Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, panosmgr είπε

Ναι, εχω κανει και για τα δυο (λιγες μερες μετα τη δικη σου καταγγελια). Αναμενω κι εγω...

καταλάθος μεταφέρανε και αυτή την ανάρτηση εδώ , τεσπα , εξελίξεις γράψε στο άλλο :)

__________________________________________________________________________________________

Ξανα αλλαγές στο excel

Άλλαξε του Ηρών

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/only-home-plus/

και μπήκε νέο σταθερό της Protergia

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/only-home-plus/

σαν να καταλαβαίνω τώρα τη ΡΑΕ που πρότεινε να καταργήσει πάγια , κάτι θα ήξεραν, ημουνα κατά ,αλλά 35€ που φτάνει του Ηρών είναι και γελοία τιμή

επομένως το πάνε για 17 λεπτάκια τη κιλοβατώρα στα κυμαινόμενα και παλιές τιμές ΔΕΗ με τεράστια πάγια στα σταθερά . welldone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

επομένως το πάνε για 17 λεπτάκια τη κιλοβατώρα στα κυμαινόμενα και παλιές τιμές ΔΕΗ με τεράστια πάγια στα σταθερά . welldone

εντάξει, καλώς ή κακώς δεν μπορεί να τα θέλουμε όλα δικά μας. Το απαράδεκτο ειδικά με τους παρόχους είναι (κυρίως αυτό το διάστημα) τα μαρκετινιστικα κόλπα για να πουλήσουν. Αυτό θα το βρουν και μπροστά τους θεωρώ.

Από την άλλη αν σου έλεγαν εσένα να βγάλεις κοστολόγιο τι θα έκανες αλήθεια? Τι θα πούλαγες σε fixed και τι σε ΟΤΣ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

Από την άλλη αν σου έλεγαν εσένα να βγάλεις κοστολόγιο τι θα έκανες αλήθεια? Τι θα πούλαγες σε fixed και τι σε ΟΤΣ?

το έχω ξαναπει , απο τη στιγμή που δεν υπάρχει έλεγχος , εννοείται τα ίδια θα έκανα ,ΟΤΣ και διαφημιζόμενη κιλοβατώρα 0,02 και ρήτρες .

κάτσε ήδη υπάρχει , το Zero της Watt&Volt με 0,19 τελική 😂

Πάντως ακόμα και τα fixed να πάνε ψηλά , είναι τρόπος να δεις τι τιμές παίζουν στη χοντρική καθώς και να συγκρίνεις άμεσα (εφόσον δε δίνουν ιστορικό) πάροχους . Δύσκολο δηλαδή πάροχος να δίνει καλύτερες τιμές στα κυμαινόμενα και χειρότερες στα σταθερά (δεν εννοώ fixed vs κυμαινόμενο αλλά κυμαινόμενο ενός πάροχου vs άλλου , κοιτώντας έμμεσα τα fixed τους προγράμματα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

επομένως το πάνε για 17 λεπτάκια τη κιλοβατώρα στα κυμαινόμενα και παλιές τιμές ΔΕΗ με τεράστια πάγια στα σταθερά . welldone

Στο είχα πει πριν καιρό, με τις τιμές παραγωγής στον Θεό, είναι σα να κυνηγάμε χίμαιρες

Τόσο θα πάει η κιλοβατώρα, γιατί τόσο στοιχίζει, εταιρείες είναι, τι θα κάνουν, θα πουλάνε σε σένα και σε μένα ρεύμα στη μισή τιμή που τους κοστίζει για να είμαστε εμείς χαρούμενοι ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Τόσο θα πάει η κιλοβατώρα, γιατί τόσο στοιχίζει, εταιρείες είναι, τι θα κάνουν, θα πουλάνε σε σένα και σε μένα ρεύμα στη μισή τιμή που τους κοστίζει για να είμαστε εμείς χαρούμενοι ;  

τουλάχιστον , να μην αλλάζουν τα προγράμματα για λίγες μέρες ,γιατί τώρα με πάει τρένο να διορθώνω τα excel και να φτιάχνω το καινούριο παράλληλα 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγιναν οι ανακοινώσεις από το υπουργείο για τις επιδοτήσεις. Προς το παρόν είχε παραδείγματα μόνο από ΔΕΗ αλλά θα ισχύουν και για τους άλλους παρόχους. Το ευχάριστο είναι ότι η επιδότηση θα πιάσει και το Σεπτέμβρη.

Η έκπτωση ενέργειας και η επιδότηση πολιτείας θα είναι κοινή για όλους, η ΔΕΗ θα προσφέρει και επιπλέον έκπτωση από 400kwh και πάνω. Για τους επόμενους μήνες οι λογαριασμοί θα έχουν την παρακάτω μορφή.

 

300untitled_0.jpg

400untitled_0.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Τον έχεις πληρώσει; Εγώ έχω απλήρωτους δύο τελικούς λογαριασμούς στο Ήρωνα - σε διαφορετικά ακίνητα- κι ακόμη δεν απαντούν στις καταγγελίες που έχω κάνει μέσω ΡΑΕ!!! Τα άκουσε φυσικά ο "δικηγόρος" που με πήρε τηλέφωνο.

ΤΡΑΓΙΚΗ ΚΑΤΆΣΤΑΣΗ ΓΕΝΙΚΩΣ....

Δεν τον έχω πληρώσει και δεν με έχουν ενοχλήσει καν να τον πληρώσω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Weiss είπε

Έγιναν οι ανακοινώσεις από το υπουργείο για τις επιδοτήσεις. Προς το παρόν είχε παραδείγματα μόνο από ΔΕΗ αλλά θα ισχύουν και για τους άλλους παρόχους.

θα κάνουν την καρδιά τους πέτρα και με δάκρυα στα μάτια θα καλύψουν την αύξηση άνω των 300kw

Επομένως απο ~0,16 (με διαφημιζόμενη ~0,06) θα πέσει στα 0,13, μπράβο , όχι να το λέμε , μπράβο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Το καινούργιο fixed της προτέργια το είδατε;

https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο

δείτε το...

Χθες τους εστειλα την αιτηση με το παλιο fixed 0.088 για γονεις, δεν νομιζω να μου κανουν καμια αλλαγη στα κρυφα. Ελεγα να αλλαξω και εγω για προτεργια αφου ειχαν το προγραμμα ως τις 30Σεπτ. Μενουμε Ελιν fixed και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Χθες τους εστειλα την αιτηση με το παλιο fixed 0.088 για γονεις, δεν νομιζω να μου κανουν καμια αλλαγη στα κρυφα. Ελεγα να αλλαξω και εγω για προτεργια αφου ειχαν το προγραμμα ως τις 30Σεπτ. Μενουμε Ελιν fixed και βλεπουμε.

Κι εγω προλαβα και εστειλα το συμβολαιο χτες με 0,088

Δε νομιζω να αλλαξει κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Δεν μας είπαν αν οι εκπτωσεις θα ισχύουν και για τα fixed ή μόνο για αυτά με  ΟΤΣ.

Λογικά μόνο για ΟΤΣ , στα fixed δεν έχεις αυξήσεις οπότε δεν υπάρχει λόγος να σε επιδοτήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, adi32 είπε

Κι εγω προλαβα και εστειλα το συμβολαιο χτες με 0,088

Δε νομιζω να αλλαξει κατι

Οπως παει η κατασταση με τις αλλαγες δεν θα προλαβενει να ενημερωνει/διορθωνει το xcel o Κορακιος 😆

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Weiss είπε

Λογικά μόνο για ΟΤΣ , στα fixed δεν έχεις αυξήσεις οπότε δεν υπάρχει λόγος να σε επιδοτήσουν.

Δεν ξέρω πώς θα το κάνουν, αλλά το μόνο δίκαιο είναι να ισχύσει για όλα τα τιμολόγια (επομένως και για τα fixed) η κρατική επιδότηση μέχρι τις 300 κιλοβατώρες.

Για το σύνολο του πληθυσμού δεν είπαν; Ε να το κάνουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Weiss είπε

Λογικά μόνο για ΟΤΣ , στα fixed δεν έχεις αυξήσεις οπότε δεν υπάρχει λόγος να σε επιδοτήσουν.

Ε όχι και δεν υπάρχουν αυξήσεις, δες τα fixed προγράμματα πριν 6 μήνες και δες και τα σημερινά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...