Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Ξέχασέ το φίλε μου !!! Το έχω ψάξει εδώ και καιρό είναι με ρήτρα αναπροσαρμογής.

Το πρόγραμμά τους το 360 είναι καλύτερο. Κατέβασε το Excel και βιασου γιατί βλέπω να καταργούνται όλα τα καλά και πας αναγκαστικά για το online της ΔΕΗ.

Και πολύ χαμηλό όριο μάλιστα στον "υπολογισμό" ΟΤΣ(που κάνει και κάθε εταιρεία όπως γουστάρει και το επισημαίνει και ο γκουρού @korakios σε κάθε ευκαιρία).

Μακριά!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειναι εφικτο για 28 μερες λογαριασμος να ηταν πχ 22€ και για 32 μέρες να πήγε 48€ τον επομενο μηνα(με τις νεες χρεωσεις)? 

ΥΣ: Ηρων Νυχτερινο 24/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ειναι εφικτο για 28 μερες λογαριασμος να ηταν πχ 22€ και για 32 μέρες να πήγε 48€ τον επομενο μηνα(με τις νεες χρεωσεις)? 

ΥΣ: Ηρων Νυχτερινο 24/7

φυσικά , ρήτρα αναπροσαρμογής, διάβασε την προηγούμενη σελίδα edit

@kostakiss απο εδώ

 

και κλασσικά:
 Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakplat είπε

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που βρήκατε να απαντήσετε. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μόλις, μου διευκρινησαν ότι υπάρχει ρήτρα ΟΤΣ. Μου αντιπροτειναν το volterra οικιακό. Αν δεν μου ανοιγαν τα μάτια οι αναρτήσεις σας, θα εμπλεκα..

Kάνε κοινοποιήσεις στα σωματεία, μπας και γλυτώσεις κι άλλους. Κρίμα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.4564013805999fe6929850ac97c45e2a.png

zenith.... η ρητρα πιο πολλά απο την κατανάλωση. Ευτυχώς έφυγα πάνω στην ώρα. (είναι απο τον τελικό λογαριασμό)

 

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cyberguy είπε

image.png.4564013805999fe6929850ac97c45e2a.png

zenith.... η ρητρα πιο πολλά απο την κατανάλωση. Ευτυχώς έφυγα πάνω στην ώρα. (είναι απο τον τελικό λογαριασμό)

Δεν είναι τελικός , ζήτα τους αν έχεις πιστωτικό απο εγγύηση να σου βάλουν στην τράπεζα και την έκπτωση συνέπειας (μου τα βάλανε)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, korakios είπε

Δυστυχώς αν και άλλαξε (ο συντελεστής α ) ,έχασες το περιθώριο , διάβασε τα πιο πάνω ποστς

Πριν μέρες σταμάτησε και το πρόγραμμα only home και έβαλε only home plus που είναι πανάκριβο

Στο τηλ (1ο βήμα , κάνε μια προσπάθεια να σε βάλουν τουλάχιστον στο παλιό 0,0785€/kw 6,9€ πάγιο , αν σε συμφέρει φυσικά)

Κατέβασε το excel και βάλε τις παραπάνω τιμές στη γραμμή "Το πρόγραμμά σας"

Για να δεις τελική τιμή κιλοβατώρας που έχεις τώρα στο up περιπλέκεται λίγο , αν έχεις νυχτερινό πες μου ξεχωριστά τις κιλοβατώρες του λογαριασμού ημέρας και νύχτας ,καθώς και τη χρέωση ενέργειας που είχες απο κιλοβατώρες που έκαψες ,πάγιο και προσαύξηση (όχι ρυθμιζόμενες ,τέλη κτλ)

αν έχεις ημερήσιο κάνε ( χρέωση ενέργειας που είχες απο κιλοβατώρες που έκαψες ,πάγιο και προσαύξηση ) δια αριθμό κιλοβατώρων

 

Ανεβαζω εναν εκκαθαριστικό.Πανω κατω με μικρή απόκληση  αυτη ειναι η καταναλωση που εχω σε ολους τους εκκαθαριστικούς.  Δυστηχώς υπαρχει 24μηνη δεσμευση. Αν υποθεσουμε οτι θα πετυχαινα να αποδεσμευτω απο την συμβαση ποιά εταιρεία και με ποιό προγραμμα προτεινετε αυτη την στιγμή, χωρίς ρητρες Αναπροσαρμογής Εκκαθάρισης Αγοράς και αλλες κρυφες χρεώσεις;

Screenshot_1.png.fabf2f5e630fa6e7874ad3564e2ffa95.png

 

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Ανεβαζω εναν εκκαθαριστικό.

Βλέπω οτι έχεις ΚΟΤ και δε σε χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής

Αυτό το ανέφερε και άλλο μέλος εδώ ,αλλά απο άλλους πάροχους τους ειδοποίησαν οτι θα ξεκινήσει και στο ΚΟΤ η ρήτρα

Αν και σαν ΚΟΤ (είμαστε oftopic) βλέπουμε απο τη μικρή έκπτωση συνέπειας , οτι το ΚΟΤ εφαρμόζεται (όπως πρέπει) στην αρχική τιμή 0,11-0,045, δηλαδή ήταν και λάθος πρόγραμμα για ΚΟΤ

18 λεπτά πριν, tsigpan είπε

ποιά εταιρεία και με ποιό προγραμμα προτεινετε αυτη την στιγμή, χωρίς ρητρες Αναπροσαρμογής Εκκαθάρισης Αγοράς και αλλες κρυφες χρεώσεις;

κατέβασε αυτό, αφού έχεις ΚΟΤ (μέχρι να τελειώσω το νέο ενιαίο excel )

τα περισσότερα καταργήθηκαν (δες στα σχόλια "δεν ισχύει ")

Βάλε το οριο που δικαιούσαι και βρες εκκαθαριστικούς και βάλε ανα τετράμηνο

Μεταξύ online και efa το κόβω

Επίσης διάβασε και το άλλο θέμα με το αέριο γιατί παίζει να πληρώνεις παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν είναι τελικός , ζήτα τους αν έχεις πιστωτικό απο εγγύηση να σου βάλουν στην τράπεζα και την έκπτωση συνέπειας (μου τα βάλανε)

εγγυηση δεν ειχα δωσει (λογο πληρωμης ΙΒΑΝ), εκπτωση συνέπειας έχουν βάλει ήδη (είναι πιο κάτω). Περιμένω να δω εαν θα μου επιστρέψουν την ρήτρα αποχώρησης ή τις ρήτρες ΟΤΣ. Έχουν κάνει escalate το αίτημα μου εσωτερικά και αναμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cyberguy είπε

τι ειπες τωρα....ευχαριστώ και πάλι

καλά ,μιλάμε για κέρματα , αλλά δε φτάνει που άρμεξαν με τις ρήτρες , δεν είναι να αφήνεις μπουρμπουάρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εlectricon επαγγελματικό έφαγα άκυρο για συνέπεια μετά τον τελικό. Στην καλύτερη στιγμή βγήκε το εργαλείο της ΡΑΕ, αλλά θα ξαναπροσπαθήσω πρώτα με άλλη μια αμφισβήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νέο πρόγραμμα απο την NRG fixed 4U  0,09775 τιμή κιλοβατώρας ,αλλά

Σταθερό μηνιαίο πάγιο 1,50€/μήνα, ανεξαρτήτως κατανάλωσης!

Και μετά βέβαια λέει:
    Για μηνιαία κατανάλωση έως 250 KWh / μήνα, η μητώρα νιαία συνδρομή ανέρχεται στα 9,90€/μηνα
    Για μηνιαία κατανάλωση από >250 έως 375 KWh / μήνα, η μηνιαία συνδρομή ανέρχεται στα 14,90€/μήνα
    Για μηνιαία κατανάλωση από >375 KWh / μήνα, η μηνιαία συνδρομή ανέρχεται στα 19,90€/μήνα

έχει και παγιο και συνδρομή (κυμαινόμενη !), αλλά το πάγιο σταθερό 😂

@cambo99 λες να σε γύρισαν σε αυτό (και εμάς τους υπόλοιπους σιγά σιγά)?

Θα μας πουν ,να αφού δεν έχει fixed πλέον ,σας βάλαμε σε fixed και δε σας ειδοποιήσαμε γιατί δε θέλαμε να σας ενοχλήσουμε 🤣

Πάντως πέρα απο την πλάκα ,αν ήταν πάροχος να βάλει πρόγραμμα τώρα χωρίς πάγιο

θα χρέωνε 0,165 την κιλοβατώρα

__________________________________________________________________

θα μπει στο νέο excel μιας και στα παλιά excel η ετήσια κατανάλωση δια 12 για να γίνει μηνιαία θα έχει τεράστιες αποκλίσεις

βέβαια και το νεο excel είναι τετράμηνο ,απλά θα είναι μικρότερη απόκλιση (δια 4)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

Πάντως πέρα απο την πλάκα ,αν ήταν πάροχος να βάλει πρόγραμμα τώρα χωρίς πάγιο

θα χρέωνε 0,165 την κιλοβατώρα

εκτός από έναν πάροχο (ονόματα δε λέμε), που έχει μισό ευρώ πάγιο και κάτω από 10 λεπτά την kwh...  ;)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...