύγκριση , τώρα μου λες για NRG

Ας τα πάρουμε απο την αρχή

Καταρχάς το fixed της NRG τέλος (όπως και Solar) , μπορείς να ξανακατεβάζεις το excel ?

Επίσης δοκίμασα τα νούμερα που μου είπες και δε βγαίνουν . Άρα παίζει να έχεις ακόμα πιο παλιό και να κάνεις σύγκριση με το ΓΝ1 (που έφυγε και αυτό λόγω ρήτρας πλέον)

Άρα κάνε πάλι ένα κόπο να τα κατεβάσεις :)

Τιπ:  που και που να βλέπεις την ημερομηνία που έχω βάλει πλέον , δείχνει την τελευταία διόρθωση

είμαι τώρα στην NRG (εδω και 2 χρόνια) με τις καταναλώσεις που έγραψα. πληρώνω επιπλέον συνδρομή 9,90 στην nrg για fixed. νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, walex είπε

νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.

μπορεί , εγώ μπερδεύτηκα πριν πάντως

2 λεπτά πριν, walex είπε

είμαι τώρα στην NRG (εδω και 2 χρόνια) με τις καταναλώσεις που έγραψα. πληρώνω επιπλέον συνδρομή 9,90 στην nrg για fixed

ωραία , κατέβασε το excel και βάλε στο πεδίο "το πρόγραμμά σας" τις χρεώσεις κιλοβατώρας μέρας και νύχτας και στο πάγιο βάλε το πάγιο συν το fixed

Μπορείς να ανεβάσεις screenshot ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...