Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, COSTAKISMIKROS είπε

🤣🤣🤣Ποιος  σκεφτηκε να φτιαξει το NRG FIXED 4U μεγαλη ευκαιρία το πρόγραμμα τρεχτε να το κανετε  παμε καλα τι βγαζουν αυτοι ρεεεε

Λογικα θα εκαναν μεταγραφη την ομαδα που σκεφτηκε το Zero στην W+V.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Ζήτησα και εγώ να μου στείλουν προσφορά και μου στείλανε αυτά..εφα. παιδιά ειλικρινά δεν βλέπω να διαβάσω τίποτα στους όρους ..,έχουν Χαθεί τα γυαλια.αχχααχαχαχχαα. Για εκεί θα στείλω  με 4600++1200+ κιλοβατώρες...

 

Κόρακα τι λες ασυζητητί? Επίσης έχω και νυχτερινό σπίτι που ενοικιάζω.

01_Προσφορά-και-Ειδικοί-Όροι-FIX-POWER.pdf 1 MB · 4 downloads 02_Γ.Ο.Σ.Ηλεκτρικού_Ρεύματος.pdf 575 kB · 1 download

Βασικα το πρωτο πραγμα που ειδα στους ορους ειναι οτι κανεις συμβολαιο με την VOLTON

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να παραθέσω και εγώ για τον τελευταίο εκκαθαριστικό από Solar με ΚΟΤ και fixed τιμολόγιο.

Ευτυχώς όλα καλά, ακόμα....

 

 

 

Επεξ/σία από Kzaxas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες θεωρώ τον εαυτό μου απο τους τυχερους με αυτά που διαβάζω. Όντως 0 ευρό πάγιο,όντως χωρίς ρήτρα,όντως 9 λεπτά με φπα η KWh.

Αναρωτιέμαι μόνο πχ με αυτές τις κιλοβάτώρες που έκαψα έτσι και πλήρωνα οτσ και πληρώνε το κράτος και η πρωτέργεια ένα μεγάλο ποσοστό του φόρου οτσ, (πχ όσο ποσοστό ανακοινώθηκε στη ΔΕΗ), θα πλήρωνα παραπάνω απο 166 η παρακάτω?

λογικά αν έμενα στο παλιο πρόγραμμα της πρωτέργεια θα πλήρωνα οτσ αλλα με 0,06 περίπου η KWh

1.jpg

Επεξ/σία από john5757
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, john5757 είπε

Όντως 0 ευρό πάγιο,όντως χωρίς ρήτρα,όντως 9 λεπτά με φπα η KWh.

To Fixed της Protergia είναι ?

Πάντως είσαι για νυχτερινό και άμεσα πρωί πρωί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό έιναι. Ναι ρε γαμώτο το έιχαμε ξανακουβεντιάσει, τους χρωστάω το ΥΔΕ και έχω τριφασικό, θελω κανα 70 για τον ηλεκτρολόγο και αλλα 100 για ρελέ διαρροής και φοβάμαι να κάνω αίτηση για νυχτερινό μη με τσακώσουν,πρέπει όμως είναι και θέμα ασφάλειας το ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, john5757 είπε

ναι αυτό έιναι. Ναι ρε γαμώτο το έιχαμε ξανακουβεντιάσει, τους χρωστάω το ΥΔΕ και έχω τριφασικό, θελω κανα 70 για τον ηλεκτρολόγο και αλλα 100 για ρελέ διαρροής και φοβάμαι να κάνω αίτηση για νυχτερινό μη με τσακώσουν,πρέπει όμως είναι και θέμα ασφάλειας το ξέρω...

επ , τι λέει , τώρα θυμήθηκα 😁

τι να πω ,(οκ το θέμα ασφαλείας το ξέρεις και εσύ) , για λεφτά πάσο , δεν μπορώ να βοηθήσω :)

Μήπως να ρωτήσεις κάποιον άλλον μαι τιμή να στα κάνει όλα ? Κρίμα , τζάμπα λεφτά δίνεις αν το σκεφτείς ,εκτός απο τις ρυθμιζόμενες που βλέπεις στο ημερήσιο excel, στο πρόγραμμα που είσαι έχεις και φθηνότερη κιλοβατώρα στο νυχτερινό . Δηλαδή κατέβασε και το νυχτερινό excel και βάλε κιλοβατώρες (φαίνονται στο ημερήσιο πως τις σπάει δεξιά απο το "Ποσοστό" ) να δεις οτι είναι και η "Τελική με ΦΠΑ" λιγότερη απο την αντίστοιχη του ημερήσιου

Αν τα προσθέσεις (κέρδος απο κιλοβατώρες + ρυθμιζόμενες) ,πόσο σου βγαίνει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Να παραθέσω τον τελευταίο εκκαθαριστικό από Solar με ΚΟΤ και fixed τιμολόγιο.

Ευτυχώς όλα καλά, ακόμα....

 

Screenshot_20210916-233538~2.png

Screenshot_20210916-233546.png

Βράχοι! @Kzaxas γερά, και πάρ' τους τα λεφτά!

Ρε τον Σουμπάση... Χορηγός του ελληνικού νοικοκυριού! Θυμάμαι στις αρχές του έτους τι του γράφαμε...😂

19 λεπτά πριν, john5757 είπε

ναι αυτό έιναι. Ναι ρε γαμώτο το έιχαμε ξανακουβεντιάσει, τους χρωστάω το ΥΔΕ και έχω τριφασικό, θελω κανα 70 για τον ηλεκτρολόγο και αλλα 100 για ρελέ διαρροής και φοβάμαι να κάνω αίτηση για νυχτερινό μη με τσακώσουν,πρέπει όμως είναι και θέμα ασφάλειας το ξέρω...

Θα τα βγάλεις από την κατανάλωση. Προχώρα το!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

επ , τι λέει , τώρα θυμήθηκα 😁

τι να πω ,(οκ το θέμα ασφαλείας το ξέρεις και εσύ) , για λεφτά πάσο , δεν μπορώ να βοηθήσω :)

Μήπως να ρωτήσεις κάποιον άλλον μαι τιμή να στα κάνει όλα ? Κρίμα , τζάμπα λεφτά δίνεις αν το σκεφτείς ,εκτός απο τις ρυθμιζόμενες που βλέπεις στο ημερήσιο excel, στο πρόγραμμα που είσαι έχεις και φθηνότερη κιλοβατώρα στο νυχτερινό . Δηλαδή κατέβασε και το νυχτερινό excel και βάλε κιλοβατώρες (φαίνονται στο ημερήσιο πως τις σπάει δεξιά απο το "Ποσοστό" ) να δεις οτι είναι και η "Τελική με ΦΠΑ" λιγότερη απο την αντίστοιχη του ημερήσιου

Αν τα προσθέσεις (κέρδος απο κιλοβατώρες + ρυθμιζόμενες) ,πόσο σου βγαίνει ?

πραγματικά δεν είχα φανταστεί ποτέ οτι τα λεφτά που θα γλυτώνω απο τις ρυθμηζόμενες χρεώσεις θα ήταν πολύ παραπάνω απο τα λεφτά που γλυτώνω απο την έκπτωση των ίδιων των  νυχτερινών κιλοβατόρων.Δηλαδή απο τις κιλοβατόρες θα γλυτώνω μόνο 53,96 ευρό το χρόνο, ενώ απο τις ρυθμηζόμενες θα γλυτώνω 237,25 !!   291 ευρό σύνολο με ποσοστό 20%

θεωρώ οτι τα έκανα σωστά αλλα δεν έιμαι σε θέση να καταλάβω γιατι έχει τετραπλασιαστεί η έκτπωση στις ρυθμηζόμενες χρεώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Βράχοι! @Kzaxas γερά, και πάρ' τους τα λεφτά!

Ρε τον Σουμπάση... Χορηγός του ελληνικού νοικοκυριού! Θυμάμαι στις αρχές του έτους τι του γράφαμε...😂

Θα τα βγάλεις από την κατανάλωση. Προχώρα το!

ΕΛΤΑ και Solar, αξία ανεκτίμητη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα με πηραν για προσφορα απ το Φυσικο αεριο, μου μιλησε ενας ευγενεστατος κυριος για το maxi 50 που εχουν 0,054 ημερα και 0,039 το νυχτερινο , 4,5 ευρω παγιο, τετοια τιμη δεν υπαρχει μου λεει..φυσικα η κουβεντα πηγε στην ΟΤΣ και μου εγγυηθηκε πως δεν θα ναι πανω απο 5-10 το μηνα😄😄 γιατι λεει ειμαστε κρατικη εταιρεια -2 χρονια παραμονη..Τους πιστευεις;;

Ο ηρωνας ακομα να μου δωσει απαντηση για παραταση προγραμματος και ληγει 15/10 μηπως να τους πιεσω;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τωρα με πηραν για προσφορα απ το Φυσικο αεριο, μου μιλησε ενας ευγενεστατος κυριος για το maxi 50 που εχουν 0,054 ημερα και 0,039 το νυχτερινο , 4,5 ευρω παγιο, τετοια τιμη δεν υπαρχει μου λεει..φυσικα η κουβεντα πηγε στην ΟΤΣ και μου εγγυηθηκε πως δεν θα ναι πανω απο 5-10 το μηνα😄😄 γιατι λεει ειμαστε κρατικη εταιρεια -2 χρονια παραμονη..Τους πιστευεις;;

Ο ηρωνας ακομα να μου δωσει απαντηση για παραταση προγραμματος και ληγει 15/10 μηπως να τους πιεσω;  

Και εγώ που το έψαξα σε ενα σαιτ που συγκρίνει παρόχους, μου βγάζει την Φυσικό Αέριο πρώτη με διαφορά για τις καταναλώσεις μου, ακόμα με και με την ΟΤΣ. Να το πιστέψουμε;

Κοράκιε γιατί δεν έχεις την Φυσικό Αέριο στο excel?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τωρα με πηραν για προσφορα απ το Φυσικο αεριο, μου μιλησε ενας ευγενεστατος κυριος για το maxi 50 που εχουν 0,054 ημερα και 0,039 το νυχτερινο , 4,5 ευρω παγιο, τετοια τιμη δεν υπαρχει μου λεει..φυσικα η κουβεντα πηγε στην ΟΤΣ και μου εγγυηθηκε πως δεν θα ναι πανω απο 5-10 το μηνα😄😄 γιατι λεει ειμαστε κρατικη εταιρεια -2 χρονια παραμονη..Τους πιστευεις;;

Ο ηρωνας ακομα να μου δωσει απαντηση για παραταση προγραμματος και ληγει 15/10 μηπως να τους πιεσω;  

Εγώ πλέον δεν πιστεύω τίποτα...η καραμέλα τους είναι το 0,039 στο νυκτερινό που με την ρήτρα άνετα θα ξεπεράσει τα 10 λεπτά. Όσο για τον ΗΡΩΝΑ εγώ περιμένω από τον Απρίλιο και μέσω ΡΑΕ από Ιούλιο απάντηση τους σε καταγγελία. Αν μπορείς φύγε τρέχοντας..τι να πιέσεις έχουν χάσει την μπάλα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BigJim34 είπε

Εγώ πλέον δεν πιστεύω τίποτα...η καραμέλα τους είναι το 0,039 στο νυκτερινό που με την ρήτρα άνετα θα ξεπεράσει τα 10 λεπτά. Όσο για τον ΗΡΩΝΑ εγώ περιμένω από τον Απρίλιο και μέσω ΡΑΕ από Ιούλιο απάντηση τους σε καταγγελία. Αν μπορείς φύγε τρέχοντας..τι να πιέσεις έχουν χάσει την μπάλα!!!!

Ναι σε τιμες KWH που δινουν ειναι σουπερ κι οντως εκει πονταρουν για οσους δεν γνωριζουν για ΟΤΣ.. Οσο για τον ΗΡΩΝ  ελεγα μπας και με αφηναν σ ενα παλιο προγραμμα με 0,065 χωρις οτσ που χω τωρα αλλα... θα ναι θαυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...