Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, 12mats είπε

Προσπαθω να βρω απο που θα ερθει το οφελος των 200 ευρω 🤔

 

56 λεπτά πριν, korakios είπε

Η Protergia είναι -210€ (μείον) ,δεν ήταν μικρή η διαφορά , αυτό έλεγα😁

 

Επεξ/σία από korakios
υπογράμμιση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ απ'ότι κατάλαβα, το πρόβλημα είναι στην ερμηνεία των όρων.

Έλεγαν ουσιαστικά ότι εφόσον βγήκε Τελικός, τελειώσαμε.

Γι'αυτό επέμενα στους όρους με τη δική μου ερμηνεία. Τελικός = Εκκαθαριστικός (τελική εκκαθάριση). Άρα πρέπει να εκδοθεί κι άλλος λογαριασμός για την επιστροφή συνέπειας.

Ίσως η αμφισβήτηση πήγε στο νομικό τμήμα εκτός απ'το τμήμα τιμολογήσεων, δε ξέρω.

Αφού μου τα έδωσαν όλα πίσω... δε κάθομαι να ασχοληθώ άλλο, βαρέθηκα.

Πολύ ωραίος σε όλα και μπράβο σου που τους κυνήγησες.

Μια τελευταία καλή υπηρεσία που θα μπορούσες να κάνεις όμως είναι μια καταγγελία και στο https://my.rae.gr/ περιγράφοντας το σκηνικό.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα ήταν χρήσιμο να επιβεβαιώναμε μέσω ΡΑΕ τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος καταγγείλει σύμβαση και επίτηδες αφήσει απλήρωτο ποσό από ρήτρα ; 

Εννοώ αν ισχύει το περί διακοπής ηλεκτροδότησης για χρέος μέχρι ένα ποσό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Ελιν οικιακο fixed, ελαβα εκκαθαριστικο τον Μαιο και την εκπτωση του 10% την βαζουν στον επομενο εναντι λογαριασμο.

Βεβαια εκπτωση συνεπειας με βαλαν 5% το οποιο ομως αλλαξε τον Αυγουστο , κατοπιν επικοινωνιας μου ειπαν θα το διορθωσουν στον επομενο λογαριασμο. Ειδωμεν.

Το έχω αναφέρει και αυτό.

Μόλις βγήκε ο έναντι 30/7 και είδα μόνο 5% συνέπεια για την περίοδο 26/1 - 27/5... τον πλήρωσα κανονικά.

Ταυτόχρονα έκανα αμφισβήτηση ζητώντας το επιπλέον 5%, και μου το έδωσαν με έκακτο λογαριασμό αρχές Αυγούστου.

Και μη βασίζεστε στα λόγια, το έχει πει πολλές φορές. 

Σύμφωνα με τους όρους η προβλεπόμενη διαδικασία για αντιρρήσεις στην τιμολόγηση, είναι να στείλεις το Έντυπο Αμφισβήτησης έως και 15 μέρες μετά την εξόφληση. https://energy.elin.gr/media/mhamv2x3/entypo-amfisvitisis-logariasmou-katanalosis.pdf

111.jpg.e58446d8142a1e40039685d85a40b1a1.jpg

Αν πληρώσεις και δε κάνεις αμφισβήτηση εντός 15 ημερών, αποδέχεσαι σιωπηρά ότι ο λογαριασμός που πλήρωσες είναι σωστός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το έχω αναφέρει και αυτό.

Μόλις βγήκε ο έναντι 30/7 και είδα μόνο 5% συνέπεια για την περίοδο 26/1 - 27/5... τον πλήρωσα κανονικά.

Ταυτόχρονα έκανα αμφισβήτηση ζητώντας το επιπλέον 5%, και μου το έδωσαν με έκακτο λογαριασμό αρχές Αυγούστου.

Και μη βασίζεστε στα λόγια, το έχει πει πολλές φορές. 

Σύμφωνα με τους όρους η προβλεπόμενη διαδικασία για αντιρρήσεις στην τιμολόγηση, είναι να στείλεις το Έντυπο Αμφισβήτησης έως και 15 μέρες μετά την εξόφληση. https://energy.elin.gr/media/mhamv2x3/entypo-amfisvitisis-logariasmou-katanalosis.pdf

111.jpg.e58446d8142a1e40039685d85a40b1a1.jpg

Αν πληρώσεις και δε κάνεις αμφισβήτηση εντός 15 ημερών, αποδέχεσαι σιωπηρά ότι ο λογαριασμός που πλήρωσες είναι σωστός.

Χρήσιμο. Καλά που ανοίγεις τα μάτια στο φόρουμ.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  oftopic

18 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εννοώ αν ισχύει το περί διακοπής ηλεκτροδότησης για χρέος μέχρι ένα ποσό

https://m.naftemporiki.gr/story/1696118

έως 150€ το χρέος ή διακανονισμό αν είναι μεγαλύτερο ,αλλιώς δεν μπορείς να αλλάξεις πάροχο (κάποιοι δε δέχονται καν)

Μέσα στο εξάμηνο με έναρξη τη στιγμή που άλλαξες προμηθευτή , ο προηγούμενος πάροχος μπορεί να ζητήσει διακοπή αν χρωστάς πάνω απο 6 μηνιαίους (ή έκοψες το διακανονισμό και αποφάσισες να φεσώσεις

EDIT: Ο ίδιος το διάβασες στο άλλο θέμα , τώρα που το βλέπω

takoulou geronymo MHN το σπαμάρετε , ανοίξτε νέο θέμα αν είναι

 

 

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, korakios είπε

ναι αμεσα όσο προλαβαίνεις

Επίσης χάνεις τουλάχιστον ~105€/έτος επειδή δεν έχεις βάλει νυχτερινό ρεύμα

η μάνα μου με μικρή κατανάλωση 1.800 KWh, βάζοντας το στο excel βγάζει κέρδος Ρυθμιζόμενων νυχτερινού μόνο €10,27, συνεπώς δεν βλέπω να συμφέρει να  βάλει νυχτερινό, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, walex είπε

η μάνα μου με μικρή κατανάλωση 1.800 KWh, βάζοντας το στο excel βγάζει κέρδος Ρυθμιζόμενων νυχτερινού μόνο €10,27, συνεπώς δεν βλέπω να συμφέρει να  βάλει νυχτερινό, σωστά?

σε περίπτωση που είναι ιδιόκτητο εννοείται συμφέρει ακόμα και τόσο ,μιας και για μια ζωή ,με τα τωρινά δεδομένα , θα υπάρχει αυτό το (μικρό στην περίπτωση αυτή) κέρδος. 42€ είναι το κόστος εφάπαξ , βέβαια μπορεί και να χρειαστεί νέα ΥΔΕ . Ακόμα και τότε πάλι θα το έκανα

Επίσης πάντα μιλάμε με 20% αναλογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 12mats είπε

Να ρωτησω κατι τελευταιο, την εκπτωση 9 ευρω που εχει ανακοινωσει η κυβερνηση θα την δουμε όλοι απο τον επομενο μήνα,σωστα?

απο κατανάλωση Σεπτεμβρίου και μετά . Αν ο λογαριασμός περιλαμβανει Αύγουστο και πριν θα πάει αναλογικά. Υπόψιν είναι 0,03 ανα κιλοβάτ ,όχι 9€ σε όλους , ανάλογα την κατανάλωση

Και μέχρι 300kw (εκεί κολλάν τα 9€ : 300*0,03)

Η ΔΕΗ καλύπτει και παραπάνω απο 300kw (Στα Γ1/ΓΝ1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

απο κατανάλωση Σεπτεμβρίου και μετά . Αν ο λογαριασμός περιλαμβανει Αύγουστο και πριν θα πάει αναλογικά. Υπόψιν είναι 0,03 ανα κιλοβάτ ,όχι 9€ σε όλους , ανάλογα την κατανάλωση

Και μέχρι 300kw (εκεί κολλάν τα 9€ : 300*0,03)

Η ΔΕΗ καλύπτει και παραπάνω απο 300kw (Στα Γ1/ΓΝ1)

αρα τοτε ισως να με συμφερει να μεινω στο υπάρχον προγραμμα 

Μόλις τώρα, 12mats είπε

αρα τοτε ισως να με συμφερει να μεινω στο υπάρχον προγραμμα 

Εχω συμβολαιο με Protergia μεχρι 06/22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 12mats είπε

αρα τοτε ισως να με συμφερει να μεινω στο υπάρχον προγραμμα 

Εχω συμβολαιο με Protergia μεχρι 06/22

Αν πιστεύεις οτι απο το λογαριασμό σου έχοντας 38,02/216=~0,0176 τιμή κιλοβατώρας οτι σε συμφέρει η επιδότηση των 0,03 άρα και 0,0176-0,03=0,0146 τελικής , κάτσε, γιατί να σου πω το αντίθετο  😁

1 ώρα πριν, Luciferia είπε

Είμαι στην NRG με fixed και στο πρόγραμμα Save40!

με την ευκαιρία τσέκαρε και εσύ το λογαριασμό σου για κανα περίεργο πάγιο ή αλλαγή του fixed

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/734/?tab=comments#comment-58810838

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, korakios είπε

 

με την ευκαιρία τσέκαρε και εσύ το λογαριασμό σου για κανα περίεργο πάγιο ή αλλαγή του fixed

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/734/?tab=comments#comment-58810838

Σε ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση.

Τον τσεκάρω κανονικότατα γιατί έχει φοβηθεί το μάτι μου με όσα διαβάζω,προς το παρόν είναι οκ!

Ο λογαριασμός που πήρα τώρα ήταν ο 1ος (ουσιαστικά) με ενεργοποιημένο το Fixed στα 9,90 όμως (είμαι από τους παλιούς που την πάτησαν και έχασαν τα 4€) και κανονικά 2.50€ πάγιο (για 30 ημέρες λογαριασμό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Luciferia είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση.

Τον τσεκάρω κανονικότατα γιατί έχει φοβηθεί το μάτι μου με όσα διαβάζω,προς το παρόν είναι οκ!

Ο λογαριασμός που πήρα τώρα ήταν ο 1ος (ουσιαστικά) με ενεργοποιημένο το Fixed στα 9,90 όμως (είμαι από τους παλιούς που την πάτησαν και έχασαν τα 4€) και κανονικά 2.50€ πάγιο (για 30 ημέρες λογαριασμό)

Mε τι ημερομηνία έκδοσης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...