Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Βαλε και νυχτερινο αν μπορεις.......χθες κιολας!

 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι αμεσα όσο προλαβαίνεις

Επίσης χάνεις τουλάχιστον ~105€/έτος επειδή δεν έχεις βάλει νυχτερινό ρεύμα

Σας ευχαριστώ αμφότερους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τα ξερεις καλα βλεπω.:P

τα μαθα τα μαθα , στο τέλος μόνο νυχτερινό θα καίμε και θα βάλουμε χρονοδιακόπτη στο γενικό 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2021 στις 8:46 ΜΜ, ekrepali είπε

Ξεψαχνίζοντας το Εfa Fix ως πιθανό καταφύγιο για μερικούς γνωστούς μου... διάβασα κάτι στην αίτηση που αφορά όσους έχουν ΚΟΤ. Προσωπικά δε καταλαβαίνω τι εννοούν οι ποιητές!

111.jpg.c434d961bf0f3aec9633c233ffcbce92.jpg

Αν ένας πελάτης χάσει το ΚΟΤ φέτος (πχ λόγω υψηλής φορολογικής δήλωσης), εντάσσεται αυτομάτως στο τιμολόγιο 'Efa στο Σπίτι'; Ποιο τιμολόγιο είναι αυτό;

Είναι αυτό που είχε αναφέρει η Mariannapost με 0.077 και 7 πάγιο χωρίς ΟΤΣ ή διαφορετικό;

Και πόσο σίγουρο είναι ότι δεν έχουν ΟΤΣ χωρίς να δούμε τους όρους; Σαν πολύ μπερδεμένα δε τα λένε; Προσέξτε τι υπογράφετε...

@korakios

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

σε πρόλαβε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58813566

και αν διαβάσεις παρακάτω πως , δεν ξέρω , ανησυχώ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, walex είπε

Ήρθε το συμβόλαιο με docusign, υπέγραψα όλα κομπλέ, ούτε courier ούτε καταστήματα μέχρι τώρα ωραία εμπειρία.

Διαβασες τις τιμές και όλους τους όρους αν είναι οκ;

 

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ναι αλλά του έγινε κοινοποίηση ότι άλλαξαν οι όροι ; 

Εάν όχι, δεν διατηρεί το δικαίωμα αποχώρησης ;

Το γράφει στη σύμβαση και σε κάθε λογαριασμό στις πληροφορίες, ότι οι ανακοινώσεις γίνονται στη ιστοσελίδα. Απαράδεκτο το ξέρω... κανονικά πρέπει να ειδοποιούν είτε στο λογαριασμό, είτε με mail, είτε με συστημένη επιστολή. Μπορεί να υποστηρίξει ότι δεν έχει ούτε internet ούτε υπολογιστή κι ότι τώρα έμαθε για την ανακοίνωση. Να ζητήσει δηλαδή το δικαίωμα να φύγει αζημιως.

Αυτά σε περίπτωση που είναι σε πρόγραμμα με δέσμευση και ρήτρα. Δε μας είπες ακόμα ποιο πρόγραμμα έχει 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

To protergia οικιακό fixed το κόψανε;

ναι , δυστυχώς

έμεινε efaenergy για μεγαλούτσικες καταναλώσεις και πάνω , η Vlotera χωρίς δέσμευση και κλασσικά το online . Ότι προλάβεις πρόλαβες

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Διαφορα στην τιμη της KWH δεν θα εχω αλλα στις αλλες χρεωσεις σωστα?

ανάλογα τον πάροχο , αν έχει διαφορετική τιμή κιλοβατώρας στο νυχτερινό τότε θα βγαίνει και η χρέωση ρεύματος φθηνότερη

Στις άλλες χρεώσεις ναι , για να δεις το ελάχιστο με 20% χρήσης του νυχτερινού (μπορείς να το αλλάξεις το ποσοστό) κατέβασε το ημερήσιο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

νέο πρόγραμμα απο την NRG fixed 4U  0,09775 τιμή κιλοβατώρας ,αλλά

Σταθερό μηνιαίο πάγιο 1,50€/μήνα, ανεξαρτήτως κατανάλωσης!

Και μετά βέβαια λέει:
    Για μηνιαία κατανάλωση έως 250 KWh / μήνα, η μητώρα νιαία συνδρομή ανέρχεται στα 9,90€/μηνα
    Για μηνιαία κατανάλωση από >250 έως 375 KWh / μήνα, η μηνιαία συνδρομή ανέρχεται στα 14,90€/μήνα
    Για μηνιαία κατανάλωση από >375 KWh / μήνα, η μηνιαία συνδρομή ανέρχεται στα 19,90€/μήνα

έχει και παγιο και συνδρομή (κυμαινόμενη !), αλλά το πάγιο σταθερό 😂

@cambo99 λες να σε γύρισαν σε αυτό (και εμάς τους υπόλοιπους σιγά σιγά)?

Θα μας πουν ,να αφού δεν έχει fixed πλέον ,σας βάλαμε σε fixed και δε σας ειδοποιήσαμε γιατί δε θέλαμε να σας ενοχλήσουμε 🤣

Πάντως πέρα απο την πλάκα ,αν ήταν πάροχος να βάλει πρόγραμμα τώρα χωρίς πάγιο

θα χρέωνε 0,165 την κιλοβατώρα

__________________________________________________________________

θα μπει στο νέο excel μιας και στα παλιά excel η ετήσια κατανάλωση δια 12 για να γίνει μηνιαία θα έχει τεράστιες αποκλίσεις

βέβαια και το νεο excel είναι τετράμηνο ,απλά θα είναι μικρότερη απόκλιση (δια 4)

Καλά αυτη η nrg δεν παίζεται. Τουλάχιστον εμεις που είμαστε με save και fixed στα 9,9 δε πιστεύω να μας το πάνε σε κυμαινόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TeoNOKIA είπε

Καλά αυτη η nrg δεν παίζεται. Τουλάχιστον εμεις που είμαστε με save και fixed στα 9,9 δε πιστεύω να μας το πάνε σε κυμαινόμενο

ναι, σίιιιιιιιιιιιγουρα , αφού είναι επαγγελματίες 🙃 (μη ποστάρεις εκεί , είναι για ενημέρωση και εξέλιξη καταγγελιών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγω σημερα μιλησα με efa περιμενω τα χαρτια για να συμπληρωσω και να φυγω απο ELPEdison

Καιω πανω 6000kw /χρονο λογο θερμανσης με air condition οποτε την θεωρω μονοδρομο πλεον

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζήτησα και εγώ να μου στείλουν προσφορά και μου στείλανε αυτά..εφα. παιδιά ειλικρινά δεν βλέπω να διαβάσω τίποτα στους όρους ..,έχουν Χαθεί τα γυαλια.αχχααχαχαχχαα. Για εκεί θα στείλω  με 4600++1200+ κιλοβατώρες...

 

Κόρακα τι λες ασυζητητί? Επίσης έχω και νυχτερινό σπίτι που ενοικιάζω.

01_Προσφορά-και-Ειδικοί-Όροι-FIX-POWER.pdf 02_Γ.Ο.Σ.Ηλεκτρικού_Ρεύματος.pdf

Επεξ/σία από danaos7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...