Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

Υπαρχει καποιος παροχος αεριου και ρευματος, που να εφαρμόζει την έκπτωση ΚΟΤ + συνεπειας; Γιατι απο οσο ειδα σχεδον ολοι μολις μπεις ΚΟΤ παυουν την εκπτωση συνεπειας

Eλίν και Solar ναι, αλλά έχουν πλέον μόνο τιμολόγια με ρήτρα προσαρμογής. Κράτα το στα υπόψιν σε περίπτωση που ξαναβγάλουν Fixed.

Εfa είπαν ναι, αλλά δεν υπάρχει ακόμα γραπτή επιβεβαίωση ότι το Power Fix συνδιάζεται με ΚΟΤ.

Για ΔΕΗ  ρώτα εδώ.

 

37 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ξέρω , απλό είναι , αν πιστεύεις οτι η Ελίν θα σε βάλει σε πρόγραμμα που δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο κάτσε , αν όχι φύγε

Eίμαι ήδη σε μη εμπορικά διαθέσιμο, το Εlectricon Nυχτερινό, αορίστου, χωρίς ΟΤΣ.

12.jpg.9083a31f72edb9424453b6f15be59da8.jpg

Έχω προαίσθημα ότι κάποια στιγμή θα το πάνε τουλάχιστον 0.12 αν παραμείνει έτσι η κατάσταση, με την ΤΕΑ να είναι πάνω από 120 μέσο όρο. Κι αν γίνει αυτό, η ετήσια διαφορά μεταξύ Ελιν-ΕFA θα είναι 150 ευρώ.

Σωστή η παρατήρηση σου ότι και η EFA μπορεί να κάνει τροποποίηση όρων μονομερώς κι εδώ έρχεται ξανά το ερώτημα μου... πώς είναι δυνατόν οι νέοι πάροχοι να δίνουν τόσο χαμηλές τιμές όταν μπαίνουν στο παιχνίδι;

Πουλάνε ρεύμα σε τιμή κόστους ή ακόμα και με ζημία για να προσελκύσουν πελάτες; Ή παίρνουν κάποιου είδους κρατική επιδότητη (όπως οι νέοι επιχειρηματίες για παράδειγμα), που τους δίνει τη δυνατότητα να δίνουν τέτοιες τιμές για ένα διάστημα χωρίς να έχουν ζημία; Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει; Αν ισχύει το 2ο, τότε συμφέρει κάθε φορά να υπογράφουμε σε νέο πάροχο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, korakios είπε

😂

 

Αντί σαν κράτος να απαιτήσουμε δικαιώματα ρύπων και να κάψουμε λιγνίτη αυτό το διάστημα, πόσο μάλλον να ξεκινήσουμε με την ευκαιρία και εκμετάλλευση φυσικού αερίου , τον επαίζουμε

Για ΑΠΕ δεν περιμένω τίποτα περισσότερο απο ότι (δεν) γίνεται όλα αυτά τα χρόνια  .....

Ακριβως!! Αλλα τετοιες πρωτοβουλιες ανηκουν σε ηγετες του πολυ μακρινου παρελθοντος....τι να πεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ανέφερα κάποιες πρωτοβουλίες που έπρεπε να κυνηγήσουμε , ειδικά με την κατάσταση που επικρατεί .

Να μην πάει αλλού το θέμα και κλειδωθεί , δε θέλει και πολύ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει μεταξύ Efa ή παραμονή στην Ελίν. Αλλάζω γνώμη κάθε 5 λεπτά.

Και εγω τα ιδια..ειμαι στο 365 νυχτερινο και ληγει σε λιγοτερο απο μηναα,ειπαν πως θα κανουν προσφορα αλλα μεχρι σημερα τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Είμαι στην ζενίθ και έχω το home night, και εξοφλιση με πάγια εντολή. Λόγω χρήσης κλιματιστικό, τους τελευταίους 2 μήνες ειχα μεγάλη κατανάλωση. Συγκεκριμένα τον Αύγουστο 370 κιλοβατωρες, και Σεπτέμβριο 280. Ο λογαριασμός στην πρώτη περίπτωση ήταν 97 και κάτι και στην Δεύτερη 87,50.(μηνιαίοι εκκαθαριστικοι) Η Αληθεια είναι ότι δεν καταναλώνο τόσο κάθε μήνα. Πάνω κάτω μέσο όρο το πολύ 230 με 240 κιλοβατωρες να έχω. Υπήρξε και διάστημα που είχα και 200 κιλοβατωρες. Στους λογαριασμούς αυτούς η ρήτρα οριακής τιμής ήταν 31 ευρώ. Έστειλα εμειλ στην volterra με 2 τελευταίους λογαριασμούς, διότι ανήκω στα σώματα ασφαλείας και έχουν ένα πρόγραμμα με 0,059 ενιαία χρέωση. Και μου απάντησαν αναλυτικά τι θα πλήρωνα σε αυτούς. Μου είπαν για 9 ευρώ λιγότερα. Επίσης με είπαν με πρόγραμμα home v1 που είναι χωρίς ρήτρα οριακής τιμής, το κέρδος μεγαλύτερο θα ήταν. Και ρωτάω και εσάς τώρα για να πάρω και μια δεύτερη γνώμη, μήπως το πρόγραμμα χωρίς ρήτρα οριακής τιμής κρύβει κάποιες παγίδες; Βέβαια η χρέωση εδώ είναι 0,099. Να επιλέξω το πρώτο να δω πως θα πάει και μετά αν δεν με ικανοποιεί να κάνω το δεύτερο; Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

μήπως το πρόγραμμα χωρίς ρήτρα οριακής τιμής κρύβει κάποιες παγίδες;

όχι

57 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Να επιλέξω το πρώτο να δω πως θα πάει και μετά αν δεν με ικανοποιεί να κάνω το δεύτερο;

στο πρώτο θα έχεις κυμαινόμενη τελική ~0,16 μείον 0,03 την κρατική επιδότηση , αν δεν έχει δέσμευση μπορείς να το δοκιμάσεις και να δεις ο ίδιος

στο 2ο είναι 0.099 με την έκπτωση συνέπειας

Υπόψιν τα καλά σταθερά προγράμματα εξαφανίζονται ένα ένα και θα δεις ο ίδιος:

 Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, bill27 είπε

Eιμαι στο 365 νυχτερινο και ληγει σε λιγοτερο απο μηναα,ειπαν πως θα κανουν προσφορα αλλα μεχρι σημερα τπτ

https://energy.elin.gr/media/4ecimpwz/entypo-ypovolis-aithmaton-paraponon.pdf

Παράπονο ---> Άλλο και γράψε αυτό.

Αναφορά σε κείμενο

 

"H σύμβαση μου στο πρόγραμμα Εlectricon Νυχτερινό 365 λήγει στις xx/10/2021. Σας υπενθυμίζω ότι οι Γενικοί Όροι της σύμβασης μου δεν διέπονται από ρήτρα προσαρμογής συνεπώς το τιμολόγιο θα πρέπει να παραμείνει σταθερό και δεν μπορείτε να με υποχρεώσετε να διαλέξω μεταξύ των εμπορικών προγραμμάτων (Οn! Oικιακό, Οn! 24/7, Smart Home) τα οποία έχουν ρήτρα προσαρμογής.

 

Ζητώ να με ενημερώσετε άμεσα για την τιμή κιλοβατώρας που θα ισχύσει όταν η σύμβαση μου μετατραπεί σε αορίστου χρόνου. Είχατε πει ότι θα με καλέσετε για να μου δώσετε κάποια προσφορά και ακόμα δεν έχω λάβει ενημέρωση."

 

Αν δεν έχεις ενημέρωση μέχρι τη Δευτέρα 27/9, πάρε τηλέφωνο την ΕΦΑ. Μέχρι 30/9 πρέπει να έχεις υπογράψει τη σύμβαση.

111.jpg.64e2d8bc7f0bf0fe0c0d9fc62983f3c7.jpg

Επίσης αν πεις την εκπρόσωπο να αφήσει αυτό το κουτάκι κενό, θα έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης για 14 μέρες (αλλά η αίτηση θα προχωρήσει μετά από 14 μέρες).

Αν τικάρει το κουτάκι, προχωράει η αίτηση άμεσα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

https://energy.elin.gr/media/4ecimpwz/entypo-ypovolis-aithmaton-paraponon.pdf

Παράπονο ---> Άλλο και γράψε αυτό.

Αν δεν έχεις ενημέρωση μέχρι τη Δευτέρα 27/9, πάρε τηλέφωνο την ΕΦΑ. Μέχρι 30/9 πρέπει να έχεις υπογράψει τη σύμβαση.

111.jpg.64e2d8bc7f0bf0fe0c0d9fc62983f3c7.jpg

Επίσης αν πεις την εκπρόσωπο να αφήσει αυτό το κουτάκι κενό, θα έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης για 14 μέρες (αλλά η αίτηση θα προχωρήσει μετά από 14 μέρες).

Αν τικάρει το κουτάκι, προχωράει η αίτηση άμεσα.

Ευχαριστω πολυ!!!Αυτο θα κανω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω protergia τα τελευταια 3 χρόνια και πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά να γυρίσω στην ΔΕΗ. Μέχρι πρότινος που η ΟΤΣ ηταν στα 6-7 λεπτά max ηταν μια πολύ καλή πρόταση. Πλέον και χωρίς καμία στήριξη - στους ιδιώτες παρόχους (αν δεν κάνω λάθος)  - δεν συμφέρει. Ειδικά με τις τιμές αυτές που θα συνεχίσουν την ανηφόρα  και θα κορυφωθούν Ιανουάριο Φερβρουάριο σύμφωνα με αναλυτές, νομίζω με συμφέρει να αποχωρήσω και να πληρώσω ρήτρα για την αποχώρηση και να αναζητήσω αλλού την τύχη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Δεν θελω να σπαμαρω το topic, αν θεωρηθει ετσι ας μου πει ο moderator να το σβήσω.

Πέρασα στο excel για ΚΟΤ Β,  αυτή την φορά αναλυτικά λογαριασμούς έτους  2018-19 ανα τετραμηνο απο την ΔΕΗ που ημουνα μεχρι τον Φεβρουάριο και λεω αναλυτικα γιατι την προηγουμενη φορά το ειχα κανει μπακαλιστικα απο εναν 3μηνιαιο εκκαθαριστικό που ειχα διαθεσιμο απο Ηρων. Για να κατανοήσω τα αποτελεσματα του excel, πρεπει υποθετω να κοιταω στη στήλη Όφελος/έτος, και οπου εχει θετικο προσημο  θα ειναι το προγραμμα που με συμφερει να παω( τωρα ειμαι στον Ηρων up); Όπου εχει αρνητικό δεν με συμφερει υποθέτω;  Δηλαδη συμφωνα με τα αποτελεσματα του excel παω σε ΔΕΗ online ΄΄η EFA fixed γιατί  ειναι με σταθερη τιμή και οχι στο  Ηρων το οποιο δινει την καλυτερη θετική τιμή αλλά εχει ρητρα αναπροσαρμογής;

εκαθαρ. ετους.png

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Καλημέρα. Δεν θελω να σπαμαρω το topic, αν θεωρηθει ετσι ας μου πει ο moderator να το σβήσω.

Πέρασα στο excel για ΚΟΤ Β,  αυτή την φορά αναλυτικά λογαριασμούς έτους  2018-19 ανα τετραμηνο απο την ΔΕΗ που ημουνα μεχρι τον Φεβρουάριο και λεω αναλυτικα γιατι την προηγουμενη φορά το ειχα κανει μπακαλιστικα απο εναν 3μηνιαιο εκκαθαριστικό που ειχα διαθεσιμο απο Ηρων. Για να κατανοήσω τα αποτελεσματα του excel, πρεπει υποθετω να κοιταω στη στήλη Όφελος/έτος, και οπου εχει θετικο προσημο  θα ειναι το προγραμμα που με συμφερει να παω( τωρα ειμαι στον Ηρων up); Όπου εχει αρνητικό δεν με συμφερει υποθέτω;  Δηλαδη συμφωνα με τα αποτελεσματα του excel παω σε ΔΕΗ online ΄΄η EFA fixed γιατί  ειναι με σταθερη τιμή και οχι στο  Ηρων το οποιο δινει την καλυτερη θετική τιμή αλλά εχει ρητρα αναπροσαρμογής;

εκαθαρ. ετους.png

Νομίζω έτσι όπως τα γράφεις ότι είναι μονόδρομος το myhome online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Νομίζω έτσι όπως τα γράφεις ότι είναι μονόδρομος το myhome online.

γιατί το my home online και οχι το efa fixed; Αναφερομαι στα βαση του πινακα excel αποτελεσματα και οχι στις ρητρες αποχωρησης που συμφερει σαφως το myhome online.

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , σε όσους έχουν Ελιν Fixed! οικιακό ,που εχω εγώ , τους άλλαξαν απλά την τιμή και το ποσοστό έκπτωσης ή τους έριξαν σε κάποιο άλλο πρόγραμμα , υπόψιν η σύμβαση μου ειναι αρίστου έτσι και αλλιώς  , παρακάτω η σύμβαση που είχα υπογράψει  

 

ευχαριστώ.

Screenshot_3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα , σε όσους έχουν Ελιν Fixed! οικιακό ,που εχω εγώ , τους άλλαξαν απλά την τιμή και το ποσοστό έκπτωσης ή τους έριξαν σε κάποιο άλλο πρόγραμμα , υπόψιν η σύμβαση μου ειναι αρίστου έτσι και αλλιώς  , παρακάτω η σύμβαση που είχα υπογράψει

 

Στα παλιά Electricon άλλαξαν τις τιμές, 2 φορές.

1.jpg.ca94e5e582df960a4e9f479c81a80b04.jpg2.jpg.80fabb94234dc061f6cc68091b20e586.jpg

 

Το Οn! Fixed που έχεις είναι πιο πρόσφατο... δεν έχω ακούσει να γίνεται κάποια αλλαγή. Αν έχει γίνει θα σου έχουν στείλει mail ή θα υπάρχει ανακοίνωση στις "Σημαντικές ειδοποιήσεις" στους λογαριασμούς των τελευταίων μηνών.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsigpan είπε

γιατί το my home online και οχι το efa fixed; Αναφερομαι στα βαση του πινακα excel αποτελεσματα και οχι στις ρητρες αποχωρησης που συμφερει σαφως το myhome online.

Γιατί το 1,37€ κέρδος (που είναι ακόμα λιγότερο γιατί η kwh δεν είναι τόσο όσο γράφει το excel) θα το κάνεις απόσβεση σε 20 χρόνια αντί για τα ζεστά 30€ του online στον πρώτο λογαριασμό.😛

Εγώ να ρωτήσω γιατί φεύγεις από το up του ήρωνα; Σε χρέωσε ρήτρα τώρα; Πριν σε χρέωνε πάντα μόνο την αξία του ρεύματος μαζί με την έκπτωση ΚΟΤ και συνέπειας;
Επίσης θα μπορούσες να παραθέσεις και κάποιον άλλο λογαριασμό από αυτόν που έβαλες;
Αν θέλεις σε pm για να μην ενοχληθούν ξανά κάποιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...