Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

εφόσον δίνω μετρήσεις κάθε μήνα πως θα συμβεί αυτό ?

κάποια στιγμή δίνεις ή όχι τη μέτρηση , περνάν απο ΔΕΔΔΗΕ και παίρνουν μέτρηση 4μήνου,

αν θες να βλέπεις τα όρια μηνιαίως , μέχρι το τετράμηνο , για 1600 και 2000 κιλοβατώρες που είναι οι κλίμακες κάνεις

Χ ημέρες επί 1600/120 και 2000/120 αντίστοιχα

στον εκκαθαριστικό μπορεί να κάνουν διόρθωση

πχ καις

1000 τον πρώτο μήνα και απο τις 400 και πάνω ανεβαίνεις όριο και χρεώνεσαι παραπάνω απο 0,0069

στο δευτερο 200 , τρίτο 200 και τρίτο 100 , θα σου επιστραφούν όσες χρεώθηκες παραπάνω λόγω σύνολο τετραμήνου έκαψες 1500kw που είναι μικρότερο απο το πρώτο όριο 1600kw

είμαστε offtopic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη γιατί κάθε χρόνο τέτοια εποχή μου έρχεται κεραμίδι στο κεφάλι από τη χρήση κλιματιστικών όλο το καλοκαίρι. Αυτή τη στιγμή είμαι στην NRG, το συμβόλαιό μου έχει λήξει και θέλω να φύγω τρέχοντας (για διάφορους λόγους, του κόστους συμπεριλαμβανομένου). Η ετήσια κατανάλωση μου είναι περίπου 8400 Κwh, οπότε περίπου 2800 το τετράμηνο. Βάζοντας αυτά τα στοιχεία στο περιβόητο excel που κυκλοφορεί (ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου το δημιουργό), προκύπτει ότι με συμφέρει η Watt+Volt. Βάζοντας τα ίδια στοιχεία σε μια μεγάλη σελίδα που κάνει συγκρίσεις, προκύπτει οτι με συμφέρει ο Ήρωνας με το πρόγραμμα Home Fixed. Να υποθέσω ότι σε κάθε περίπτωση με συμφέρει fixed τιμή, έτσι; Καμία πρόταση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Applemaniac81 είπε

προκύπτει ότι με συμφέρει η Watt+Volt

χλωμό , ξανακατέβασε την τελευταία έκδοση (11/9), θα στεναχωρηθείς

6 λεπτά πριν, Applemaniac81 είπε

προκύπτει οτι με συμφέρει ο Ήρωνας με το πρόγραμμα Home Fixed.

καταργήθηκε σήμερα θα το αντικαταστήσω με το Plus που δε συμφέρει καθόλου (απλά να υπάρχει)

Αν δεν έχεις νυχτερινό κάνε αίτηση σημερα

Επεξ/σία από korakios
link
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

χλωμό , ξανακατέβασε την τελευταία έκδοση (11/9), θα στεναχωρηθείς

καταργήθηκε σήμερα θα το αντικαταστήσω με το Plus που δε συμφέρει καθόλου (απλά να υπάρχει)

Αν δεν έχεις νυχτερινό κάνε αίτηση σημερα

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοείς να φέρω ηλεκτρολόγο να κάνει την εγκατάσταση κτλ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Applemaniac81 είπε

Εννοείς να φέρω ηλεκτρολόγο να κάνει την εγκατάσταση κτλ;

εσύ δεν κάνεις τίποτα , μόνο ο ΔΕΔΔΗΕ , πληροφορίες για αίτηση έχει η προτεινόμενη ανάρτηση και γενικότερες πληροφορίες στο παραπάνω λινκ που αφορά απορίες για νυχτερινό

στο excel θα δεις και πόσο κερδίζεις μόνο απο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (κοινές σε όλους) , με τη χρήση νυχτερινού 20% (μπορείς να το αλλάξεις σε πχ 25%, 30% κτλ)

με την κατανάλωση που έχεις είναι πολλά και άργησες (~180€/'ετος , σίγουρα παραπάνω λόγω ετήσιου υπολογισμού και όχι ακριβώς 4μηνου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

εσύ δεν κάνεις τίποτα , μόνο ο ΔΕΔΔΗΕ , πληροφορίες για αίτηση έχει η προτεινόμενη ανάρτηση και γενικότερες πληροφορίες στο παραπάνω λινκ που αφορά απορίες για νυχτερινό

στο excel θα δεις και πόσο κερδίζεις μόνο απο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (κοινές σε όλους) , με τη χρήση νυχτερινού 20% (μπορείς να το αλλάξεις σε πχ 25%, 30% κτλ)

με την κατανάλωση που έχεις είναι πολλά και άργησες (~180€/'ετος , σίγουρα παραπάνω λόγω ετήσιου υπολογισμού και όχι ακριβώς 4μηνου)

Σ ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

με την κατανάλωση που έχεις είναι πολλά και άργησες (~180€/'ετος , σίγουρα παραπάνω λόγω ετήσιου υπολογισμού και όχι ακριβώς 4μηνου)

Επειδή κι εγώ κυμαίνομαι στις 7.000 ~ 8.000 kwh ετησίως, πως μπορώ να κάνω μια πολύ χοντρική εκτίμιση των "νυχτερινών" kwh μου; Στο σπίτι παίζουν τα κλασσικά μιας οικογένειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, popopo είπε

Επειδή κι εγώ κυμαίνομαι στις 7.000 ~ 8.000 kwh ετησίως, πως μπορώ να κάνω μια πολύ χοντρική εκτίμιση των "νυχτερινών" kwh μου; Στο σπίτι παίζουν τα κλασσικά μιας οικογένειας.

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

αφού δεις απο τις ρυθμιζόμενες πόσο βγαίνει το κέρδος με 20% αναλογίας , βάλε τις αντίστοιχες κιλοβατώρες στο νυχτερινό excel να δεις και τη διαφορά στο ίδιο πρόγραμμα αν το πρόγραμμα εφαρμόζει μικρότερη χρέωση στο νυχτερινό τιμολόγιο

αν δε βγάζεις άκρη ανέβασε screenshot απο το ημερήσιο excel και τις κιλοβατώρες σου συμπληρωμένες

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios Μελετάω εδώ και μέρες τη συμπυκνωμένη γνώση που μας δίνεις!

Επεξεργάζομαι τους πίνακές σου αλλά δεν έχω εικόνα της νυχτερινής μου αναλογίας. Ας θεωρήσω λοιπόν το 20%.

 

Edit:

Κάτι που ίσως δεν έχω καταλάβει. Έστω π.χ. ότι επιλέγω πρόγραμμα εναλλακτικού χωρίς νυχτερινές χρεώσεις (efa fixed). Μπορώ να έχω νυχτερινό μετρητή και να εξοικονομώ μόνο από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις;

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, walex είπε

 

παρεπιπτόντος ο Ήρωνας καταργισε το πρόγραμμα only home και έβαλε το only home plus

 

To ίδιο και στο business... ευτυχώς που πρόλαβα το παλιό. Γιατί με 0.11 και 35 μηνιαίο πάγιο και 2 χρόνια δέσμευση, άντε γεια.

Επίσης παίρνουμε μια εικόνα του τι θα επακολουθήσει όταν η ΡΑΕ υποχρεώσει τους παρόχους να έχουν σταθερά τιμολόγια.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Επίσης παίρνουμε μια εικόνα του τι θα επακολουθήσει όταν η ΡΑΕ υποχρεώσει τους παρόχους να έχουν σταθερά τιμολόγια.

αναμενόμενο , η κιλοβατώρα είναι >0,16 με >0,12 χοντρική.
Απλά στα σταθερά δε κρύβεται , είτε θα είναι ακριβή η κιλοβατώρα είτε τα πάγια ,είτε παίζει συνδυασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Το καινούργιο fixed της προτέργια το είδατε;

https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο

δείτε το...

περνάμε σε νέες εποχές μου φαίνεται

1 λεπτό πριν, popopo είπε

Τέλος δηλαδή το protergia fixed που έτρεχε έως 30/9;

μέχρι 30/9 ,εκτός αν μας ενημερώσουν 2-3 άτομα οτι τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...